porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 42


 
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
M.K. - kierownik budowytemat nr 308-088
visibility czytano 482 razy

Nieszczelny beton wodoszczelny


Kieruję budową, która jest właściwie zakończona i pierwsi mieszkańcy są zasiedlani. Wielorodzinny budynek mieszkalny z garażami podziemnymi w całości posadowiony jest na żelbetowej płycie grubości 60 cm wykonanej w technologii betonu wodoszczelnego W8. Na płycie nie ma hydroizolacji, gdyż projektant zrezygnował z niej na rzecz tego właśnie betonu. Bezpośrednio na płycie wymurowane są ścianki działowe.

Problemem jest to, że na wszystkich ściankach działowych przy podłodze na kondygnacji garażowej (najniższej) wystąpiły zawilgocenia na wysokości do 35 cm ponad posadzkę. Ściany wykonano z cegły silikatowej Silka 1NF pokrytej tynkiem gipsowym 15 mm. Obszary zawilgoceń są wyraźnie przebarwione oraz mokre. W miejscach tych farba i tynk pęka i łuszczy się.

Zmierzyliśmy wilgotność tych ścianek. Na wysokości 20 cm od posadzek wynosi od 4,8 do 8,5 %. Dla celów kontrolnych zmierzyliśmy także wilgotność ścian na wysokości 80 cm i wynosiła od 2,0 do 2,3 %. Wyniki świadczą o istnieniu podciągania wody od płyty nośnej. Jakie jest wyjście z sytuacji? Czy wilgoć przestanie się pojawiać z upływem czasu a jeśli nie, to jak można temu skutecznie zapobiec?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje betony specjalne zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

John Peeltemat nr 308-112
visibility czytano 492 razy

Betonowanie fundamentu bez zagęszczania


Niedawno pisał Pan, że beton na ściany piwnicy wylewane w szalunku systemowym należy wylać w jednym procesie, stosując domieszkę upłynniającą, co zwalnia od zagęszczania.
Myślę, że dostawca betonu będzie znał temat i prawidłowo zastosuje taką domieszkę upłynniającą. Czy może Pan polecić jakąś konkretną domieszkę? Czy ona wypiera powietrze z betonu i wibrowanie jest wtedy zbędne? Obawiam się, że taka informacja może być szokiem dla wykonawcy. I czy taka domieszka nie "gryzie się" np. z domieszką W8?
Ponadto napisał Pan, że jako środek antyadhezyjny do szalunku należy stosować preparat bio. Czy tutaj też może Pan polecić jakiś konkretny preparat? Chodzi mi o to, żeby ściana nie pozostała tłusta po zdjęciu szalunku, gdyż mogłoby to chyba utrudnić nałożenie hydroizolacji polimerowo-bitumicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty betony specjalne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Jagielaktemat nr 308-131
visibility czytano 1492 razy

Beton napowietrzony na budowie


W książce wielokrotnie pojawia się informacja o zaletach stosowania betonu napowietrzonego, do tego jednak nieco zniechęcająca uwaga o tym, że można go przygotować wyłącznie na budowie.

Jak ma wyglądać w praktyce przygotowanie betonu napowietrzonego na budowie (np w skali robót polegających na wylaniu ław domu jednorodzinnego)? Czy np można dodać domieszkę napowietrzającą w betonowozie tuż przed wylaniem/pompowaniem betonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

L. Makówkatemat nr 308-166
visibility czytano 174 razy

Hydroizolacja na palach Franki pod płytą żelbetową


Proszę o poradę w następującej sprawie. Jaki zastosować materiał przy hydroizolacji płyty fundamentowej budynku mieszkalnego 5-kondygnacyjnego?
Podstawowe dane:
- płyta żelbetowa gr. 70 cm posadowiona na palach Franki,
- pod płytą warstwa chudego betonu 10 cm,
- izolacja na warstwie chudego betonu,
- spód płyty fundamentowej na głębokości -1,00 m ppt
- woda gruntowa na głębokości ok. -1,50 m ppt
- najniższe obniżenie płyty w miejscu podszybia na -2,0 m ppt czyli ok. 0,5 m poniżej lustra wody.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia betony specjalne panele PCV projekty wykonawcze porady wykonawcom

Bogdan P.temat nr 308-216
visibility czytano 1593 razy

Ławy z betonu napowietrzonego


W sierpniu wykonałem wg Pana książki ławy z betonu napowietrzonego - hurra! Wykonaliśmy sami na budowie wg Pana receptury dodając domieszkę napowietrzającą. Muszę przyznać że nie tylko ja i moi sąsiedzi jesteśmy zdumieni efektem. Najbardziej to moja ekipa była i jest zszokowana. Widzieli to i robili to pierwszy raz w życiu, ale jakie mieli miny jak kilka dni po betonowaniu spadł deszcz a beton na ławach był suchy w czasie deszczu! :)  Chodzili i dotykali palcami jakby to był jakiś cud. Po 14 dniach wykonali izolację ław fundamentowych (zdjęcia w załączniku) najpierw gruntując a potem nanosząc masę KMB i w pierwszą warstwę zatopili siatkę szklaną jak jest w Pana książce. Wymurowali też fundament i wieniec ale nie zdążyłem zrobić zdjęcia. Gdyby rzucił Pan okiem na zdjęcia ław i coś było źle to proszę o taką informację.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty betony specjalne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

klewtemat nr 308-253
visibility czytano 317 razy

Cienkowarstwowa niwelacja stropu betonowego


Mam wykonany strop żelbetowy, którego wysokość waha się +- 0,5 cm na całej powierzchni. Pod jednym dużym oknem (witryna) o szerokości prawie 2 m jest 1 cm różnicy między jedną krawędzią a drugą. Okna będą montowane na specjalnych podwalinach. Ekipa od okien zaleciła, aby strop w miejscu oparcia podwaliny wyrównać.W sumie trzeba więc podnieść z jednej strony o 1 cm a z drugiej o 2 cm. Jakim produktem najlepiej wyrównać posadzkę? Czy zwykły beton nie będzie się kruszył, jeśli będzie miał z jednej strony grubość tylko 1 cm?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-332
visibility czytano 200 razy

Beton napowietrzony do ław zimą


Beton napowietrzony c20/25 wlany do szalunków przy temperaturze w dzień 3 stopnie C, pierwszej nocy - 2, następne noce na plusie. Przykryty szczelnie folią czarną budowlaną, folia przyciśnięta punktowo kupkami piasku, boki nie rozszalowane i tak dojrzewał 7dni. Po zdjęciu folii i zamieceniu ławy z piasku, w dwóch miejscach pojawiły się kilku cm pęknięcia jak na zdjęciu i jest dość dużo mleczka cementowego na górnej części ławy, na bokach nie ma. Jako hydroizolacja będzie w miejscu wyrostków szlam min. sztywny a na pozostałej części ławy szlam min. elastyczny polim-cementowy. Proszę o opinię. Czyżbym się pośpieszył z zalaniem ław?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony specjalne ławy fundamentowe

tomektemat nr 308-384
visibility czytano 249 razy

Stopień napowietrzenia betonu na ławę


Beton na ławy bez hydroizolacji w ilu procentach powinien być napowietrzony?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Niszczutemat nr 308-421
visibility czytano 262 razy

Fundament z betonu napowietrzonego


Przymierzam się do zlecenia firmie wykonanie fundamentu pod mój dom, jednak mam kilka pytań. Badanie gruntu wykazało glinę piaszczystą, brak wód gruntowych, badania robione jesienią 2017 r. w okresie bardzo dużych opadów, działka jest na lekkiej górce. W projekcie nie ma żadnych wzmocnień słupami żelbetowymi. Betoniarnię mam 2 km od placu, która wykonuje beton napowietrzony, dlatego chcę aby fundament był wykonany zgodnie z rys. 1.9.-10 ( str. 162). Projekt przesłałem Panu do wykonania analizy c-w.
1. Czy musi być wykonywany beton podkładowy, jeżeli ława fundamentowa będzie z betonu napowietrzonego?
2. Jeżeli nie musi być betonu podkładowego, to czy ława fundamentowa z betonu napowietrzonego musi być szalowana? ( pytanie wiążę się z poradą i zdjęciami 216, gdzie chyba szalunków nie było, albo tak krzywo wykonane?)
3. Wybranie gruntu rodzimego musi być wykonane aż do poziomu „dołu” betonu podkładowego, połączenia betonu podkładowego z ławą fundamentową, czy do połączenia ławy fundamentowej ze ścianą fundamentową( zakładając, że nie trzeba szalować ław z betonu napowietrzonego)
4. Czy można wykonać, oczywiście po konsultacji z konstruktorem, również i ściany fundamentowe z betonu napowietrzonego, dzięki czemu można byłoby zrezygnować z hydroizolacji?
5. Dlaczego ława zaizolowana jest szlamem sztywnym ( porada 216), skoro na rys. 1.9.-10 jest masa polimerowo-bitumiczna lub papa termozgrzewalna( będzie układana papa – wniosek z innych Pana porad)
6. Jak sprawdzić czy betoniarnia na pewno zrobi beton napowietrzony?
7. Czy do zaprawy cementowej musi być dodany środek napowietrzający?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne posadowienia ławy fundamentowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-471
visibility czytano 752 razy

Samodzielnie wykonany beton napowietrzony


Witam, chciałbym samodzielnie w betoniarce ukręcić beton napowietrzony pod fundament komina oraz ogrodzenie. Proszę podać dokładny przepis na taki beton przy zastosowaniu domieszki napowietrzającej Neoplast 124 oraz przez jaki czas trzeba mieszać w betoniarce, ogólnie chciałbym.poznać cały proces technologiczny takiej samoróbki na budowie. Nie posiadam żadnego kruszywa, lecz piasek do murowania. Jeżeli ten piasek się nie nada to będę zmuszony kupić kruszywo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.