porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 112

Schody wejściowe na pozór poprawne


Schody wejściowe wyglądają niby poprawnie, ale są z nimi problemy: po opadach śniegu jest ślisko, na skraju stopni pojawiły się pęknięcia płytek gres. Wezwany wykonawca nie umie wskazać przyczyn takiego stanu.


Schody wejściowe z problemami.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Wykonawca coś słyszał o antypoślizgowości, więc zakupił płytki rowkowane. Dodatkowo, na krawędzi stopni zastosował listwy aluminiowe z wkładką gumową. Jednakże już po pierwszych opadach śniegu okazało się, że jest bardzo ślisko - zarówno na stopniach, jak i na krawędziach z gumy. Okazało się, że poza rowkami reszta płytki ma powierzchnię gładką, co wyklucza je z zastosowania na zewnątrz. Dla takich schodów wymaga się antypoślizgowości nie mniejszej niż R13 V10, ale na całej powierzchni płytki, a nie tylko na skraju. Płytki te nadają się tylko do zastosowań wewnętrznych. Listwy także zostały zastosowane wadliwie, gdyż nadają się także wyłącznie do wewnątrz. Mokra i zmarznięta guma jest niezwykle śliska, co przysparza sporych problemów chodzącym po tych schodach.

Pękanie płytek spowodowane jest niewłaściwym przyklejaniem płytek. Okazało się, że wykonawca przyklejał płytki na tzw. grzebień - zamiast całopowierzchniowo! W rezultacie, powstały pod płytkami puste miejsca - akurat w linii najsilniejszych obciążeń ruchem pieszym, co skutkuje pękaniem kruchych płytek gres.
patrz także: schody błędy wykonawcze schody zewnętrzne betonowe
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.