porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 030

Efekt wadliwego ułożenia membrany kubełkowej na hydroizolacji fundamentu


Oto skutki "typowej" hydroizolacji ścian fundamentowych domu podpiwniczonego. Jeszcze podczas budowy, w piwnicy, kilka godzin po ulewnym deszczu, na ścianach wystąpiły liczne mokre plamy. Obraz jaki się ukazał po odkopaniu fundamentów, wzbudził grozę.Mokre plamy wody na ścianach fundamentowych w piwnicy - kilka godzin po ulewnym deszczu.
Jerzy Zembrowski

Widok hydroizolacji fundamentu po jego odkopaniu.
Jerzy Zembrowski

Zbliżenie pokazuje miejsca po wciśniętych kubełkach w warstwie mającej stanowić hydroizolację.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski

Wykonana wiosną hydroizolacja fundamentów domu już latem okazała się być nieskuteczna. Po większym deszczu, woda przesiąkała przez ściany fundamentowe wykonane jako 3-warstwowe (z dwóch warstw bloczków betonowych z ociepleniem styropianem EPS pomiędzy nimi). Przed wykonaniem hydroizolacji otynkowano mur, gdyż był nierówny i występowały zapadnięte spoiny. Pierwsze objawy wykazywały kilka zaledwie plamek średnicy kilku centymetrów. Po dwóch miesiącach, przesiąkania były już katastroficzne.


Po odkopaniu fundamentów ukazał się obraz jak po bitwie: czarna hydroizolacja wykonana jako bezspoinowa polimerowo-bitumiczna, całymi płatami odstawała od otynkowanej ściany. Była ona masowo podziurawiona odciskami kubełków membrany, jako że membranę ułożono kubełkami do ściany. W miejscach zagłębień odpowiadających kubełkom grubość hydroizolacji wynosiła dosłownie ułamek milimetra. Mur pod hydroizolacją był mokry i całkowicie nasiąknięty wodą (wilgotność masowa bloczków betonowych wynosiła 13-15 %).

Wykonawca hydroizolacji oznajmił, że prace wykonał należycie i zgodnie z wytycznymi producenta hydroizolacji. Ponadto, powołał się na kilkanaście lat doświadczeń oraz na fakt, że zawsze tak wykonywał i ... "zawsze było OK".

Hydroizolacja nie spełniła swojego zadania. Przesiąkająca woda opadowa bez większych przeszkód wsiąkała w ściany fundamentu i spiętrzała się w linii przewiązki wykonanej z cegieł (co widać na fotografii nr 1) i przesiąkała także przez drugą warstwę bloczków (od wewnątrz).


patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy wykonawcze
Farel

2018-10-30 20:33:55

Wszędzie Pan zaznacza, że folia kubełkowa ma być skierowana kubełkami w stronę gruntu. Oczywiście każdego wykonawcę, którego pytam odpowiada odwrotnie ale to prawdopodobnie efekt wykonywanie w ten sposób wszystkich naokoło od lat.
Chciałbym żeby wyjaśnił Pan dlaczego w zasadzie należy układać folię kubełkami na zewnątrz, efekty wentylacji zostaje zatracony. Najważniejsze pytanie po co folia kubełkowa ma te kubełki skoro dajemy je na zewnątrz czy nie łatwiej by było gdyby była po prostu gładka. Proszę o wyjaśnienie.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-10-30 22:41:16

Już objaśniałem ten problem wiele razy. Proszę przeszukać 2-krotnie ten dział pod hasłem "kubełk":
  • najpierw w odpowiedziach,
  • potem w komentarzach.
Farel

2018-10-30 20:41:28

Jeszcze poproszę o określenie dokładnie mojego przypadku. Otóż mam bloczki fundamentowe pomalowane desperbitem, następnie XPS a na nim klej z siatką. To wszystko znowu pomalowane desperbitem. Czy w tym przypadku kubełki do ściany czy do gruntu. Czy folia kubełkowa powinna się zaczynać równo tam gdzie zaczynają się bloczki fundamentowe czy powinna również zachodzić na płytę fundamentową. Na chwilę obecną mam zasypaną samą płytę fundamentową.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-10-30 22:47:53

Rozumiem, że chodzi o budynek podpiwniczony? Jeśli tak, to radzę zdemontować XPS (może część uda się wykorzystać ponownie) i wykonać poprawną hydroizolację zespalając się z papą bitumiczną leżącą pod murem z bloczków. Jeśli pod bloczkami nie położono papy termozgrzewalnej, lecz "wynalazek" z tworzywa, też da się zespolić, ale wymaga specjalnej techniki - już to opisałem w tym dziale. Zastosowana emulsja nie stanowi hydroizolacji muru z bloczków betonowych. Szpachlowanie styropianu XPS - bezsensowne, zaś warstwa ta za kilka lat ulegnie zniszczeniu.
Farel

2018-10-31 17:36:37

Dom nie jest podpiwniczony. Dodam zdjęcia żeby zobrazować sytuację.
Najpierw same fundamenty.
[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/97054895d5c4b377][IMG]https://images91.fotosik.pl/66/97054895d5c4b377med.jpg[/IMG][/URL]
Później XPS
[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/236d1a8c14894293][IMG]https://images90.fotosik.pl/65/236d1a8c14894293med.jpg[/IMG][/URL]

Potem siatka i klej i umalowanie desperbitem.
[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/389467118474d572][IMG]https://images90.fotosik.pl/65/389467118474d572med.jpg[/IMG][/URL]

Moje pytanie brzmi czy jest sens w ogóle dawać na to folię kubełkową i ewentualnie jak ją ułożyć. Teren nie jest podmokły więc raczej zmian w hydroizolacji się nie podejmę i nie podjąłem się również ze względu na koszt hydroizolacji typu bornit.

Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-11-03 01:45:05

Proszę nie odsyłać do portali, które zbierają dane i rozsyłają spam. Proszę zamieszczać zdjęcia razem z komentarzem (po jednym) lub tworząc nowe pytanie (więcej zdjęć). Nie oglądałem więc tych zdjęć.

Rolą membrany kubełkowej jest ochronić termoizolację i hydroizolację przed zniszczeniem gryzoniami oraz przed przebiciem korzeniami roślin, drzew i krzewów. W tym przypadku nie ma hydroizolacji, więc zostaje ochrona styropianu przed zniszczeniem. Zastosowane szpachlowanie w niczym nie ochroni styropianu, ponieważ po nasiąknięciu wodą szpachlówka zamieni się w szlam. Warto więc zastosować membranę kubełkową - nawet najpodlejszego gatunku.
Farel

2018-11-04 19:18:05

Dziękuję bardzo za odpowiedź i proszę jeszcze o informację w którą stronę w tym przypadku umieścić kubełki. Z książki i wiedzy z tego forum wnioskuję, że kubełkami w stronę gruntu żeby nie przemieściło styroduru ale proszę o potwierdzenie. Moje obawy dotyczą samej wentylacji styroduru bo jeśli nawet w jakimś procencie nasiąknie to może wentylacja pomoże odprowadzić wilgoć ze styroduru. Takie moje rozumowanie.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-11-07 18:10:32

W tym przypadku, nie ma wskazań na układanie kubełkami w stronę gruntu. Kubełki i tak wbiją się w styropian podczas zagęszczania gruntu, więc szczeliny nie będzie. Akurat XPS ma małą nasiąkliwość i przy niej współczynnik przewodzenia ciepła niewiele wzrasta.
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.