porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19

 
 
2
 
1
 
 
 
ŁukaszW

dział 308
temat nr 097

Nawiewniki okienne czy ścienne? Jakie wybrać?


Wentylacja hybrydowa - pytanie o nawiewniki.
Jakie będą różnice pod względem fizyki budowli (utrata ciepła, przepływ wilgotności) w nawiewnikach instalowanych w instalacji grawitacyjnej i hybrydowej? Znam dwa rodzaje: te instalowane w ścianach i te w ramie okna. Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?
Mnie przekonują te instalowane w ścianie bo można włożyć do nich filtry powietrza (zawsze trochę kurzu i pyłków zatrzymają), które później samodzielnie można wymieniać lub przepłukać a te w oknach nie mają takiej opcji? Niedawno się dowiedziałem że są też filtry do tych w oknach. Załączam zdjęcia z internetu wywietrzników instalowanych w ścianie i w ramie okna o jakie pytam.


nr 1 Nawiewnik montowany w ścianie.
autor: nn
nr 2 Zamontowany nawiewnik w oknie.
autor: nn
nr 3 Reklamowany schemat nawiewnika ściennego.
autor: nn
komentarze: 38
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli instalacje wentylacyjne kanały wentylacyjne mikroklimat procesy cieplne i wilgotnościowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna

Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 105

Duże opady śniegu a fizyka budowli ścian


Podejmując tezę że "słabo" zaprojektowany budynek daje znać o sobie w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych chciałbym zapytać w kontekście fizyki budowli o sytuację która przyszła mi do głowy oglądając ogromne opady śniegu które nawiedziły w ostatnich dniach USA kiedy to spadło jednej nocy 1,2 m śniegu. Na południowych górskich terenach jak i na Warmii i Mazurach sytuacja jak najbardziej prawdopodobna. Jak wtedy zachowują się przegrody w kontekście ochrony przed wilgocią/śniegiem? Nasze hydroizolacje w projektach funkcjonują do pasa hydroizolacji do 50 cm nad poziomem terenu. Domyślam się że przy takich opadach śniegu wszystko staje na głowie. Jak Pan widzi taką sytuację przez pryzmat swojego doświadczenia? I jak podchodzić do takich możliwych zdarzeń projektowo?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe architektura błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kajman

dział 308
temat nr 122

Zakup produktów z rabatem z udziałem BDB


Proszę o instrukcję jak dokonać zakupu produktów z zakładki "produkty i technologie", aby uzyskać rabat?

komentarze: 5
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala maszyny i urządzenia obiekty sakralne obiekty sportowe obiekty zabytkowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze remonty renowacje wykonawstwo

ŁukaszW

dział 308
temat nr 139

Szybkie wychłodzenie poddasza podczas upałów


Jak poprawić komfort cieplny na poddaszu użytkowym?
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania i budowy domu aby na poddaszu użytkowym latem w upalne dni poddasze nie przegrzewało się? Wiele osób narzeka,że latem jest za gorąco i nie można spać?
Jak ochłodzić poddasze?
Znajomy powiedział mi o rozwiązaniu jakie oni stosują w USA w Kalifornii -Whole House Fan. Duży wentylator, zamontowany mniej więcej nad schodami,wymusza obieg powietrza. W momencie gdy na zewnątrz jest chłodniejsze powietrze(wczesnym rankiem albo późnym wieczorem) uchylają okna na dole i załączając wiatrak w kilka minut wymuszają wymianę powietrza. Wchodzi chłodne z zewnątrz,ciepłe wyrzucane jest na poddasze. Jest to dość tani sposób, zarówno jeśli chodzi o koszta instalacji jak i utrzymania. Nigdy nie spotkałem się s czymś takim w Polsce.
Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce, w naszej strefie klimatycznej?
Załączam zdjęcia (znalezione w internecie) jak działa Whole House Fan.


nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala mikroklimat wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 147

Kiedy papa, a kiedy membrana - nad i pod ławą?


W książce pokazał Pan szereg rozwiązań detali ław fundamentowych i ścian fundamentowych. W niektórych pojawiają się membrany HDPE / HDPCV jako warstwy rozdzielające ławę i ścianę fundamentową oraz rozdzielające chudy beton od ławy. W innych rysunkach pojawia się w tych miejscach papa podkładowa. W jednym przypadku pomiędzy ławą a ścianką fundamentową jest tylko masa KMB (str. 211, detal ściany fundamentowej tarasu).
Jakie reguły decydują o tym, kiedy lepiej w w/w miejscach stosować membrany HDPE/ HDPCV, kiedy papę podkładową, kiedy tylko KMB lub izolację cementowo-polimerową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli fundamenty hydroizolacje posadowienia

Marian_Witek

dział 308
temat nr 189

Mur oporowy obok domu


Jestem na etapie analizy projektu domu i zagospodarowania działki. Dom z bali, podpiwniczony na całej powierzchni. stojący na zboczu góry. Ściany podpiwniczenia z bloczków betonowych w miejscu odsłoniętym, a w części podziemnej z żelbetu. Mur oporowy z boku nie połączony ze ścianą betonową.
Pytania.
1. Czy można mur oporowy połączyć ze ścianą boczną budynku z jednolitym zbrojeniem i wylanym betonem?
2. Elewacje chciałbym zrobić z cegły klinkierowej, ułożyć tak, aby cegła dalej ciągła się na tym murze oporowym. Wysokość muru oporowego jest równa ze ścianą piwnicy-garażu.


nr 1 Rzut piwnic i muru oporowego.
autor: Marian_Witek
nr 2 Projekt elewacji. Mur oporowy będzie wysokości ściany.
autor: Marian_Witek
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury licowe mury oporowe fundamenty domy z bala hydroizolacje porady architektom porady inwestorom

Alina Domańska

dział 308
temat nr 206

Opinia techniczna kupowanego domu od dewelopera


Mam zamiar zlecić wykonanie opinii stanu technicznego domu jednorodzinnego który zamierzam kupić od dewelopera. Jakie zagadnienia muszą być zawarte w takiej opinii?

Proszę o podanie orientacyjnej ceny wykonania takiej opinii.

czytaj odpowiedź

patrz także: opinie techniczne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady inwestorom wykonawstwo

Zenon F.

dział 308
temat nr 336

Stary kombinowany dom do remontu czy ...?


Od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń, trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali grubych na 18 cm, a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową. Dom ogólnie wygląda nieźle, był stawiany 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną styropianem (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Teraz zastanawiamy się z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim), od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy może korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej i położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się czy można by w perspektywie dłuższego zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy to miałoby sens? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię. Niestety nie mam komu innemu zaufać, bo poprzednim razem, jak się zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie więc odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ocieplenia docieplenie remonty porady inwestorom

Marta B.

dział 308
temat nr 362

Problemy z przyklejaniem styropianu XPS na stropodachu


Przesyłam zdjęcia z próbą klejenia klejem bitumicznym. Klej bardzo gęsty, bardzo ciężko się rozsmarowywał na całej powierzchni próbek. Próbki pozostały na budowie na 24 godziny, zgodnie z Pana zaleceniem.  Potem była próba rozerwania próbek - nie trzeba było użyć dużej siły, bo klej się "ciągnął". Próbki przycisnęłam więc ponownie do siebie i pozostawiłam.

Po kolejnych 4 dniach - oderwać próbek już nie można było. Próbki rozrywałam "łamiąc" je na złączu. Niestety całopowierzchniowe przyklejenie odpada ponieważ czas pracy się wydłuży przy takiej konsystencji na każdej warstwie styropianu a są dwie warstwy po 15 cm każda i na powierzchni jaką mają moje dachy.

Wykonawca twierdzi, że podobny stropodach bez klejenia wykonywał w zeszłym roku na budynku wielorodzinnym w Warszawie (budynek ok 12 m wysokości) i powiedział, że z jego doświadczenia wynika, że sam żwir grubości 5 cm wystarczy przy naszej wysokości domu 7 m.

Chciałabym poznać Pana zdanie, czy można zrezygnować w ogóle z kleju i tylko dociążyć dach żwirem 5 cm.

nr 1 Próbka styropian-styropian XPS po oderwaniu od siebie.
autor: Marta B.
nr 2 Próbka styropian XPS-beton po oderwaniu od siebie.
autor: Marta B.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne stropodachy ocieplenia błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Marta B.

dział 308
temat nr 369

Kiedy układać drugą warstwę pap po podkładowej?


Przesyłam kolejny etap - wpust nr 4 i widoki dachu. Jak szybko należy na papę samoprzylepną zgrzać nawierzchniową? Wykonawca chce zostawić wykonanie wierzchniej na później, a teraz robić dolne dachy. Temperatura papy na tym dachu jest już wysoka (sprawdzałam przez dotyk) a nie ma cienia przez cały dzień.


nr 1 Przyklejona papa samoprzylepna na styropianie XPS z widocznym podziałem na kalenice.
autor: Marta B.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy dachy zielone domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.