porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 7

Tomasz T.

dział 308
temat nr 059

Glony i mech na murze i dachówce


... Jakie kroki należy podjąć przy porażonym glonami i mchami murze (dotyczy także dachówki ceramicznej)?

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: dachy dachówki bitumiczne dachówki blaszane - blachodachówki dachówki cementowe dachówki ceramiczne domy jednorodzinne domy ekologiczne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe glony i porosty mech

Tomek warszawa

dział 308
temat nr 504

Blachodachówka i wiatroizolacja na dachu


Dobry wieczór. Mamy pytania o trzy kwestie - prośby do omówienie: rodzaj blachodachówki i rodzaj wiatroizolacji na pełnym deskowaniu. Konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki stąd poszukujemy dobrej blachy i wiatroizolacji.

1. Podoba nam się blachodachówka stalowa o gr. 0,5 mm i powłoce ochronnej cynkowo magnezowej (ZnMG) 120g/m2. Czy ma Pan doświadczenia z tym typem powłoki ochronnej? W załączeniu artykuł z Przeglądu budowlanego 2012 r. "Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych". Czy lepiej zastosować ocynkowaną blachę o gr. 0,75 mm, która ma powłokę ochronną cynkową 275g/m2?

2. Pod blachodachówkę na dachu dwuspadowym ułożoną na pełne deskowanie jako wiatroizolację czy można dać papę zamiast foli wysoko paroprzepuszczalnej którą mam w projekcie? Który materiał jest lepszy na naszym dachu?

Jeśli właściwsza jest papa to proszę o uzasadnienie i wskazanie materiału i jego cech który wskazuje że jest najlepszy.
Jeśli folia/membrana to również proszę o wskazanie uzasadnienia do tego wyboru.
Dekarz zaleca zastosowanie MEMBRANY DACHOWEJ o gramaturze 170 lub 200 g/m². Prośba o recenzję tych produktów.

Podczas rozmowy wskazał Pan iż najlepsze wiatroizolacje produkuje TYVEK proszę o wskazanie który model najlepiej wybrać: z taśmą klejącą czy bez?

3. Podczas opiniowania projektu w detalu D3 i D4 wskazał Pan błędne zakończenie wiatroizolacji w strefie rynny. Proszę o wskazanie - rysunek/opis jak prawidłowo zakończyć w tym miejscu wiatroizolację.

nr 1 Detal dachu i lukarn
nr 2 Warstwy dachu
nr 3 Artykuł Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachówki blaszane - blachodachówki budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

Tomasz Pi

dział 308
temat nr 594

Dziwne ocieplenie dachu przez dewelopera


Witam,
kupiłem dom w zabudowie szeregowej. Zastałem takie warstwy ocieplenia ścian:
- blachodachówka, łaty, folia wiatroszczelna,
- 15 cm wełny szklanej,
- folia paroizolacyjna,
- 5 cm wełny,
- płyta k-g.
Z porównania z Pana książką widzę że jest to niewłaściwe ułożenie. Deweloper na początku stwierdził, ze trzeba będzie wszystko zrywać i wyjmować tak aby, folia izolacyjna została ułożona zaraz za płytą k-g bo tak jest w projekcie. Teraz wycofuje się z tego i twierdzi, że taka kolejność ocieplania jest stosowana w Niemczech.
Nie wiem co robić i czy zgodzić się na pozostawienie tego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inżynierom

diakon88

dział 308
temat nr 1061

Roboty dekarskie na dachu krytym blachodachówką - niekoniecznie poprawne


Niby to jeszcze nie skończone, jeszcze z dekarzem nie rozmawiałem, ale czuję tu bubel... Może się Pan wypowiedzieć? Bo coś mi nie pasuje to wykończenie blachy?

nr 1 autor: diakon88
nr 2 autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
nr 4 autor: diakon88
komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki błędy wykonawcze porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1341

Ocieplenie ścian i dachu bez okapów


Ocieplenie murów na jesień.
1) Przymierzam się do ocieplenia murów już niedługo. Wszystkie ściany zewnętrzne stoją już od połowy maja. Czy to jest już bezpieczny czas aby już wykonać ocieplenie styropianem oraz zaciągnąć siatką z klejem przed zimą? Czy może potrzebne są pomiary wilgotności? Dwie ściany są takie które przy deszczach i odbijających się kroplach od rusztowań zawsze bardziej były narażone na wodę skapującą na nie.
2) Jastrychy będą przed zimą, tynki na wiosnę. Czy muszę grzać do jakieś temperatury z ocieplonymi murami. Będą bezpieczne jastrychy cementowe? Zastanawiam się czy grzać pompą przeciwzamrożeniowo lekko i wygrzać posadzkę przed zimą czy może wcale nie napełniać układu grzewczego (wszędzie podłogówka).
3) Czy zawsze biały i szary styropian będą miały taką samą lambdę w warunkach użytkowych czy może styropian w ciapki lub grafitowy renomowanej marki będzie miał te parametry jednak lepsze? Poleca Pan styropian z frezami? Dom energooszczędny?
4) Większe szpary w bloczkach wypełniać czymś? Jakąś masą?
5) Dach jest wg Pana analizy a pytanie dodatkowe mam czy potrzebny jest wlot pod okapem wysuniętym do wentylacji czy może wystarczy jak jest w rynnie wlot i wylot w kalenicy? Będzie wykonany ruszt od dołu płyty OSB a wszystko ocieplone styropianem.
6) Na co zwrócić uwagę przy pilnowaniu ekipy od ocieplania?

nr 1 autor: SL
nr 2 autor: SL
komentarze: 3
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki fizyka budowli ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady inwestorom

INNO

dział 308
temat nr 1430

Śniegołapy i płoty przeciwśniegowe na dachu


Panie Jerzy.
Chciałem poruszyć temat dotyczący zasad montażu śniegołapów. Nawet w poradach producentów są bardzo ogólnikowe informacje na ten temat, które mówią że:
1. Należy montować śniegołapy mijankowo w dwóch lub trzech rzędach w zależności od kąta dachu i rodzaju pokrycia.
2. Dodatkowo śniegołap nad oknem połaciowym. Nigdy pod żeby śnieg nie zalegał na oknie.
3. Dodatkowo nad wywiewką kanalizacji sanitarnej.
Moje pytania do poszczególnych punktów:
1. Do jakiego kąta, długości "krokwiowej" połaci dwie, a od jakiego kąta i dł. krokwiowej połaci trzy rzędy? Dlaczego na mijankę? Często widuje się połacie gdzie pierwszy rząd śniegołapów przy okapie jest na całej długości, a kolejne rzędy na mijankę.
2. Jak damy śniegołap nad oknem połaciowym to przysłonimy otwór wlotowy wentylacji dachu. Podejrzewam, że nie trzeba się tym przejmować bo krótkotrwałe zaślepienie otworów będą zawsze występować w zimie czy damy śniegołap czy nie.
3. Wydaje mi się że jeżeli wywiewka jest blisko kalenicy to nie ma potrzeby dawać śniegołapów. Jeżeli blisko okapu to już rozumiem (śnieg może ją urwać), ale gdzie mamy punkt graniczny kiedy trzeba, a kiedy nie?
Jeżeli to możliwe to proszę o jakieś bardziej szczegółowe informacje w tym temacie.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne dachówki blaszane - blachodachówki dachówki cementowe dachówki ceramiczne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

sWhite

dział 308
temat nr 1547

Wiatroizolacja o małym oporze dyfuzji, blachodachówka cynkowana ogniowo


Wg analiz C-W powinienem zastosować wiatroizolację dachu o oporze Sd < 0,014 m. Mam problem ze znalezieniem takiej membrany. W wielu przypadkach sprzedawany produkt różni się opisem z karta techniczna na stronie producenta, co znacznie utrudnia poszukiwania. Czy jest Pan w stanie polecić producenta posiadającego w sprzedaży taka membranę?

Dach planuje pokryć blachodachówką. Wspomina Pan o blachach cynkowanych ogniowo, ale nie udało mi się znaleźć takiej blachy, czy może Pan polecić taki produkt lub producenta?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachówki blaszane - blachodachówki wiatroizolacje porady inżynierom porady inwestorom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.