porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 113

Bubel murarza i posadzkarza


Oto przykład bezmyślności wykonawcy posadzki w domu. Wcześniej, wykonawca murów nie trzymając się projektu wymurował także ścianki pod drzwiami. Wykonawca posadzek układając jastrychy, nie zastanawiając się długo, wylał beton: od progu - do progu, zaś nierówności wyrównał szpachlując tym samym betonem na grubość kilkunastu mm. Na tak powstały posadzki wkroczył glazurnik. Nie zastanawiając się, przyklejał płytka po płytce, aż dotarł do progów. Dopiero wtedy stwierdził, iż coś nie jest jak powinno. Inwestor widząc to zwrócił się do mnie o pomoc.Widok posadzek z zaszpachlowanymi progami.
G. Witkowski

Zbliżenie na wyszpachlowane progi.
G. Witkowski

Widok progu po skuciu murka.
G. Witkowski

Kolejny próg po usunięciu murka.
G. Witkowski

Jerzy Bogdan Zembrowski

Jaki błąd popełnił posadzkarz? Jastrych był wykonywany z betonu grubości 7 cm na podłożu, którym były dwie warstwy styropianu XPS łącznej grubości 18 cm. Podczas obciążania posadzek, zawsze wystąpi pewne ugięcie warstwy styropianu (materiał ściśliwy), zaś tego nie będzie w progu, gdzie wykonano mur. Zatem, podczas eksploatacji po obu stronach progów wystąpi pęknięcie i przemieszczenie pionowe jastrychu.


Nakazałem demontaż murków pod progami (fot. 3 i 4) i wypełnienie przestrzeni zgodnie ze strukturą posadzek. Jednakże problemem stał się czas, a konkretnie konieczność czekania 4 tygodni na stwardnienie betonu. Na to nie zgadzał się wykonawca, ani inwestor. Stało się konieczne zastosowanie szybkowiążącej masy typu PCC z grupy naprawy betonu - masy naprawcze PCC, dzięki czemu wymagany czas odczekania wyniósł tylko 24 godziny.

patrz także: błędy wykonawcze posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi
WojtekS

2019-01-18 23:39:52

Czyli generalnie pod drzwiami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi nie powinno być wymurowanej ścianki? Otwór będzie od betonu podłogi na gruncie do wysokości drzwi plus wysokość styropianu i jastrychu oraz okładziny?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2019-01-21 21:27:37

Oczywiście, wszelkie ściany i ścianki zewnętrzne czy wewnętrzne powinny w świetle otworu drzwi w murze kończyć się na wysokości górnej powierzchni betonu podkładowego podłogi.
GG

2019-01-31 13:43:59

A jeszcze dopytam. Czy w progach drzwi wewnętrznych i zewnętrznych w warstwach posadzki robimy dylatację po obu stronach progu ? Na jaką głębokość należy wykonać dylatację ? Czy tylko w warstwie jastrychu i czy na jego pełnej wysokości ?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2019-01-31 15:31:15

Dylatujemy te materiały, które będą się przemieszczać względem innych - tworząc istotne różnice w wymiarach. Zatem, dylatacja zawsze musi obejmować cały przekrój danego materiału. W progach dylatacja może przebiegać w osi progu lub z każdej jego strony - wystarczy jedna.
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.