porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 12
 
 
2
 
1
 
 
 
Gites

dział 308
temat nr 619

Posadowienie na skale


Mam do czynienia z nietypowym fundamentem. Na podłożu skalistym zostanie wylana (beton napowietrzony) ściana fundamentowa po obwodzie planowanego budynku (na planie prostokąta). Wnętrze obrysu zostanie wypełnione kruszywem keramzytowym (zagęszczonym zgodnie ze specyfikacją producenta). Następnie na to zostanie wylana płyta fundamentowa (również beton napowietrzony). Całość zostanie pomalowana preparatem antykarbonatyzacyjnym. Nie jest planowane żadne ocieplenie fundamentu. I w tym momencie nastąpi koniec prac przewidzianych na ten rok.
Problem wód gruntowych potencjalnie napierających na ścianę w tym przypadku nie istnieje. Jedyna woda jaka może mieć kontakt ze ścianą fundamentową to bezpośredni opad deszczu oraz spływanie z góry po skale w czasie deszczu (na zdjęciu z prawej strony).
I tutaj kilka pytań:
- Czy muszę jakoś zabezpieczyć taki fundament / beton (płytę w szczególności) na zimę? np. plandeka, folia PE 0.2
- Czy mogę pozostawić ścianę fundamentową nie obsypaną? Docelowo będzie to zrobione żeby ukryć przejścia instalacyjne oraz drenaż leżący pomiędzy ścianą a pochyłą skałą.
Czerwonym kolorem zaznaczona pozycja planowanej ściany fundamentowej
komentarze: 28
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne posadowienia na płycie porady inwestorom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 579

Beton napowietrzony nieosiągalny dla wytwórni?


Proszę o opinię i różnicę pomiędzy betonem napowietrzonym a betonem o parametrach C25/30 W8 F150 S3 - nazwany przez wytwórnię jako ,,mrozoodporny"
Szukam wytwórni która przygotuje mi beton napowietrzony - jedynie otrzymuje propozycje betonu o wyżej podanych parametrach. Czy taka mieszanka spełni wymagania betonu napowietrzonego który sugeruje Pan do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym?
Dodatkowo proszę o kilka informacji:
1) czy taka mieszanka wylana jako beton podkładowy wymaga zagęszczenia?
2) po ilu dniach od wylania mieszanki mogę nakładać na nią izolację polimerowo-bitumiczną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne fundamenty posadowienia porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 471

Samodzielnie wykonany beton napowietrzony


Witam, chciałbym samodzielnie w betoniarce ukręcić beton napowietrzony pod fundament komina oraz ogrodzenie. Proszę podać dokładny przepis na taki beton przy zastosowaniu domieszki napowietrzającej Neoplast 124 oraz przez jaki czas trzeba mieszać w betoniarce, ogólnie chciałbym.poznać cały proces technologiczny takiej samoróbki na budowie. Nie posiadam żadnego kruszywa, lecz piasek do murowania. Jeżeli ten piasek się nie nada to będę zmuszony kupić kruszywo.
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Niszczu

dział 308
temat nr 421

Fundament z betonu napowietrzonego


Przymierzam się do zlecenia firmie wykonanie fundamentu pod mój dom, jednak mam kilka pytań. Badanie gruntu wykazało glinę piaszczystą, brak wód gruntowych, badania robione jesienią 2017 r. w okresie bardzo dużych opadów, działka jest na lekkiej górce. W projekcie nie ma żadnych wzmocnień słupami żelbetowymi. Betoniarnię mam 2 km od placu, która wykonuje beton napowietrzony, dlatego chcę aby fundament był wykonany zgodnie z rys. 1.9.-10 ( str. 162). Projekt przesłałem Panu do wykonania analizy c-w.
1. Czy musi być wykonywany beton podkładowy, jeżeli ława fundamentowa będzie z betonu napowietrzonego?
2. Jeżeli nie musi być betonu podkładowego, to czy ława fundamentowa z betonu napowietrzonego musi być szalowana? ( pytanie wiążę się z poradą i zdjęciami 216, gdzie chyba szalunków nie było, albo tak krzywo wykonane?)
3. Wybranie gruntu rodzimego musi być wykonane aż do poziomu „dołu” betonu podkładowego, połączenia betonu podkładowego z ławą fundamentową, czy do połączenia ławy fundamentowej ze ścianą fundamentową( zakładając, że nie trzeba szalować ław z betonu napowietrzonego)
4. Czy można wykonać, oczywiście po konsultacji z konstruktorem, również i ściany fundamentowe z betonu napowietrzonego, dzięki czemu można byłoby zrezygnować z hydroizolacji?
5. Dlaczego ława zaizolowana jest szlamem sztywnym ( porada 216), skoro na rys. 1.9.-10 jest masa polimerowo-bitumiczna lub papa termozgrzewalna( będzie układana papa – wniosek z innych Pana porad)
6. Jak sprawdzić czy betoniarnia na pewno zrobi beton napowietrzony?
7. Czy do zaprawy cementowej musi być dodany środek napowietrzający?

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne posadowienia ławy fundamentowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

tomek

dział 308
temat nr 384

Stopień napowietrzenia betonu na ławę


Beton na ławy bez hydroizolacji w ilu procentach powinien być napowietrzony?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 332

Beton napowietrzony do ław zimą


Beton napowietrzony c20/25 wlany do szalunków przy temperaturze w dzień 3 stopnie C, pierwszej nocy - 2, następne noce na plusie. Przykryty szczelnie folią czarną budowlaną, folia przyciśnięta punktowo kupkami piasku, boki nie rozszalowane i tak dojrzewał 7dni. Po zdjęciu folii i zamieceniu ławy z piasku, w dwóch miejscach pojawiły się kilku cm pęknięcia jak na zdjęciu i jest dość dużo mleczka cementowego na górnej części ławy, na bokach nie ma. Jako hydroizolacja będzie w miejscu wyrostków szlam min. sztywny a na pozostałej części ławy szlam min. elastyczny polim-cementowy. Proszę o opinię. Czyżbym się pośpieszył z zalaniem ław?


autor: Łukasz Pawlukowski
autor: Łukasz Pawlukowski
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony specjalne ławy fundamentowe

klew

dział 308
temat nr 253

Cienkowarstwowa niwelacja stropu betonowego


Mam wykonany strop żelbetowy, którego wysokość waha się +- 0,5 cm na całej powierzchni. Pod jednym dużym oknem (witryna) o szerokości prawie 2 m jest 1 cm różnicy między jedną krawędzią a drugą. Okna będą montowane na specjalnych podwalinach. Ekipa od okien zaleciła, aby strop w miejscu oparcia podwaliny wyrównać.W sumie trzeba więc podnieść z jednej strony o 1 cm a z drugiej o 2 cm. Jakim produktem najlepiej wyrównać posadzkę? Czy zwykły beton nie będzie się kruszył, jeśli będzie miał z jednej strony grubość tylko 1 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Bogdan P.

dział 308
temat nr 216

Ławy z betonu napowietrzonego


W sierpniu wykonałem wg Pana książki ławy z betonu napowietrzonego - hurra! Wykonaliśmy sami na budowie wg Pana receptury dodając domieszkę napowietrzającą. Muszę przyznać że nie tylko ja i moi sąsiedzi jesteśmy zdumieni efektem. Najbardziej to moja ekipa była i jest zszokowana. Widzieli to i robili to pierwszy raz w życiu, ale jakie mieli miny jak kilka dni po betonowaniu spadł deszcz a beton na ławach był suchy w czasie deszczu! :)  Chodzili i dotykali palcami jakby to był jakiś cud. Po 14 dniach wykonali izolację ław fundamentowych (zdjęcia w załączniku) najpierw gruntując a potem nanosząc masę KMB i w pierwszą warstwę zatopili siatkę szklaną jak jest w Pana książce. Wymurowali też fundament i wieniec ale nie zdążyłem zrobić zdjęcia. Gdyby rzucił Pan okiem na zdjęcia ław i coś było źle to proszę o taką informację.


Ława zaizolowana szlamem sztywnym.
autor: Bogdan P.
Zbliżenie na szlam sztywny na ławie. Świeżo po deszczu wszystko suche!
autor: Bogdan P.
Gotowa hydroizolacja ławy masą polimerowo-bitumiczną z siatką.
autor: Bogdan P.
komentarze: 22
czytaj odpowiedź

patrz także: hydroizolacje fundamenty betony specjalne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

L. Makówka

dział 308
temat nr 166

Hydroizolacja na palach Franki pod płytą żelbetową


Proszę o poradę w następującej sprawie. Jaki zastosować materiał przy hydroizolacji płyty fundamentowej budynku mieszkalnego 5-kondygnacyjnego?
Podstawowe dane:
- płyta żelbetowa gr. 70 cm posadowiona na palach Franki,
- pod płytą warstwa chudego betonu 10 cm,
- izolacja na warstwie chudego betonu,
- spód płyty fundamentowej na głębokości -1,00 m ppt
- woda gruntowa na głębokości ok. -1,50 m ppt
- najniższe obniżenie płyty w miejscu podszybia na -2,0 m ppt czyli ok. 0,5 m poniżej lustra wody.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia betony specjalne panele PCV projekty wykonawcze porady wykonawcom

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 131

Beton napowietrzony na budowie


W książce wielokrotnie pojawia się informacja o zaletach stosowania betonu napowietrzonego, do tego jednak nieco zniechęcająca uwaga o tym, że można go przygotować wyłącznie na budowie.

Jak ma wyglądać w praktyce przygotowanie betonu napowietrzonego na budowie (np w skali robót polegających na wylaniu ław domu jednorodzinnego)? Czy np można dodać domieszkę napowietrzającą w betonowozie tuż przed wylaniem/pompowaniem betonu?

komentarze: 29
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia


 
 
2
 
1
 
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©