porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 195

Piotr K.

dział 308
temat nr 598

Ratowanie przebarwionego komina na poddaszu


Dzień dobry. Mam do Pana pytanie. Mam na poddaszu użytkowym stary komin otynkowany. Na tynku są ciemne śmierdzące plamy i coś podobnego do zacieków. Aby nie zmniejszać szerokości korytarza chciałbym go czymś odnowić ale nie wiem czym. Jest może jakaś gładź lub coś odpornego na te plamy i nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy remonty porady inwestorom

Tomasz Pi

dział 308
temat nr 594

Dziwne ocieplenie dachu przez dewelopera


Witam,
kupiłem dom w zabudowie szeregowej. Zastałem takie warstwy ocieplenia ścian:
- blachodachówka, łaty, folia wiatroszczelna,
- 15 cm wełny szklanej,
- folia paroizolacyjna,
- 5 cm wełny,
- płyta k-g.
Z porównania z Pana książką widzę że jest to niewłaściwe ułożenie. Deweloper na początku stwierdził, ze trzeba będzie wszystko zrywać i wyjmować tak aby, folia izolacyjna została ułożona zaraz za płytą k-g bo tak jest w projekcie. Teraz wycofuje się z tego i twierdzi, że taka kolejność ocieplania jest stosowana w Niemczech.
Nie wiem co robić i czy zgodzić się na pozostawienie tego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inżynierom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 564

Nawiewniki wręgowe (wrębowe)


Czy przy wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej nawiewniki wrębowe sprawdzają się? A może to lepsze rozwiązanie niż te tradycyjne ciśnieniowe frezowanie w ramie okna?
Kilka firm robi takie. Są tańsze w zakupie, bardzo łatwo zamontować je samodzielnie. Można montować po kilka w jednym skrzydle okna, zależy od potrzeb.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa mikroklimat

AW

dział 308
temat nr 558

Taras nad garażem nieogrzewanym - odwodnienie


Taras otoczony ścianką attykową. Czuję pod skórą, że odwodnienie liniowe czy wpusty podłogowe mogą nie być tu najszczęśliwszym rozwiązaniem (choć może się mylę?). Oryginalnie planowałam 2 dziury w ścianie attykowej i puszczenie wody tą drogą do rury spustowej. Potem doszłam do wniosku, że przydałby się jeszcze przelew awaryjny (taras 56m2) a to kolejna dziura (przynajmniej jedna). Stąd pomysł, że może jednak to liniowe (9m dł) i tak chodzę w kółko i myślę. Co się lepiej sprawdzi w takiej sytuacji? Boję się zamarzania wody w liniowym, a odprowadzenie wody przez otwór w ścianie wydaje się kusząco proste z mniejszą ilością problemotwórczych miejsc.
Na tarasie aktualnie w planie:
- podkładki i legary
- hydroizolacja mineralna zbrojona siatką
- szlichta betonowa ze spadkiem 2%
- folia
- XPS 15cm
- papa
- teriva
- tynk wewnętrzny
Dom mój własny, projekt mój własny, wszystko z czasów przed książką. Budowa w trakcie, stropu jeszcze nie ma. Wykonawca ogarnięty, przyjmuje logiczne argumenty i współpraca układa się dobrze :)
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne tarasy porady architektom porady inwestorom

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 557

Domy z elementów modułowych drewnianych


Dlaczego nie popularne są panele drewniane masywne na stropy, ściany dachy?
Ograniczamy błąd ludzki, roboty mokre, koszty zaplecza i organizacji budowy.
Minus - na pewno akustyka, ale można użyć np. suchy jastrych?
Obliczenia C-W? Dla domów tradycyjnych także trzeba przeprowadzić.
Czy technologie ścian masywnych lub modułów z tychże nie są lekarstwem na braki wykwalifikowanych budowlańców?
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy ekologiczne drewniane

sailah

dział 308
temat nr 547

Domy sprzed lat ze ścianami warstwowymi


Spotyka się domy sprzed kilkunastu lat ze ścianą 3-warstwową: pustak / styropian 8 cm (4+4) / pół pustaka. Pamiętam, że jeszcze wcześniej budowało się popularnie 5 cm styropianu i pustka powietrzna.
Czy ta pierwsza wersja bez przerwy powietrznej ma szansę spełniać dzisiaj swoją rolę, szczególnie, że wybór materiałów i świadomość poprawnych rozwiązań była kiedyś mniejsza?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom

sailah

dział 308
temat nr 523

Kupno domu użytkowanego


Rozważamy z żoną zakup domu budowanego w 2007r. Domyślam się, że pełna odpowiedź wymagałaby czasu i lokalnej wizyty do pełnej ekspertyzy, natomiast prosiłbym o jakieś uwagi jeśli da się to wywnioskować z załączonych zdjęć z czym potencjalnie musiałbym się liczyć podczas remontu - wybieranie gruntu i ponowne zagęszczanie, czy po prostu drobna wylewka do wyrównania poziomu i ułożenie nowych płytek z ewentualną dylatacja podłóg grzanych? Właścicielka nie pamięta kiedy zaczęły pojawiać się pęknięcia.
Schemat poglądowy narysowany z pamięci i z tego co udało mi się zauważyć podczas krótkiego oglądania domu. Jest podłogówka na pewno w korytarzu, a na pewno nie ma w salonie. Nie pamiętam apropo łazienki i kuchni.

schemat z pamięci
ściana przy łazience
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ekspertyzy porady inwestorom błędy wykonawcze błędy projektowe

Łukasz1983

dział 308
temat nr 506

Wentylacja dachu - lokalizacja gąsiorów lub dachówek wentylacyjnych


Mam problem z wyborem właściwej wentylacji dachu. Poddasze jest nieużytkowe, termoizolacja na stropie. Dachówka płaska ceramiczna. Panie Jerzy czy jest możliwość wykonania wentylacji w wersji dachówek wentylacyjnych kalenicy przy moim dachu ? Wykonawca twierdzi że powinienem zdecydować się na dachówki wentylacyjne połaciowe, ja jednak ze względów estetycznych wolał bym opcję wentylacji przy kalenicy. Proszę o odpowiedź która opcja będzie prawidłowa oraz zaznaczenie na rysunku, ilości i rozmieszczenia dachówek wentylacyjnych.
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki cementowe domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

Tomek warszawa

dział 308
temat nr 504

Blachodachówka i wiatroizolacja na dachu


Dobry wieczór. Mamy pytania o trzy kwestie - prośby do omówienie: rodzaj blachodachówki i rodzaj wiatroizolacji na pełnym deskowaniu. Konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki stąd poszukujemy dobrej blachy i wiatroizolacji.

1. Podoba nam się blachodachówka stalowa o gr. 0,5 mm i powłoce ochronnej cynkowo magnezowej (ZnMG) 120g/m2. Czy ma Pan doświadczenia z tym typem powłoki ochronnej? W załączeniu artykuł z Przeglądu budowlanego 2012 r. "Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych". Czy lepiej zastosować ocynkowaną blachę o gr. 0,75 mm, która ma powłokę ochronną cynkową 275g/m2?

2. Pod blachodachówkę na dachu dwuspadowym ułożoną na pełne deskowanie jako wiatroizolację czy można dać papę zamiast foli wysoko paroprzepuszczalnej którą mam w projekcie? Który materiał jest lepszy na naszym dachu?

Jeśli właściwsza jest papa to proszę o uzasadnienie i wskazanie materiału i jego cech który wskazuje że jest najlepszy.
Jeśli folia/membrana to również proszę o wskazanie uzasadnienia do tego wyboru.
Dekarz zaleca zastosowanie MEMBRANY DACHOWEJ o gramaturze 170 lub 200 g/m². Prośba o recenzję tych produktów.

Podczas rozmowy wskazał Pan iż najlepsze wiatroizolacje produkuje TYVEK proszę o wskazanie który model najlepiej wybrać: z taśmą klejącą czy bez?

3. Podczas opiniowania projektu w detalu D3 i D4 wskazał Pan błędne zakończenie wiatroizolacji w strefie rynny. Proszę o wskazanie - rysunek/opis jak prawidłowo zakończyć w tym miejscu wiatroizolację.

Detal dachu i lukarn
Warstwy dachu
Artykuł Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachówki blaszane - blachodachówki budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

Mateusz

dział 308
temat nr 498

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©