porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 7

Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 105

Duże opady śniegu a fizyka budowli ścian


Podejmując tezę że "słabo" zaprojektowany budynek daje znać o sobie w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych chciałbym zapytać w kontekście fizyki budowli o sytuację która przyszła mi do głowy oglądając ogromne opady śniegu które nawiedziły w ostatnich dniach USA kiedy to spadło jednej nocy 1,2 m śniegu. Na południowych górskich terenach jak i na Warmii i Mazurach sytuacja jak najbardziej prawdopodobna. Jak wtedy zachowują się przegrody w kontekście ochrony przed wilgocią/śniegiem? Nasze hydroizolacje w projektach funkcjonują do pasa hydroizolacji do 50 cm nad poziomem terenu. Domyślam się że przy takich opadach śniegu wszystko staje na głowie. Jak Pan widzi taką sytuację przez pryzmat swojego doświadczenia? I jak podchodzić do takich możliwych zdarzeń projektowo?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe architektura błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

T.T.

dział 308
temat nr 120

Mocowanie piaskowca na elewacji


W jaki sposób zamocować elewacyjne płyty z piaskowca gr. 4 cm na warstwie styropianu muru dwuwarstwowego, a w jaki sposób na murze jednowarstwowym z ceramiki poryzowanej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne elewacje kamień naturalny ocieplenia piaskowiec analizy cieplno-wilgotnościowe architektura błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GG

dział 308
temat nr 420

Chodniki, ścieżki, parking i podjazdy na działce


Czy mógłby Pan przybliżyć kwestie związaną z podbudową pod ścieżki ogrodowe, chodniki i podjazdy pod garaże. Chodzi o kolejność warstw podkładowych, jakie kruszywo stosować na podbudowę i co na podsypkę (jakie grubości poszczególnych warstw). Jak zmieniają się wytyczne w stosunku do układanej nawierzchni (kostka granitowa, polbruk, płyty chodnikowe, płyty ażurowe itp). A może coś jeszcze jest ciekawego na rynku. Czy powinno się stosować spoiny - jeśli tak to jakie. Co z odwodnieniem - stosować spadki, czy odwodnienie liniowe. Które nawierzchnie są praktyczne w użytkowaniu, które najmniej zachodzą glonami i przerastającą trawą między spoinami.
Jest tyle sprzecznych informacji w internecie jak i w kolorowych pismach, że dobrze byłby to jakoś zebrać razem i usystematyzować.
komentarze: 6
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego obiekty drogowe architektura ogrodowa chodniki i przejścia mury i murki ogrodowe podjazy i wjazdy porady inwestorom

sebico_sp

dział 308
temat nr 744

Poziom podłogi domu na poziomie terenu


witam,
mam pytanie możliwe, ze już się pojawiło, ale nie mogę znaleźć. Przygotowałem rysunek CAD dla mojego architekta jak wykonać fundament wg rysunku z Pana poradnika (przepraszam z jedną zmianą). a mianowicie chciałbym, aby ściana domu zaczynała się równo z poziomem 0.00. wiem z książki oraz z Pańskiej strony, że nie rekomenduje Pan tego rozwiązania (brak cokołu). Jednakże widziałem wiele projektów tak wykonanych i z punktu estetyki wykonania nie chciałbym żadnych stopni ani schodów do domu. a wiec chciałbym wykonać poziom 0.00 taki sam podłogi i gruntu. Czy wystarczy pozbyć się zaznaczonych np 2 bloczków w okręgu i obniżyć wszystko o ten wymiar tj 24cm? Czy to wymaga jakiegoś specjalnego zaizolowania lub zabezpieczenia? Jak to wykonać poprawnie?
proszę o wskazówkę

nr 1 Fundament
autor: Krzysztof
nr 2 Stodoła/Fundament
autor: Internet
nr 3 Stodoła/Fundament
autor: Internet
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy jednorodzinne porady inwestorom

MariuszP

dział 308
temat nr 1231

Zalanie słupów pod ogrodzenie panelowe


Witam,
Jak poprawnie i z gwarancją długowieczności zalać i zabezpieczyć słupy pod ogrodzenie panelowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom architektura ogrodowa

sebico_sp

dział 308
temat nr 1256

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1502

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

nr 1 Widok ogólny chodnika od strony północnej
autor: GG
nr 2 Zbliżenie na chodnik od strony północnej
autor: GG
nr 3 Zbliżenie na płyty chodnika pokryte mchem
autor: GG
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.