porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 15

 
 
2
 
1
 
 
 
T.T.

dział 308
temat nr 123

Oblicówka na ścianie 3-warstwowej


Ściany parteru i ściany szczytowe w poziomie parteru i poddasza grubości 60 cm budynku istniejącego mieszkalnego zostały wykonane z bloków piaskowca. Ścianka kolankowa zostanie wykonana z ceramiki poryzowanej i styropianu jako ściana 3-warstwowa (pustak 25 cm + styropian 8 cm + pustak 12 cm). Ściana kolankowa od zewnątrz zostanie wykończona drewnianą oblicówką.

W jaki sposób zamocować oblicówkę do ściany, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób wykonać połączenie oblicówki ze ścianą parteru i czy oblicówka musi wystawać poza lico ściany parteru?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje domy jednorodzinne ocieplenia ścianki kolankowe kamień naturalny porady wykonawcom porady architektom porady inwestorom

pawel88shock

dział 308
temat nr 496

Partyzantka przy budowie więźby dachowej


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę. Temat dotyczy rozbudowy budynku mieszkalnego, a dokładnie chodzi o podniesienie dachu. Projekt przewiduje murowaną ścianę kolankową zakończoną wieńcem, inwestor nie chcąc dodatkowo obciążać budynku razem z ekipą budowlaną zdecydowali się na zrobienie ścianki kolankowej z drewna (długość krokwi to ok. 5,50 m – więc dach nie jest wcale taki mały - załączone foto).
Nikt nie konsultował takiej zmiany ani z kierownikiem budowy ani z projektantami. Teraz wystraszony kierownik budowy naciska inwestora aby ten nakłonił projektantów (konstruktora, bądź architekta) o wpisy w DB o zaakceptowaniu takiego odstępstwa od projektu. Ani architekt ani konstruktor nie chce tego zrobić ponieważ nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za coś czego nikt z nimi nie uzgadniał a dodatkowo mają zastrzeżenia co do montażu całej więźby. Jak ten temat powinien zostać rozwiązany?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy projekty budowlane

Mirosław Małek

dział 308
temat nr 661

Ocieplenie poddasza ze skosem żelbetowym


Panie Jerzy pierwszy etap budowy czyli fundamenty mam już za sobą. Został on wykonany wg wskazówek oraz zgodnie z książką. Czas iść dalej. Czy teraz podczas wznoszenia murów zewnętrznych, ścianek działowych przygotowywania schodów na poddasze użytkowe są jakieś ważne punkty na które muszę zwrócić szczególną uwagę i ich dopilnować?
Nie ukrywam że czytam i raz jeszcze studiuje temat prawidłowego wykonania dachu. Chcę go dokładnie dopilnować i dlatego też będę potrzebował Pana pomocy. Drugi strop skośny będzie z płyty żelbetowej grubości 12cm. Po analizach cieplno-wilgotnościowych (nr. 1991) wybraliśmy wełnę mineralną:
· wełna mineralna grub. 12 cm
· wełna mineralna grub. 17,5 cm pomiędzy krokwiami 75x175 mm
szczelina wentylacyjna 40 mm (wysokość kontrłat)
1. W jaki sposób poprawnie oprzeć ( zamocować ) skośny strop na wieńcu ścianki kolankowej oraz jak poprawnie umieścić murłatę w tej konstrukcji. Rysunek przygotowany przez architekta niewiele mi mówi.(załączam rysunek) Czy konieczne jest wygładzanie lub zabezpieczanie w dodatkowy sposób wylany strop?
2. Jeżeli będę miał już wylany strop skośny poddasza. Dalsze czynności będę wykonywał wg planu jaki jest w punkcie 1.12.5 książki.Na całej powierzchni dachu montujemy krokwie ( jaki powinien być dystans między krokwą a płytą żelbetową? Grubości wełny mineralnej 12cm?). Bezpośrednio na betonie układam wiatroizolację o współczynniku Sd

nr 1 rysunek rozwiązania poddasza z płytą żelbetową
komentarze: 51
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom

centaur

dział 308
temat nr 724

Ocieplenie ścianki kolankowej z OSB oraz szczytowych od strony poddasza nieużytkowego


Witam Chciałbym zapytać czym docieplić od strony poddasza nieużytkowego tę płytę OSB, z zewnątrz będzie styropian 24 cm Jak wysoko wyciągnąć go do wiatroizolacji? Czy ta ściana szczytowa też powinna czymś być docieplona od strony poddasza nieużytkowego?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inżynierom porady inwestorom

Anna Black

dział 308
temat nr 1215

Słupek stalowy w ścianie - jak zakryć?


Panie Jerzy,
czym najlepiej wypełnić przestrzeń na poddaszu użytkowym pomiędzy ramą metalową (konstrukcja dachu) a ścianką kolankową?
Dziękuję i pozdrawiam

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1230

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 1365

Czy ocieplać skosy dachu z poddaszem użytkowym?


Witam,
czy skosy dachu na strychu pokazane kółkiem czarnym muszę ocieplać? Czy wystarczy tylko skosy w pokojach i nad sufitem miedzy jętkami zaznaczone na czerwono? Sufity skosy w pokojach z karton gipsu będą.

nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

BlueHawk

dział 308
temat nr 1383

Paroizolacja i wełna mineralna między i pod jętkami


Witam,
Bardzo proszę o poradę w kwestii prawidłowego rozwiązania ws. ocieplenia płaskiej części sufitu poddasza. Sufit będzie podwieszany do jętek na stelażu, na którym będą przykręcone płyty karton-gips. Na jętkach od strony stryszku nieocieplonego jest położona folia/membrana paroprzepuszczalna. Grubość ocieplenia wełną wg projektu to 35 cm (20cm między jętkami + 15cm pod jętkami). Ze względu na fakt, iż między górną krawędzią jętek (na których jest położna folia/membrana paroprzepuszczalna) a płytą karton gips (sufit w pomieszczeniu) jest ok. 51 cm powstaje pustka/przestrzeń powietrzna o wysokości ok. 21cm. Moje pytanie brzmi jak poprawnie powinno być rozwiązane ułożenie warstw ocieplenia.
Wariant 1: Obie warstwy ocieplenia razem.
Wariant 2: Rozdzielić obie warstwy ocielenia (wełna 20cm + pustka powietrzna + 15cm ocielenia).
Proszę o możliwie szybką konsultację. Z góry dziękuję.

nr 1
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

michu

dział 308
temat nr 1435

Błędnie rozwiązana ścianka kolankowa na poddaszu


Panie Jerzy,
jestem przed etapem ocieplania dachu wełną mineralną. Poddasze użytkowe, brak deskowania, do folii dachowej przyjdzie 18 cm wełny w świetle krokwi + dodatkowe 12 cm. Na to paroizolacja. I tutaj pojawia się pytanie. Zgodnie z tym co znajduje się na załączonym zdjęciu, na poddaszu będzie ścianka kolankowa wewnętrzna w konstrukcji drewnianej, odsunięta od wieńca na którym leży murłata. Jak powinna być ułożona folia paroizolacyjna - powinna kończyć się na wieńcu pod murłatą czy powinna schodzić po drewnianej ściance kolankowej (o której mowa powyżej) do posadzki na poddaszu. A może i jedno i drugie? Ponadto czy zamknięta przestrzeń, która powstanie za ścianką kolankową powinna być w jakiś sposób wentylowana czy nie ma takiej potrzeby?

W serwisie facebook, w jednym z tematów, skomentował pan załączony tam rysunek, że zawiera karygodny błąd, jednocześnie go nie wskazując. Proszę o wskazanie tego błędu - być może uda mi się go uniknąć.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 fragment przekroju z projektu
nr 2 rysunek z facebooka
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe dachy ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1461

Ocieplenie ściany kolankowej poddasza nieużytkowego


Moje analizy nr 1994/2018
Moje pytanie brzmi jak ocieplić ścianę kolankową na poddaszu nieużytkowym? A chodzi mi o przestrzeń wokół murłaty z zewnątrz budynku jak i od środka i nad murłatą. Dodaję przekrój.
Murłatę mam cofniętą do wewnątrz 2 cm następnie jest murłata 14 cm i następnie przestrzeń 13 cm i tu kończy się wieniec. Jak wykonać poprawnie wokół murłaty po kolei? Wiem że ścianę kolankową ocieplam tym samym styropianem co i na zewnątrz. Ale jak zaślepią tą przestrzeń nad murłatą od wewnątrz? I czy dojechać styropianem do samej membrany na dachu? Krokiew ma 18 cm. Wysokość ściany kolankowej jakieś 63 cm szczyt wieńca.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe ścianki kolankowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.