porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19

 
 
2
 
1
 
 
 
klew

dział 308
temat nr 207

Tynk na pozostałościach OSB na betonie


Do szalunków użyto płyty OSB, której fragmenty pozostały w ścianie po ich demontażu.
Czy takie drobniejsze kawałki drewna mogą pozostać w ścianie i być otynkowane? Ewentualnie jakiś sprytny pomysł na wyczyszczenie tego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

WojtekS

dział 308
temat nr 513

Roboty fundamentowe i podpodłogowe na gruncie


Mam kilka pytań:
1. Mój kierownik budowy mówił, że wykop nie może być zbyt długo otwarty, ponieważ występuje osiadanie gruntu. Czy może się Pan do tego ustosunkować? Wiadomo, że procesy technologiczne o których niejednokrotnie Pan wspomina sporo trwają. Dodając do tego czas montażowy itp. robi się spory okres czasowy, w którym wykop pozostaje otwarty. Czy faktycznie może to wpłynąć jakoś na budynek? Zależne to jest od rodzaju gruntu? W moim przypadku mam piaski drobne średniozagęszczone.
2. Na rysunku 1.9-11 jest przykład izolacji fundamentu z rdzeniami. Po co jest pozycja 5 - membrana HDPE?
Czy pomiędzy ławą a bloczkami fundamentowymi powinno coś być? Tzn środek gruntujący, papa lub właśnie membrana? Czy murować bloczki bezpośrednio na beton ławy?
3. Czy masę polimerowo-cementową flex można ze sobą łączyć w różnych etapach? Tzn. jakiś fragment zrobić wcześniej, a następnie po danym czasie nanieść inny fragment. Czy trzeba wtedy zespolić je stykowo, czy zakładając nową warstwę na starą? Wiem, że przy masie polimerowo-bitumicznej jest to niemożliwe, ze względu na proces technologiczny wiązania polimerów.
4. Pospółka a piasek zasypowy - niestety niejednokrotnie dzwoniąc po hurtowniach i pytając o pospółkę dostaje odpowiedzi, że to jest tożsame-piasek zasypowy a pospółka i że to tylko różna nazwa. W jaki sposób określić, że pospółka to faktycznie to czym ma być zasypany fundament?
5. Czy kruszywo płukane 8-16 mm nad pospółką można wrzucać mechanicznie np. koparką czy trzeba to nawozić ręcznie?Pisał Pan wcześniej, że wystarczy uklepać te warstwę nie zagęszczając jej mechanicznie.Czy można tutaj popełnić jakiś błąd? Tzn. czy może być taka warstwa kruszywa, źle rozłożona i zagęszczona, uklepana?
6.W jaki sposób położyć bednarkę od uziemienia odgromowego,od betonu podkładowego do strefy cokołowej do puszki kontrolnej? Lepiej puścić ją na warstwie ostatniej, czyli folii kubełkowej i gdzieś przy poziomie gruntu przebić folie kubełkową i wejść w styropian, czy lepiej puścić ją pod folią kubełkową w dolnej części na masie KMB i klinie bitumicznym a w dalszej na styropianie XPS. Chciałbym uzyskać rozwiązanie jak najmniej inwazyjne i ryzykowne do uszkodzenia izolacji, termoizolacji itp.
7.W internecie na pewnych filmach przy wylewaniu betonu podkładowego na kruszywie płukanym zostało zaprezentowane rozwiązanie ściągania i poziomowania podłogi na profilach aluminiowych tzw. "CD". Czy taki patent jest dozwolony? Nie wpływa niekorzystnie na sam beton? Co Pan o tym sądzi, ponieważ pracę ułatwia dość mocno, ale jak juz zdążyłem zauważyć, większość budowlanych usprawnień prowadzi jednak do fuszerek budowlanych.
komentarze: 30
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

SB

dział 308
temat nr 618

Betonowanie na raty i w deszcz oraz rodzaje projektów


Chciałbym prosić o odpowiedź na kilka pytań, które pojawiły się u mnie w trakcie pracy na budowie.
1. Betonujemy płytę fundamentową. Najpierw lejemy jedną warstwę betonu a następnie drugą już na wymaganą wysokość. Niestety gruszki z betonem przyjeżdżają w takim tempie, że zanim wylaliśmy drugą warstwę to ta pierwsza już zaczęła krzepnąć (lej po wibratorze się nie zasklepiał - zostawała po nim dziura). Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
2. Lejemy sąsiednią płytę fundamentową, ale w trakcie pracy puszcza się deszcz? Jak należy postąpić? Jak intensywny musi być deszcz, aby zawracać sobie nim głowę?
3. Jak betonować elementy schodkowe? Ze schodami nie ma jakiegoś olbrzymiego problemu, ale gdy w stropie/ławach fundamentowych jest załamanie i należy w jednym procesie technologicznym wylać cały strop/ławę to wydaje mi się, że beton może wybić do góry. Czy należy zamówić mieszankę o określonej konsystencji albo zastosować jakąś specjalną technikę betonowania (betonujemy od obniżenia, zgadza się?). A może należy zamknąć szalunkiem to obniżenie od góry aby beton nam nie wybił? A może przesadzam i nie ma się czego obawiać?
4. W jednej z porad ostrzegał Pan, aby przypilnować cieśli żeby nie nabijali prętów do ustalenia szalunków. Z tego co widzę jest to tak powszechna praktyka, że nikt nie zwraca na to w ogóle uwagi. Jakie poprawne rozwiązanie należy zaproponować cieślom w takiej sytuacji?
5. Czy pod zbrojenie fundamentów jako dystans można zastosować kostkę brukową/cegłę/bloczek z silikatu/kawałek pustaka?
6. Czy istnieje rozróżnienie na projekt budowlany (potrzebny jedynie do uzyskania pozwolenia na budowę, posiadający jedynie schematyczne rysunki konstrukcyjne) a projekt budowlano-wykonawczy posiadający dodatkowo rysunki wykonawcze? Pytam bo widziałem projekt domku jednorodzinnego do którego pracownia nie dodała żadnego dodatkowego rysunku zbrojenia, architektury, szczegółów. Często pisze Pan, że dany problem powinien być rozwiązany przez projektanta i należy się do niego zgłosić aby uzupełnił projekt, ale jednocześnie słyszałem o nieformalnym podziale na projekty budowlane i budowlano-wykonawcze. Czy ten podział istnieje i projektant może się nim zasłonić i oczekiwać dopłaty za dodatkowe rysunki?
7. Czy istnieją jakieś negatywne konsekwencje zbyt szybkiego (po dwóch/trzech dniach) obciążenia stropu murami albo jedynie samymi paletami z pustakami? Na chłopski rozum wydaje się, że nic mu nie grozi bo jest podparty od dołu szalunkami a żadne wgniecenia w nim już nie powstają, ale chłopska intuicja może być zawodna.

komentarze: 31
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom stropy porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 696

Pielęgnacja betonu podkładowego pod podłogę na gruncie


Panie Jerzy, w poniedziałek wykonawca chce wylewać beton chudziak i będzie już stan zero. Powiedział że mimo podlewania może on popękać jak będzie wylany na folii. Co zrobić jak popęka? Czy trzeba podlewać czy można wszystko przykryć? Jeżeli przykryć to jak wejść na środek by się nie wtopić w beton i coś położyć by nie podwiało folii? Wykonawca mówi że mam podlewać 3-4 x dziennie przez 7 dni.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom

SB

dział 308
temat nr 753

Domowy sposób zagęszczania mieszanki betonowej


Czy mógłby Pan polecić jakąś metodę wibrowania betonu "domowym sposobem" gdy w trakcie betonowania stracimy wibrator elektryczny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 758

Zabezpieczenie betonu wg PN-EN 206:2013+A1:2016


W książce podaje Pan dwa sposoby zabezpieczenia betonu ław fundamentowych. Pierwszy sposób przez ochronę przeciwwodną powierzchni ław. Drugi sposób to zastosowanie betonu napowietrzonego. Ciekaw jestem jakie jest Pana zdanie na temat zapewnienia trwałości fundamentów w PN-EN 206:2013+A1:2016?
W niniejszej normie, w tablicy F.1 dla konkretnych klasy ekspozycji podano wymagania dotyczące minimalnej klasy wytrzymałości betonu, wskaźnika W/C i zawartość cementu.
Większość fundamentów narażonych jest na długotrwały kontakt z wodą. Opis środowiska: mokre, sporadycznie suche, odpowiada klasie ekspozycji XC2, dla której norma PN-EN 206 zaleca stosowanie betonu o minimalnej klasie wytrzymałości C25/30, minimalnej zawartości cementu 280 kg/m3 oraz wskaźnika W/C

nr 1 Tablica 1 - klasy ekspozycji
autor: PN-EN 206
nr 2 Tablica F.1 - Zalecane wartości graniczne dotyczące składu oraz właściwości betonu
autor: PN-EN 206
komentarze: 10
czytaj odpowiedź

patrz także: betony zwykłe ochrona betonu projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

andre

dział 308
temat nr 793

Podciąganie kapilarne betonu, a uszczelnienie strukturalne


Czy da się oszacować wysokość podciągania kapilarnego betonu w gruncie bez wody działającej pod naporem patrząc długookresowo - liczymy 50 lat? Czy zastosowanie domieszek krystalizujących do betonu może ograniczyć podciąganie kapilarne w samym betonie jak i w miejscach pojawienia się rys?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 1039

Pielęgnacja betonu preparatem wstrzymującym odparowanie wody


Jaka jest Pana opinia na temat następującej techniki pielęgnacji świeżego betonu w warunkach podwyższonej temperatury? Technika polega na nanoszeniu, natryskiem preparatu, który tworzy powłokę ograniczającą ubytki wody z betonu. Niektóre preparaty posiadają biały barwnik, który uwidacznia miejsca nieodpowiednio pokryte oraz dodatkowo obniża pochłanianie promieniowania słonecznego. Czy są jakieś, zalecenia, przeciwwskazania lub trudności w późniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej na powierzchniach pielęgnowanych w ten sposób?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

Gites

dział 308
temat nr 1097

Siłowe chemiczne łączenie betonu świeżego ze starym


Przy okazji zgłębiania tematu żywic iniekcyjnych, na stronie jednego ze szwedzkich producentów żywic epoksydowych znalazłem interesujące kompendium wiedzy nt żywic wszelakiego rodzaju. Została tam również poruszona kwestia łączenia starego betonu z nowym.
Pan w wielu swoich odpowiedziach poleca szlam sczepny (czas przydatności około 30 minut) lub żywicę (czas przydatności około 60 minut). Wspomniany przeze mnie producent zaleca stosować do tego celu żywicę o czasie "operacyjnym" 90 minut twierdząc, że szybciej wiążąca żywica nie stworzy ze świeżym betonem dobrego połączenia gdyż beton w tak krótkim czasie nie zdąży związać w wystarczającym stopniu.

Druga wyczytana ciekawostka dotyczy łączenia świeżego betonu ze starym w przypadku miejsc trudno dostępnych. Czeka mnie niedługo betonowanie płyty, która będzie połączona ze ścianą fundamentową. Ściana jest już gotowa. Wystaje z niej gęsto zbrojenie, które zostanie połączone ze zbrojeniem płyty (dwie warstwy o zbyt małym oczku jak na operowanie pędzlem). Dlatego też bardzo mnie to zainteresowało. Kroki w tej metodzie są następujące:
1. Naniesienie żywicy epoksydowej na miejsce styku.
2. Natychmiastowe obfite posypanie żywicy piaskiem kwarcowym.
3. Po jednej dobie należy usunąć luźny piasek (zmieść i przedmuchać).
4. Wylać świeży beton ale tutaj czas już nie odgrywa tak istotnej roli.
Co sądzi Pan o tej metodzie?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1122

Oznaczenia i symbolika betonu z wytwórni


Witam,
Czy istnieje jakieś przeciwwskazanie (żadne mi nie przychodzi do głowy oprócz trochę większej kwoty) zamiany betonu B20 na B30 (ława fundamentowa)? Operator betonowozu mówił, że powyżej klasy B25 beton jest bardziej odporny na wodę.
Dostałem taką oto ofertę od znanej dużej firmy, czy takie oznaczenie jest ok? BETON B30 K4 - C25/30 S3 X0 CL0
Nie mam pojęcia co to znaczy...
Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.