porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 161

 
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
Mirosław B.

dział 308
temat nr 009

Popękany tynk elewacyjny i docieplenie ścian


... Mieszkamy w domu parter z poddaszem użytkowym. Dom jest zbudowany z bloczków YTONG 400 grubości 36,5 cm. Betonowe nadproża i wieńce, ocieplone styropianem 12 cm. W czasie budowy w 1999 r. na Ytongu położono tynk zewnętrzny. W narożnikach okien widać skośne pęknięcia, a tam gdzie jest siatka na styropianie osłaniającym beton są rysy na granicy materiałów. Tynk nie został pomalowany.

Chcielibyśmy w jak najprostszy sposób to naprawić, dowiedzieliśmy się jednak, że jedynym sposobem jest położenie nowej warstwy tynku. Kilku majstrów oglądało tynk i orzekło, że trzyma się dobrze. Wszyscy proponowali położyć na całym domu warstwę kleju, siatkę i tynk cienkowarstwowy. Stoimy przed dylematem, czy przy tej okazji nie docieplić domu?

Ze ścianami nie mamy poważnych kłopotów jednak nie wiemy, czy zimne prądy powietrza, które miejscami czujemy są spowodowane właściwościami Ytonga czy jest inny powód?

Być może ocieplenie ścian pomogłoby, gdyż generalnie dom szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza (w porównaniu do innych domów ocieplonych).

Czytałem w Pana wypowiedziach, że przy docieplaniu konieczne jest zrobienie obliczeń c-w, aby nie spowodować kondensacji pary wodnej w ścianach. Ze względów finansowych wolelibyśmy docieplić styropianem, a nie wełną. W środku mamy położoną glazurę lub farby akrylowe na gładzi gipsowej, potem jest tynk mineralny 1,0 cm, potem bloczek Ytong 36,5 cm (betonowe nadproża i słupki na poddaszu ocieplone styropianem) i tynk mineralny Ytong na zewnątrz 1 cm.

 

Przy tym chcemy rozwiązać problemy:
1. Zmniejszenie otworu okiennego. Ponieważ okna mamy w środku ściany, dołożenie nawet 5 cm styropianu na ścianie wydłuży wnękę okienną, nie mówiąc już o dojściu ocieplenia do samych ram okien, na co po prostu nie ma miejsca (zasłoniłoby prawie całą ramę). Żona na dokładanie warstw na ramach okien się nie zgadza - woli marznąć niż stracić światło.

- Czy jest możliwe żeby ocieplenie nie dochodziło do samych ram okien?

- Czy przy założeniu, że ściana jest 1-warstwowa z Ytonga, może w okolicach okna dojść do jakichś niekorzystnych zjawisk?

- Czy można ewentualnie ściąć pod skosem kawałek muru z boków okien, żeby stworzyć rozszerzenie, które da więcej światła (jak proponuję na ilustracji 1)?
2. Wykończenie ocieplenia na styku z tarasem, gankiem i balkonem - wszystko już wyłożone płytkami.
3. Czy można dać więcej ocieplenia w miejscach osłoniętych podsufitką przy więźbie dachowej?
4. Ocieplenie fundamentu.
Zgodnie z projektem fundament jest ocieplony styropianem tylko od wewnątrz. Daliśmy styropian na całą powierzchnię podłogi grubości 15 cm i opaskę styropianem 2 cm do wysokości warstw podłogi (ilustracja 2).

- Czy ocieplenie na zewnątrz fundamentu trzeba bezwzględnie dodać aż do ziemi i jak wykończyć wtedy styk z kostką brukową? Czy można do fundamentu (jest on wyłożony płytkami klinkierowymi) czy w przeciwnym razie trzeba byłoby je zrywać?
5. Dobudowany składzik z płyt OSB na zewnątrz (ilustracja 3).
- Jak rozwiązać połączenie ocieplenia z nim skoro jest wykonany z płyt OSB i otynkowany tynkiem silikatowym? Czy w jego środku też trzeba ścianę od domu docieplić i czy tą samą grubością ocieplenia?

 

Poddasze jest użytkowe i ogrzewane, ale strych nad poddaszem użytkowym jest nieogrzewany, strop nad poddaszem użytkowym jest ocieplony wełną mineralną 20 cm.
Ocieplenie fundamentu od środka grubości 2 cm jest tylko na głębokość wylewki (czyli ok. 5-8 cm) a niżej (do ok. 1 m) jest grubości 6 cm.
- Czy części ocieplenia osłonięte podsufitką należy wykończyć tak samo jak te widoczne, czy można zrezygnować np. z tynku, a zostawić sam klej na styropianie?
W sprawie ocieplania okolic okien przyszedł mi do głowy taki pomysł – czy z powodu braku miejsca na grubsze ocieplenie można przykleić (jakim klejem?) cieniutką warstwę styropianu z folią odbijającą promieniowanie cieplne, jakie stosuje się do przyklejenia na ścianie za kaloryferami?


nr 1 Moje cztery propozycje wykonania dodatkowego ocieplenia w oknach.
autor: Mirosław B.
nr 2 Wykonane ocieplenie podłóg na gruncie i fundamentów.
autor: Mirosław B.
nr 3 Lokalizacja dobudówki (składzika na narzędzia).
autor: Mirosław B.
nr 4 Rozwiązania wykonanych ociepleń wieńców stropowych wg projektu.
autor: Mirosław B.
nr 5 Wykonane ocieplenia słupków na poddaszu i wieńców - wg projektu.
autor: Mirosław B.
nr 6 Przekrój pionowy przez budynek.
autor: Mirosław B.
nr 7 Widok elewacji ściany szczytowej.
autor: Mirosław B.
nr 8 Spękania w narożach okien.
autor: Mirosław B.
nr 9 Spękania w nadprożach z ociepleniem.
autor: Mirosław B.
nr 10 Pęknięcia tynku w oddaleniu od okien.
autor: Mirosław B.
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne docieplenie elewacje spękania

lwelniak

dział 308
temat nr 160

Analizy dla domu szkieletowego


Niedawno zakupiłem Pana książkę, gdyż planuję budowę domu i chciałbym uniknąć błędów w trakcie tego procesu. Zdecydowaliśmy się jednak na dom szkieletowy i mamy teraz obawy, czy został dobrze zaprojektowany. Chciałbym zapytać, czy podjąłby się Pan weryfikacji tego projektu, wraz z wykonaniem analiz energetyczno-ekonomicznych. Budowa się jeszcze nie rozpoczęła, nadal wahamy się co do wyboru źródła ciepła i c.w.u. więc chcielibyśmy wiedzieć co będzie dla nas najkorzystniejsze jeżeli chodzi o ogrzewanie i ciepłą wodę. Co do wentylacji to jesteśmy zdecydowani na mechaniczną z rekuperacją.
Jeżeli zechciałby się Pan podjąć takiego zadania, prosilibyśmy o informację o koszcie.
W załączniku skan projektu, aby widać było skalę przedsięwzięcia
.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane błędy projektowe domy jednorodzinne

Wiesława W

dział 308
temat nr 200

Obliczenia cieplne, a ogrzewanie podłogowe


Czy można uwzględnić ogrzewanie podłogowe w obliczaniu temperatury w pachwinie na styku podłogi ze ścianą? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne badania cieplne badania i pomiary porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Piotrek

dział 308
temat nr 389

Czy instalacja PV się opłaca?


Chciałbym uzyskać jakieś informacje na temat ogrzewania elektrycznego. Wiem że jest ono jednym z najdroższych ale jak by to wyglądało w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i patrząc na to trochę szerzej. Poczynając już od tego że rezygnujemy z gazu z podłączenia się do sieci z instalacja w domu z zakupu pieca z budowy komina obróbki go na dachu itd.

Jakie może być średnie przybliżone zużycie energii elektrycznej przy takim ogrzewaniu no i oczywiście mnóstwie innych urządzeń elektrycznych w domu dla rodziny 4 osobowej i domu prostym z dwu spadowym dachem o powierzchni 130 m2 z poddaszem użytkowym. w moim przypadku połacie dachu usytuowane na północ i południe.

Koszt instalacji jakiej mi zaproponowano na polskich panelach a nie jakiś chińczykach to 32 tys zł. jest to 18 paneli które dają 5,1 kW i 6500 kWh/rok. do tego jest dofinansowanie w wysokości 25% i myślę że na instalacje ogrzewania elektrycznego też można ja dostać nie wiem czy w takiej samej wysokości.

Czy ma to racje bytu ? czy w ogóle jest sens rozważać taka opcje czy panele PV są w stanie zaspokoić przy naszym klimacie zapotrzebowanie instalacji elektrycznego ogrzewania ? ewentualnie jak to policzyć?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne domy jednorodzinne domy energooszczędne energochłonność energia słoneczna porady inwestorom

Przemek

dział 308
temat nr 394

Czy wytyczne WT2021 podniosą koszty budowy domów?


Pytanie może nie stricte budowlane, ale jestem ciekaw Pana opinii. Czy nowe warunki techniczne mające wejść w życie w 2021 roku mocno skomplikują proces budowy domów? Czy rzeczywiście nie będzie możliwości ich spełnienia, a co za tym idzie odbioru takiego budynku, bez zastosowania w nich kosztownych instalacji typu wentylacja mechaniczna z rekuperacją?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie porady architektom porady inwestorom

ms77

dział 308
temat nr 395

Pianka PIR jako termoizolacja podłogi


Jako termoizolacje posadzki na parterze mam w projekcie 12 cm styropianu. Wydaje mi się ze to za mało. Niestety nie mam już możliwości zwiększyć grubość styropianu (okna tarasowe już wstawione). Mam do dyspozycji 19/20 cm do wykończenia posadzki. Czy warto zainwestować w płyty PIR o lambdzie 0.022 czy to niepotrzebny wydatek? Dom niepodpiwniczony. Ogrzewanie podłogowe.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fundamenty podłogi ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

anield

dział 308
temat nr 404

Ile grubości i jaki styropian pod podłogę?


Witam, mam pytanie dotyczące styropianu pod posadzki. Ile cm dać najlepiej? EPS 100 czy 200?
komentarze: 12
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi fundamenty porady architektom porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 405

Uwagi do projektu wentylacji mechanicznej z rekuperacją


Witam, w załączniku przesyłam projekt rekuperacji. Proszę o opinię czy jest on prawidłowo wykonany. Dodam, że jest to dom parterowy bez poddasza użytkowego, 200 m2.

nr 1
komentarze: 2
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja mechaniczna porady inwestorom

TomaszPe

dział 308
temat nr 545

Jak GWC uwzględnić w optymalizacji?


Gruntowy wymiennik ciepła. Jak go włączyć do optymalizacji wentylacji i ogrzewania a także co jest istotne podczas projektowania i wykonania?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne GWC porady inwestorom

sailah

dział 308
temat nr 547

Domy sprzed lat ze ścianami warstwowymi


Spotyka się domy sprzed kilkunastu lat ze ścianą 3-warstwową: pustak / styropian 8 cm (4+4) / pół pustaka. Pamiętam, że jeszcze wcześniej budowało się popularnie 5 cm styropianu i pustka powietrzna.
Czy ta pierwsza wersja bez przerwy powietrznej ma szansę spełniać dzisiaj swoją rolę, szczególnie, że wybór materiałów i świadomość poprawnych rozwiązań była kiedyś mniejsza?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom


 
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.