porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 106

Niedokończone ogrodzenie


Oto przykład braku "kropki nad i" podczas budowy ogrodzenia z cegły klinkierowej. Gdyby wykonawca miał przygotowanie zawodowe, takiej fuszerki by nie było.


Widok słupka po kilku latach.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Jaki błąd popełnił wykonawca? Nie wykonał zabezpieczenia słupka i jego betonowej "czapki". Na skutek nasiąkania betonu wodą w okresie dodatniej temperatury rozwinęła się korozja biologiczna (patrz: Korozja biologiczna materiałów oraz rozdział 2.6.1.w książce). Wkrótce beton czapki ulegnie kompletnej destrukcji. Murek i beton czapki należało pokryć preparatem z grupy impregnaty hydrofobizujące. Czapkę można było także pokryć powłoką z grupy farby antykarbonatyzacyjne nadając jednocześnie barwę.  
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia murowane mury i murki ogrodowe
GG

2019-01-31 14:13:43

Czy na taką czapkę betonową można nakładać jednocześnie preparat z grupy impregnaty hydrofobizujące i powłokę z grupy farby antykarbonatyzacyjne? Jeśli tak to w jakiej kolejności je nakładać. Jeśli nie to które zabezpieczenie wybrać ? Które rozwiązanie wybrać w tym przypadku ?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2019-01-31 15:26:51

Skuteczność zabezpieczenia jest różna i zależy od jakości produktu. Impregnaty hydrofobizujące bezrozpuszczalnikowe nie są trwałe i wymagają powtarzania co 1-2 lata (najtańsze) lub co 5 lat (najlepsze). Impregnaty hydrofobizujące rozpuszczalnikowe wymagają powtarzania co 3 lata (najtańsze) lub co 8-10 lat (najlepsze). Farby antykarbonatyzacyjne wymagają powtarzania co 8-10 lat (najtańsze) lub co 20-25 lat (najlepsze).

Z tego widać, że farby antykarbonatyzacyjne są dużo trwalsze, tyle że dają w efekcie kolorową powłokę, zaś impregnaty są bezbarwne, ale za to matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Nie ma potrzeby stosowania farby antykarbonatyzacyjnej oraz impregnatu hydrofobizującego, bo powłoka z farby nie przepuszcza wody. Gdyby jednak ktoś chciał zastosować obie, to zawsze najpierw farba a potem impregnat. Z tym, że w kolejnych latach odnawianie należy przeprowadzać tylko impregnatem z odpowiedniej grupy, tj. jeśli był bezrozpuszczalnikowy, to powtarzanie można jednym i drugim, ale jeśli był rozpuszczalnikowy, to dalsze tylko rozpuszczalnikowe.
GG

2019-01-31 20:03:57

Czy należy z kalendarzem stosować się do zaleceń producenta powtarzania w/w zabiegów dając sobie zapas 1 rok wcześniej tzn.: jeżeli producent zaleca ponowną impregnację po 3 latach to należy ją wykonać już po 2 dla bezpieczeństwa ? Jeśli nie to czy można organoleptycznie zaobserwować konieczność renowacji powłoki ?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2019-02-01 19:00:14

To zależy od klasy producenta oraz agresywności środowiska. Słabej klasy producent nie podaje czasu skuteczności a ogranicza się jedynie do ogólników typu "długa skuteczność" czy "będziesz długo zadowolony". Dobrej klasy producent bada żywotność i ją podaje, ale zastrzega że duży wpływ ma agresywność środowiska, więc może być żywotność krótsza.

W praktyce łatwo poznać, kiedy potrzebna jest regeneracja powłoki. Wystarczy nabrać wody do szklanki i ... chlusnąć wodą na ścianę. Jeśli po chwili kolor powłoki się nie zmieni, oznacza że jest skuteczna - jeśli w miejscu wody kolor ściemnieje, konieczna jest pilna regeneracja.
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.