porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 8


Szczepan Mach

dział 308
temat nr 058

Kondensacja pary wodnej na oknach w basenie


... Mam dwa pytania:

1. W przydomowym krytym basenie kąpielowym mam zainstalowaną wentylację mechaniczną, ale mam wrażenie, że jej wydajność jest zbyt mała. Czy powodem może być przyjęcie temperatury wody basenowej +25 oC przez projektanta wentylacji?

2. Na okna dachowe typu świetliki nad basenem nie wypuszczono żadnego nawiewu ani na oszklenie w ścianach. W efekcie ciągle okna są zaroszone a ze świetlików kapie. Czy to nie jest jakiś błąd w wykonaniu?


visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: baseny kąpielowe pływalnie wentylacja

Muszyński Jan

dział 308
temat nr 130

Wyłożenie płytkami niecki basenu przydomowego


Dwa lata temu fachowcy zbudowali żelbetową nieckę basenu kąpielowego u mnie w ogrodzie. Ma wymiary 4 x 10 m. Na wiosnę mam zamiar wykończyć basen. Nie będzie zadaszenia. Wynająłem nowych fachowców, którzy będą układać płytki ceramiczne basenowe na kleju cementowym (mają swoje płytki i klej) i twierdzą że się na tym znają.

Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy bezpośrednio na ten beton (przesyłam fotografię ścianki basenu) od razu można układać te płytki czy najpierw trzeba coś z tym betonem zrobić?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ciesząc się że wreszcie jest portal gdzie można pytać i uzyskać konkretne odpowiedzi bez błędów. Książkę Pana czytam i już wiem, że mój dom ma mnóstwo błędów a budowali go ponoć fachowcy. Brak mi słów.

visibility czytano 25 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe hydroizolacje błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady wykonawcom porady inwestorom

D. Tym

dział 308
temat nr 252

Pęknięta żelbetowa niecka basenu kąpielowego


Firma nasza wykonuje pełnowymiarowy basen pływacki żelbetowy, który będzie wykładany płytkami basenowymi ceramicznymi. Niecka basenowa basenu głównego z betonu klasy C20/25 została wylana 2 miesiące temu. Grubość ścianek 25 cm. Obecnie zauważyliśmy kilka pęknięć na ścianach bocznych dłuższych niecki, które występują w środku długości ale po obu stronach (naprzeciw siebie).

Pęknięcia mają rozwartość ok. 0,5 mm i są długości ponad 1,2 - 1,5 m każde. Inspektor nadzoru twierdzi że tym nie należy się przejmować i można bez obaw wykonywać hydroizolację mineralną pod płytki i je przyklejać. Natomiast architekt który też zakupił Pana książkę odesłał mnie do Pana.  Za budowę ja odpowiadam jako kierownik budowy i chciałbym wiedzieć jak z tym poradzić?

visibility czytano 35 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe naprawa żelbetu iniekcje spajające porady wykonawcom porady inżynierom

tomek

dział 308
temat nr 358

Basenik kąpielowy w ogrodzie


Czy można Pan się odnieść do takiego sposobu wykonania jakuzzi w ogrodzie?
link z YT na którym będę bazował https://www.youtube.com/watch?v=49RciVEKj-8

Niecka będzie miała 4 m x 2 m po zewnątrz, głęboki na około 0,8 m z tym, że 0,6 m nad poziom gruntu. Podsypka pod płytą z tłucznia, żeby nie podciągało wody i obsadzenie rur. Zbrojenie płyty i wypuszczenie trzpieni żeby spiąć wieńcem. Ściany bloczek b15 na to tynk cementowy z plastyfikatorem lub masa na bazie żywic. Do środka folia PVC spawana.
No i teraz temat izolacji... Czy nieckę wykładać folią? Czy robić chudy na tłuczniu, papa, B20 zbrojony, boki murowane XPSem ocieplić jak fundament? Czy tylko od wilgoci z zewnątrz masami KMB?

Jakuzzi raczej nie będzie używane w zimie ale instalacja grzewcza będzie. Od zewnątrz obite będzie drewnem egzotycznym, chyba, że poszaleje z robotami mokrymi to wtedy impregnowanym modrzewiem.
visibility czytano 28 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projekty wykonawcze baseny kąpielowe hydroizolacje konstrukcje żelbetowe oczka wodne porady inwestorom

Krzysztof Daniszewski

dział 308
temat nr 1920

Kiedy gładź gipsowa, a kiedy gładź wapienna?


Panie Jerzy. 
Czy mógłby pan pokrótce podać wady i zalety gładzi szpachlowej gipsowej i wapiennej?
Czy można je zamiennie stosować na tynki cementowo-wapienne, które do tradycyjnych się bardziej nadają i czy wymagają szczególnego traktowania przed malowaniem, ewentualnie czy można malować dowolnymi farbami (lateksowymi, ceramicznymi, akrylowymi itp.)?
Czy na łączenia płyt gips-karton można używać gładzi/szpachli wapiennej, czy tylko gipsowej, a właściwie teraz to polimerowo-gipsowej?


visibility czytano 168 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe stalowe domy szkieletowe drewniane domy murowane gładzie tynki wewnętrzne wykończenia porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

Linebaker

dział 308
temat nr 2035

Podłoga w garażu blaszanym jako magazynek i co z cenami materiałów?


Witam.
Dokonałem zakupu garażu blaszanego 3x5 m w celu przechowywania narzędzi ogrodowych, garaż został zakotwiczony w gruncie do wylanych słupków betonowych. Moje pytanie brzmi: jak w miarę tanio ale bezproblemowo można utwardzić podłoże w środku? Myślałem o takim rozwiązaniu: folia kubełkowa, na to warstwa piasku zagęszczona i płyty betonowe. Najcięższym pojazdem będzie pełna taczka, więc czy takie rozwiązanie się sprawdzi? A może coś innego?
Drugie moje pytanie dotyczy Pana opinii w sprawie podwyżek cen materiałów budowlanych. Jak Pan uważa, czy to przejściowa sytuacja czy też tendencja jest trwała i podwyżki w tej skali już z nami zostaną?
visibility czytano 255 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

PioCh

dział 308
temat nr 2300

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

visibility czytano 76 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje

Przemysław Jankowski

dział 308
temat nr 2358

Żelbetowy basen w ogrodzie


Dzień dobry,
W planach jest budowa basenu ogrodowego z pomieszczeniem technicznym wykonanym w technologii konstrukcji żelbetowej. Niecka basenu będzie wyłożona folia basenową. Zastanawiam się nad wykonaniem basenu z betonu napowietrzonego bez stosowania hydroizolacji na zewnątrz i wewnątrz basenu. Konstruktor basenu wskazuje klasę betonu C25/30 W8. Zapoznając się z Pana komentarzami, wiem, że oznaczenie W8 nic nie wnosi i nie ma już klasyfikowania betonu w odniesieniu do wodoszczelności. Myślę o zastosowaniu klasy betonu C 30/37, S4 z klasą ekspozycji XC4 XF3 z ziarnem o średnicy do 8 mm. Warunki gruntowe miejsca budowy basenu: piasek, poziom wód gruntowych 1,3 m.

Czy takie wykonanie basenu bez zastosowania hydroizolacji jest możliwe i zasadne?

Czy wskazana klasa betonu jest właściwa czy ewentualnie należałoby ją w przypadku basenu wzbogacić jeszcze o mieszankę napowietrzającą?

Czy wylewając płytę denną z betonu napowietrzonego można byłoby wykonać ją z pominięciem betonu podkładowego, który wskazał konstruktor?

Czy po wylaniu płyty dennej, a przed wylaniem ścian betonu styk ścian basenu z płytą denną należałoby dodatkowo zabezpieczyć?

Niecka basenu byłaby wykonana w najbliższym czasie, końcowe wykończenie (wyłożenie folią, uzbrojenie w technologię basenu) odbyłoby się po upływie 1,5-2 lat. Czy upływ okresu przejściowego może nieść za sobą jakieś negatywne konsekwencje? Czy należy na czas okresu przejściowego w jakiś sposób zabezpieczyć nieckę basenu?

Jeżeli wykonanie basenu z powyższymi założeniami jest możliwe, to czy jest coś o czym nie napisałem a na co należy na coś zwrócić szczególną uwagę?

visibility czytano 139 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.