porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 109

Zima ujawnia błędy popełnione przy budowie schodów


Schody wejściowe czasami nie sprawiają większych kłopotów latem, ale z nadejściem temperatur ujemnych błędy wychodzą na jaw. Oto taki właśnie przykład błędnie zaprojektowanych i wykonanych schodów zewnętrznych.


Obrazek po kilku dniach temperatur ujemnych.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski

Płytki pękają i odpadają. Pojawiły się wykwity solne oraz łuszczenie masy fugowej. Stopnie są tak śliskie, że wejście po nich graniczy z cudem!

Jakie popełniono błędy?
Wykonawca powielił błędy zawarte w projekcie. Przede wszystkim, nie wykonano hydroizolacji fundamentu schodów, w efekcie czego woda jest podciągana kapilarnie przez beton (patrz: Kapilarne podciąganie wody). Zamarzając woda zamienia się w lód, a ten odpycha płytki od podłoża (patrz: Destrukcja materiałów przez lód) Zastosowano płytki o zbyt małej chropowatości, tj. zbyt słabej antypoślizgowości. Po bliższym przyjrzeniu się płytkom, okazało się że jest to terakota. Należało zastosować płytki gres kamienne lub klinkierowe o antypoślizgowości nie mniejszej niż R12 V10. Widoczne wykwity solne są dowodem na zbyt dużą dawkę wody dodawanej do masy fugowej.

patrz także: schody błędy projektowe błędy wykonawcze schody zewnętrzne betonowe
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.