porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 23

 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Alina M.

dział 308
temat nr 152

Ocena projektu instalacji ogrzewania domu


Przesyłam projekt ogrzewania domu. Posadzka w całym budynku wykonana jest z płytek ceramicznych. Ogrzewanie podłogowe jest w całym budynku zaś grzejnikowe tylko w sypialniach. Ponieważ na posadzkach nie chcemy mieć dywanów to szukamy sposobu na ciepłą podłogę (ceramika jest zimna). Proszę o ocenę projektu.

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

SZAKAL

dział 308
temat nr 340

Zmiękczacz wody w instalacji kotłowej


Zakopana butla gazowa, wykonawcy namawiają na zmiękczacz wody, że niby zwiększy to żywotność pieca. Prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. kotły gazowe porady inwestorom

sculptor

dział 308
temat nr 475

Instalacje z polibutylenu - czy warto?


Za jakiś czas czeka mnie instalacja armatury wodnej zarówno do c.w.u. jak i do ogrzewania podłogowego. Na chwilę obecną skłaniam się ku, polecanym przez Pana, rurom z polibutylenu w systemie Hep2O. Moje pytania są następujące.

1. Czy system ten jest faktycznie tak trwały jak zapewnia producent? Głównie mam na myśli system złączek wprowadzony w 2010 roku, który chyba nie jest kompatybilny z poprzednim systemem. Informację tą mam od niezadowolonego użytkownika, który kupił dom akurat ze starszą wersją systemu, a teraz ma problem, żeby rozbudować armaturę grzewczą.

2. Rury do c.w.u. będą prowadzone w styropianie między chudziakiem a jastrychem. W jaki prawidłowy sposób uwzględnić kompensację dla tych rur wynikającą ze współczynnika rozszerzalności cieplnej?

3. Jak wygląda kwestia takich kompensacji przy rurach do ogrzewania podłogowego?

4. Rozumiem, że bezwzględnie należy unikać umieszczania złączek w posadzce i wszelkie łączenia wykonywać nad nią, czy tak?
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 816

Ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe i c.w.u.


Przymierzam się do zlecenia wykonania projektu ogrzewania podłogowego jakiejś firmie. Firmy jeszcze żadnej nie znalazłem, ale chciałem dopytać o parametry instalacji i inne ważne rzeczy.
Ogólnie alternatywy są takie:
1) w całym domu ogrzewanie podłogowe + w garażu kaloryfer + w łazience drabinka
2) garaż kaloryfer + sypialnie kaloryfery + reszta podłogówka

Wiem, że opcja 2 jest najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia, ale muszę to jeszcze przemyśleć.

Dom ogrzewany będzie gazem płynnym, kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania + bojler (ile litrów nie mam pojęcia) + pompa cyrkulacyjna do cwu

Wracając do tematu, czytając pańskie odpowiedzi w serwisie spotkałem się z takimi informacjami:
1. optymalne parametry dla ogrzewania podłogowego to 40/30 stopni (zasilająca/powrotna), dla grzejników 55/40 lub 55/45 stopni
2. grzejniki powinny mieć wydzielony obieg z wydzieloną regulacją (pompa cyrkulacyjna, zawór mieszający 2-drogowy)
3. ogrzewanie podłogowe w łazienkach powinno być wyposażone w ścienne termostaty i zawory regulacyjne na rozdzielaczu. I tu jest pytanie, czy w każdym pomieszczeniu w domu powinny być ścienne termostaty z czujnikami temperatur w pomieszczeniach? Jak powinno to prawidłowo wyglądać? W załączniku jest rzut parteru mojego domu. Czy przy grzejnikach można albo wręcz trzeba wykorzystać głowice termostatyczne? Co z resztą pomieszczeń gdzie jest podłogówka, w każdym pomieszczeniu mają być czujniki temperatur a np w korytarzu główny termostat do ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu?
4. obieg ogrzewania podłogowego musi mieć własną pompkę cyrkulacyjną oraz zawór mieszający 2-drogowy przy kotle. Czyli każdy obieg co, cwu, grzejniki musi mieć własną oddzielną pompę cyrkulacyjną i zawór mieszający przy kotle?
5. kocioł musi być wyposażony w programator tygodniowy niezależny dla 3 obiegów co, cwu, grzejniki. Priorytet na cwu, o co chodzi z tym priorytetem?
6. zawór bezpieczeństwa cwu na 6 bar
7. instalacja wody użytkowej na rozdzielaczach bez łączeń w podłodze.
8. I jeszcze pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej, a obliczenie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jakie straty ciepła mają być brane pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło dla danego pomieszczenia/całego domu, mając wentylacje hybrydową? Jak tutaj nakierować projektanta? Bo wątpię że oprócz grona naszej jak to mówią inni SEKTY, ktokolwiek będzie wiedział o wentylacji hybrydowej.
9. W analizach 2025/2018 napisał Pan, że poddasze trzeba wentylować poprzez otwory w okapie bez stref martwych. Czy mógłby Pan zaznaczyć na rys 2 miejsca wlotów i wylotów?
10. Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to dylatacje powinny być w narożnikach przy listwach, w pachwinach, przy listwach okiennych oraz na łączeniu z sufitem? To będzie wystarczające?
11. Odprowadzenie wody z garażu, czy jest to przerost formy? W projekcie nie mam tego, ale jeśli bym się zdecydował to w jaki sposób odprowadzić skropliny do gruntu? Wiercimy przepust i wężykiem do gruntu?
12. Odprowadzenie wody z rynien, jak poprawnie odprowadzić wodę z dachu do gruntu? Nie ma u mnie rowu melioracyjnego, myślałem nad studnia chłonną. Jak poprawnie wykonać taką studnię?

Potrzebuję pańskiej porady, nie chciałbym żeby projekt ogrzewania to był jakiś bubel.


komentarze: 47
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom wentylacja hybrydowa

ŁukaszW

dział 308
temat nr 847

Pozostawienie na zimę nie zalanej jastrychem instalacji ogrzewania podłogowego


Witam.
Moje pytanie dotyczy rozkładania rur do instalacji ogrzewania podłogowego i zostawienia takiej instalacji na zimę. Czy można przygotować całą instalację (powyginać, poukładać rury) w temperaturach dodatnich i tak przygotowaną zostawić przez zimę do wiosny? Na wiosnę przetestować na szczelność i wtedy dopiero zalewać betonem? Czy takie pozostawienie przez zimę (zakładam, że w okresie zimowym temperatura może spadać do -20 w budynku bo budynek nie ocieplony i nie ogrzewany) nie zaszkodzi żywotności instalacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

mkoz

dział 308
temat nr 856

Jak poradzić ze starym pionem instalacji c.o.?


Na istniejącej instalacji ogrzewania centralnego w budynku wielorodzinnym są złącza takie jak na załączonych zdjęciach. Remont dotyczy tylko jednego lokalu, nie jest przewidywana wymiana całej instalacji. Z estetycznego punktu widzenia najlepiej byłoby zabudować piony, nawet jeżeli w przyszłości miałoby się to wiązać z częściową koniecznością otwarcia zabudów gk. Co zrobić z takimi łączeniami na instalacji? Czy można je jakoś dodatkowo zabezpieczyć, czy istnieje coś w rodzaju muf naprawczych na instalacje grzewcze? Czy też konieczne jest wycinanie i spawanie tych fragmentów? A może nie należy ich ruszać wcale?

nr 1 Instalacja co w kamienicy
autor: Michał Koziej
nr 2 instalacja co złącze detal
nr 3 instalacja co złącze z nalotem
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ekspertyzy instalacje c.o. remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Jan

dział 308
temat nr 880

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

centaur

dział 308
temat nr 1015

Spadek ciśnienia na kotle podczas wygrzewania jastrychu


Od około tygodnia Włączony mam program wygrzewanie jastrychu piec Vaillant po ośmiu dniach grzania na piecu pojawił się sygnał wyłączenie awaryjne brak ciśnienia wody po dobiciu zaworem wody piec pracuje kilka do kilkunastu godzin i ponownie się wyłącza znowu dobijam wodę kilkanaście godzin pracy i wyłącza się robiłem już tak 4 razy Jaka może być przyczyna takiego stanu?
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom

Kris

dział 308
temat nr 1078

Błędy w układaniu instalacji wentylacji mechanicznej w podłodze


Witam jestem w trakcie układania mediów na stropie górnego piętra domu z użytkowym poddaszem. Wysyłam zdjęcie w trakcie realizacji - te szersze rury należą do rekuperacji i mają średnicę zewnętrzną 8 cm. Przewidziane jest na izolację termiczną 10 cm. Przewidziane jest też ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem wylewki anhydrytowej.
Moje pytanie brzmi czy w obszarze zagęszczenia rur jak na załączonym zdjęciu mogę zastosować zamiast XPS bo w sumie nie ma gdzie go poukładać, czy mogą zastosować pianobeton? W innych pomieszczeniach gdzie przechodzi na przykład jedna para rur rekuperacji będzie ułożony XPS 2x5cm.

nr 1 autor: Kris
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne instalacje c.o. instalacje wentylacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Marian W.

dział 308
temat nr 1241

Jak obliczyć wymaganą moc grzejników i ogrzewania podłogowego?


Witam,
Czy w ramach przeprowadzonego kompletu analiz energetycznych i ekonomicznych dla domu będzie dostępna informacja o zapotrzebowaniu na ciepło każdego pomieszczenia? Przydatne by to było na etapie wykonywania ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie, to jak to obliczyć samemu?
Z góry dziękuję

P.S. Fantastyczną robotę Pan uskutecznia! Jedyne miejsce w sieci gdzie są rzeczowe porady i faktycznie można na tej podstawie budować bez błędów!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.