porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 13

 
 
2
 
1
 
 
 
Michał Wilczek

dział 308
temat nr 138

Cieknący zawór bezpieczeństwa na c.w.u.


Mieszkam w starym budownictwie (kamienica) i właśnie mam remont (w chwili obecnej jestem w trakcie kładzenia kafelek). Hydraulik wymienił wszystkie rury na nowe a gdy kończył wystrzelił zawór bezpieczeństwa przy bojlerze, kupiliśmy więc drugi który też pękł po 3 dniach. Dzisiaj kupiłem trzeci zawór z którego tez cieknie i tu moje pytanie: Co może być przyczyną? Dlaczego te zawory nie trzymają? 

Gdy włączę grzałkę w bojlerze, po około pół godzinie zaczyna kapać z zaworu - najpierw wolno, później coraz szybciej, aż w końcu ciurkiem leci. Po odkręceniu kranu ciepłej wody przestaje kapać z zaworu.

Od hydraulika słyszałem że w nowych bojlerach nie ma dostatecznie dużej poduszki powietrza nad rurką przelewową. W ten sposób producenci zmniejszają gabaryty zbiornika co zmniejsza im koszty produkcji no i zmniejsza się powierzchnia w zbiorniku gdzie występuje korozja. Powiedział że jedynym wyjściem jest podłączenie naczynia przeponowego między zaworem bezpieczeństwa a wejściem wody zimnej. Czy ja to mogę sam poprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej błędy wykonawcze remonty

sculptor

dział 308
temat nr 475

Instalacje z polibutylenu - czy warto?


Za jakiś czas czeka mnie instalacja armatury wodnej zarówno do c.w.u. jak i do ogrzewania podłogowego. Na chwilę obecną skłaniam się ku, polecanym przez Pana, rurom z polibutylenu w systemie Hep2O. Moje pytania są następujące.

1. Czy system ten jest faktycznie tak trwały jak zapewnia producent? Głównie mam na myśli system złączek wprowadzony w 2010 roku, który chyba nie jest kompatybilny z poprzednim systemem. Informację tą mam od niezadowolonego użytkownika, który kupił dom akurat ze starszą wersją systemu, a teraz ma problem, żeby rozbudować armaturę grzewczą.

2. Rury do c.w.u. będą prowadzone w styropianie między chudziakiem a jastrychem. W jaki prawidłowy sposób uwzględnić kompensację dla tych rur wynikającą ze współczynnika rozszerzalności cieplnej?

3. Jak wygląda kwestia takich kompensacji przy rurach do ogrzewania podłogowego?

4. Rozumiem, że bezwzględnie należy unikać umieszczania złączek w posadzce i wszelkie łączenia wykonywać nad nią, czy tak?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 816

Ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe i c.w.u.


Przymierzam się do zlecenia wykonania projektu ogrzewania podłogowego jakiejś firmie. Firmy jeszcze żadnej nie znalazłem, ale chciałem dopytać o parametry instalacji i inne ważne rzeczy.
Ogólnie alternatywy są takie:
1) w całym domu ogrzewanie podłogowe + w garażu kaloryfer + w łazience drabinka
2) garaż kaloryfer + sypialnie kaloryfery + reszta podłogówka

Wiem, że opcja 2 jest najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia, ale muszę to jeszcze przemyśleć.

Dom ogrzewany będzie gazem płynnym, kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania + bojler (ile litrów nie mam pojęcia) + pompa cyrkulacyjna do cwu

Wracając do tematu, czytając pańskie odpowiedzi w serwisie spotkałem się z takimi informacjami:
1. optymalne parametry dla ogrzewania podłogowego to 40/30 stopni (zasilająca/powrotna), dla grzejników 55/40 lub 55/45 stopni
2. grzejniki powinny mieć wydzielony obieg z wydzieloną regulacją (pompa cyrkulacyjna, zawór mieszający 2-drogowy)
3. ogrzewanie podłogowe w łazienkach powinno być wyposażone w ścienne termostaty i zawory regulacyjne na rozdzielaczu. I tu jest pytanie, czy w każdym pomieszczeniu w domu powinny być ścienne termostaty z czujnikami temperatur w pomieszczeniach? Jak powinno to prawidłowo wyglądać? W załączniku jest rzut parteru mojego domu. Czy przy grzejnikach można albo wręcz trzeba wykorzystać głowice termostatyczne? Co z resztą pomieszczeń gdzie jest podłogówka, w każdym pomieszczeniu mają być czujniki temperatur a np w korytarzu główny termostat do ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu?
4. obieg ogrzewania podłogowego musi mieć własną pompkę cyrkulacyjną oraz zawór mieszający 2-drogowy przy kotle. Czyli każdy obieg co, cwu, grzejniki musi mieć własną oddzielną pompę cyrkulacyjną i zawór mieszający przy kotle?
5. kocioł musi być wyposażony w programator tygodniowy niezależny dla 3 obiegów co, cwu, grzejniki. Priorytet na cwu, o co chodzi z tym priorytetem?
6. zawór bezpieczeństwa cwu na 6 bar
7. instalacja wody użytkowej na rozdzielaczach bez łączeń w podłodze.
8. I jeszcze pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej, a obliczenie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jakie straty ciepła mają być brane pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło dla danego pomieszczenia/całego domu, mając wentylacje hybrydową? Jak tutaj nakierować projektanta? Bo wątpię że oprócz grona naszej jak to mówią inni SEKTY, ktokolwiek będzie wiedział o wentylacji hybrydowej.
9. W analizach 2025/2018 napisał Pan, że poddasze trzeba wentylować poprzez otwory w okapie bez stref martwych. Czy mógłby Pan zaznaczyć na rys 2 miejsca wlotów i wylotów?
10. Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to dylatacje powinny być w narożnikach przy listwach, w pachwinach, przy listwach okiennych oraz na łączeniu z sufitem? To będzie wystarczające?
11. Odprowadzenie wody z garażu, czy jest to przerost formy? W projekcie nie mam tego, ale jeśli bym się zdecydował to w jaki sposób odprowadzić skropliny do gruntu? Wiercimy przepust i wężykiem do gruntu?
12. Odprowadzenie wody z rynien, jak poprawnie odprowadzić wodę z dachu do gruntu? Nie ma u mnie rowu melioracyjnego, myślałem nad studnia chłonną. Jak poprawnie wykonać taką studnię?

Potrzebuję pańskiej porady, nie chciałbym żeby projekt ogrzewania to był jakiś bubel.


komentarze: 11
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom wentylacja hybrydowa

Jan

dział 308
temat nr 880

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

Michał D.

dział 308
temat nr 1265

Zmiękczanie i inne uzdatnianie wody zasilającej dom


Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie uzdatniania wody, może doradzi Pan w tej kwestii.
Zastanawiam się nad uzdatnieniem wody wodociągowej w domu jednorodzinnym, wstępnie myślałem by założyć zmiękczacz do wody dla urządzeń typu pralka, zmywarka, kąpiele, prysznice oraz ogrzewanie elektryczne bojler. W moim przypadku ogrzewanie to kable grzejne, a instalacja wodna wykonana z Hep20.
1. Czy jest sens? Może ktoś ma swoje doświadczenia.
2. Jaki sprzęt wybrać, zmiękczacz na sól a może impulsowy?
3. Co Pan sądzi o tym impulsowym? Zważywszy na koszty nie jest to drogi zakup.
4. A może nie warto, w końcu mam sprzęt działający teraz lata i też chodzi bez żadnych dodatkowych inwestycji.
5. Może wystarczy inne filtry zastosować by pozbyć się chloru i poprawić smak wody wodociągowej, np. filtr węglowy oraz lampa UV.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe wodociągi porady inwestorom instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej

tszymala

dział 308
temat nr 1372

Instalacje w podłodze po, czy przed hydroizolacją?


Dzień dobry,
Panie Jerzy mam pytanie odnośnie zabezpieczenia masy kmb położonej na chudziaku. Zastanawiam się czy kłaść masę kmb przed wylewkami (co będzie uciążliwe ze względu na położone już instalacje) ale będę miał pewność że nie została uszkodzona albo położyć ją przed kładzeniem wszystkich instalacji? W tym drugim przypadku jak mogę poprawnie zabezpieczyć taką izolację? Czy dobrym rozwiązaniem jest kupno najzwyklejszej papy podkładowej na całą powierzchnię gdzie będzie kładziona masa kmb w celu zabezpieczenia masy? Proszę o poradę czy jest jakieś inny sposób, może trochę tańszy? Jeśli ma zostać papa, to czy przed wylewkami ją zostawić na masie kmb czy usunąć?
Pozdrawiam,
Tomasz
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom

Bary

dział 308
temat nr 1398

Instalacje wody zimnej i ciepłej w cienkiej warstwie styropianu


Witam,
przeszukałem serwis ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Na poddaszu w warstwie izolacji na podłodze (5cm EPS200 ) znajdują się rury z ciepła i zimną wodą. Na tą warstwę ma być rozłożona folia i rurki do ogrzewania podłogowego. Pytanie czym mogę wyrównać część nad rurkami?

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1425

Montaż instalacji grzewczych zimą w domu bez ogrzewania


Chciałem podpytać o sposób układania rur od ogrzewania podłogowego w niskich temperaturach. Niestety nazbyt długo czekałem na hydraulika i wchodzi dopiero teraz. Zacznie od wod-kan i następnie jest plan aby rozłożyć podłogówkę przed zimą. Dom niestety nieocieplony (mury i dach). Brak stałego źródła ciepła l.
Czy w takiej aurze jak teraz tylko wchodzi w grę rura typu pex/alu? Mogę dogrzewać pojedyncze pomieszczenia grzejniczkiem elektrycznym? Jaka temperatura w domu musi być utrzymana aby było możliwe układanie ogrzewania podłogowego?


komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom

Pablo

dział 308
temat nr 1540

Wanna wpuszczana w podłogę


Witam,
zastanawiam się nad wprowadzeniem (jestem an etapie tworzenia projektu indywidualnego) wanny wpuszczanej w podłogę. Ma Pan jakieś doświadczenie z takim rozwiązaniem?
Chodzi mi głownie o problematykę odpowiedniego podłoża, izolacji (termicznej, przeciwwilgociowej) oraz kwestię podejścia kanalizacyjnego.
pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne projekty budowlane instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje kanalizacyjne instalacje wody zimnej porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 1561

Eliminacja skroplin na rurze wodociągowej w pomieszczeniu


Na rurach z zimną wodą w pomieszczeniu gospodarczym skrapla się woda. Zjawisko naturalne (woda zimna, powietrze w pomieszczeniu ciepłe), ale niepożądane.
W jaki sposób zmniejszyć ilość zbierającej się na rurach wody i nie narobić sobie innych problemów?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje wody zimnej porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.