porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 20
 
 
2
 
1
 
 
 
Tomasz T.

dział 308
temat nr 032

Czy jastrych może popękać?


... Pytanie 1

Podłoga na gruncie: podsypka piaskowo-żwirowa gr. 30 cm, płyta betonowa (klasa betonu B15) gr. 15 cm, izolacja przeciwwilgociowa, styropian EPS 100 grub. 10 cm, folia budowlana, wylewka betonowa grub. 5 cm, posadzka. Ściana fundamentowa z bloczków betonowych grub. 38 cm, ściana parteru z ceramiki poryzowanej grub. 25 cm. - Czy w zaznaczonym miejscu (Rys.1) może dojść do spękań? Jeśli tak, to jak temu zapobiec?

Pytanie 2
Rys.2 Ściana parteru z ceramiki poryzowanej grub. 38 cm, ściana piętra z ceramiki poryzowanej grub. 25 cm, strop TERIVA 4,0/1, wieniec żelbetowy 24 x 24 cm, podłoga na stropie: styropian EPS 100 grub. 4 cm, folia budowlana, wylewka betonowa grub. 4 cm, posadzka. - Czy w zaznaczonym miejscu może dojść do spękań? Jeśli tak, to jak temu zapobiec?

nr 1 Rys. 1 Podłoga na gruncie.
autor: Tomasz T.
nr 2 Rys. 2 Podłoga na stropie.
autor: Tomasz T.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe ocieplenia jastrychy betonowe

centaur

dział 308
temat nr 167

Jak samemu wykonać hydroizolację i termoizolację podłogi


Zamierzam sam wykonać hydroizolację i termoizolację na chudziaku wg Pana książki. Proszę napisać jak właściwie wykonać ten etap z zachowaniem odstępów czasowych. Jak zabezpieczyć hydroizolacje przed uszkodzeniem kładąc xps. Czym go docinać do rurek z wodą? Mam w podłodze grubość 16 cm xps. Czy mogę wybrać gr. 10 cm i 6 cm (rurka w otulinie ma3 cm)?

komentarze: 28
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane posadzki betonowe hydroizolacje ocieplenia podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 315

Jastrych betonowy czy anhydrytowy? Czy zbroić?


W odniesieniu do dyskusji na FB nt. jastrychu przy ogrzewaniu podłogowym. Moje pytania:
1. Czy jastrych powinien być zbrojony, czy może wylewa się bezpośrednio na wężownice? Jeśli tak to jakie są zasady.
2. Czy stosuje się dylatacje (poza tymi przy krawędziach ścian)? Jeśli tak to jakie są zasady.
Znalazłem w komentarzach informację, że jastrych anhydrytowy ma wysoki wsp. przenikania ciepła, a niską pojemność cieplną np. w porównaniu do betonowego.
W załączniku zdjęcie znalezione w internecie. Wg tego co przeczytałem to podejrzewam, że w tym przypadku nie zastosowano domieszki upłynniającej ;)

nr 1
komentarze: 36
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe podłogi porady inwestorom porady architektom jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe

barti

dział 308
temat nr 318

Jak uratować dom mimo już popełnionych błędów


Witam, niestety książkę kupiłem po czasie, błędów na mojej budowie trochę jest. Badań geologicznych nie robiłem. 1 warstwa to glina, później są piaski ze żwirkiem. Po ściągnięciu humusu padało nieprzerwanie przez 2 tygodnie i nie było śladu wody. Woda gruntowa 3 m pod ławami. Kierownik widząc to stwierdził, że rezygnujemy z betonu podkładowego i smarujemy ściany fundamentowe dysperbitem. Teraz wiem, że to był błąd, ale czasu już niestety nie cofnę. W związku z tym mam kilka pytań do Pana.

1. Ławy wylałem w grunt, bez betonu podkładowego i jakiejkolwiek hydroizolacji, ściany fundamentowe posmarowałem od zewnątrz i wewnątrz 2x dysperbitem. Już nie wspominając o tym, że ściany fundamentowe wymurowane z bloczków i bez wieńca. Ściany z betonu komórkowego oddzielone są od ścian fundamentowych izolacja poziomą z plastpapy gr 1mm, a przerwana izolacja pozioma przez rdzenie żelbetowe posmarowana jest Atlasem Woder Duo (2 warstwy twardym pędzlem i zbrojenie na wysokość 5 cm również posmarowane w 1 warstwie). Jakby nie patrzeć wszystko jest odizolowane od skopanych fundamentów, czy jest sens się zadręczać i denerwować? Ściany fundamentowe ocieplone 10 cm EPS TermoOrganika Fundament. (Tydzień temu odkopywałem jedną stronę i na kleju sucho, żadnych mokrych miejsc i glonów również brak).

2. Jak powinno wyglądać przejście rury od kanalizacji przez ścianę fundamentową, żeby od pracy domu nie popękała rura?

3. Jak połączyć wspomnianą plastpape spod ścian nośnych z hydroizolacja na chudziaku? Na chudziaka rozumiem, że używamy masy polimerowo-cementowe flex?

4. Jakie dokładnie taśmy kauczukowe trzeba dać po obwodzie wewnątrz domu (nie ukrywam, że 16 czy tam 30 zł za mb taśmy to dość sporo, licząc że u mnie razem ze ścianami działowymi to ponad 170 mb).

5. Jak poprawnie zmniejszyć otwór okienny ? Dodam, że u nas okno zakończone jest po obu stronach rdzeniem żelbetowym. W jaki sposób połączyć pustaki z tym rdzeniem, jak poradzić sobie z ewentualna szczeliną między bloczkami, a wylanym już nadprożem?

6. Budowlańcy nie wylali mi razem z wieńcem belek ozdobnych nad tarasem. Zostawili wąsy zbrojenia, które wystają z wieńca i teraz w kwietniu mają kończyć. Co zrobić, żeby nowy beton dobrze się zeszczepił ze starym betonem w wieńcu? Dodam, że wieniec wylewany był we wrześniu.

7. U nas w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym się zdecydować na jastrych betonowy. Proszę mi powiedzieć jak to powinno wyglądać, z czym to się je? Jaki dodatek upłynniający zastosować do betonu, w jakiej dawce. Jak powinna w ogóle wyglądać receptura na taki jastrych betonowy? Jak to się układa, jakim urządzeniem w jaki sposób. Co z dylatacjami? Obwodowe to wiadomo, ale jak wygląda sprawa z resztą dylatacji? Jaka maksymalna powierzchnia może być bez dylatacji? Jak rozdzielić te dylatacje, w pokojach to łatwo bo przy każdym progu, ale jak wygląda sprawa z salonem i kuchnią, która ma 41 m2 + korytarz 10 m2. W jaki sposób wykonać te dylatacje? Po 24h nacinamy beton, na jaką głębokość? Jak by Pan rozmieścił dylatacje na moim miejscu (rysunek 1). Rozumiem, że dylatacje z posadzki muszą się przenieść na płytki, a dokładnie między płytki (fuga). Czym wtedy wypełnić tą fugę żeby to nie pękało? Czym kleić płytki? Jak wykonać zbrojenie jastrychu betonowego, gdzie rozmieścić. Dodam, że u nas ciężko będzie utrzymać taką samą temperaturę dlatego co zrobić żeby nie było tych groźnych skurczów?

8. Pytanie o wentylację hybrydową, nie ukrywam że 7 tyś za hybrydową, a 20 tyś za mechaniczną to dość spora różnica w cenie, a prawdopodobnie do końca życia się nie zwróci. Ale chciałbym zapytać jakie średnio straty ciepła generowane są przez wentylacje hybrydową? Czy kominek wentylacyjny na zakończeniu każdego pionu powinien być elektryczny wspomagający ciąg czy może to być zwykły kominek dedykowany do wentylacji? Czy zamiast nawiewników ciśnieniowych w oknach można zastosować ścienny nawietrzak z grzałką w podbitce np?

9. Proszę o przekrój poprawnie wykonanego tarasu, chodników z kostki brukowej.

10. Proszę o przekrój jak zrobić podjazd do garażu z kostki pod samą bramę garażową.

Troszkę się pytań nazbierało, ale myślę, że wielu osobom się to przyda.

nr 1 Rzut parteru
autor: barti
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 341

Sprawa wygrzewania jastrychów


Sprawa tyczy się procesu wygrzewania jastrychu, w systemie ogrzewania podłogowego, przed układaniem okładzin. Temat może się przydać, bo jako czynny wykonawca obserwuję brak wiedzy o tym, lub wiedzę mało precyzyjną.

Sprawa zarówno przygotowania wylewki jak i jej wygrzania została omówiona w "Sekretach..." Pana Jerzego - strona 254-255. Wskazówki jak wygrzać jastrych można znaleźć w wielu źródłach. Temat ten podejmują producenci systemów ogrzewania podłogowego oraz producenci klejów, zapraw. Wiele kotłów ma zainstalowany specjalny program kontrolujący cały proces.

Mnie osobiście mniej interesuje sposób wygrzewania, z racji iż te informacje są dość powszechne, jestem ciekawy samego procesu wygrzewania, tego co się dzieje "w środku". Przy tym temacie często mówi się o odprężeniu, czy też kompensacji, ale co się pod tym kryje, jakie zmiany właściwie zachodzą w samej strukturze jastrychu? Niektóre źródła sens wygrzewania upatrują w odparowaniu wody resztkowej, tylko czy chodzi jedynie o samą wilgotność, jej poziom? Domyślam się, że cały proces ma przygotować wylewkę do docelowej pracy, chciałbym zgłębić ten temat.

Pytanie drugie: czy bezwarunkowo zawsze należy dokonywać wygrzewania jastrychu przed układaniem okładzin - nawet jeśli układanie następuje długo po jego ułożeniu (nawet po paru latach).

Pytanie trzecie: czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jastrychu, czy został już wygrzany, zakładając, że nie mamy możliwości sprawdzenia tego w oprogramowaniu pieca?.

Zadaje te pytania, bo jako glazurnik spotykam się z sytuacjami, gdzie inwestor nie ma zielonego pojęcia o czym mowa - gdy nie uzyskuję protokołu z wygrzania wylewki, to zwyczajnie wykonuję ten proces dla pewności. Wśród wykonawców zdania są podzielone - jedni twierdzą, że wystarczy zbadać wilgotność, inni, że wygrzewanie bezwarunkowo musi mieć miejsce.

komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane wykonawstwo porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

klew

dział 308
temat nr 450

Jastrych w garażu na płycie - zespolony czy pływający?


W garażu będzie wykonany jastrych (miskokret) w celu utworzenia spadków. Dodatkowo będą w nim umieszczone kable grzewcze (garaż ogrzewany do 5-7 stopni). Będzie też ułożona siatka zbrojeniowa do posadzek (fi ~3 mm, oko 10x10 cm). Budynek (garaż w bryle) jest posadowiony na płycie fundamentowej (25 cm płyty i 20 cm XPS pod płytą).
W garażu nie będzie układanego dodatkowego styropianu pod wylewką.
1. Jaka jest minimalna grubość jastrychu w tej sytuacji?
2. Jak wykonać taką wylewkę? Czy np. dać na płytę folię PE i dopiero jastrych, czy wręcz przeciwnie - dać warstwę szczepną?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże jastrychy betonowe porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 463

Grubość jastrychów w domu, podłoga nad parterem


Bardzo proszę o pomóc w ustaleniu jakie powinienem mieć prawidłowe grubości jastrychów na parterze gdzie, na całej powierzchni mam ogrzewanie podłogowe i na piętrze gdzie ogrzewanie podłogowe jest częściowe. Proszę jeszcze sprawdzić czy grubość termoizolacji na piętrze jest prawidłowa.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane podłogi porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

tomaszmumot

dział 308
temat nr 466

Co na stropie nad parterem? Folia pod jastrychem?


Czy pod styropian na piętrze muszę dawać folię PE? W Pana zaleceniach miałem folię PE pod styropian (ale to na parterze, gdzie była hydroizolacja). Zastanawiam się czy na stropie też muszę ją dać?
Dodatkowo zastanawiam się nad słusznością położenia folii na styropianie, przed wylewką. Ekipa twierdzi, że ich wylewka jest "półsucha" (więc mleczko nie powinno zalewać styropianu). Dodatkowo twierdzą, że styropiany są na tyle gładkie, że wylewka do nich nie przylegnie, więc nie ma potrzeby stosowania folii. Co Pan o tym myśli?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane izolacje przeciwwilgotnościowe izolacje cieplne podłogi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Angela Angelora

dział 308
temat nr 485

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
nr 1 Karta produktu
nr 2 Rzut parteru z zaznaczonymi dylatacjami i pęknięciami
nr 3 Najszersze pęknięcie w salonie widziane z odl. 1,5 m
nr 4 Zbliżenie najgorszego pęknięcia (salon)
nr 5 Podczas wylewania
komentarze: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe

barti

dział 308
temat nr 583

Tynki i jastrychy w domu bez ogrzewania zimą


Witam, proszę mi powiedzieć czy tynki gipsowe/cementowo-wapienne oraz jastrych anhydrytowy/betonowy z miksokreta (wiem ze to błąd na podłogówkę, ale nikt w okolicy nie robi płynnego jastrychu betonowego) mogą sobie spokojnie przeczekać 1-1,5 roku w nieogrzewanym, ale ocieplonym budynku? Czy jednak muszą mieć zapewnioną jakąś temperaturę dodatnią? Pytam, bo budujemy bez kredytu i środków starczy nam na razie do stanu deweloperskiego, może się uda jeszcze to ogrzewanie zrobić, ale jednak wolę się upewnić. Pozdrawiam
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.