porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 3

andre

dział 308
temat nr 590

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

parter_strefa_dzienna
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

John Peel

dział 308
temat nr 393

Rozwiązanie strefy doświetlacza w piwnicy


Temat okien piwnicznych (montowanych częściowo lub całkowicie pod poziomem gruntu) oraz montaż doświetlaczy nie był tu jeszcze omawiany, a temat dotyczy osób budujących dom z podpiwniczeniem.
1) Czy okna piwniczne montowane częściowo pod poziomem gruntu (piwnica ogrzewana) wymagają nawiewników?
2) Czy kaloryfery powinny być zamontowane właśnie pod oknami w piwnicy czy mogą być w innym miejscu?
3) Czy nawiewnik jest w stanie zapewnić wystarczającą wentylację kotłowni w piwnicy, jeśli kocioł jest z zamkniętą komorą spalania (np. gazowy kondensacyjny)? Czy jednak warto wykonać "zetkę"?
4) Co z hydroizolacją i termoizolacją powierzchni zaznaczonych na czerwono w otworach okiennych? Część tej powierzchni znajdzie się chyba po zewnętrznej stronie okna. Czy krawędzie w tych otworach powinny być sfazowane, tak samo jak narożniki ścian piwnic?
5) Rys. FU-078 pokazuje, że w strefie podziemnej (tak samo jak na cokole) należy położyć klinkier. Czy nie wystarczy nałożyć go tylko po obwodzie doświetlacza lub wręcz tylko w miejscach kotew rozporowych?
Otwory pod okna piwniczne
Przykład zamontowanego doświetlacza
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom porady architektom

eszr

dział 308
temat nr 251

Projekt fundamentu, posadowienie grzejnika kanałowego


Bazując na Pana książce sporządziliśmy projekt fundamentu,ściany dwuwarstwowej i podłogi na gruncie. Natomiast mamy pytanie jak poprawnie wykonać i zaizolować kanał grzejnika podłogowego w podłodze na gruncie.Oczywiście prosimy też o inne uwagi, jeżeli takie rzucają się w oczy mając na uwadze, że okresowo lustro wody gruntowej występuje na głębokości 0,9-1 mp.p.t.


eszr
eszr
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty grzejniki podłogi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia hydroizolacje2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©