porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

czy wiesz że ...

Dla zapewnienia postaci ciała stałego w temperaturze pokojowej i odpowiednio wysokiej odporności na zerwanie, między cząsteczkami muszą występować odpowiednio silne, ale nie za silne oddziaływania, które zapewniają ciągłość materiału w trakcie zmian wymiarów pod wpływem naprężeń mechanicznych. Gdy oddziaływania te są zbyt silne, materiał nie ma zdolności do zmiany wymiarów z zachowaniem własnej ciągłości czyli bez zniszczeń. Odpowiednią siłę oddziaływań między cząsteczkami elastomerów osiąga się poprzez niezbyt gęste usieciowane chemicznie, zwane wulkanizacją, dzięki czemu otrzymuje się materiały elastyczne, ale nietopliwe i nierozpuszczalne np. gumy czy silikony.
 o s t a t n i o    d o d a n e

Woda wyciekająca spod betonu podkładowego w piwnicy podczas budowy

Witam,Mam od kilku dni następujący problem otóż: Wylałem strop nad piwnicą i ostatnio zasypałem fundamenty robiąc drenaż opaskowy. Ściany pionowe i ławy są robione bornitem Fundament flex 2k pod ławą jest 1 warstwa bornitu+ papa. Na betonie wewnątrz piwnicy nie ma jeszcze żadnej izolacji przeciwilgotnościowej (pod betonem jest tylko folia), pod folią kruszywo płukane, pod płukanym piasek, pod piaskiem geowłóknina, pod nią glina. 5-6 dni przed zasypaniem padał deszcz (do tamtego momentu było wszędzie sucho), akurat sąsiadowi robili dach i nie zrobili odprowadzenia wody z rynien i zalało mi wykop wlewając się do środka piwnicy przez wyjście na kanalizacje (geologia też nie wykazała żadnej wody). Wodę tę wypompowałem ze środka jak i z wykopu - osuszyłem i zasypałem robiąc drenaż opaskowy - w dwóch ścianach jest wybrana glina i zalana betonem na czwartej również jest wybrana glina i zasypana piaskiem z uwagi na to, że glina nie była głęboko przesiąknięta (nie dochodziła do betonu podkładowego).Problem mój polega na tym, że w całej piwnicy w dwóch miejscach jeszcze wychodzi troszkę wody w połączeniach ławy z betonem (oznaczone strzałką na rysunku). Jest to około wiadro 30 L na cały dzień. Drenaż cały czas odprowadza ciurkiem wodę.Czy to się ustabilizuje? Czy ta woda jakoś dostała się pod ławy pod beton i tam teraz wycieka, i dopóki nie odprowadzi drenaż całego tego "zbiornika" to tak będzie?Izolacje na betonie chciałem zrobić w przyszłym roku przed wylewkami - jak to się utrzyma jak to zabezpieczyć na zimę?

Wadliwa praca wentylacji grawitacyjnej i wspomaganej

1. W jaki sposób nachylenie przewodu wentylacyjnego (wentylacji grawitacyjnej) ma wpływ na przepływ powietrza? Czytałem że maksymalny kąt odchylenia takiego przewodu od pionu wynosi 30 stopni, spotkałem jednak projekty gdzie taki kąt jest znacząco większy (nawet 60 stopni).2. W budynku w którym pracuję znajduje się dość obszerna klatka schodowa (szerokie spoczniki, w dodatku z wycięciami, tak że można powiedzieć mamy słup powietrza o wysokości 12 metrów). Drzwi na ostatniej kondygnacji mają nowy zamek i jeśli naprzeć na nie ramieniem -nie otworzą się. Jednakże niekiedy przy otwarciu wrót wejściowych drzwi na najwyższym piętrze otwierają się. Czy da się temu jakkolwiek zapobiec?3. W tym samym budynku w lokalach na poddaszu następuje zimą zjawisko cofania się powietrza, czy raczej napływu zimnego powietrza przez kanały wentylacyjne (wentylacji grawitacyjnej). Jak z tym walczyć? Czy jest to kwestia krótkiego kanału wentylacyjnego (poddasze) czy raczej cofki wywołanej np. wentylatorami w toaletach?3a. Niejako uzupełniająco - jaka jest minimalna wysokość kanału wentylacyjnego (powiedzmy standardowy Schiedel) żeby poprawnie pracował?3b. Proszę też o informację czy lepiej kanał wentylacyjny robić w suficie, czy też w ścianie?4. Czy stosowanie w łazience dwóch kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych, w tym jednego wspomaganego (wiatraczek) jest dobrym rozwiązaniem? Chodzi o stały przepływ powietrza gdy pomieszczenie nie jest użytkowane (gdy jest - działa wiatraczek). Czy z taki rozwiązaniem wiążą się jakieś problemy?5. Widuje się niekiedy otwory nawiewne w ścianach (np. garażów czy kotłowni), wprowadzają one jednak zimą lodowate powietrze, co nagminnie kończy się ich zatykaniem przez użytkowników. Na ile zasadnym rozwiązaniem jest nawiew powietrza do takich pomieszczeń poprzez ocieplony kanał poprowadzony w podłodze?


porady budowlane porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy energooszczędne domy szkieletowe domy z bala
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.