porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 7


Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 883

Zielone płyty GK - odporne na wilgoć czy nie?


Jeśli to możliwe, chciałbym zasięgnąć szczegółowych informacji związanych z odpornością na wilgoć zielonej płyty g.k. Wiem, że rdzeń płyty jest nasączany hydrofobizującymi preparatami a zielony papier nasączony środkami grzybobójczymi. Czy rzeczywiście zielona strona płyty jest zdecydowania bardziej odporna na znoszenie wilgoci? Jak to wygląda w przypadku innych rodzajów płyt, czy tylko rdzenie są czymś wzmacniane, czy może i zewnętrze kolorowe papiery stanowią dodatkową ochronę? Co się wydarzy, gdy taką płytę zamocujemy lewą stroną? Będzie ona w pełni wykorzystywać swoje parametry, czy też nie? W załączniku opis płyty g.k. jednego z producentów.

visibility czytano 340 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe pomieszczenia mokre porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

klew

dział 308
temat nr 1390

Czy, czym i jak impregnować kostkę brukową?


Czy kostkę brukową należy impregnować? Jeśli tak, to jakimi środkami i kiedy? Mamy kostkę betonową. Zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru.
visibility czytano 478 razy forum komentarzy: 13
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy chodniki i przejścia porady inwestorom impregnacja betonu hydrofobizacja

Bresland

dział 308
temat nr 1408

Podbicie fundamentów bez murowania


Dostałem ostatnio do oceny projekt podbicia poniemieckiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (dom murowany z cegły, trzykondygnacyjny - piwnica, parter, poddasze), nie było na nim rozwiązanych kwestii hydroizolacyjnych (jedynie na betonie podkładowym zaproponowano "dyspersyjną powłokę asfaltową po zagruntowaniu emulsją anionową" co moim zdaniem jest z kilku powodów błędne).
Zastanawiałem się czy beton napowietrzony i rozwiązanie z książki str. 159 rys. 1.9.-4 załatwią problem ochrony zbrojenia i wyeliminują potrzebę izolacji obwodowej całej ławy. Doszedłem do wniosku, że z uwagi na przerwy robocze, w których prędzej czy później powstaną rysy, woda zawarta w gruncie przeniknie do zbrojenia i napowietrzenie mieszanki nic tu nie pomoże - czy mam rację?
Zaproponowałem rozwiązanie z książki ze str. 161 rys. 1.9.-8 z wariantem papy termozgrzewalnej między betonem podkładowym a ławą oraz z uwagi na konieczność szybkiego wykonania szlamowanie wszystkich powierzchni mineralnych, na których będzie zastosowana masa KMB, tak aby można było odciąć się od wilgoci technologicznej zawartej w betonie. Przekładkę z membrany HDPE (nr. 5 na rysunku) z uwagi na rdzenie zastąpiłem również szlamem sztywnym (chociaż nie wiem do końca po co - przecież w tym rozwiązaniu książkowym mamy już izolację dookoła całej chronionej przed wodą konstrukcji).
Rozwiązanie docelowe na załączonym rysunku. Czy będzie ono poprawne?

visibility czytano 319 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: hydrofobizacja podbicia fundamentów porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

GG

dział 308
temat nr 1502

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

visibility czytano 203 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech

Michał D.

dział 308
temat nr 1546

Impregnacja muru lub okładziny z cegły we wnętrzu


Impregnacja płytki ceglanej ręcznie formowanej ułożonej na ścianie wewnętrznej na jednej ze ścian. Czym zaimpregnować taką ścianę? Ściana, o którą pytam będzie w salonie połączonym z kuchnią ale nie bezpośrednio przy strefie gotowania.
visibility czytano 272 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydrofobizacja porady inwestorom porady wykonawcom

yurecky

dział 308
temat nr 2547

Ratunek dla hydroizolacji podłogi na gruncie - post factum


Szanowny Panie Jerzy,

Bardzo dziękuję za Pana wytrwałość i pasję z jaką wspiera Pan wszystkich inwestorów, przyszłych użytkowników domów. Wiem, że tak jak w przypadku wielu innych poprzedników i u mnie Pana książka oraz lektura wpisów na tutejszym forum pojawiły się zbyt późno.

Bardzo proszę o poradę - dom jest w stanie surowym zamkniętym, na etapie przygotowania do wykonania hydroizolacji na betonie podkładowym. Sytuacja jak w niechlubnych, typowych przypadkach - beton pokładowy B15, bez warstwy odcinającej, wylany na równo z wierzchem ścian fundamentowych, bez dylatacji do tejże ściany. Na wierzchu ścian fundamentowych PCV 40 cm, grubości 1,0 mm (ściany nadzienia Porotherm 25cm) na zakład ok 20 cm, niestety niczym nie sklejone. Fundament zasypany i zagęszczony do Is 0,97 piasek średni.
Warunki gruntowe: „I warstwa piaski kwarcowe średniozagęszczone, drobno i średnioziarniste, poniżej gruntów nasypowych 0,8 -2,1 m, II warstwa twardoplastyczne gliny piaszczyste na pograniczu piasków gliniastych średnioplastyczne (IL=0,15), poniżej warstwy I.”
W porach mokrych (wiosna, jesień) zaobserwowałem (studnia) zwierciadło wód podziemnych poniżej 4-5m, w lecie grubo poniżej kilkunastu metrów. Generalnie gleba jest bardzo przepuszczalna i piaszczysta.

1. Czy tak jak wg porady 102 w takiej sytuacji na beton podkładowy powinienem zastosować hydroizolację polimerowo-bitumiczną bezrozpuszczalnikową? (np. Bornit Fundamnetdicht 1K, Sto Murisol BD 1K?). Czy też z grupy hydroizolacji polimerowo-cementowych flex, np. Bornit Elastikschlamme ES? (Czy ma Pan jakieś opinie o Sopro DSF 523?).

2. Rozumiem, że do zespolenia PCV trzeba wpierw użyć masy polimerowo bitumicznej rozpuszczalnikowej - w bazie BDB niestety nie widzę żadnego produktu w tej grupie - nanosząc ją na PCV. Potem do połączenia z hydroizolacją na betonie użyć taśmę JSTO FLex i masy polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej. Czy jest jakiś alternatywny sposób na to połączenie, bez użycia masy rozpuszczalnikowej?

Pozdrawiam serdecznie.

visibility czytano 595 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydrofobizacja hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal hydroizolacje polimerowo-cementowe flex podłogi porady wykonawcom porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2680

Co o wełnie mineralnej wiedzieć trzeba


Panie Jerzy mam kilka pytań odnośnie wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia poddasza użytkowego w domu jednorodzinnym.

1. Jaka wełna możliwie dobrze zabezpieczy nas przed potrzebą jej wymiany na wypadek jej zawilgocenia lub zalania na skutek awarii dachu itp.? Na rynku wiele producentów reklamuje wełnę hydrofobizowaną, zastanawiam się jednak czy nie jest to zabieg bardziej marketingowy niż faktycznie działający?

2. Czy różnice we współczynniku przewodzenia ciepła pomiędzy wełną np. 0.030 a 0.033 W/mK mogą mieć istotny wpływ na izolacyjność? Poprzez istotny mam na myśli ekonomicznie sensowny - czy warto dopłacać i szukaćwełny z jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła?

3. Czy istnieją jakieśprzeciwwskazania do łączenia wełny mineralnej szklanej różnych producentów, np. wełna Knauff pomiędzy krokwie oraz wełna Isover jako druga warstwa?

4. Na co warto zwrócić uwagę wybierając producenta wełny mineralnej, czy może Pan jakiegoś polecić lub odradzić?

visibility czytano 283 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.