porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 20

 
 
2
 
1
 
 
 
Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 126

Jak obliczać mostki cieplne?


Mam pytanie dotyczące ustalania warunków brzegowych w programie do obliczania przepływu ciepła, a dokładnie:
1) W warunkach brzegowych dla powierzchni zew.(nr 1) i wew.(nr 2) należy wpisać temperaturę oraz współczynnik przejmowania ciepła. Wiem, że w normie mamy podane Rsi (chyba dla t=18st. ?) oraz Rse (chyba dla t=0st. ?) i z tych wartości mogę wyliczyć potrzebne dane, ale czy wraz ze zmianą temperatury zmienia się znacząco wsp. przejmowania ciepła?

2) Warunki brzegowe dla gruntu.
Wydaje mi się, że należy ustalać warunki na dolnej krawędzi gruntu nr3. Ale gdzie znajdę odpowiednie dane do wpisania: temperaturę na odpowiedniej głębokości i odpowiadającej jej współczynnik przejmowania ciepła.


nr 1 Schemat mostka cieplnego.
autor: Rafał Wierzbicki
komentarze: 30
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne badania cieplne badania i pomiary błędy projektowe błędy wykonawcze ekspertyzy fizyka budowli mostki cieplne

T.T.

dział 308
temat nr 203

Adaptacja starego budynku gospodarczego na dom


Budynek gospodarczy (z roku 1790) użytkowany był kiedyś jako obora, ale od 30 lat brak było inwentarza.
1. Jak należny przygotować powierzchnie ścian pod tynki renowacyjne?
2. W jaki sposób należy ochronić się przez azotanami (tynki ofiarne)?
3. No co zwrócić uwagę przy adaptacji na pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi (ze względu na inwentarz)?
4. Czy czarne naloty na zdjęciach to kurz i brud odkładający się latami na zawilgoconym murze?
Wykluczone jest wykonanie izolacji poziomej. Widoczne partie z kamienia mają być zachowane i widoczne.


nr 1 Widok ściany obory z przeznaczeniem na mieszkanie.
autor: T.T.
nr 2 Widok kolejnej ściany.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: obiekty zabytkowe renowacje kamień naturalny posadowienia fizyka budowli fundamenty podbicia fundamentów podłogi porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

MAXIM

dział 308
temat nr 338

Czy kupić dom nie ukończony od 30 lat?


Trafia się mi dom w cenie do przyjęcia. Dom od 30 lat jako surowy otwarty. Starsi państwo mieszkali w przyziemiu wys. 2,20 m a resztę - ciągnięcie w górę piętra i stropodachu - robił sposobem gospodarczym przez kilka lat ich syn. Na stropodachu jest papa - już miejscami przeciekająca, dom ma wymiary 7 x 8 m. Nie bardzo wiadomo skąd się wzięły otwory w stropach 25 x 25 cm na środku pomieszczenia. Pod stropami stoją stemple jakby ktoś o nich zapomniał. Pręty wyglądają na 8mm, kładzione co 12-14 cm. Czy w Pana opinii te dziury to może być dowód na to, że jakiś potencjalny kupujący to zrobił i wycofał się ze wstępnej umowy? Czy warto ten dom kupić


nr 1 Otwór 25x25 cm w środku stropu.
autor: MAXIM
nr 2 Zbliżenie na jeden z otworów od góry.
autor: MAXIM
nr 3 Kolejny otwór w stropie.
autor: MAXIM
nr 4 Podparcia stropów.
autor: MAXIM
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty opinie techniczne ekspertyzy

Krystyna Bok

dział 308
temat nr 480

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.
Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

nr 1 autor: Katarzyna Bok
czytaj odpowiedź

patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Michał K.

dział 308
temat nr 484

Dźwięki od sąsiadów zza ściany, a odpowiedzialność dewelopera


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę pod wpływem emocji i traktuję Pana jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku. Oto rys sytuacji:
Odebrałem na początku maja br. mieszkanie od dewelopera pod Poznaniem. Od początku przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów.
Ustaliłem, że zastosowano w ścianie Porotherm Profi 25, który nie spełnia norm akustycznych (tłumi 44dB podczas gdy według normy wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tego właśnie pustaka. Poza tym deweloper także potwierdził, że z niego zbudowano ścianę graniczącą. Deweloper stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, ale powiedział że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej wełną mineralną.
Czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenia wszystkich ścian niezależnie od kosztów? W pokoju będzie konieczne przesunięcie okna. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w  sumie około 1 m2). Czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania? Niektórych ścian nie można wygłuszyć bo juz są tam płytki i instalacje np. w łazience. Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że budował zgodnie z projektem? Jak rozegrać ten temat z deweloperem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Angela Angelora

dział 308
temat nr 485

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
nr 1 Karta produktu
nr 2 Rzut parteru z zaznaczonymi dylatacjami i pęknięciami
nr 3 Najszersze pęknięcie w salonie widziane z odl. 1,5 m
nr 4 Zbliżenie najgorszego pęknięcia (salon)
nr 5 Podczas wylewania
komentarze: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe

sailah

dział 308
temat nr 523

Kupno domu użytkowanego


Rozważamy z żoną zakup domu budowanego w 2007r. Domyślam się, że pełna odpowiedź wymagałaby czasu i lokalnej wizyty do pełnej ekspertyzy, natomiast prosiłbym o jakieś uwagi jeśli da się to wywnioskować z załączonych zdjęć z czym potencjalnie musiałbym się liczyć podczas remontu - wybieranie gruntu i ponowne zagęszczanie, czy po prostu drobna wylewka do wyrównania poziomu i ułożenie nowych płytek z ewentualną dylatacja podłóg grzanych? Właścicielka nie pamięta kiedy zaczęły pojawiać się pęknięcia.
Schemat poglądowy narysowany z pamięci i z tego co udało mi się zauważyć podczas krótkiego oglądania domu. Jest podłogówka na pewno w korytarzu, a na pewno nie ma w salonie. Nie pamiętam apropo łazienki i kuchni.

nr 1 schemat z pamięci
nr 2 ściana przy łazience
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ekspertyzy porady inwestorom błędy wykonawcze błędy projektowe

Katarzyna Bz.

dział 308
temat nr 690

Wilgoć, pleśń i grzyby w nowym mieszkaniu kupionym od dewelopera


Witam. Od 3 lat mieszkam we własnościowym mieszkaniu kupionym od dewelopera i mam ogromne problemy z wilgocią. Co kilka miesięcy traktuję ją preparatami grzybobójczymi i zamalowuję specjalnymi farbami pleśnioodpornymi z różnymi środkami zapobiegającymi rozwojowi grzybów i bakterii. Chciałabym uzyskać fachowe informacje dotyczące sposobów pozbycia się wilgoci, grzyba i pleśni w mieszkaniu. Czy można rzetelnie określić przyczynę powstałej nadmiernej wilgotności w tym miejscu? Jakie są koszty takiej oceny? I ewentualnie opracowania programu czy metody pozbycia się problemu i wdrożenia ich  w życie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe zagrzybienia porady inwestorom

Mikołaj B.

dział 308
temat nr 714

Przenoszenie hałasów od sąsiada w szeregówce


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę do Pana pod wpływem emocji i traktuję tego maila jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku.
Oto rys sytuacji:
odebrałem w maju mieszkanie w szeregówce od dewelopera. Od samego początku rzuciło mi się w oczy (USZY) to, że przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów. Ustaliłem, że zastosowano w ścianach mieszkania cegłę Porotherm Profi 25, która nie spełnia norm akustycznych (jej właściwość to 44 dB podczas gdy według polskich norm wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tej właśnie cegły. Poza tym deweloper także mi potwierdził, że to ta cegła.

Zasygnalizowałem problem deweloperowi, a ten stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, JEDNOCZEŚNIE nieoficjalnie powiedział mi, że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej (wełną mineralną). Czy powinienem i czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenie wszystkich ścian niezależnie od kosztów (w pokoju będzie konieczne przesunięcie okna), czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w sumie około 1 m2), czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania (niektórych ścian nie można wygłuszyć bo już są tam płytki i instalacje np. w łazience)? Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że "budował zgodnie z projektem"? Czy mam jakieś szanse i jak rozegrać ten temat z deweloperem?
Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane fizyka budowli porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 774

Błędny remont posadzki, błędna diagnoza i błędny projekt naprawy


Wykonano w jednej z sal lekcyjnych w przedszkolu wymianę posadzki. Przed remontem posadzkę stanowiły płytki na podkładzie cementowym.Podczas remontu skuto płytki i podkład cementowy. Odsłonięte podłoże betonowe oczyszczono i zagruntowano. 5 października 2017 roku na przygotowanym podłożu wylano jastrych anhydrytowy o grubości 2-8 cm. Jastrych wysychał do 8 grudnia 2017 roku. Pomieszczenie w tym czasie było ogrzewane do temperatury 20 st. C (grzejniki naścienne).Po 8 grudnia jastrych zagruntowano i wykonano cementową wylewkę samopoziomującą gr. 2-4 mm a po wyschnięciu wylewki przyklejono homogeniczną wykładzinę PVC o gr. 2 mm.W maju 2018 roku zaczęły na wykładzinie pojawiać się wybrzuszenia.W sierpniu 2018 roku Wykonawca w ramach gwarancji usunął część wykładziny. Wraz z wykładziną oderwała się od jastrychu wylewka samopoziomującą. Dokonano naprawy podłoża przy użyciu masy UZIN NC 182 po wcześniejszym zagruntowaniu UZIN PE 350 i ponownie przyklejono wykładzinę.We wrześniu 2018 roku wybrzuszenia na posadzce pojawiały się w dalszym ciągu.Wykonawca zlecił wykonanie ekspertyzy, która miała wskazać przyczyny pojawiania się wybrzuszeń na wykładzinie oraz określić program naprawczy.Ekspert jako przyczynę problemów wskazał na brak izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie.Układ podłogi:
* wykładzina gr. 2 mm,
* klej do wykładziny gr. 1 mm
* wylewka samopoziomująca gr. 2-4 mm,
* jastrych anhydrytowy 20-80 mm (informacja przekazana przez Wykonawcę),
* podkład betonowy (brak informacji),
* podłoże gruntowe,

Ekspert tak naprawdę nie dokonał pełnej odkrywki podłogi do podłoża gruntowego. Zdjął część wykładziny oraz kruszącą się wylewkę samopoziomującą.Ekspert stwierdził:
* "podczas opadów atmosferycznych woda gruntowa przesącza się od spodu (od gruntu) przez wcześniejsze warstwy podłogi i napiera na szczelną wykładzinę podłogową tworząc bąble",
* "podczas długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych woda gruntowa podnosi się i mocno zawilgaca warstwy podłogi na gruncie",
* "na skutek ciśnienia hydrostatycznego woda gruntowa napiera na szczelną wykładzinę podłogową i w ten sposób powstają miejscowe „bąble” pod wykładziną oraz wysolenia soli budowlanych".

Trochę naciągane stwierdzenia. Posadzka znajduje się na wysokości około 1,20 m nad poziomem terenu. Budynek jest częściowy podpiwniczony. Pomieszczenie znajduje się nad częścią niepodpiwniczoną. Ściany wewnętrzne piwnicy ograniczające część niepodpiwniczoną są suche - brak śladów zawilgocenia, zasolenia. Brak jakichkolwiek śladów zawilgocenia na ścianach wewnętrznych ograniczających pomieszczenie. Brak również jakichkolwiek śladów zawilgocenia na cokole budynku. Budynek został wykonany 50 lat temu - brak szczelnych połączeń izolacji pionowej z izolacją poziomą. W piwnicy nigdy nie pojawiła się woda, która mogłaby się przesączać przez połączenie ściany piwnicy z ławą fundamentową. Rok 2018 (zwłaszcza wiosna i lato) był bardzo skąpy w opadach atmosferycznych.Ekspert wskazał, że pod podkładem betonowym znajduje się podłoże gruntowe. Jest to mało prawdopodobne, aby na wysokości 1,20 m powyżej poziomu terenu znajdował się grunt rodzimy. Raczej będziemy mieli do czynienia z podbudową z jakiegoś kruszywa.Przed wykonaniem remontu posadzka z płytek w żaden sposób się nie odspajała od podłoża. Brak było jakichkolwiek wysoleń na fugach. Po skuciu płytek i wylewki cementowej, podłoże betonowe miało bardzo jasny kolor i nie wyczuwało się charakterystycznej woni jaka towarzyszy zawilgoconym materiałom.Ekspert dokonał pomiarów wilgotności masowej wylewki samopoziomującej i jastrychu anhydrytowego przy pomocy wilgotnościomierza pojemnościowego, który według niego został wyskalowany na różnych wzorcowych materiałach budowlanych o znanej wilgotności i nasiąkliwości masowej. Dokonano dwóch pomiarów dla wylewki i jastrychu. Zmierzona wilgotność masowa dla wylewki wynosiła 7,0-8,0%, a dla jastrychu 5,5-6,0%. Pobrano również próbki o masie 41-131 g do badań laboratoryjnych (nie wiadomo jak zostały pobrane próbki, co się z nimi działo w drodze do laboratorium). Ekspert podał również wyniki badań laboratoryjnych - dla wylewki 7,73-7,89%, a dla jastrychu 5,65-5,66%. Dziwne jest, że ekspert nie dokonał pomiaru wilgotności na miejscu, np. za pomocą wagosuszarki czy metody CM.Pobrane próbki również posłużyły do badania zasolenia wylewki i anhydrytu:"Celem przeprowadzonych badań laboratoryjnych było stwierdzenie występujących soli budowlanych w materiałach: wylewce samopoziomującej mineralnej i anhydrycie oraz orientacyjne określenie ich stężenia. Pobrane do badań laboratoryjnych próbki wysuszono, a następnie roztarto na drobną mączkę w moździerzu tak, że całość materiału przechodziła przez sito o boku oczka kwadratowego 0,08 mm.W celu przygotowania roztworu podstawowego, 5 g roztartego materiału umieszczono w zlewce, do której dolano 50 ml wody destylowanej. Po dokładnym wymieszaniu i odczekaniu do chwili osadzenia się stałego materiału roztwór przefiltrowano przez lejek z sączkiem. Uzyskany w ten sposób klarowny roztwór stanowił roztwór podstawowy, pobierany w ilości 5 g do kolejnych oznaczeń. Wykonana w pierwszej kolejności, przy zastosowaniu odpowiednich odczynników chemicznych analiza jakościowa, pozwoliła na stwierdzenie obecności w poszczególnych badanych próbkach: chlorków i siarczanów.Jako wartości graniczne stężenia soli budowlanych szkodliwych dla budowli przyjmuje się następujące wartości: chlorki do 0,150% i siarczany do 0,500%.Jak wykazały wyniki badań laboratoryjnych stężenie soli budowlanych: chlorków i siarczanów jest dość wysokie. Dużo jest chlorków i siarczanów, które przekroczyły wartości graniczne (wartości dopuszczalne).Tak dość wysokie stężenie soli budowlanych (chlorków i siarczanów) pod szczelną wykładziną podłogową powoduje jej miejscowe niszczenie, podnoszenie się (odspajanie od podkładu) i tworzenie się tzw. „bąbli” pod wykładziną. Sole budowlane pod wykładziną w warstwach górnych podłogi świadczą o przesiąkaniu (penetracji) wód gruntowych przez wcześniejsze warstwy podłogi i wypłukiwaniu (wyługowywaniu) minerałów cementu z warstw podłogi. W związku z powyższym należy wykonać nową skuteczną i szczelną izolację przeciwwilgociową poziomą podłogi na gruncie."Bardzo dziwne jest, że Ekspert nie przedstawił wyników badań, tylko arbitralnie stwierdził, że wartości są przekroczone. Ekspert podaje rozwiązanie problemu:
* nowa wykładzina podłogowa homogeniczna,
* nowy klej do wykładziny,
* nowa wylewka samopoziomująca, grub. 2-4 mm,
* nowa skuteczna i szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma na warstwie istniejącego anhydrytu, czyli hydroizolacja pod wykładzinę podłogową,
* istniejąca warstwa anhydrytu, grub. 2-8 cm,
* istniejąca posadzka betonowa na gruncie,
* podłoże gruntowe.

Zakres prac (robót) naprawczych obejmuje: demontaż (usunięcie) obecnej wykładziny podłogowej wraz z klejem, usunięcie (skucie) wylewki samopoziomującej mineralnej, uzupełnienie ubytków w warstwie anhydrytu (reprofilacja powierzchni anhydrytu), np. materiałem SCHOMBURG ASOCRET BIS 5/40, op. 25 kg, zużycie ok. 1,8 kg/m2/mm, wykonanie nowej i szczelnej warstwy izolacji przeciwwilgociowej (hydroizolacji), wklejenie taśmy uszczelniającej na połączeniu ściana/podłoga (narożne kształtki uszczelniające), np. Schomburg Aso-Dichtband 2000 12cm/50mb, tj. elastyczna taśma uszczelniająca do izolacji szczelin dylatacyjnych oraz narożników stosowana w połączeniu z materiałami uszczelniającymi AQUAFIN, ewentualnie taśmy uszczelniające butylowe na połączeniu podłoga/ściana, np. Schomburg ASO - BUTYLBAND OBJEKT 10cm/30mb, dodatkowe zabezpieczenie powierzchni hydroizolacji, np. folią w płynie (tylko w przypadku szlamu mineralnego), wykonanie nowej wylewki samopoziomującej pod wykładzinę, ułożenie nowej wykładziny podłogowej na kleju.Jako warstwa 4, tj. nowa skuteczna i szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma na warstwie istniejącego anhydrytu (hydroizolacja pod wykładzinę podłogową), może być zastosowany alternatywnie materiał (system):- 2 x żywica epoksydowa lub alternatywnie 2 x żywica poliestrowa;- powłoka polimocznikowa, np. GEPOTECH;- uszczelniające mineralne dwuskładnikowe masy, tzw. szlamy mineralne do betonu i anhydrytu (elastyczne powłoki uszczelniające), np. SCHOMBURG AQUAFIN 2K/M, op. 35 kg, zużycie ok. 3,5 kg/m2, zabezpieczone dodatkowo powierzchniowo, np. folią w płynie.

1. Co mogło spowodować powstanie pęcherzy pod wykładziną podłogową?
2. Czy możliwe jest podciąganie kapilarne przez podbudowę podłogi na gruncie, która znajduje się na poziomie 1,20 m ponad teren przy budynku?
3. Czy zastosowanie niewłaściwego gruntu pod wylewkę samopoziomującą mogło spowodować wtórne zawilgocenie jastrychu podczas rozlewania masy samopoziomującej? Chociaż na zdjęciach nie widać nigdzie etryngitu?
4. Co mogło spowodować odspojenie się cementowej wylewki samopoziomującej od jastrychu anhydrytowego? Większa wytrzymałość na ściskanie wylewki w stosunku do jastrychu?
5. Czy utrzymywanie przez jastrych wilgotności masowej na poziomie 5,5% nie spowodowałoby do powstania deformacji na skutek rozpuszczania się anhydrytu poprzez działanie wody?
6. Czy właściwym podejściem jest badanie obecności siarczanów w jastrychu anhydrytowym (przecież jest to dwuktronie uwodniony siarczan wapnia)?
7. Czy właściwym podejściem jest wykonanie szczelnej hydroizolacji na mokrym jastrychu? Czy ułożenie szczelnej hydroizolacji na jastrychu nie spowoduje deformacji jastrychu na skutek jego rozpuszczenia poprzez działanie wody?
8. Czy Ekspert nie powinien sporządzić profilu wilgotnościowego dla ścian ograniczających pomieszczenie oraz dla wszystkich warstw podłogi?
9. Czy jastrych o grubości 80 mm jest w stanie wyschnąć w ciągu 2 miesięcy przy ogrzewanym pomieszczeniu do 20 st. C?
10. Czy możliwe jest, aby pomiary wilgotności masowej wykonane wilgotnościomierzem pojemnościowym pokrywały się z wynikami z laboratorium? Czy wilgotnościomierz pojemnościowy nie będzie zawyżał wyniku poprzez obecność soli budowlanych?

nr 1 autor: Tomasz Turkoniak
nr 2 autor: Tomasz Turkoniak
nr 3 autor: Tomasz Turkoniak
nr 4 autor: Tomasz Turkoniak
nr 5 autor: Tomasz Turkoniak
komentarze: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze podłogi zawilgocenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.