porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 15
 
 
2
 
1
 
 
 
tomaszmumot

dział 308
temat nr 807

Niwelacja progu do garażu


Czym można wyrówna (nadać minimalny spadek) wylanemu podjazdowi? Troszkę beton zjechał i muszę dorzucić ok 1cm materiału przy samej bramie ze spadkiem do końca szalunku. Zastanawiam się czy klej mrozoodporny do płytek będzie wystarczająco silny aby po nim jeździć? Podjazd był wykonywany na wzór podjazdu z książki. Docelowo będzie pomalowany jakimś preparatem (żywica, farba do betonu lub coś podobnego.

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże betony specjalne podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom

andre

dział 308
temat nr 793

Podciąganie kapilarne betonu, a uszczelnienie strukturalne


Czy da się oszacować wysokość podciągania kapilarnego betonu w gruncie bez wody działającej pod naporem patrząc długookresowo - liczymy 50 lat? Czy zastosowanie domieszek krystalizujących do betonu może ograniczyć podciąganie kapilarne w samym betonie jak i w miejscach pojawienia się rys?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom

Gites

dział 308
temat nr 779

Beton na fundamenty w zagrożeniu przymrozkami


Jestem po kilku rozmowach z betoniarnią i chciałbym zweryfikować parę informacji.

Klasa betonu w projekcie to 25/30 (współczynnik W/C = 0,55). Wylewane będą ściany o szerokości 30 cm i wysokości między 60 a 200 cm. Szalunek został wykonany ze sklejki szalunkowej czyli jest dość szczelny. Po wylaniu góra zostanie szczelnie zakryta folią PE 0,2 w dwóch warstwach. Następnie na wierzch pójdzie wełna mineralna z rolki jako docieplenie i całość (razem z bokami szalunku) zostanie przykryta plandeką.

Ze względu na wylewanie w temperaturze w okolicach +5C zostanie użyty beton o dwie klasy mocniejszy, tzn. 35/45 (W/C = 0,50). Zmiana klasy betonu została skonsultowana z konstruktorem fundamentu i nie widzi on przeciwwskazań pod względem konstrukcyjnym. Woda zarobowa będzie miała temperaturę w okolicach +20C. Do betonu zostanie dodany dodatek napowietrzający.

I teraz informacje do zweryfikowania, które usłyszałem w betoniarni:

1. Beton 35/45 w wersji napowietrzonej będzie miał W/C = 0,40. Czy to możliwe żeby aż o tyle trzeba było zmniejszyć ilość wody po dodaniu napowietrzacza że W/C zmaleje z 0,50 na 0,40?

2. W/w beton w ciągu pierwszej doby od wylania tężeje / wiąże na tyle szybko, że uzyskuje odporność na temperatury w okolicach 0C, tzn. przymrozek nie wywoła katastrofy w postaci uszkodzenia wierzchniej warstwy betonu a proces hydratacji nie ulegnie zatrzymaniu bo wiążący beton tej klasy i o takim W/C nadal wytwarza wystarczająco ciepła przez pierwsze kilka dni. Czy to prawda?

3. Jeśli po kilku dniach od betonowania temperatura spadnie poniżej +3C i będzie się już tak utrzymywać to oczywiście hydratacja w końcu ustanie ale beton zdąży do tego momentu osiągnąć klasę wytrzymałości dla betonów niższych klas, np. 25/30. Czy to prawda?

4. Zatrzymany z powodu zimna proces hydratacji ruszy ponownie w wyższych temperaturach (czyli przewidywalnie na wiosnę) i beton w końcu osiągnie swoje docelowe parametry (dla swojej klasy czyli 35/45). Czy to prawda?

5. Betoniarnia nie widzi potrzeby ocieplania wełną boków szalunku. Według nich wystarczy w miarę szczelne przykrycie plandeką całego szalunku. Czy mają rację?

6. Betoniarnia nie widzi potrzeby użycia bardziej podgrzanej wody niż planowana "letnia" o temperaturze +20C. Czy mają rację?

komentarze: 24
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Gites

dział 308
temat nr 619

Posadowienie na skale


Mam do czynienia z nietypowym fundamentem. Na podłożu skalistym zostanie wylana (beton napowietrzony) ściana fundamentowa po obwodzie planowanego budynku (na planie prostokąta). Wnętrze obrysu zostanie wypełnione kruszywem keramzytowym (zagęszczonym zgodnie ze specyfikacją producenta). Następnie na to zostanie wylana płyta fundamentowa (również beton napowietrzony). Całość zostanie pomalowana preparatem antykarbonatyzacyjnym. Nie jest planowane żadne ocieplenie fundamentu. I w tym momencie nastąpi koniec prac przewidzianych na ten rok.
Problem wód gruntowych potencjalnie napierających na ścianę w tym przypadku nie istnieje. Jedyna woda jaka może mieć kontakt ze ścianą fundamentową to bezpośredni opad deszczu oraz spływanie z góry po skale w czasie deszczu (na zdjęciu z prawej strony).
I tutaj kilka pytań:
- Czy muszę jakoś zabezpieczyć taki fundament / beton (płytę w szczególności) na zimę? np. plandeka, folia PE 0.2
- Czy mogę pozostawić ścianę fundamentową nie obsypaną? Docelowo będzie to zrobione żeby ukryć przejścia instalacyjne oraz drenaż leżący pomiędzy ścianą a pochyłą skałą.
nr 1 Czerwonym kolorem zaznaczona pozycja planowanej ściany fundamentowej
komentarze: 36
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne posadowienia na płycie porady inwestorom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 579

Beton napowietrzony nieosiągalny dla wytwórni?


Proszę o opinię i różnicę pomiędzy betonem napowietrzonym a betonem o parametrach C25/30 W8 F150 S3 - nazwany przez wytwórnię jako ,,mrozoodporny"
Szukam wytwórni która przygotuje mi beton napowietrzony - jedynie otrzymuje propozycje betonu o wyżej podanych parametrach. Czy taka mieszanka spełni wymagania betonu napowietrzonego który sugeruje Pan do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym?
Dodatkowo proszę o kilka informacji:
1) czy taka mieszanka wylana jako beton podkładowy wymaga zagęszczenia?
2) po ilu dniach od wylania mieszanki mogę nakładać na nią izolację polimerowo-bitumiczną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne fundamenty posadowienia porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 471

Samodzielnie wykonany beton napowietrzony


Witam, chciałbym samodzielnie w betoniarce ukręcić beton napowietrzony pod fundament komina oraz ogrodzenie. Proszę podać dokładny przepis na taki beton przy zastosowaniu domieszki napowietrzającej Neoplast 124 oraz przez jaki czas trzeba mieszać w betoniarce, ogólnie chciałbym.poznać cały proces technologiczny takiej samoróbki na budowie. Nie posiadam żadnego kruszywa, lecz piasek do murowania. Jeżeli ten piasek się nie nada to będę zmuszony kupić kruszywo.
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Niszczu

dział 308
temat nr 421

Fundament z betonu napowietrzonego


Przymierzam się do zlecenia firmie wykonanie fundamentu pod mój dom, jednak mam kilka pytań. Badanie gruntu wykazało glinę piaszczystą, brak wód gruntowych, badania robione jesienią 2017 r. w okresie bardzo dużych opadów, działka jest na lekkiej górce. W projekcie nie ma żadnych wzmocnień słupami żelbetowymi. Betoniarnię mam 2 km od placu, która wykonuje beton napowietrzony, dlatego chcę aby fundament był wykonany zgodnie z rys. 1.9.-10 ( str. 162). Projekt przesłałem Panu do wykonania analizy c-w.
1. Czy musi być wykonywany beton podkładowy, jeżeli ława fundamentowa będzie z betonu napowietrzonego?
2. Jeżeli nie musi być betonu podkładowego, to czy ława fundamentowa z betonu napowietrzonego musi być szalowana? ( pytanie wiążę się z poradą i zdjęciami 216, gdzie chyba szalunków nie było, albo tak krzywo wykonane?)
3. Wybranie gruntu rodzimego musi być wykonane aż do poziomu „dołu” betonu podkładowego, połączenia betonu podkładowego z ławą fundamentową, czy do połączenia ławy fundamentowej ze ścianą fundamentową( zakładając, że nie trzeba szalować ław z betonu napowietrzonego)
4. Czy można wykonać, oczywiście po konsultacji z konstruktorem, również i ściany fundamentowe z betonu napowietrzonego, dzięki czemu można byłoby zrezygnować z hydroizolacji?
5. Dlaczego ława zaizolowana jest szlamem sztywnym ( porada 216), skoro na rys. 1.9.-10 jest masa polimerowo-bitumiczna lub papa termozgrzewalna( będzie układana papa – wniosek z innych Pana porad)
6. Jak sprawdzić czy betoniarnia na pewno zrobi beton napowietrzony?
7. Czy do zaprawy cementowej musi być dodany środek napowietrzający?

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne posadowienia ławy fundamentowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

tomek

dział 308
temat nr 384

Stopień napowietrzenia betonu na ławę


Beton na ławy bez hydroizolacji w ilu procentach powinien być napowietrzony?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 332

Beton napowietrzony do ław zimą


Beton napowietrzony c20/25 wlany do szalunków przy temperaturze w dzień 3 stopnie C, pierwszej nocy - 2, następne noce na plusie. Przykryty szczelnie folią czarną budowlaną, folia przyciśnięta punktowo kupkami piasku, boki nie rozszalowane i tak dojrzewał 7dni. Po zdjęciu folii i zamieceniu ławy z piasku, w dwóch miejscach pojawiły się kilku cm pęknięcia jak na zdjęciu i jest dość dużo mleczka cementowego na górnej części ławy, na bokach nie ma. Jako hydroizolacja będzie w miejscu wyrostków szlam min. sztywny a na pozostałej części ławy szlam min. elastyczny polim-cementowy. Proszę o opinię. Czyżbym się pośpieszył z zalaniem ław?


nr 1 autor: Łukasz Pawlukowski
nr 2 autor: Łukasz Pawlukowski
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony specjalne ławy fundamentowe

klew

dział 308
temat nr 253

Cienkowarstwowa niwelacja stropu betonowego


Mam wykonany strop żelbetowy, którego wysokość waha się +- 0,5 cm na całej powierzchni. Pod jednym dużym oknem (witryna) o szerokości prawie 2 m jest 1 cm różnicy między jedną krawędzią a drugą. Okna będą montowane na specjalnych podwalinach. Ekipa od okien zaleciła, aby strop w miejscu oparcia podwaliny wyrównać.W sumie trzeba więc podnieść z jednej strony o 1 cm a z drugiej o 2 cm. Jakim produktem najlepiej wyrównać posadzkę? Czy zwykły beton nie będzie się kruszył, jeśli będzie miał z jednej strony grubość tylko 1 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©