porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 55


 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
centaurtemat nr 308-167
visibility czytano 2704 razy

Jak samemu wykonać hydroizolację i termoizolację podłogi


Zamierzam sam wykonać hydroizolację i termoizolację na chudziaku wg Pana książki. Proszę napisać jak właściwie wykonać ten etap z zachowaniem odstępów czasowych. Jak zabezpieczyć hydroizolacje przed uszkodzeniem kładąc xps. Czym go docinać do rurek z wodą? Mam w podłodze grubość 16 cm xps. Czy mogę wybrać gr. 10 cm i 6 cm (rurka w otulinie ma3 cm)?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane posadzki betonowe hydroizolacje ocieplenia podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Mateusztemat nr 308-230
visibility czytano 7790 razy

Pielęgnacja tynków wewnętrznych cem-wapiennych i jastrychu anhydrytowego


1. Proszę o poradę dotyczącą zasad pielęgnacji tynku cementowo-wapiennego, aby uniknąć defektów typu pęknięć. Termin wykonania prac to czerwiec. Podłoże to bloczki silikatowe, dom będzie ocieplony we wrześniu. Kiedy i jak wietrzyć? Czy zasłaniać okna przed przegrzaniem? Posiadam osuszacz powietrza.
2. Zaraz po tynkach będę wykonywał warstwy podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowana będzie wylewka anhydrytowa. Dylatacje z pianki lub EPS 10 mm planuję lokalizować wzdłuż ścian nośnych i działowych oraz drzwi do pomieszczeń. Największa przestrzeń prostokątna 3,8x8,2=31m2 to salon. Czy powinienem ją przedzielić dylatacją w połowie? Tutaj także proszę o wskazówki dotyczące pielęgnacji anhydrytu.
3. Na jastrych anhydrytowy planuję przykleić płytki ceramiczne 15x90 cm na całym parterze. Po jakim czasie od wylania anhydrytu mogę przystąpić do robót? Jak przygotować podłoże (grunt)? Jaki klej powinienem użyć i jak nakładać? Jakie szerokie fugi zastosować?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne jastrychy anhydrytowe

Bociek1313temat nr 308-315
visibility czytano 1342 razy

Jastrych betonowy czy anhydrytowy? Czy je zbroić?


W odniesieniu do dyskusji na FB nt. jastrychu przy ogrzewaniu podłogowym. Moje pytania:
1. Czy jastrych powinien być zbrojony, czy może wylewa się bezpośrednio na wężownice? Jeśli tak to jakie są zasady.
2. Czy stosuje się dylatacje (poza tymi przy krawędziach ścian)? Jeśli tak to jakie są zasady.
Znalazłem w komentarzach informację, że jastrych anhydrytowy ma wysoki wsp. przenikania ciepła, a niską pojemność cieplną np. w porównaniu do betonowego.
W załączniku zdjęcie znalezione w internecie. Wg tego co przeczytałem to podejrzewam, że w tym przypadku nie zastosowano domieszki upłynniającej ;)

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe podłogi porady inwestorom porady architektom jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe

bartitemat nr 308-318
visibility czytano 759 razy

Jak uratować dom mimo już popełnionych błędów


Witam, niestety książkę kupiłem po czasie, błędów na mojej budowie trochę jest. Badań geologicznych nie robiłem. 1 warstwa to glina, później są piaski ze żwirkiem. Po ściągnięciu humusu padało nieprzerwanie przez 2 tygodnie i nie było śladu wody. Woda gruntowa 3 m pod ławami. Kierownik widząc to stwierdził, że rezygnujemy z betonu podkładowego i smarujemy ściany fundamentowe dysperbitem. Teraz wiem, że to był błąd, ale czasu już niestety nie cofnę. W związku z tym mam kilka pytań do Pana.

1. Ławy wylałem w grunt, bez betonu podkładowego i jakiejkolwiek hydroizolacji, ściany fundamentowe posmarowałem od zewnątrz i wewnątrz 2x dysperbitem. Już nie wspominając o tym, że ściany fundamentowe wymurowane z bloczków i bez wieńca. Ściany z betonu komórkowego oddzielone są od ścian fundamentowych izolacja poziomą z plastpapy gr 1mm, a przerwana izolacja pozioma przez rdzenie żelbetowe posmarowana jest Atlasem Woder Duo (2 warstwy twardym pędzlem i zbrojenie na wysokość 5 cm również posmarowane w 1 warstwie). Jakby nie patrzeć wszystko jest odizolowane od skopanych fundamentów, czy jest sens się zadręczać i denerwować? Ściany fundamentowe ocieplone 10 cm EPS TermoOrganika Fundament. (Tydzień temu odkopywałem jedną stronę i na kleju sucho, żadnych mokrych miejsc i glonów również brak).

2. Jak powinno wyglądać przejście rury od kanalizacji przez ścianę fundamentową, żeby od pracy domu nie popękała rura?

3. Jak połączyć wspomnianą plastpape spod ścian nośnych z hydroizolacja na chudziaku? Na chudziaka rozumiem, że używamy masy polimerowo-cementowe flex?

4. Jakie dokładnie taśmy kauczukowe trzeba dać po obwodzie wewnątrz domu (nie ukrywam, że 16 czy tam 30 zł za mb taśmy to dość sporo, licząc że u mnie razem ze ścianami działowymi to ponad 170 mb).

5. Jak poprawnie zmniejszyć otwór okienny ? Dodam, że u nas okno zakończone jest po obu stronach rdzeniem żelbetowym. W jaki sposób połączyć pustaki z tym rdzeniem, jak poradzić sobie z ewentualna szczeliną między bloczkami, a wylanym już nadprożem?

6. Budowlańcy nie wylali mi razem z wieńcem belek ozdobnych nad tarasem. Zostawili wąsy zbrojenia, które wystają z wieńca i teraz w kwietniu mają kończyć. Co zrobić, żeby nowy beton dobrze się zeszczepił ze starym betonem w wieńcu? Dodam, że wieniec wylewany był we wrześniu.

7. U nas w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym się zdecydować na jastrych betonowy. Proszę mi powiedzieć jak to powinno wyglądać, z czym to się je? Jaki dodatek upłynniający zastosować do betonu, w jakiej dawce. Jak powinna w ogóle wyglądać receptura na taki jastrych betonowy? Jak to się układa, jakim urządzeniem w jaki sposób. Co z dylatacjami? Obwodowe to wiadomo, ale jak wygląda sprawa z resztą dylatacji? Jaka maksymalna powierzchnia może być bez dylatacji? Jak rozdzielić te dylatacje, w pokojach to łatwo bo przy każdym progu, ale jak wygląda sprawa z salonem i kuchnią, która ma 41 m2 + korytarz 10 m2. W jaki sposób wykonać te dylatacje? Po 24h nacinamy beton, na jaką głębokość? Jak by Pan rozmieścił dylatacje na moim miejscu (rysunek 1). Rozumiem, że dylatacje z posadzki muszą się przenieść na płytki, a dokładnie między płytki (fuga). Czym wtedy wypełnić tą fugę żeby to nie pękało? Czym kleić płytki? Jak wykonać zbrojenie jastrychu betonowego, gdzie rozmieścić. Dodam, że u nas ciężko będzie utrzymać taką samą temperaturę dlatego co zrobić żeby nie było tych groźnych skurczów?

8. Pytanie o wentylację hybrydową, nie ukrywam że 7 tyś za hybrydową, a 20 tyś za mechaniczną to dość spora różnica w cenie, a prawdopodobnie do końca życia się nie zwróci. Ale chciałbym zapytać jakie średnio straty ciepła generowane są przez wentylacje hybrydową? Czy kominek wentylacyjny na zakończeniu każdego pionu powinien być elektryczny wspomagający ciąg czy może to być zwykły kominek dedykowany do wentylacji? Czy zamiast nawiewników ciśnieniowych w oknach można zastosować ścienny nawietrzak z grzałką w podbitce np?

9. Proszę o przekrój poprawnie wykonanego tarasu, chodników z kostki brukowej.

10. Proszę o przekrój jak zrobić podjazd do garażu z kostki pod samą bramę garażową.

Troszkę się pytań nazbierało, ale myślę, że wielu osobom się to przyda.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-341
visibility czytano 780 razy

Sprawa wygrzewania jastrychów


Sprawa tyczy się procesu wygrzewania jastrychu, w systemie ogrzewania podłogowego, przed układaniem okładzin. Temat może się przydać, bo jako czynny wykonawca obserwuję brak wiedzy o tym, lub wiedzę mało precyzyjną.

Sprawa zarówno przygotowania wylewki jak i jej wygrzania została omówiona w "Sekretach..." Pana Jerzego - strona 254-255. Wskazówki jak wygrzać jastrych można znaleźć w wielu źródłach. Temat ten podejmują producenci systemów ogrzewania podłogowego oraz producenci klejów, zapraw. Wiele kotłów ma zainstalowany specjalny program kontrolujący cały proces.

Mnie osobiście mniej interesuje sposób wygrzewania, z racji iż te informacje są dość powszechne, jestem ciekawy samego procesu wygrzewania, tego co się dzieje "w środku". Przy tym temacie często mówi się o odprężeniu, czy też kompensacji, ale co się pod tym kryje, jakie zmiany właściwie zachodzą w samej strukturze jastrychu? Niektóre źródła sens wygrzewania upatrują w odparowaniu wody resztkowej, tylko czy chodzi jedynie o samą wilgotność, jej poziom? Domyślam się, że cały proces ma przygotować wylewkę do docelowej pracy, chciałbym zgłębić ten temat.

Pytanie drugie: czy bezwarunkowo zawsze należy dokonywać wygrzewania jastrychu przed układaniem okładzin - nawet jeśli układanie następuje długo po jego ułożeniu (nawet po paru latach).

Pytanie trzecie: czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jastrychu, czy został już wygrzany, zakładając, że nie mamy możliwości sprawdzenia tego w oprogramowaniu pieca?.

Zadaje te pytania, bo jako glazurnik spotykam się z sytuacjami, gdzie inwestor nie ma zielonego pojęcia o czym mowa - gdy nie uzyskuję protokołu z wygrzania wylewki, to zwyczajnie wykonuję ten proces dla pewności. Wśród wykonawców zdania są podzielone - jedni twierdzą, że wystarczy zbadać wilgotność, inni, że wygrzewanie bezwarunkowo musi mieć miejsce.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane wykonawstwo porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-390
visibility czytano 628 razy

Dylatacja podłogi ogrzewanej i nie ogrzewanej


Witam chciałbym zapytać w jaki sposób zdylatować na wylewce salon z jadalnią. Korytarz i kuchnia podłogówka, wiec będą płytki gdzie mocować, na jaką głębokość i jakiej grubości dylatacja? Salon z jadalnią w planie jest deska.
Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dylatacje porady inwestorom jastrychy ogrzewane

klewtemat nr 308-450
visibility czytano 191 razy

Jastrych w garażu na płycie - zespolony czy pływający?


W garażu będzie wykonany jastrych (miskokret) w celu utworzenia spadków. Dodatkowo będą w nim umieszczone kable grzewcze (garaż ogrzewany do 5-7 stopni). Będzie też ułożona siatka zbrojeniowa do posadzek (fi ~3 mm, oko 10x10 cm). Budynek (garaż w bryle) jest posadowiony na płycie fundamentowej (25 cm płyty i 20 cm XPS pod płytą).
W garażu nie będzie układanego dodatkowego styropianu pod wylewką.
1. Jaka jest minimalna grubość jastrychu w tej sytuacji?
2. Jak wykonać taką wylewkę? Czy np. dać na płytę folię PE i dopiero jastrych, czy wręcz przeciwnie - dać warstwę szczepną?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże jastrychy betonowe porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-463
visibility czytano 1295 razy

Grubość jastrychów w domu, podłoga nad parterem


Bardzo proszę o pomóc w ustaleniu jakie powinienem mieć prawidłowe grubości jastrychów na parterze gdzie, na całej powierzchni mam ogrzewanie podłogowe i na piętrze gdzie ogrzewanie podłogowe jest częściowe. Proszę jeszcze sprawdzić czy grubość termoizolacji na piętrze jest prawidłowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane podłogi porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

tomaszmumottemat nr 308-466
visibility czytano 2442 razy

Co na stropie nad parterem? Folia pod jastrychem?


Czy pod styropian na piętrze muszę dawać folię PE? W Pana zaleceniach miałem folię PE pod styropian (ale to na parterze, gdzie była hydroizolacja). Zastanawiam się czy na stropie też muszę ją dać?
Dodatkowo zastanawiam się nad słusznością położenia folii na styropianie, przed wylewką. Ekipa twierdzi, że ich wylewka jest "półsucha" (więc mleczko nie powinno zalewać styropianu). Dodatkowo twierdzą, że styropiany są na tyle gładkie, że wylewka do nich nie przylegnie, więc nie ma potrzeby stosowania folii. Co Pan o tym myśli?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane izolacje przeciwwilgotnościowe izolacje cieplne podłogi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

sculptortemat nr 308-475
visibility czytano 759 razy

Instalacje z polibutylenu - czy warto?


Za jakiś czas czeka mnie instalacja armatury wodnej zarówno do c.w.u. jak i do ogrzewania podłogowego. Na chwilę obecną skłaniam się ku, polecanym przez Pana, rurom z polibutylenu w systemie Hep2O. Moje pytania są następujące.

1. Czy system ten jest faktycznie tak trwały jak zapewnia producent? Głównie mam na myśli system złączek wprowadzony w 2010 roku, który chyba nie jest kompatybilny z poprzednim systemem. Informację tą mam od niezadowolonego użytkownika, który kupił dom akurat ze starszą wersją systemu, a teraz ma problem, żeby rozbudować armaturę grzewczą.

2. Rury do c.w.u. będą prowadzone w styropianie między chudziakiem a jastrychem. W jaki prawidłowy sposób uwzględnić kompensację dla tych rur wynikającą ze współczynnika rozszerzalności cieplnej?

3. Jak wygląda kwestia takich kompensacji przy rurach do ogrzewania podłogowego?

4. Rozumiem, że bezwzględnie należy unikać umieszczania złączek w posadzce i wszelkie łączenia wykonywać nad nią, czy tak?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom


 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.