porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 53
6
5
4
3
2
1
  

jpyt

dział 308
temat nr 628

Hydroizolacja fundamentu w gruncie piaszczystym


Witam, czy dla gruntów bardzo suchych o podłożu 4-5 metrów czystego piasku istnieje jakaś lżejsza forma hydroizolacji fundamentu na ławach lub płycie fundamentowej?
Czy tego typu podłoża pozwalają na jakąś oszczędność?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie z rozpoczętej inwestycji u mojego sąsiada za płotem.


15-20cm humusu i dalej tylko piasek
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 624

Co wiemy o Klubie świadczących usługi wg książki SEKRETY?


Witam,
jak Pan weryfikuje, czy firmy z działu "Klub świadczący usługi.... " świadczą usługi zgodnie z zaleceniami w Pana książce?
Pozdrawiam
Marcin
komentarze: 3 czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli projektowanie projekty budowlane wykonawstwo

cytrus

dział 308
temat nr 620

Dachy bez okapu w domach


Dzień dobry,
chciałbym zapytać o dach bez okapu, przykładowe zdjęcie z internetu.
1. jak powinno wyglądać zakończenie i izolacja takiego dachu?
2. jak przystosować elewacje do dachu bez okapu?
3. czy są jakieś istotne przeciwwskazania żeby nie stosować takiego typu zakończenia dachu?
pozdrawiam,

dom z domem bez okapu
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje fizyka budowli dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

andre

dział 308
temat nr 590

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

parter_strefa_dzienna
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 567

Szprosy międzyszybowe, a izolacja termiczna okna


Domyślam się że wstawienie szprosów między pakietem szyb pogarsza parametry termiczne okna. Ale jak bardzo? Czy to jest w praktyce do pominięcia czy jednak będzie zauważalne zakładając, że szprosy będą tylko pomiędzy jednym pakietem szyb w oknach trzyszbowych i nie będą dotykały szyb ale opierały się o szyby za pomocą silikonowych gumek? Chyba taki szpros jest wykonany z aluminium i oklejony czymś dla koloru.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli okna porady inwestorom porady architektom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 550

Glazura i okładzina na tynkach gipsowych


Jak przygotowywać tynki gipsowe pod układanie okładzin ceramicznych?
W ostatnich latach tynki gipsowe stały się normą również w pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, ubikacje. Jak wiadomo, te pomieszczenia najczęściej wykładane są okładzinami ceramicznymi bądź kamieniem, a co za tym idzie tynk gipsowy pod tego typu okładziny musi odpowiednio zostać przygotowany, o czym bardzo często zapominają sami projektanci. Tym sposobem glazurnik musi sam decydować o metodach działania. Wśród wykonawców nie ma wypracowanej jednej reguły postępowania, można by wymienić kilka. Największym zagrożeniem jest zjawisko powstawania "kryształów" na skutek reakcji gips-cement-woda, co może prowadzić do odspajają się okładzin. Dlatego tak ważnym jest odcięcie gipsu od kleju cementowego warstwą hydroizolacyjną przy wilgotności tynku poniżej jednego procenta. Wśród glazurników praktykuje się dwie szkoły.

Pierwsza to zastosowanie tzw. folii w płynie, lecz do tej hydroizolacji należy mieć pewność, że tynk a wręcz cały mur są wzorowo wyschnięte, bowiem ten typ hydroizolacji nie jest paroprzepuszczalny.

Drugą metodą jest stosowanie hydroizolacji paroprzepuszczalnej zwanej inaczej szlamem, co rodzi kolejne obawy, bowiem szlamy zawierają cement, który może być ogniskiem powstawania wcześniej wspomnianych kryształów. Zarówno pierwsza jak i druga metoda wzbudzają wątpliwości i wydaje się, że mogą nie dawać stuprocentowej gwarancji nie występowania negatywnych zjawisk.

Długo by jeszcze mówić o całym procesie przygotowawczym. Jestem jednak ciekaw jak do tego tematu podchodzi fizyka budowli. Bardzo proszę, jeśli to możliwe o szczegółowy opis wszystkich kolejnych czynności jakie powinny wykonać glazurnik przygotowując tynki gipsowe do układania okładzin ceramicznych, jakie powinno się zastosować warstwy, na co zwrócić szczególną uwagę? Będę też wdzięczny za rozszerzenie całego zagadnienia.

czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomieszczenia mokre porady wykonawcom porady inwestorom

Łukasz1983

dział 308
temat nr 522

Wykończenie wylotu komina nad dachem


Mam pytanie odnośnie wykończenia komina na szczycie. Po spotkaniu z przedstawicielem wiodącej marki kominów systemowych polecono mi wykończenie typu stożek, które zresztą było elementem systemem kominowego, natomiast wykonawcy zachwalają tzw. strażaka. Chciałbym się dowiedzieć jakie wykończenie jest najefektywniejsze. Stożek trochę mnie przeraża tym że jest całkowicie otwarty i nie chroni przed opadami. Komin jest do kominka w salonie, który będzie sporadycznie użytkowany zimą. W projekcie nie ma informacji odnośnie wykończenia komina.
komentarze: 8 czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli kominy kominki porady inwestorom

Emilian

dział 308
temat nr 512

Płyta domu posadowiona na szkle piankowym


Mój znajomy inwestor chce wylać płytę żelbetową na zagęszczonej warstwie szkła piankowego i uważa że to załatwi termo i hydroizolację, ale mnie się to nie podoba. Obawiam się podniesienia wód gruntowych w trakcie intensywnych opadów,powyżej warstwy szkła, i podciągania wody przez płytę i ściany. Zaznaczam że płyta ma być okrągła, bo to kopuła, a ściany z ytonga energo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom domy kopułowe

Mateusz

dział 308
temat nr 498

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

barti

dział 308
temat nr 495

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych, proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina.
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku widziałem, że facet to lutował)
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni i teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom


6
5
4
3
2
1
  

2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©