porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 63


 
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
Piotr Arciszewski

dział 308
temat nr 020

Wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy bo w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?


visibility czytano 315 razy forum komentarzy: 19
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje

Tomasz T.

dział 308
temat nr 042

Remont starego balkonu wspornikowego


... Balkon: Szerokość płyty 1,00 m, długość ok. 60 m, posadzka płyty balkonu - płytki lastriko grub. 2,5 cm, hydroizolacja - 2 x papa na lepiku, grub. płyty żelbetowej 15 cm.

Na zdjęciu są widoczne prostopadłe do elewacji budynku zarysowania i przecieki płyty balkonowej.

1. Czy pod izolacją termiczną balkonu wspornikowego należy ułożyć paroizolację?

2. Czy spodnia warstwa płyty balkonowej (izolacja termiczna) musi być pokryta tynkiem lub powłoką o wysokim oporze dyfuzyjnym?
3. Czy zarysowania płyty żelbetowej wspornikowej spowodowane są odkształceniem termicznym powstałym na skutek braku dylatacji? Jeśli tak, to jak należy uwzględnić ten fakt przy projektowaniu remontu balkonu?


visibility czytano 3 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: balkony domy energooszczędne domy jednorodzinne remonty docieplenie

Lucyna W.

dział 308
temat nr 064

Kiedy jest powierzchnia biologicznie czynna?


... Pracuję w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM i zajmuję się uzgadnianiem projektów pod względem zgodności z wymogami ochrony środowiska, zachowania wymaganej powierzchni zabudowy w stosunku do istniejącego planu zagospodarowania  przestrzennego, oceny wpływu na środowisko. Ponieważ nasze miasto jest miastem rezydencjalnym, działki sprzedawane inwestorom mają zwykle bardzo małą powierzchnię zabudowy. Wymagana powierzchnia biologicznie czynna, do zachowania na działce jest duża. Jest oczywiste, że deweloperzy robią wszystko żeby maksymalnie przeinwestować działkę. I tu pojawia się problem interpretacji przepisu o pow. biologicznie czynnych.

- Co można traktować jeszcze za powierzchnię biologicznie czynną, a co już taką nie może być? Spotykamy się z różnymi skrajnymi przypadkami w przedkładanych nam projektach.


Przytoczę skrajnie absurdalny: projektant przedkłada nam projekt budynku, pod którym niemal na całej powierzchni działki znajduje się garaż podziemny. Garaż "przysypany" jest 5 cm warstwą ziemi na której rosnąć ma trawa, na dodatek zjazdy do garażu są podobnie skonstruowane i tam też warstwa ziemi z trawą. Architekt całą tą powierzchnię wyliczył jako biologicznie czynną w 50 %. My jako Wydział opiniujący nie godzimy się oczywiście na taką interpretację i wtedy zaczynają się dyskusje i przeciągania. Na szczęście do takich skrajności dochodzi nieczęsto. Jednak problem przysypanych podziemnych garaży jest u nas bardzo popularny. Zwykle poprzestajemy na warstwie (nie licząc pap i folii izolacyjnych) 5-10 cm żwiru drenującego i 15-30 cm ziemi na której rosną rośliny.

Wiedzę jaką posiadamy na ten temat czerpiemy raczej z przenoszenia tego co wiemy o zielonych stropodachach. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że popełniamy tu błąd gdyż nawierzchnia stropodachów ma zupełnie inny charakter niż nawierzchnia, która ma być użytkowana jako nawierzchnia do chodzenia, jeżdżenia z posianą trawą. Inne też są zapewne technologie tworzenia tak różnych nawierzchni. Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie.

visibility czytano 73 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone

Damian W.

dział 308
temat nr 104

Naprawa błędów w nowym balkonie


Firma nasza wykonywała 43 balkony w domu wielorodzinnym. Zastosowaliśmy się do rozwiązań projektowych ale nie było tam rysunków detali więc nasz podwykonawca sam wymyślił uszczelnienie na balkonach. W listopadzie oddaliśmy budynek do użytkowania i już mamy problemy z balkonami.
We wszystkich mieszkaniach wokół drzwi balkonowych pojawiły się wykwity i mokre plamy zawilgocenia - co pokazujemy na fotografii 1. Na fotografii 2 jest szczelina jaka się pojawiła na cokoliku balkonu. Na fotografii 3 widać co zastaliśmy po odkuciu kontrolnym. Występuje zgnilizna i jest mokro na ścianie pod styropianem na cokoliku.

Architekt twierdzi, że w tej sprawie odsyłał wykonawcę do producenta po detale tego rozwiązania. Podwykonawca to potwierdza, że takie dostał wytyczne od producenta XX.

Co mamy teraz zrobić, bo reklamacje już napływają jedna po drugiej? Chodzi nam o możliwie tanie rozwiązanie, ale skuteczne. Kupiliśmy Pana wspaniałą książkę, ale sami nie chcemy eksperymentować.


visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: balkony budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne remonty naprawy błędy projektowe błędy wykonawcze

M. P.

dział 308
temat nr 113

Przemarzające balkony i ocieplenie wewnętrzne


Jestem kierownikiem kontraktu. Proszę o pomoc, bo wyszedł mi problem z przemarzaniem wszystkich balkonów budynku oddanego rok temu do użytku. Mam tam balkony narożnikowe. Mają one ukryte żebra żelbetowe, między którymi przy ścianie zrobiliśmy przekładkę ze styroduru. Niestety w od strony mieszkania wyszło przemarzanie i pojawiły się zarodniki grzybni. Płytę balkonową mogę jedynie ocieplić od spodu a nie od góry, bo tam już leżą płytki gres.

Kilka lat temu słyszałem na Pana wykładzie, że jest możliwe ocieplenie od strony mieszkania. Czy mógłbym to zastosować?

Przesyłam zdjęcia miejsca z pleśnią od strony mieszkania oraz rzut kondygnacji z naniesionymi przekładkami ze styroduru w płycie balkonowej.  Przesyłam też zdjęcie z czasów budowy balkonu. Płyty balkonowe nie są w ogóle ocieplane, ani od góry, ani od dołu.


visibility czytano 53 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe zawilgocenia docieplenie błędy projektowe błędy wykonawcze balkony porady wykonawcom porady inżynierom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 119

Jak opierać drzwi balkonowe i tarasowe?


Na jakim materiale ustawiać i jak kotwić okna balkonowe i tarasowe, szczególnie te witryny po kilka metrów szerokości, żeby było to zgodne z fizyką budowli?


visibility czytano 630 razy forum komentarzy: 49
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia balkony tarasy budowa domu jednorodzinnego drzwi fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

E. Wasilewski

dział 308
temat nr 151

Oznaczenia klejów i mas fugowych na tarasy i balkony


Kupiłem Pana książkę i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Także mój kuzyn, który jest inżynierem budownictwa. Mam taki problem.

Na opakowaniach worków z klejem do terakoty widnieją różne symbole: C1, S2, T. Jak to rozumieć i jakie normy o tym decydują?

Jakie produkty to znaczy jakie symbole mają być do płytek na dla tarasach i balkonach?

Mój kuzyn widział worek z klejem do glazury z podaną klasą C0 - czy to prawda?

visibility czytano 51 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kleje do ceramiki masy fugowe tarasy balkony porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Paweł Sz.

dział 308
temat nr 157

Naprawa wadliwych balkonów w ramach gwarancji


Jako wykonawca mam problem z balkonami (razem 50 sztuk). Załączam kilka fotografii. Głównym problemem jest masowe przesiąkanie wody z balkonów do ścian mieszkań. Musimy usunąć usterki do końca maja. Obowiązuje nas 4-letni okres gwarancyjny. Proszę o podanie sposobu rozwiązania problemu przeciekających balkonów. Sprawa pilna.


visibility czytano 29 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony renowacje naprawy porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Alina Domańska

dział 308
temat nr 206

Opinia techniczna kupowanego domu od dewelopera


Mam zamiar zlecić wykonanie opinii stanu technicznego domu jednorodzinnego który zamierzam kupić od dewelopera. Jakie zagadnienia muszą być zawarte w takiej opinii?

Proszę o podanie orientacyjnej ceny wykonania takiej opinii.

visibility czytano 77 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: opinie techniczne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady inwestorom wykonawstwo

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 231

Membrana EPDM na balkonach, tarasach i dachach zielonych bez spadku


Czy zastosowanie membrany EPDM jako hydroizolacji na balkonach/tarasach lub dachach zielonych na powierzchniach bez spadków jest poprawne?
visibility czytano 85 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony membrany dachowe tarasy dachy dachy zielone fizyka budowli


 
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.