porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 101

Paroizolacja zaprojektowana bez analizy c-w


Jeśli projektant zlekceważy obowiązek wykonania analizy cieplno-wilgotnościowej (c-w) i dobierze paroizolację "na Bolka oko", zwykle kończy się tym, co widać na zdjęciu. Oto efekt takiej paroizolacji na stropodachu wentylowanym nad pływalnią.


Mokra i gnijąca wełna mineralna na stropie.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
W projekcie budowlanym na przekroju pionowym stropodachu paroizolację oznaczono "folia PE". Wykonawca owszem taką zastosował. Po roku eksploatacji pływalni, na stropie nad pomieszczeniami natrysków i przebieralni pokazały się potężne zacieki wody. Inwestor w pierwszym odruchu uznał, iż dach jest nieszczelny i przecieka. Wezwany wykonawca dach uszczelnił.

Po następnej zimie okazało się, że plamy są jeszcze większe. Kiedy temat trafił do mnie, znalazłem zupełnie inną przyczynę zacieków. To nie dach przeciekał, to zbyt mały opr dyfuzji Sd folii PE doprowadził do kondensacji pary wodnej w warstwie wełny mineralnej ocieplającej strop. Odkrywka ukazała kompletnie mokrą wełnę mineralną z zaawansowanymi procesami gnilnymi.

Inwestor pokrył koszt opinii, opracowania technologii naprawy oraz wynajął wykonawcę. Niestety, wełny już nie dało się zastosować ponownie - mimo wysuszenia śmierdziała stęchlizną i zgnilizną. Roboty pochłonęły sporo środków.
patrz także: stropodachy baseny kąpielowe błędy projektowe pływalnie
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.