porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 043

Zrób to sam - siding


Przykład, jak wiele szkód może wyrządzić lansowana przez kolorowe pisma budowlane teza, że każdy sam może wykonywać np. ocieplenia i elewacje. Nie ma przeszkód, aby tak było, ale nie bez przygotowania!

Widok wadliwie ocieplonej ściany pokrytej sidingiem.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Ten obrazek wystąpił jeszcze podczas prac nad ociepleniem metodą lekką-suchą z sidingiem. Okazało się, że mocowania sidingu wykonywano wczesną wiosną, gdy tylko wystąpiła temperatura dodatnia. Prace rozpoczęto od ściany południowej (widocznej na fotografii). Prace posuwały się niezbyt intensywnie - na tyle, ile pozwalał czas inwestora. Pracował przy tym, gdy miał trochę wolnego czasu. Kiedy po miesiącu zakończył ocieplanie całego domu, z przerażeniem stwierdził, że ściana południowa wygląda jak po tajfunie!

Jakie popełnił błędy?
Nie zwrócił uwagi na konieczność zapewnienia znacznych ruchów termicznych panelom  sidingu wykonanym z PCV (patrz: Rozszerzalność termiczna materiałów). Współczynnik rozszerzalności termicznej tego materiału wynosi 0,08 mm/mK, co oznacza, że panel długości 2,5 m przy powstaniu różnicy temperatur np. tylko 20 oC wydłuży się aż o 4 mm! W przypadku ściany o wystawie południowej, wystąpi dużo większa różnica temperatur, zatem i wydłużenia będą większe. Tym większe, im dłuższe są odcinki paneli. Należało montować je poprzez luźne mocowanie (nie dobijając gwoździ do paneli), aby powstała możliwość ich naturalnego przesuwu. Oczywiście, należało gwoździe wbijać w otwory montażowe mające wydłużony kształt, a nie bezpośrednio w panele.

Jakie jest wyjście? Niestety, trzeba zdemontować całość i wykonać jeszcze raz - poprawnie.
patrz także: domy jednorodzinne elewacje ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom siding
« powrót
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©