porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 34


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
eszrtemat nr 308-251
visibility czytano 333 razy

Projekt fundamentu, posadowienie grzejnika kanałowego


Bazując na Pana książce sporządziliśmy projekt fundamentu,ściany dwuwarstwowej i podłogi na gruncie. Natomiast mamy pytanie jak poprawnie wykonać i zaizolować kanał grzejnika podłogowego w podłodze na gruncie.Oczywiście prosimy też o inne uwagi, jeżeli takie rzucają się w oczy mając na uwadze, że okresowo lustro wody gruntowej występuje na głębokości 0,9-1 mp.p.t.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty grzejniki podłogi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia hydroizolacje

John Peeltemat nr 308-393
visibility czytano 696 razy

Rozwiązanie strefy doświetlacza w piwnicy


Temat okien piwnicznych (montowanych częściowo lub całkowicie pod poziomem gruntu) oraz montaż doświetlaczy nie był tu jeszcze omawiany, a temat dotyczy osób budujących dom z podpiwniczeniem.
1) Czy okna piwniczne montowane częściowo pod poziomem gruntu (piwnica ogrzewana) wymagają nawiewników?
2) Czy kaloryfery powinny być zamontowane właśnie pod oknami w piwnicy czy mogą być w innym miejscu?
3) Czy nawiewnik jest w stanie zapewnić wystarczającą wentylację kotłowni w piwnicy, jeśli kocioł jest z zamkniętą komorą spalania (np. gazowy kondensacyjny)? Czy jednak warto wykonać "zetkę"?
4) Co z hydroizolacją i termoizolacją powierzchni zaznaczonych na czerwono w otworach okiennych? Część tej powierzchni znajdzie się chyba po zewnętrznej stronie okna. Czy krawędzie w tych otworach powinny być sfazowane, tak samo jak narożniki ścian piwnic?
5) Rys. FU-078 pokazuje, że w strefie podziemnej (tak samo jak na cokole) należy położyć klinkier. Czy nie wystarczy nałożyć go tylko po obwodzie doświetlacza lub wręcz tylko w miejscach kotew rozporowych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom porady architektom

andretemat nr 308-590
visibility czytano 366 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

magda710temat nr 308-773
visibility czytano 436 razy

Ocieplenie podłogi, jaki tynk, jakie ogrzewanie, montaż okien


Witam serdecznie - mam kilka pytań:
1. W projekcie (projekt indywidualny) mam 15 cm styropianu na chudziaku, nic więcej nie mam zapisane, czy poleca Pan jakiś " lepszy " styropian na chudziaka?

2. Jestem po rozmowie z tynkarzami, polecają mi tynk gipsowy diamant podobno, nie trzeba po nim dawać gładzi (ściany z pustaka ceramicznego na dryfix), czy decydować się na takie rozwiązanie, czy iść w tynki cementowo- wapienne?

3. W projekcie mam na dole ogrzewanie podłogowe, na górze grzejniki (piec gazowy kondensacyjny w planie), polecają mi jednak podłogówkę w całości (i wtedy na górze panele laminowane, a na dole kafle), jak Pan się zapatruje na takie rozwiązanie?

4. Montaż okien na piankę, czy na taśmy, które rozwiązanie Pan poleca?

Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-774
visibility czytano 1299 razy

Błędny remont posadzki, błędna diagnoza i błędny projekt naprawy


Wykonano w jednej z sal lekcyjnych w przedszkolu wymianę posadzki. Przed remontem posadzkę stanowiły płytki na podkładzie cementowym.Podczas remontu skuto płytki i podkład cementowy. Odsłonięte podłoże betonowe oczyszczono i zagruntowano. 5 października 2017 roku na przygotowanym podłożu wylano jastrych anhydrytowy o grubości 2-8 cm. Jastrych wysychał do 8 grudnia 2017 roku. Pomieszczenie w tym czasie było ogrzewane do temperatury 20 st. C (grzejniki naścienne).Po 8 grudnia jastrych zagruntowano i wykonano cementową wylewkę samopoziomującą gr. 2-4 mm a po wyschnięciu wylewki przyklejono homogeniczną wykładzinę PVC o gr. 2 mm.W maju 2018 roku zaczęły na wykładzinie pojawiać się wybrzuszenia.W sierpniu 2018 roku Wykonawca w ramach gwarancji usunął część wykładziny. Wraz z wykładziną oderwała się od jastrychu wylewka samopoziomującą. Dokonano naprawy podłoża przy użyciu masy UZIN NC 182 po wcześniejszym zagruntowaniu UZIN PE 350 i ponownie przyklejono wykładzinę.We wrześniu 2018 roku wybrzuszenia na posadzce pojawiały się w dalszym ciągu.Wykonawca zlecił wykonanie ekspertyzy, która miała wskazać przyczyny pojawiania się wybrzuszeń na wykładzinie oraz określić program naprawczy.Ekspert jako przyczynę problemów wskazał na brak izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie.Układ podłogi:
* wykładzina gr. 2 mm,
* klej do wykładziny gr. 1 mm
* wylewka samopoziomująca gr. 2-4 mm,
* jastrych anhydrytowy 20-80 mm (informacja przekazana przez Wykonawcę),
* podkład betonowy (brak informacji),
* podłoże gruntowe,

Ekspert tak naprawdę nie dokonał pełnej odkrywki podłogi do podłoża gruntowego. Zdjął część wykładziny oraz kruszącą się wylewkę samopoziomującą.Ekspert stwierdził:
* "podczas opadów atmosferycznych woda gruntowa przesącza się od spodu (od gruntu) przez wcześniejsze warstwy podłogi i napiera na szczelną wykładzinę podłogową tworząc bąble",
* "podczas długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych woda gruntowa podnosi się i mocno zawilgaca warstwy podłogi na gruncie",
* "na skutek ciśnienia hydrostatycznego woda gruntowa napiera na szczelną wykładzinę podłogową i w ten sposób powstają miejscowe „bąble” pod wykładziną oraz wysolenia soli budowlanych".

Trochę naciągane stwierdzenia. Posadzka znajduje się na wysokości około 1,20 m nad poziomem terenu. Budynek jest częściowy podpiwniczony. Pomieszczenie znajduje się nad częścią niepodpiwniczoną. Ściany wewnętrzne piwnicy ograniczające część niepodpiwniczoną są suche - brak śladów zawilgocenia, zasolenia. Brak jakichkolwiek śladów zawilgocenia na ścianach wewnętrznych ograniczających pomieszczenie. Brak również jakichkolwiek śladów zawilgocenia na cokole budynku. Budynek został wykonany 50 lat temu - brak szczelnych połączeń izolacji pionowej z izolacją poziomą. W piwnicy nigdy nie pojawiła się woda, która mogłaby się przesączać przez połączenie ściany piwnicy z ławą fundamentową. Rok 2018 (zwłaszcza wiosna i lato) był bardzo skąpy w opadach atmosferycznych.Ekspert wskazał, że pod podkładem betonowym znajduje się podłoże gruntowe. Jest to mało prawdopodobne, aby na wysokości 1,20 m powyżej poziomu terenu znajdował się grunt rodzimy. Raczej będziemy mieli do czynienia z podbudową z jakiegoś kruszywa.Przed wykonaniem remontu posadzka z płytek w żaden sposób się nie odspajała od podłoża. Brak było jakichkolwiek wysoleń na fugach. Po skuciu płytek i wylewki cementowej, podłoże betonowe miało bardzo jasny kolor i nie wyczuwało się charakterystycznej woni jaka towarzyszy zawilgoconym materiałom.Ekspert dokonał pomiarów wilgotności masowej wylewki samopoziomującej i jastrychu anhydrytowego przy pomocy wilgotnościomierza pojemnościowego, który według niego został wyskalowany na różnych wzorcowych materiałach budowlanych o znanej wilgotności i nasiąkliwości masowej. Dokonano dwóch pomiarów dla wylewki i jastrychu. Zmierzona wilgotność masowa dla wylewki wynosiła 7,0-8,0%, a dla jastrychu 5,5-6,0%. Pobrano również próbki o masie 41-131 g do badań laboratoryjnych (nie wiadomo jak zostały pobrane próbki, co się z nimi działo w drodze do laboratorium). Ekspert podał również wyniki badań laboratoryjnych - dla wylewki 7,73-7,89%, a dla jastrychu 5,65-5,66%. Dziwne jest, że ekspert nie dokonał pomiaru wilgotności na miejscu, np. za pomocą wagosuszarki czy metody CM.Pobrane próbki również posłużyły do badania zasolenia wylewki i anhydrytu:"Celem przeprowadzonych badań laboratoryjnych było stwierdzenie występujących soli budowlanych w materiałach: wylewce samopoziomującej mineralnej i anhydrycie oraz orientacyjne określenie ich stężenia. Pobrane do badań laboratoryjnych próbki wysuszono, a następnie roztarto na drobną mączkę w moździerzu tak, że całość materiału przechodziła przez sito o boku oczka kwadratowego 0,08 mm.W celu przygotowania roztworu podstawowego, 5 g roztartego materiału umieszczono w zlewce, do której dolano 50 ml wody destylowanej. Po dokładnym wymieszaniu i odczekaniu do chwili osadzenia się stałego materiału roztwór przefiltrowano przez lejek z sączkiem. Uzyskany w ten sposób klarowny roztwór stanowił roztwór podstawowy, pobierany w ilości 5 g do kolejnych oznaczeń. Wykonana w pierwszej kolejności, przy zastosowaniu odpowiednich odczynników chemicznych analiza jakościowa, pozwoliła na stwierdzenie obecności w poszczególnych badanych próbkach: chlorków i siarczanów.Jako wartości graniczne stężenia soli budowlanych szkodliwych dla budowli przyjmuje się następujące wartości: chlorki do 0,150% i siarczany do 0,500%.Jak wykazały wyniki badań laboratoryjnych stężenie soli budowlanych: chlorków i siarczanów jest dość wysokie. Dużo jest chlorków i siarczanów, które przekroczyły wartości graniczne (wartości dopuszczalne).Tak dość wysokie stężenie soli budowlanych (chlorków i siarczanów) pod szczelną wykładziną podłogową powoduje jej miejscowe niszczenie, podnoszenie się (odspajanie od podkładu) i tworzenie się tzw. „bąbli” pod wykładziną. Sole budowlane pod wykładziną w warstwach górnych podłogi świadczą o przesiąkaniu (penetracji) wód gruntowych przez wcześniejsze warstwy podłogi i wypłukiwaniu (wyługowywaniu) minerałów cementu z warstw podłogi. W związku z powyższym należy wykonać nową skuteczną i szczelną izolację przeciwwilgociową poziomą podłogi na gruncie."Bardzo dziwne jest, że Ekspert nie przedstawił wyników badań, tylko arbitralnie stwierdził, że wartości są przekroczone. Ekspert podaje rozwiązanie problemu:
* nowa wykładzina podłogowa homogeniczna,
* nowy klej do wykładziny,
* nowa wylewka samopoziomująca, grub. 2-4 mm,
* nowa skuteczna i szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma na warstwie istniejącego anhydrytu, czyli hydroizolacja pod wykładzinę podłogową,
* istniejąca warstwa anhydrytu, grub. 2-8 cm,
* istniejąca posadzka betonowa na gruncie,
* podłoże gruntowe.

Zakres prac (robót) naprawczych obejmuje: demontaż (usunięcie) obecnej wykładziny podłogowej wraz z klejem, usunięcie (skucie) wylewki samopoziomującej mineralnej, uzupełnienie ubytków w warstwie anhydrytu (reprofilacja powierzchni anhydrytu), np. materiałem SCHOMBURG ASOCRET BIS 5/40, op. 25 kg, zużycie ok. 1,8 kg/m2/mm, wykonanie nowej i szczelnej warstwy izolacji przeciwwilgociowej (hydroizolacji), wklejenie taśmy uszczelniającej na połączeniu ściana/podłoga (narożne kształtki uszczelniające), np. Schomburg Aso-Dichtband 2000 12cm/50mb, tj. elastyczna taśma uszczelniająca do izolacji szczelin dylatacyjnych oraz narożników stosowana w połączeniu z materiałami uszczelniającymi AQUAFIN, ewentualnie taśmy uszczelniające butylowe na połączeniu podłoga/ściana, np. Schomburg ASO - BUTYLBAND OBJEKT 10cm/30mb, dodatkowe zabezpieczenie powierzchni hydroizolacji, np. folią w płynie (tylko w przypadku szlamu mineralnego), wykonanie nowej wylewki samopoziomującej pod wykładzinę, ułożenie nowej wykładziny podłogowej na kleju.Jako warstwa 4, tj. nowa skuteczna i szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma na warstwie istniejącego anhydrytu (hydroizolacja pod wykładzinę podłogową), może być zastosowany alternatywnie materiał (system):- 2 x żywica epoksydowa lub alternatywnie 2 x żywica poliestrowa;- powłoka polimocznikowa, np. GEPOTECH;- uszczelniające mineralne dwuskładnikowe masy, tzw. szlamy mineralne do betonu i anhydrytu (elastyczne powłoki uszczelniające), np. SCHOMBURG AQUAFIN 2K/M, op. 35 kg, zużycie ok. 3,5 kg/m2, zabezpieczone dodatkowo powierzchniowo, np. folią w płynie.

1. Co mogło spowodować powstanie pęcherzy pod wykładziną podłogową?
2. Czy możliwe jest podciąganie kapilarne przez podbudowę podłogi na gruncie, która znajduje się na poziomie 1,20 m ponad teren przy budynku?
3. Czy zastosowanie niewłaściwego gruntu pod wylewkę samopoziomującą mogło spowodować wtórne zawilgocenie jastrychu podczas rozlewania masy samopoziomującej? Chociaż na zdjęciach nie widać nigdzie etryngitu?
4. Co mogło spowodować odspojenie się cementowej wylewki samopoziomującej od jastrychu anhydrytowego? Większa wytrzymałość na ściskanie wylewki w stosunku do jastrychu?
5. Czy utrzymywanie przez jastrych wilgotności masowej na poziomie 5,5% nie spowodowałoby do powstania deformacji na skutek rozpuszczania się anhydrytu poprzez działanie wody?
6. Czy właściwym podejściem jest badanie obecności siarczanów w jastrychu anhydrytowym (przecież jest to dwuktronie uwodniony siarczan wapnia)?
7. Czy właściwym podejściem jest wykonanie szczelnej hydroizolacji na mokrym jastrychu? Czy ułożenie szczelnej hydroizolacji na jastrychu nie spowoduje deformacji jastrychu na skutek jego rozpuszczenia poprzez działanie wody?
8. Czy Ekspert nie powinien sporządzić profilu wilgotnościowego dla ścian ograniczających pomieszczenie oraz dla wszystkich warstw podłogi?
9. Czy jastrych o grubości 80 mm jest w stanie wyschnąć w ciągu 2 miesięcy przy ogrzewanym pomieszczeniu do 20 st. C?
10. Czy możliwe jest, aby pomiary wilgotności masowej wykonane wilgotnościomierzem pojemnościowym pokrywały się z wynikami z laboratorium? Czy wilgotnościomierz pojemnościowy nie będzie zawyżał wyniku poprzez obecność soli budowlanych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze podłogi zawilgocenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

magda710temat nr 308-805
visibility czytano 4804 razy

Ogrzewanie podłogowe w całym domu czy ...?


Witam serdecznie.
W domu mam zaprojektowane ogrzewanie podłogowe na parterze, na piętrze grzejniki. Czy jest Pan zwolennikiem podłogówki w całym domu, czy może uważa Pan, że połączenie grzejniki i podłogówka ma sens. W domu będzie piec kondensacyjny gazowy, ogrzewanie wodne, dół w płytkach typu gres, góra zakładałam deskę 7 mm opór cieplny 0,03 proszę o konkretną poradę (już przeszukałam porady budowlane i takiej porady nie znalazłam).
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe mikroklimat porady inwestorom porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-816
visibility czytano 1479 razy

Ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe i c.w.u.


Przymierzam się do zlecenia wykonania projektu ogrzewania podłogowego jakiejś firmie. Firmy jeszcze żadnej nie znalazłem, ale chciałem dopytać o parametry instalacji i inne ważne rzeczy.
Ogólnie alternatywy są takie:
1) w całym domu ogrzewanie podłogowe + w garażu kaloryfer + w łazience drabinka
2) garaż kaloryfer + sypialnie kaloryfery + reszta podłogówka

Wiem, że opcja 2 jest najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia, ale muszę to jeszcze przemyśleć.

Dom ogrzewany będzie gazem płynnym, kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania + bojler (ile litrów nie mam pojęcia) + pompa cyrkulacyjna do cwu

Wracając do tematu, czytając pańskie odpowiedzi w serwisie spotkałem się z takimi informacjami:
1. optymalne parametry dla ogrzewania podłogowego to 40/30 stopni (zasilająca/powrotna), dla grzejników 55/40 lub 55/45 stopni
2. grzejniki powinny mieć wydzielony obieg z wydzieloną regulacją (pompa cyrkulacyjna, zawór mieszający 2-drogowy)
3. ogrzewanie podłogowe w łazienkach powinno być wyposażone w ścienne termostaty i zawory regulacyjne na rozdzielaczu. I tu jest pytanie, czy w każdym pomieszczeniu w domu powinny być ścienne termostaty z czujnikami temperatur w pomieszczeniach? Jak powinno to prawidłowo wyglądać? W załączniku jest rzut parteru mojego domu. Czy przy grzejnikach można albo wręcz trzeba wykorzystać głowice termostatyczne? Co z resztą pomieszczeń gdzie jest podłogówka, w każdym pomieszczeniu mają być czujniki temperatur a np w korytarzu główny termostat do ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu?
4. obieg ogrzewania podłogowego musi mieć własną pompkę cyrkulacyjną oraz zawór mieszający 2-drogowy przy kotle. Czyli każdy obieg co, cwu, grzejniki musi mieć własną oddzielną pompę cyrkulacyjną i zawór mieszający przy kotle?
5. kocioł musi być wyposażony w programator tygodniowy niezależny dla 3 obiegów co, cwu, grzejniki. Priorytet na cwu, o co chodzi z tym priorytetem?
6. zawór bezpieczeństwa cwu na 6 bar
7. instalacja wody użytkowej na rozdzielaczach bez łączeń w podłodze.
8. I jeszcze pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej, a obliczenie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jakie straty ciepła mają być brane pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło dla danego pomieszczenia/całego domu, mając wentylacje hybrydową? Jak tutaj nakierować projektanta? Bo wątpię że oprócz grona naszej jak to mówią inni SEKTY, ktokolwiek będzie wiedział o wentylacji hybrydowej.
9. W analizach 2025/2018 napisał Pan, że poddasze trzeba wentylować poprzez otwory w okapie bez stref martwych. Czy mógłby Pan zaznaczyć na rys 2 miejsca wlotów i wylotów?
10. Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to dylatacje powinny być w narożnikach przy listwach, w pachwinach, przy listwach okiennych oraz na łączeniu z sufitem? To będzie wystarczające?
11. Odprowadzenie wody z garażu, czy jest to przerost formy? W projekcie nie mam tego, ale jeśli bym się zdecydował to w jaki sposób odprowadzić skropliny do gruntu? Wiercimy przepust i wężykiem do gruntu?
12. Odprowadzenie wody z rynien, jak poprawnie odprowadzić wodę z dachu do gruntu? Nie ma u mnie rowu melioracyjnego, myślałem nad studnia chłonną. Jak poprawnie wykonać taką studnię?

Potrzebuję pańskiej porady, nie chciałbym żeby projekt ogrzewania to był jakiś bubel.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom wentylacja hybrydowa

mkoztemat nr 308-856
visibility czytano 203 razy

Jak poradzić ze starym pionem instalacji c.o.?


Na istniejącej instalacji ogrzewania centralnego w budynku wielorodzinnym są złącza takie jak na załączonych zdjęciach. Remont dotyczy tylko jednego lokalu, nie jest przewidywana wymiana całej instalacji. Z estetycznego punktu widzenia najlepiej byłoby zabudować piony, nawet jeżeli w przyszłości miałoby się to wiązać z częściową koniecznością otwarcia zabudów gk. Co zrobić z takimi łączeniami na instalacji? Czy można je jakoś dodatkowo zabezpieczyć, czy istnieje coś w rodzaju muf naprawczych na instalacje grzewcze? Czy też konieczne jest wycinanie i spawanie tych fragmentów? A może nie należy ich ruszać wcale?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ekspertyzy instalacje c.o. remonty porady inwestorom porady wykonawcom

mkoztemat nr 308-874
visibility czytano 228 razy

Ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego w sypialni


Czy ogrzewanie niskotemperaturowe ścienne jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności chodzi o sypialnie i zamiennik ogrzewania podłogowego przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego, lub rozwiązaniach z ogrzewaniem elektrycznym?
Jakie są główne wady zagrożenia. Widzę o oczywiste ryzyko przebicia, oraz brak możliwości zasłonięcia np. szafą. Zastanawiam się jaki ma to wpływ na samą przegrodę i straty ciepła z grzania. Strop, lub posadzka na gruncie nie mają zazwyczaj po stronie zewnętrznej zimnego powietrza.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady inżynierom

tomektemat nr 308-901
visibility czytano 139 razy

Zasady obliczania powierzchni użytkowej


Dzień dobry,
Często spotykam się z sytuacją, że deweloperzy podają w umowach, że powierzchnie użytkowe mieszkań będą liczone wg normy PN-ISO 9836:1997. Jest to norma wycofana, która niejednoznacznie określa, czy ściany działowe wliczają się do powierzchni użytkowej mieszkania. Norma, która ją zastąpiła tj. PN-ISO 9836:2015-12 jest doprecyzowana w tym względzie, jasno z niej wynika, że jeśli ściany działowe są stałe, czyli nie są przepierzeniem i nie można ich zdemontować, nie wolno wliczać ich powierzchni do powierzchni użytkowej mieszkania. Wydaje mi się, że jest to celowe posunięcie ze strony deweloperów (podawanie nieaktualnej normy w umowach) by więcej zarobić na metrażu mieszkań. Podczas wykrycia takiej nieprawidłowości przy odbiorze mieszkania, jakie powinny być dalsze kroki nabywcy, by nie dać się naciągnąć? Jeśli deweloper upiera się przy swoim, do kogo nabywca się powinien udać, do prawnika?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: prawo budowlane porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.