porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 59

 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Mirosław B.

dział 308
temat nr 016

Ocieplenia ścian murowanych, a kondensacja pary wodnej


... Dziękuję bardzo za poradę nr 9 - skorzystałem, bo odpowiedź fachowa i o to mnie chodziło. Chciałbym zadać jeszcze kilka pytań:

1. Czy w każdym materiale ściany jednorodnym (np. YTONG, POROTHERM itd.) istnieje zagrożenie powstania strefy kondensacji pary czy tylko w ścianie ocieplanej?

2. Jaki sposób budowy ścian zewnętrznych (z jakich materiałów, jakiej grubości, z ociepleniem czy bez) uważa się za najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę analizy c-w?

3. Czemu nie można przyklejać ocieplenia bezpośrednio na siebie?

4. O ile mniej więcej może się zwiększyć zimą współczynnik przenikania ciepła ścian U wobec obliczanego z powodu większej wilgotności izolacji? Jak zrozumiałem wynika to ze strefy SK? Czy może się zdarzyć (i kiedy), że współczynnik U ściany ocieplonej będzie zimą nawet większy niż ściany nieocieplonej? 

5. Czy wilgoć ze ściany szybciej odparowuje zimą przy ogrzewaniu kominkiem, bo wtedy nie ma wrażenia wilgoci w domu?

6. Czy dla obliczeń, które pan wykonał ma znaczenie, że w pomieszczeniach jest różne wykończenie ścian od środka (glazura + tynk mineralny, tynk mineralny, gładź gipsowa + tynk mineralny), czy jest to bez znaczenia?

7. Czy można stwierdzić bez żmudnych obliczeń, że zastosowanie do ocieplenia styropianu o grubości 2 cm usunęłoby wady wersji ze styropianem 5 cm (pewnie to mało, ale może przynajmniej zlikwidowałoby mostki termiczne, a byłoby mniej ryzykowne?).


komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne elewacje mostki cieplne

Tomasz T.

dział 308
temat nr 052

Wykonanie ścian działowych


... Czy pod murowaną ścianą działową należy na betonie podkładowym ułożyć folię budowlaną zapewniającą ścianie poślizg? W jakim celu ściana działowa powinna mieć zapewniony poślizg?


komentarze: 36
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne mury ściany działowe

Jan Kazberuk

dział 308
temat nr 067

Czy można zastąpić beton podkładowy folią kubełkową?


Ze znajomym mam spór. Obaj budujemy domy dla siebie sposobem gospodarczym. Chodzi o to że producenci podają że folią kubełkową można zastąpić warstwę chudego betonu pod podłogi leżące na gruncie.
Czy tak można? Czy można ją zastosować w moim przypadku w garażu: najpierw folia kubełkowa na grunt, potem warstwa styropianu EPS-100 grubości 15 cm i na to wylewka betonowa B20 grubości 5 cm?
Czy trzeba taką folię wywijać na ściany (zaginać) i jak wtedy zachować szczelność na narożach i w kątach posadzki?

Jeśli producenci kłamią, to czy należy zbroić beton na gruncie oraz wylewkę na izolacji termicznej?  Znajomy utrzymuje że wystarczy mi 10-12 kg włókien Dramix na 1m3 betonu a inne publikacje mówią że 20 kg. Jak z tym jest?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki betonowe garaże

Tadeusz Kempko

dział 308
temat nr 075

Połączenie termoizolacji ściany i stropu poddasza


Obecnie mam zastosowane:

- ściany nośne Silka 24 cm

- wieniec żelbetowy wysokość 25 cm

- murłata 14 cm x 14 cm

- belki stropowe 15 cm x 7 cm

- krokwie 17 cm x 7 cm

- dach ma pełne odeskowanie pokryte papą

- dachówka ceramiczna zakładkowa

Przewiduję wykonanie później podbitki okapów z desek.  Proszę o szczegółowe rozwiązanie połączenia ocieplenia ścian z ociepleniem drewnianego stropu i dachu.


nr 1 Widok od zewnątrz.
autor: Tadeusz Kempko
nr 2 Okap od spodu.
autor: Tadeusz Kempko
nr 3 Wycinek z projektu połączenia więźby ze ścianą.
autor: TK
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Mordawski

dział 308
temat nr 087

Nieudany remont tarasu


Wynajęta firma ogłaszająca się jako fachowa, wykonała remont balkonu polegający na usunięciu warstw do płyty nośnej i wylaniu nowej warstwy dociskowo-spadkowej. Po tygodniu cały beton się podniósł w narożach. Nikt nie wie od czego to?

nr 1 Przygotowany szalunek na ociepleniu pod płytę betonową.
autor: Jerzy Mordawski
nr 2 Ułożone zbrojenie z siatki stalowej dołem i górą.
autor: Jerzy Mordawski
nr 3 Zamocowano także wydzielone pręty stalowe "szpilki" zakotwione do ściany.
autor: Jerzy Mordawski
nr 4 Betonowanie płyty.
autor: Jerzy Mordawski
nr 5 Podniesiony narożnik płyty.
autor: Jerzy Mordawski
nr 6 Podniesiony drugi narożnik płyty.
autor: Jerzy Mordawski
nr 7 Podniesiony kolejny narożnik płyty.
autor: Jerzy Mordawski
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: tarasy błędy wykonawcze

Darek C

dział 308
temat nr 127

Remont starego domu wg bubla projektowego


Remontuję i rozbudowuję niedawno kupiony poniemiecki dom jednorodzinny. Na potrzeby tej inwestycji sporządzony został projekt budowlany,który zakładał przemurowanie niektórych ścianek działowych, wymianę tynków,impregnację belek stropowych itp. Po zerwaniu drewnianych podłóg okazało się,że muszę wymienić grunt, wyburzyć wszystkie ściany wewnętrzne, szczytowe,kolankowe, strop. Zostały 4 ściany zewn. gr 38 cm z cegły białej i to nie całe  z czym założenia projektowe niejako przestały obowiązywać stąd moja prośba o kilka porad:
1. Jak prawidłowo wykonać strop drewniany? Poddasze będzie użytkowe, w środku wykonałem ścianę nośną na ławie fundamentowej z pustaka 24cm i na niej oraz dookoła ścian zewn. zbrojoną opaskę betonową. Podparcie belek stropowych będzie więc w odległości 4,5mb i 3,9mb. Na strop kupiłem już belki 12/20cm o przewidzianym rozstawie co 60cm.
2. Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów od zewnątrz, które zbudowane są z kamienia polnego, fugi wypełnione są gliną. Zastanawiałem się też nad ich wzmocnieniem zbrojoną wylewką betonową. Zaznaczam, że budynek stoi na górce inie ma problemu z wilgocią czy przenikaniem wód gruntowych.
3. Jak wykonać hydroizolację posadzki (i czy w ogóle) jeśli nie ma prawidłowej hydroizolacji poziomej fundamentów (na kamieniach widać papę jednak nie ma możliwości prawidłowego połączenia z nią izolacji bitumicznej)?
4. Projekt przewidywał ocieplenie ścian gr 38 cm z cegły na zaprawie wapiennej styropianem gr. 5cm - czy to nie za mało? Ściany szczytowe i kolankowe chcę wymurować z pustaka 24 cm (nie przewidziane w projekcie) Jakiej gr ocieplenie wykonać na nich?
5. Zauważyłem, że coraz bardziej popularna staje się metoda ocieplania poddaszy pianką natryskową. Jaka jest Pana opinia na jej temat(jest to stosunkowo nowa metoda i nie ma jednoznacznych opinii na ten temat w internecie). Czy warto w nią zainwestować. Zastanawiałem się ocieplić w ten sposób poddasze (krokwie16cmx8cm membrana dachowa, pustka 2,5cm wyznaczona kontrłatą, deskowanie, papa,pokrycie dachówką ceramiczną) oraz strop.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane remonty renowacje

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 155

Hydroizolacja fundamentu 3-warstwowego


Zapytanie dotyczy zamieszczonego w"Sekretach...." rysunku 1.9.-22, który przedstawia "Rozwiązanie hydroizolacji w przypadku ściany trójwarstwowej".
Pytania bezpośrednio do rysunku:
a) Czy ścianka z bloczków betonowych 12 cm oraz stojąca na niej ścianka licowa z cegły 12 cm są kotwione do ściany nośnej? Jeśli tak - jak uszczelnia się przejście kotew? Czy może zastosowanie wieńca w ścianie licowej wyeliminowało tu kotwienie?
b) W jakiej kolejności należy wykonać prace by dało się nałożyć szlam mineralny (nr 26) na tylną powierzchnię ścianki licowej?
c) Co oznacza czerwona kreska pod okapnikiem (23)?

Pytania o możliwości innych rozwiązań:
a) Czy jest możliwe, by w omawianym detalu izolację przeciwodną przenieść na ścianę nośną, zamiast EPS zastosować XPS, a zamiast zewnętrznej ściany z bloczków 12 cm wylać ściankę z betonu napowietrzonego?
b) Czy podobny do podanego w rysunku 1.9-22 układ warstw jest możliwy do zastosowania w budynku podpiwniczonym?
komentarze: 26
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy energooszczędne fizyka budowli fundamenty hydroizolacje mury licowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 173

Ściany działowe, a bruzdy i kanał wentylacyjny


1). Czy mogę zastosować inny materiał na ściany wewnętrzne?
2). Kolega podpowiedział mi, że zamiast pustaka ceramicznego lepiej by było zrobić ściany wewnętrzne z silikatu lub betonu komórkowego ponieważ dużo łatwiej będzie robić bruzdy pod instalacje WOD-KAN. Czy mogę na etapie wykonania poprosić murarza by tak zrobił i to będzie poprawne? Ściany zewnętrzne będę miał z pustaka ceramicznego.
3). Czy szyby wentylacyjne można zbudować wewnątrz ścian działowych albo nośnych wykorzystują bloczki wentylacyjne (jak na zdjęciu)? Wtedy zaoszczędza się miejsce.


nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe ściany nośne kanały wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Świątek

dział 308
temat nr 205

Zabezpieczenie wełny przed deszczem w murze 3-warstwowym


Dzięki Panu, Pana książce i temu serwisowi mój dom i ja czujemy się bezpiecznie. Serdecznie dziękuję za wszystko. Na wiosnę będziemy murować ściany trójwarstwowe tzn. Porotherm+wełna+pustka+cegła klinkierowa.Czy można wełnę zabezpieczyć przed zamoczeniem w czasie trwania prac zaciągając na niej tzw. klej?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury mury licowe ocieplenia budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Świątek

dział 308
temat nr 260

Zamiana muru 3-warstwowego licowego na tynkowany


Wstępne założenie projektu to ściana trójwarstwowa tzn:
A). Porotherm 25 + wełna 16 + pustka powietrzna 3 + cegła betonowa elewacyjna pełna 12.

Zastanawiam się nad zmianą tzn:
B) .Porotherm 25 + wełna 16 + Porotherm 11 + tynk 2

Proszę o radę czy w przypadku B) należy stosować pustkę powietrzną pomiędzy wełną a drugą warstwą porothermu i jak rozwiązać dół i górę muru?

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia porady architektom porady inwestorom


 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.