porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 27

 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Tomasz T.

dział 308
temat nr 041

Ocieplenie ścian od środka piętra zabytkowego domu


... Jestem architektem i mam do rozwiązania ocieplenie zabytkowego domu. Dom mieszkalny jednorodzinny pod Wrocławiem (zasiedlenie ok. 1910 r.); poddasze użytkowe, pokoje dzienne, sypialnie, ściany szczytowe z cegły ceramicznej pełnej grub. 25 cm, obustronnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym grub. ok. 2 cm; połać dachowa ocieplona wełną mineralną grub. 30 cm. Obecnie nie ma już stropu nad najwyższą kondygnacją - oznacza to, że z dwóch kondygnacji (piętra i poddasza) powstała jedna kondygnacja.
Rzut poziomy piętra jest to rzut poziomy parteru, gdzie ściany mają grubość 38 cm + tynki. W poziomie rozebranego stropu dochodzi do przewężenia ściany, tj. grub. 25 cm + tynki. Oznacza to, że w obrębie kondygnacji piętra występuje  przewężenie ściany szczytowej. Żaden z przewodów kominowych nie jest wolny, ani otwarty na górnej kondygnacji. W dachu zamontowane są dwa okna połaciowe.

- Jak należy wykonać docieplenie ścian szczytowych od wewnątrz (ze względu na walory architektoniczne elewacji budynku) i jakie zastosować materiały?


Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy energooszczędne izolacje cieplne obiekty zabytkowe poddasza użytkowe docieplenie remonty renowacje

T.T.

dział 308
temat nr 123

Oblicówka na ścianie 3-warstwowej


Ściany parteru i ściany szczytowe w poziomie parteru i poddasza grubości 60 cm budynku istniejącego mieszkalnego zostały wykonane z bloków piaskowca. Ścianka kolankowa zostanie wykonana z ceramiki poryzowanej i styropianu jako ściana 3-warstwowa (pustak 25 cm + styropian 8 cm + pustak 12 cm). Ściana kolankowa od zewnątrz zostanie wykończona drewnianą oblicówką.

W jaki sposób zamocować oblicówkę do ściany, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób wykonać połączenie oblicówki ze ścianą parteru i czy oblicówka musi wystawać poza lico ściany parteru?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje domy jednorodzinne ocieplenia ścianki kolankowe kamień naturalny porady wykonawcom porady architektom porady inwestorom

Janusz K.

dział 308
temat nr 124

Więźba dachowa z błędami


Kupiłem Pana wspaniałą książkę, ale tydzień temu i widzę mnóstwo błędów w moim domu, że ręce opadają. Od sierpnia 2017 buduję dom jednorodzinny tzn wynajmuję wykonawców. Mam z nimi same problemy. Każdy chwali czego nie budował ale po efektach to oceniam że sami partacze. W styczniu wykonano dach i pokryto deskami i papą.

Przesyłam dwa zdjęcia. Niezbyt dobra ich jakość ale w czasie fotografowania padał śnieg. Majster twierdzi że wykonał robotę dobrze i oczekuje zapłaty a ja mam mieszane uczucia i wstrzymałem zapłatę. Proszę ocenić jakość robót dachowych bo na chłopski rozum to chyba nie jest dobrze?


nr 1 Widok dachu z boku.
autor: Janusz K.
nr 2 Widok dachu pod okapem.
autor: Janusz K.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze porady inwestorom

Darek C

dział 308
temat nr 127

Remont starego domu wg bubla projektowego


Remontuję i rozbudowuję niedawno kupiony poniemiecki dom jednorodzinny. Na potrzeby tej inwestycji sporządzony został projekt budowlany,który zakładał przemurowanie niektórych ścianek działowych, wymianę tynków,impregnację belek stropowych itp. Po zerwaniu drewnianych podłóg okazało się,że muszę wymienić grunt, wyburzyć wszystkie ściany wewnętrzne, szczytowe,kolankowe, strop. Zostały 4 ściany zewn. gr 38 cm z cegły białej i to nie całe  z czym założenia projektowe niejako przestały obowiązywać stąd moja prośba o kilka porad:
1. Jak prawidłowo wykonać strop drewniany? Poddasze będzie użytkowe, w środku wykonałem ścianę nośną na ławie fundamentowej z pustaka 24cm i na niej oraz dookoła ścian zewn. zbrojoną opaskę betonową. Podparcie belek stropowych będzie więc w odległości 4,5mb i 3,9mb. Na strop kupiłem już belki 12/20cm o przewidzianym rozstawie co 60cm.
2. Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów od zewnątrz, które zbudowane są z kamienia polnego, fugi wypełnione są gliną. Zastanawiałem się też nad ich wzmocnieniem zbrojoną wylewką betonową. Zaznaczam, że budynek stoi na górce inie ma problemu z wilgocią czy przenikaniem wód gruntowych.
3. Jak wykonać hydroizolację posadzki (i czy w ogóle) jeśli nie ma prawidłowej hydroizolacji poziomej fundamentów (na kamieniach widać papę jednak nie ma możliwości prawidłowego połączenia z nią izolacji bitumicznej)?
4. Projekt przewidywał ocieplenie ścian gr 38 cm z cegły na zaprawie wapiennej styropianem gr. 5cm - czy to nie za mało? Ściany szczytowe i kolankowe chcę wymurować z pustaka 24 cm (nie przewidziane w projekcie) Jakiej gr ocieplenie wykonać na nich?
5. Zauważyłem, że coraz bardziej popularna staje się metoda ocieplania poddaszy pianką natryskową. Jaka jest Pana opinia na jej temat(jest to stosunkowo nowa metoda i nie ma jednoznacznych opinii na ten temat w internecie). Czy warto w nią zainwestować. Zastanawiałem się ocieplić w ten sposób poddasze (krokwie16cmx8cm membrana dachowa, pustka 2,5cm wyznaczona kontrłatą, deskowanie, papa,pokrycie dachówką ceramiczną) oraz strop.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane remonty renowacje

T.T.

dział 308
temat nr 179

Płowienie i zniszczenia na ocieplonej elewacji


Co spowodowało taką degradację zewnętrznych warstw ocieplenia na styropianie wykonanego 30 lat temu? Elewacja zachodnia częściowo przesłonięta. Jest to metoda ciężka mokra z użyciem tynku cementowo - wapiennego.

nr 1 Ogólny widok budynku.
autor: T.T.
nr 2 Zbliżenie na zniszczenia elewacji.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje docieplenie błędy wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

T.T.

dział 308
temat nr 183

Renowacja gzymsu z dachówek


1. Jak poprawnie wykończyć gzyms na ścianie szczytowej pokryty dachówką ceramiczną?
2. Czy dachówki należy układać na kleju (jakim)?
3. Jak poprawnie wykonać połączenie dachówki ze ścianą szczytową? Czy dachówkę należy wpuścić pod tynk? Czy należy wykonać obróbkę blacharską?
4. Czy należy ułożyć dachówkę pojedynczo czy podwójnie?
5. Jaki należy dachówce nadać spadek?
6. Jaki powinien być wysięg dachówki poza lico gzymsu?
7. Czy przed ułożeniem dachówki należy wykonać warstwę hydroizolacyjną (np. folia w płynie)?


nr 1 Widok na gzyms ściany szczytowej.
autor: T.T.
nr 2 Zbliżenie na gzyms ściany szczytowej.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: elewacje renowacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

T.T.

dział 308
temat nr 185

Renowacja wiatrownicy dachu krytego dachówką karpiówką


1. Jak poprawnie wykończyć szczyt tego dachu dachówkami krawędziowymi?
2. Jak poprawnie wykończyć szczyt tego dachu blachą stalową powlekaną?


nr 1 Widok ściany szczytowej i dachu.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: dachy dachówki ceramiczne renowacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

A.A.

dział 308
temat nr 198

Wentylacja dachu nad stajnią


Kończę budowę stajni dla koni. Jest drewniana z dachem też drewnianym odeskowanym szczelnie, na tym położono papę podkładową i dachówkę bitumiczną. Gąsiory także z dachówki bitumicznej. Nad stajnią jest strop drewniany z wełną mineralną między belkami i podłoga ażurowa i pod dachem są boksy na siano. Proszę powiedzieć czy taki dach musi być wentylowany?

Pozdrawiam i gratuluję rewelacyjnego serwisu. Jednym tchem przeczytałem wszystkie pytania i odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem - także Pana książki!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy poddasza użytkowe stajnie porady wykonawcom porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 221

Zakończenie ścian szczytowych, a paroizolacja i podwieszenie płyt GK


Prawidłowe zakończenie ścianki szczytowej dachu dwuspadowego. W jednym z Pana wypowiedzi wspomniane było, że skośne krawędzie ściany szczytowej powinny dochodzić do poziomu paroizolacji dachu. Tutaj moje pytanie. Jeśli tak to jak wówczas mocować aluminiowy profil przyścienny UD (mam na myśli ten profil mocowany do ściany pod kątem nachylenia połaci dachowej) - w ten profil wchodzą zakończenia aluminiowe profili CD od rusztu połaci dachowej do mocowania płyt GK. Czy powinno się te ścianki szczytowe murować trochę wyżej i potem przycinać po skosie, czy tak jak zazwyczaj robią: murują schodkowo, a potem te "trójkąty" wypełniają zaprawą cementową lub wełną mineralną.

komentarze: 35
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Anna Szymańczyk

dział 308
temat nr 276

Komin na środku pokoju poddasza


Poddasze miało pierwotnie służyć jedynie za strych. Sytuacja rodzinna się zmieniła i zleciliśmy projektantowi zagospodarowanie poddasza jako mieszkalne. Projektant zaprojektował poddasze tak, że na środku pokoju na poddaszu wychodzi dwukanałowy komin wentylacyjny. Niestety, mimo próśb, nie potrafił wskazać lepszego rozwiązania. Chciałam poprosić o jakieś sugestie. Gdzie przesunąć ten komin, aby rozwiązać wentylację kuchni i pokoju na górze, nie zakłócając funkcjonalności wszystkich pomieszczeń.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.