porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46

 
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Barbara D.

dział 308
temat nr 008

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

nr 1 Widok "wzmocnienia” zastosowanego w warstwie betonu podkładowego wg pomysłu KB.
autor: Barbara D.
nr 2 Pęknięcie ściany w małej łazience - słabo widoczne. Pojawiło się nieco później niż inne.
autor: Barbara D.
nr 3 Pęknięcie na ścianie działowej między łazienkę i sypialnią. Jest to pierwsze pęknięcie jakie się pojawiło i jak do tej pory największe. Widać ślad po naklejonym szkiełku.
autor: Barbara D.
nr 4 To samo pęknięcie z drugiej strony ściany - widok od strony korytarza.
autor: Barbara D.
nr 5 Pęknięcie ściany łazienkowej - widok od strony sypialni.
autor: Barbara D.
nr 6 Pęknięcie pionowe ściany w kotłowni.
autor: Barbara D.
nr 7 Pęknięcie pionowe ściany w kuchni.
autor: Barbara D.
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

Tomasz T.

dział 308
temat nr 052

Wykonanie ścian działowych


... Czy pod murowaną ścianą działową należy na betonie podkładowym ułożyć folię budowlaną zapewniającą ścianie poślizg? W jakim celu ściana działowa powinna mieć zapewniony poślizg?


komentarze: 36
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne mury ściany działowe

Mateusz

dział 308
temat nr 129

"Sztukowanie" ścianki działowej murowanej


Czym zabudować pion instalacyjny, aby zminimalizować ryzyko powstania pęknięć na tynku cementowo-wapiennym? Zabudowa z jednej strony ma łączyć się z słupkiem żelbetowym, a z drugiej z murem z silikatów. Przestrzeń, która wymaga zabudowy to 25x12 cm. Będzie w niej m.in. rura kanalizacyjna fi75 otulona wełną 1cm. Stąd pozostaje po 1 cm z każdej strony na jakąś płytę, aby całość zlicowała się z ścianą działową. Odrzucam użycie płyty gk ze względy na inną rozszerzalność cieplną niż tynk cw. Na rynku znalazłem płytę cementową zbrojoną siatką z włókna szklanego o gr. 8 mm. Taką płytę zamierzam przykręcić do profili, a miejsce łączenia wypełnić masą do spoin i wzmocnić siatką z włókna szklanego. Całość będzie otynkowana. Czy taki sposób jest odpowiedni?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady wykonawcom

G.G.

dział 308
temat nr 164

Ocena domu bliźniaka w stanie deweloperskim


Czytamy Pana wypowiedzi na fb, kupiliśmy Pana książkę którą czytamy z mężem i jesteśmy za nią Panu wdzięczni. Zwracam się z takim oto problemem. Mamy na uwadze kupno domu (bliźniak w stanie deweloperskim). Przesyłam projekt oraz kilkadziesiąt fotografii z opisem ich miejsca na projekcie. Bardzo prosimy o ocenę czy warto ten dom kupić. Deweloper życzy sobie okrągły milion zł. Bardzo proszę żeby nie zamieszczać projektu ani fotografii.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne opinie techniczne porady inwestorom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 173

Ściany działowe, a bruzdy i kanał wentylacyjny


1). Czy mogę zastosować inny materiał na ściany wewnętrzne?
2). Kolega podpowiedział mi, że zamiast pustaka ceramicznego lepiej by było zrobić ściany wewnętrzne z silikatu lub betonu komórkowego ponieważ dużo łatwiej będzie robić bruzdy pod instalacje WOD-KAN. Czy mogę na etapie wykonania poprosić murarza by tak zrobił i to będzie poprawne? Ściany zewnętrzne będę miał z pustaka ceramicznego.
3). Czy szyby wentylacyjne można zbudować wewnątrz ścian działowych albo nośnych wykorzystują bloczki wentylacyjne (jak na zdjęciu)? Wtedy zaoszczędza się miejsce.


nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe ściany nośne kanały wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 236

Ścianka działowa pod stropem drewnianym ocieplanym


Panie Jerzy mam pytanie odnośnie prawidłowego wykonania połączenia ściany działowej ze stropem drewnianym, nad którym będzie poddasze nieużytkowe. Między belkami stropu będzie wełna mineralna. Wydaje się rozsądnym by pierwszym elementem pod stropem na całej powierzchni domu była folia paroizolacyjna. W moim przypadku pod folią będzie sufit podwieszany z pustką instalacyjną (wentylowaną). Jak wykonać to połączenie ściany działowej z paroizolacją i z jakich materiałów.
Jaka będzie i czy będzie różnica połączenia jeśli będzie ściana wewnętrzna nośna zakończona wieńcem.
komentarze: 27
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne izolacje cieplne ściany działowe stropy porady inwestorom

K.K.

dział 308
temat nr 302

Ogłupianie przez portal "poradnikowy" i takiegoż wykonawcę


Niestety nie udaje się w niektórych miejscach budować zgodnie z Pana książką. Co raz mam scysje z wykonawcą. Muszę iść na jakieś odstępstwa, bo mogę stracić ekipę budowlaną, a niestety w okolicy znalazłbym w tej chwili tylko dużo gorsze.
1. Czy na strop nad piwnicą mam dać folię budowlaną, bo wykonawca twierdzi że nie.

2. Przesyłam rysunek z pewnej strony poradnikowej. Chciałbym poznać Pana opinię na temat zasadności tego rozwiązania. Mam ściany działowe z Silki. Jeżeli tak, to czy styropian EPS-200 ma wystarczającą w tym przypadku wytrzymałość na ściskanie?
3. Z Pańskiej analizy cieplno-wilgociowej wynika, że ściana zewnętrzna ma być ocieplona styropianem grub. 25 cm. Mój wykonawca twierdzi, że w przypadku styropianu o grubości większej niż 15 cm, będzie wykraplanie pary wodnej i dojdzie do zawilgocenia i powstania grzyba. Chciałbym prosić Pana o opinię.


nr 1 Zrzut ekranu ze strony poradnikowej.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom

kemal111

dział 308
temat nr 317

Mostek cieplny ścian działowych murowanych


Jeżeli ściany działowe mają być murowane z bloczków silikatowych drążonych gr. 12 cm np. SILIKAT N12/500 bezpośrednio na podkładzie betonowym gr. 10 cm z betonu C16/20 zbrojonym siatką stalową fi 4 15x15 cm to jak w takim przypadku pozbyć się mostka termicznego?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mostki cieplne ściany działowe domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

T.T.

dział 308
temat nr 377

Domurowanie ścianek działowych do nośnych


1). W ub. roku kiedy byłem na Pana wykładzie, mówił Pan że nie należy wykuwać bruzd we wcześniej wymurowanej ścianie zewnętrznej pod cegły ścianki działowej. Czy mógłby Pan objaśnić temat? Jakie byłyby skutki połączenia ścianki działowej z zewnętrzną ścianą nośną? Kiedy można łączyć trwale ściankę działową z zewnętrzną ściną nośną?
2). Na tym samym wykładzie mówił Pan że całość fundamentu budynku od strony wewnętrznej powinna być obłożona termoizolacją np. XPS grubości min. 5 cm na głębokość 1 m i odległość 1 m w każą stronę od ścianki działowej. W przeciwnym razie będzie silny mostek cieplny w strefie styku ze ścianką działową. Proszę o komentarz.
3). Czy można wymurować ściankę działową na styropianie EPS 200?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe

MateuszS.

dział 308
temat nr 528

Dylatacja między ścianą działową a stropem


Mam pytanie dotyczące wypełniania szczelin dylatacyjnych pomiędzy ścianką działową murowaną z ceramiki 11,5 P+W a płytą stropową żelbetową. Czy 1 - 1,5cm szczelinę należy wypełnić pianką poliuretanową niskoprężną czy wysokoprężną? Czy szczelinę wypełniamy na całej szerokości 11,5cm czy tylko przy krawędziach?
komentarze: 36
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.