porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 049

Dach zielony nad garażem podziemnym


Wystarczył zaledwie rok eksploatacji nowego dużego budynku wielorodzinnego z garażami podziemnymi, nad którymi zaprojektowano i wykonano dach zielony, gdy pokazały się takie oto efekty.


Zacieki oraz skutek nieskutecznych doraźnych napraw szpachlowania ponoć wodoszczelną masą szpachlową.
Jerzy Zembrowski

Zacieki w obrębie uchwytów kanałów wentylacyjnych.
Jerzy Zembrowski

Obraz zacieków i śladów korozji stali zbrojeniowej stropu.
Jerzy Zembrowski

Zaciek w miejscu mocowania uchwytu podwieszenia instalacji rurowej.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Wg relacji administratora obiektu, już 4 razy wykonawca w ramach reklamacji dokonywał napraw przeciekającego stropu stosując ... szpachlowanie wodoszczelnymi masami mineralnymi - za każdym razem szukając cudu w coraz to nowych produktach różnych firm. Bez skutku. Woda przecieka zarówno przez miejsca naprawiane, jak i obok. W kilku zawilgoconych miejscach stropu odpadł tynk - uszkadzając stojące tam auta. 

 

Jak wynika z projektu wykonawczego, autorzy popełnili szereg błędów, których efektem są:

  1. Skraplanie się pary wodnej w warstwie stropu i termoizolacji.
  2. Nieszczelna hydroizolacja na styku stropu ze ścianami budynku.

W projekcie przewidziano słusznie, że na skutek przenikania ciepła z mieszkań przez podłogi parteru, w garażu będzie panować temperatura dodatnia i z tego powodu przewidziano ocieplenie stropu nad garażami warstwą styropianu EPS-200 grubości 10 cm, ale pominięto paroizolację ograniczającą dyfuzję pary wodnej. Dyfuzja występuje, gdy temperatura w garażach jest wyższa niż na zewnątrz (patrz: Dyfuzja pary wodnej). Na skutek braku paroizolacji na stropie, w warstwie styropianu występuje zjawisko skraplania pary wodnej, a skropliny zalewają strop. 

 

W projekcie przewidziano wprawdzie aż trzy warstwy papy bitumicznej, ale nie podano rysunków detali takich rozwiązań jak: mocowanie i uszczelnienie wpustów tarasowych, uszczelnienie na styku dachu i strefy cokołowej ścian okalających, uszczelnienie dylatacji itd. Brak rysunków szczegółowych doprowadził do wadliwego wykonawstwa hydroizolacji dachu przez wykonawcę w miejscach wrażliwych.


Niezwykle istotne jest, że w projekcie nie podano typu i wielkości wpustów tarasowych, co doprowadziło do swobody ze strony wykonawcy, który zakupił akurat nieodpowiednie do tego przeznaczenia. Ponadto, w projekcie usytuowano je tuż przy murkach tarasowych, co uniemożliwiło poprawne ich zespolenie z hydroizolacją od strony murków. Powstały nieszczelności na styku z papą bitumiczną.

 

Na oddzielne piętnowanie zasługuje praca wykonawcy, który montował uchwyty prętowe do podwieszania ciągów instalacji sanitarnych. Po prostu, przewiercono strop i uszkodzono papę w tych miejscach!

patrz także: budownictwo mieszkaniowe dachy zielone hydroizolacje zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe garaże
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.