porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 6
Tadeusz Sak

dział 308
temat nr 014

Jakiej grubości ocieplenie z wełny mineralnej na bloczkach silikatowych?


... W projekcie domu, który będę budował, ściany przewidziano z 24 cm Silki ocieplonej od zewnątrz 15 cm wełny mineralnej. Według firmy Xella daje to w efekcie U = 0,220. Chciałbym zapytać, czy warto zwiększyć grubość ocieplenia do 20 cm?

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne izolacje cieplne

Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 126

Jak obliczać mostki cieplne?


Mam pytanie dotyczące ustalania warunków brzegowych w programie do obliczania przepływu ciepła, a dokładnie:
1) W warunkach brzegowych dla powierzchni zew.(nr 1) i wew.(nr 2) należy wpisać temperaturę oraz współczynnik przejmowania ciepła. Wiem, że w normie mamy podane Rsi (chyba dla t=18st. ?) oraz Rse (chyba dla t=0st. ?) i z tych wartości mogę wyliczyć potrzebne dane, ale czy wraz ze zmianą temperatury zmienia się znacząco wsp. przejmowania ciepła?

2) Warunki brzegowe dla gruntu.
Wydaje mi się, że należy ustalać warunki na dolnej krawędzi gruntu nr3. Ale gdzie znajdę odpowiednie dane do wpisania: temperaturę na odpowiedniej głębokości i odpowiadającej jej współczynnik przejmowania ciepła.


nr 1 Schemat mostka cieplnego.
autor: Rafał Wierzbicki
komentarze: 30
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne badania cieplne badania i pomiary błędy projektowe błędy wykonawcze ekspertyzy fizyka budowli mostki cieplne

P. Dobrowolski

dział 308
temat nr 327

Dlaczego powstają projekty bez analiz?


Na różnych forach budowlanych czytałem Pana krytyczne wypowiedzi o projektowaniu domów energooszczędnych "na oko". W książce też podaje Pan jak się powinno projektować z optymalizacją i analizami. Staję właśnie przed budową domu jednorodzinnego i jestem na etapie przeglądania setek projektów w katalogach i głowa mi boli bo dużo tego a żaden nie jest poparty analizami optymalizacyjnymi. Chciałbym żeby mój dom spalał jak najmniej energii ale żeby też był nie za drogi w budowie. Kiedy pytam architekta z czego budować ściany i ile izolacji to mi mówi że on daje Ytong 50 cm i bez ocieplenia a inny architekt powiedział że daje Porotherm i 15 cm ocieplenia. Jak to jest, że architekci nie wykonują analiz o jakich Pan pisze? Dlaczego to nie jest obligatoryjne? Ile będzie droższy projekt z takimi analizami?

 

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy energooszczędne błędy projektowe domy jednorodzinne porady inwestorom

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 556

Jak tworzyć domy po roku 2021?


Panie Jerzy,
Badam temat - budownictwo wielorodzinne i biurowe/komercyjne po WT 2021. Czy ma Pan jakieś tropy odsiewające marketing? Czy naprawdę tylko budynki szkieletowe spełnią warunki?
komentarze: 8
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy ekologiczne

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 574

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

perkas

dział 308
temat nr 959

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom


2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.