porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

błędy projektowe i wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 066

Efekty pracy "fachowców"


Developer oddał budynek do użytku we wrześniu. Przy budowie - jak często - posługiwał się podwykonawcami - uważającymi się za profesjonalistów. Młode małżeństwa korzystając z kredytu zakupili wymarzone 4 kąty. Ledwie je umeblowali, nie zdążywszy się nacieszyć, już na przełomie grudnia i stycznia spostrzegli dziwne objawy na poddaszach: mokre plamy wokół okien dachowych, pęknięcia w narożach na styku ścian i sufitu. Płyty GK spuchły, a w niektórych miejscach nawet pojawiły się krople wody ściekające na podłogę.


Widok po wykonaniu odkrywki.
Jerzy Zembrowski

Te strzępy żółtej folii, to ma być paroizolacja!
Jerzy Zembrowski

Wełna ułożona w nieładzie. Ponadto, ani śladu po folii paroizolacyjnej!
Jerzy Zembrowski

W tym miejscu nie ma ani śladu wełny oraz folii paroizolacyjnej.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Mieszkańcy złożyli reklamację. Najpierw deweloper próbował zbywać informacją, że tak być musi, a za kilka miesięcy wszystko wyschnie i będzie OK. Kiedy po 6 miesiącach nie tylko nic nie wyschło, ale pojawiła się pleśń, nabywcy mieszkań zagrozili deweloperowi sądem.

Sprawa trafiła do mnie. Wykonano odkrywki. Ukazały się buble: brak paroizolacji oraz jej rozdarcia w wielu miejscach a także brak termoizolacji, jak też wadliwe jej ułożenie. W efekcie doszło do kondensacji pary wodnej w przestrzeni między płytami GK a wiatroizolacją. Skropliny najpierw wsiąkły w płyty GK, a potem spływały do wnętrza.

Te obrazki zamieszczam ku przestrodze kupujących, by nie oczarowywać się jasnymi wnętrzami przy odbiorze mieszkań, a dokonywać odbioru z udziałem specjalisty fizyki budowli. Można wówczas uniknąć nerwów przy reklamacjach oraz demolki mieszkania podczas usuwania wad.
patrz także: budownictwo mieszkaniowe poddasza użytkowe ocieplenia błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli
« powrót
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©