porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 51


 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Makowski A.temat nr 308-007
visibility czytano 59 razy

Pleśń na ścianie w łazience


... W moim piętrowym domu jednorodzinnym starego typu - z lat 70-tych, ściany są murowane z cegły pełnej i bloczków siporex. W łazience mamy problem z pleśnią nad oknem oraz ściany zewnętrznej pod sufitem. Mimo działania kratki wentylacyjnej w ubiegłym roku zainstalowałem dodatkowy wentylatorek elektryczny pracujący okresowo jak się podnosi wilgotność w łazience np. po kąpieli. Niestety, nic to nie pomogło. Pleśń kilka razy zdrapaliśmy, potem szpachlowaliśmy i malowaliśmy na nowo. Zawsze po kilku miesiącach pleśń znowu się pojawiała - szczególnie w zimie i na wiosnę.

Ponieważ dom jest blisko Białegostoku, czy mogę prosić o przyjazd i poradę jak temu zaradzić? Oczywiście pokryję wszystkie Pana koszty.


Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia zawilgocenia zagrzybienia przemarzanie docieplenie pleśń

Mirosław B.temat nr 308-009
visibility czytano 5860 razy

Popękany tynk elewacyjny i docieplenie ścian


... Mieszkamy w domu parter z poddaszem użytkowym. Dom jest zbudowany z bloczków YTONG 400 grubości 36,5 cm. Betonowe nadproża i wieńce, ocieplone styropianem 12 cm. W czasie budowy w 1999 r. na Ytongu położono tynk zewnętrzny. W narożnikach okien widać skośne pęknięcia, a tam gdzie jest siatka na styropianie osłaniającym beton są rysy na granicy materiałów. Tynk nie został pomalowany.

Chcielibyśmy w jak najprostszy sposób to naprawić, dowiedzieliśmy się jednak, że jedynym sposobem jest położenie nowej warstwy tynku. Kilku majstrów oglądało tynk i orzekło, że trzyma się dobrze. Wszyscy proponowali położyć na całym domu warstwę kleju, siatkę i tynk cienkowarstwowy. Stoimy przed dylematem, czy przy tej okazji nie docieplić domu?

Ze ścianami nie mamy poważnych kłopotów jednak nie wiemy, czy zimne prądy powietrza, które miejscami czujemy są spowodowane właściwościami Ytonga czy jest inny powód?

Być może ocieplenie ścian pomogłoby, gdyż generalnie dom szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza (w porównaniu do innych domów ocieplonych).

Czytałem w Pana wypowiedziach, że przy docieplaniu konieczne jest zrobienie obliczeń c-w, aby nie spowodować kondensacji pary wodnej w ścianach. Ze względów finansowych wolelibyśmy docieplić styropianem, a nie wełną. W środku mamy położoną glazurę lub farby akrylowe na gładzi gipsowej, potem jest tynk mineralny 1,0 cm, potem bloczek Ytong 36,5 cm (betonowe nadproża i słupki na poddaszu ocieplone styropianem) i tynk mineralny Ytong na zewnątrz 1 cm.

 

Przy tym chcemy rozwiązać problemy:
1. Zmniejszenie otworu okiennego. Ponieważ okna mamy w środku ściany, dołożenie nawet 5 cm styropianu na ścianie wydłuży wnękę okienną, nie mówiąc już o dojściu ocieplenia do samych ram okien, na co po prostu nie ma miejsca (zasłoniłoby prawie całą ramę). Żona na dokładanie warstw na ramach okien się nie zgadza - woli marznąć niż stracić światło.

- Czy jest możliwe żeby ocieplenie nie dochodziło do samych ram okien?

- Czy przy założeniu, że ściana jest 1-warstwowa z Ytonga, może w okolicach okna dojść do jakichś niekorzystnych zjawisk?

- Czy można ewentualnie ściąć pod skosem kawałek muru z boków okien, żeby stworzyć rozszerzenie, które da więcej światła (jak proponuję na ilustracji 1)?
2. Wykończenie ocieplenia na styku z tarasem, gankiem i balkonem - wszystko już wyłożone płytkami.
3. Czy można dać więcej ocieplenia w miejscach osłoniętych podsufitką przy więźbie dachowej?
4. Ocieplenie fundamentu.
Zgodnie z projektem fundament jest ocieplony styropianem tylko od wewnątrz. Daliśmy styropian na całą powierzchnię podłogi grubości 15 cm i opaskę styropianem 2 cm do wysokości warstw podłogi (ilustracja 2).

- Czy ocieplenie na zewnątrz fundamentu trzeba bezwzględnie dodać aż do ziemi i jak wykończyć wtedy styk z kostką brukową? Czy można do fundamentu (jest on wyłożony płytkami klinkierowymi) czy w przeciwnym razie trzeba byłoby je zrywać?
5. Dobudowany składzik z płyt OSB na zewnątrz (ilustracja 3).
- Jak rozwiązać połączenie ocieplenia z nim skoro jest wykonany z płyt OSB i otynkowany tynkiem silikatowym? Czy w jego środku też trzeba ścianę od domu docieplić i czy tą samą grubością ocieplenia?

 

Poddasze jest użytkowe i ogrzewane, ale strych nad poddaszem użytkowym jest nieogrzewany, strop nad poddaszem użytkowym jest ocieplony wełną mineralną 20 cm.
Ocieplenie fundamentu od środka grubości 2 cm jest tylko na głębokość wylewki (czyli ok. 5-8 cm) a niżej (do ok. 1 m) jest grubości 6 cm.
- Czy części ocieplenia osłonięte podsufitką należy wykończyć tak samo jak te widoczne, czy można zrezygnować np. z tynku, a zostawić sam klej na styropianie?
W sprawie ocieplania okolic okien przyszedł mi do głowy taki pomysł – czy z powodu braku miejsca na grubsze ocieplenie można przykleić (jakim klejem?) cieniutką warstwę styropianu z folią odbijającą promieniowanie cieplne, jakie stosuje się do przyklejenia na ścianie za kaloryferami?


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne docieplenie elewacje spękania

Mirosław B.temat nr 308-016
visibility czytano 576 razy

Ocieplenia ścian murowanych, a kondensacja pary wodnej


... Dziękuję bardzo za poradę nr 9 - skorzystałem, bo odpowiedź fachowa i o to mnie chodziło. Chciałbym zadać jeszcze kilka pytań:

1. Czy w każdym materiale ściany jednorodnym (np. YTONG, POROTHERM itd.) istnieje zagrożenie powstania strefy kondensacji pary czy tylko w ścianie ocieplanej?

2. Jaki sposób budowy ścian zewnętrznych (z jakich materiałów, jakiej grubości, z ociepleniem czy bez) uważa się za najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę analizy c-w?

3. Czemu nie można przyklejać ocieplenia bezpośrednio na siebie?

4. O ile mniej więcej może się zwiększyć zimą współczynnik przenikania ciepła ścian U wobec obliczanego z powodu większej wilgotności izolacji? Jak zrozumiałem wynika to ze strefy SK? Czy może się zdarzyć (i kiedy), że współczynnik U ściany ocieplonej będzie zimą nawet większy niż ściany nieocieplonej? 

5. Czy wilgoć ze ściany szybciej odparowuje zimą przy ogrzewaniu kominkiem, bo wtedy nie ma wrażenia wilgoci w domu?

6. Czy dla obliczeń, które pan wykonał ma znaczenie, że w pomieszczeniach jest różne wykończenie ścian od środka (glazura + tynk mineralny, tynk mineralny, gładź gipsowa + tynk mineralny), czy jest to bez znaczenia?

7. Czy można stwierdzić bez żmudnych obliczeń, że zastosowanie do ocieplenia styropianu o grubości 2 cm usunęłoby wady wersji ze styropianem 5 cm (pewnie to mało, ale może przynajmniej zlikwidowałoby mostki termiczne, a byłoby mniej ryzykowne?).


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne elewacje mostki cieplne

Piotr Arciszewskitemat nr 308-020
visibility czytano 719 razy

Wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy bo w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje

Fryderyk Oracztemat nr 308-030
visibility czytano 18 razy

Docieplenie ścian z siporexu w istniejącym domu


... Chciałbym wykonać docieplenie domu mieszkalnego z piwnicą, wybudowanego w roku 1980 w Płocku. Ściany zewnętrzne otynkowane wykonane są z siporeksu:
a/ bloczek 24 cm, szczelina powietrzna 3 cm, bloczek 12 cm (ściany parteru),
b/ bloczek 24 cm (ściany strychu nieogrzewanego).
Okna mam nowe wykonane z PCV U=1,1. Ściany fundamentowe są otynkowane w całości i wykonane są z pustaków żużlobetonowych grub. 38 cm, wysokość ścian piwnic od poziomu gruntu do górnej krawędzi stropu nad piwnicą wynosi od 110 do 130 cm.

Mam takie pytania:
1. Chciałbym utrzymać jednakową grubość ocieplenia na całej wysokości ścian.

- Jaka powinna być zastosowana grubość ocieplenia?
- Jaki rodzaj wyprawy zastosować? Zaproponowano w sklepie silikatowy lub akrylowy, czy to dobrze?

2. Drzwi wejściowe otwierają się na jedną ze ścian (konstrukcja a/, po otwarciu opierają się o nią). Ściana ma pow. ok. 3 m2. Ze względu na to możliwe jest ocieplenie tej ściany (po skuciu tynku ) styropianem o gr. tylko 2 cm. - Czy można wykonać ocieplenie na tym kawałku ściany styropianem tylko o takiej grubości?

3. Odległość od dolnej krawędzi okien w piwnicy do poziomu gruntu wynosi od 10 do 30 cm. Przy braku ocieplenia całych ścian piwnic (tzn. do ław fundamentowych) należałoby rozpoczynać ocieplenie w środku okien piwnicy (stosując zalecenia producentów systemów BSO, 20-30 cm poniżej stropu nad piwnicą i 30 cm powyżej poziomu gruntu). Rozwiązanie to wydaje mi się mało estetyczne. - Czy można wykonać ocieplenie ścian piwnic do poziomu gruntu lub nieco poniżej np. 10 cm? - Jak w tym przypadku powinno być wykonane prawidłowo ocieplenie?


Odpowiedź płatna 492,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne elewacje docieplenie

Tomasz T.temat nr 308-037
visibility czytano 134 razy

Wysychanie ściany ocieplonej wełną mineralną, a ocieplonej styropianem


... Co powoduje, że ściana ocieplona od zewnątrz wełną mineralną szybciej wysycha z wilgoci początkowej niż ocieplona styropianem?


Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie ocieplenia ściany wysychanie

Tomasz T.temat nr 308-041
visibility czytano 1 razy

Ocieplenie ścian od środka piętra zabytkowego domu


... Jestem architektem i mam do rozwiązania ocieplenie zabytkowego domu. Dom mieszkalny jednorodzinny pod Wrocławiem (zasiedlenie ok. 1910 r.); poddasze użytkowe, pokoje dzienne, sypialnie, ściany szczytowe z cegły ceramicznej pełnej grub. 25 cm, obustronnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym grub. ok. 2 cm; połać dachowa ocieplona wełną mineralną grub. 30 cm. Obecnie nie ma już stropu nad najwyższą kondygnacją - oznacza to, że z dwóch kondygnacji (piętra i poddasza) powstała jedna kondygnacja.
Rzut poziomy piętra jest to rzut poziomy parteru, gdzie ściany mają grubość 38 cm + tynki. W poziomie rozebranego stropu dochodzi do przewężenia ściany, tj. grub. 25 cm + tynki. Oznacza to, że w obrębie kondygnacji piętra występuje  przewężenie ściany szczytowej. Żaden z przewodów kominowych nie jest wolny, ani otwarty na górnej kondygnacji. W dachu zamontowane są dwa okna połaciowe.

- Jak należy wykonać docieplenie ścian szczytowych od wewnątrz (ze względu na walory architektoniczne elewacji budynku) i jakie zastosować materiały?


Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy energooszczędne izolacje cieplne obiekty zabytkowe poddasza użytkowe docieplenie remonty renowacje

Tomasz T.temat nr 308-042
visibility czytano 3 razy

Remont starego balkonu wspornikowego


... Balkon: Szerokość płyty 1,00 m, długość ok. 60 m, posadzka płyty balkonu - płytki lastriko grub. 2,5 cm, hydroizolacja - 2 x papa na lepiku, grub. płyty żelbetowej 15 cm.

Na zdjęciu są widoczne prostopadłe do elewacji budynku zarysowania i przecieki płyty balkonowej.

1. Czy pod izolacją termiczną balkonu wspornikowego należy ułożyć paroizolację?

2. Czy spodnia warstwa płyty balkonowej (izolacja termiczna) musi być pokryta tynkiem lub powłoką o wysokim oporze dyfuzyjnym?
3. Czy zarysowania płyty żelbetowej wspornikowej spowodowane są odkształceniem termicznym powstałym na skutek braku dylatacji? Jeśli tak, to jak należy uwzględnić ten fakt przy projektowaniu remontu balkonu?


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: balkony domy energooszczędne domy jednorodzinne remonty docieplenie

Dariusz Wiktorkotemat nr 308-044
visibility czytano 2 razy

Docieplenie ścian ceramiczno-żużlobetonowych


... Opracowuję projekt termorenowacji budynku jednorodzinnego piętrowego z poddaszem użytkowym i proszę o przeprowadzenie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla docieplanej ściany o następującym układzie warstw licząc od wnętrza:

- farba lateksowa wewnętrzna

- tynk gipsowy 2 cm

- mur z pustaków Porotherm 24 P+W

- pustka powietrzna 4 cm

- mur z pustaków żużlobetonowych ALFA 12 cm

- kotwy stalowe 5 szt/m2

- styropian EPS-70 grub. 8 cm na kleju mineralnym Weber Terranova KS 122

- warstwa szpachlowa KS 122 na siatce szklanej

- wyprawa mineralna kornik 3 mm.

Obecnie planuję ścianę docieplać takimi warstwami:

- styropian EPS-70 grub.8 cm na kleju mineralnym

- warstwa szpachlowa mineralna na siatce szklanej

- wyprawa mineralna kornik 3 mm

- farba silikonowa.

Ten trochę udziwniony układ wynika z tego, że docieplamy ścianę warstwową z istniejącym ociepleniem. Potrzebuję obliczyć, czy w ścianie nie pojawi się wilgoć? W budynku będzie zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją.


Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne

Tomasz T.temat nr 308-053
visibility czytano 30 razy

Promienie X, a budynek


... Czy promienie X są w stanie przenikać przez ściany budynku (cegła ceramiczna na zaprawie cementowo - wapiennej, gr. 51 cm) i doprowadzić do degradacji styropianu (budynek szpitala po termomodernizacji)?
- Czy promienie X są w stanie przenikać przez tynk cienkowarstwowy i warstwę zbrojoną oraz doprowadzić do degradacji styropianu (otwarte okno pomieszczenia wyposażone w urządzenia emitujące promieniowanie X)?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ocieplenia docieplenie


 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.