porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 20


 
 
2
 
1
 
 
 
diakon88temat nr 308-493
visibility czytano 625 razy

Przyłącze kanalizacyjne


Jak prawidłowo wyprowadzić rurę do kanalizacji z domu? Muszę przyłączyć się do kanalizacji która jest w drodze przy działce. Przez 25m mojej działki pod ziemią będzie szła kanalizacja którą wprowadzę w dom. Czy rurę trzeba "wyciągnąć" przez fundamenty, pod fundamentami czy w innym miejscu? W jakim miejscu pod garażem, kuchnią czy schodami? I jak prawidłowo zabezpieczyć to miejsce przed zimnem. Murarz powiedział że wyprowadzi mi rurę z domu na odległość 2-3 metry przed dom (ale nie powiedział jak to zrobi) i wtedy tam dalej będę kopać w ziemi aż do drogi by się podłączyć.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne fundamenty porady inwestorom

Magda temat nr 308-511
visibility czytano 208 razy

Kiedy układać rury kanalizacyjne w fundamentach?


Witam. Co Pan myśli o tej pracy i o kanalizacji? Czy ona jest skończona? Wcześniejszy post na grupie Domy bez błędów odnośnie kanalizacjo był mój z opisem sytuacji. Już od tamtego momentu wykonawca chciał pieniądze za skończoną pracę i nalicza teraz mi odsetki bo nie chcę zapłacić. Teraz zostawił wszystko jak jest i pomurował tylko ściany, kanalizacja nadal rozłożona. Co Pan myśli o tej pracy?

Wykonawca jest bardzo trudną osobą. Czy będę mogla udostępnić jego dane publicznie na Domy bez błędów, żeby ostrzec innych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

danrattemat nr 308-676
visibility czytano 246 razy

Skutki odstępstwa od projektu z "leżakami" instalacj kanalizacyjnej


Panie Jerzy z racji dużej odległości do przepompowni ścieków ok 20 m od budynku i za radą hydraulika aby zachować jakiś realny spad, wykonano podejście fi 160 mm ok 30 cm pod poziomem wieńca czyli 55 cm poniżej zera budynku. Teraz aby dojść do ostatniego pionu w najdalszym punkcie ok 15 m i zachowując 2% spad rury ostatnie 5 m wyszłoby w warstwie betonu podkładowego (12 cm) i na poziomie wieńca przez który trzeba by było się przewiercić aby dostać się do łazienki. Po moich zastrzeżeniach co do takiego stanu rzeczy i konsultacji z projektantem przyłącza wod-kan usłyszałem, że to powszechna praktyka i nie liczyłbym na to że ktokolwiek mógłby w okolicy zrobić,to inaczej. Ręce opadają czas goni a tu takie coś. Jak można na tym etapie zrobić to jeszcze poprawnie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kanalizacja porady inwestorom

klockitemat nr 308-862
visibility czytano 2881 razy

Błędnie wykonana kanalizacja pod płytą


No i stało się, horror właściciela płyty fundamentowej - nieszczelne rury kanalizacyjne pod płytą fundamentową. Po zrobieniu instalacji wod-kan hydraulik sprawdził szczelność rur kanalizacyjnych poprzez zalanie ich wodą. Niestety woda znika z rur w zastraszającym tempie i z zewnątrz nie widać miejsca wypływu. Hydraulik chce kuć płytę (rury nie są w płycie tylko pod nią). Ja chce kopać pod płytą - szczególnie że większość rur jest zaraz pod jej skrajem.
Jak należy rozwiązać ten problem? Jak ponownie zagęścić pospółkę wykopaną spod płyty? Schematyczny rozkład kanalizacji na rysunku.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Amciektemat nr 308-943
visibility czytano 1025 razy

Jakie rury kanalizacyjne pod podłogą i pod podjazdem?


Witam,
Jakie rury kanalizacyjne powinno stosować się pod posadzkami i pod drogą dojazdową do domu. Na projekcie mam zaznaczone PVC 160, ale widziałem, że są różne rury różniące się symbolem SN4 lub SN6 lub SN8. Jaką rurę powinno dać się pod posadzki oraz na zewnątrz do rury w ulicy. Część rur będzie szła pod terenem gdzie będzie jeździł samochód (pod podjazdem).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanalizacja porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-1087
visibility czytano 256 razy

Podłączenie kominków wentylacyjnych dachowych


Jak ja mam teraz połączyć wywietrzniki z kominkami? Tam nie ma miejsca między więźbą ...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze wentylacja kanalizacja porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-1106
visibility czytano 597 razy

Studzienka na wodę ściekową w piwnicy bez kanalizacji


Projekt płyty fundamentowej pod piwnicą nie przewiduje żadnych przepustów.
Jednak wykonawca zaleca wykonanie kratki ściekowej w kotłowni. Docelowo wyglądałoby to tak, że w takim otworze umieszczona byłaby pompa z pływakiem i podłączona do rury kanalizacyjnej przebiegającej w pobliżu otworu, zatem wąż i kabel elektryczny wychodzący spod kratki ściekowej w kotłowni nie byłby uciążliwy.
Jak prawidłowo wykonać taki otwór na etapie wylewania płyty fundamentowej? Czy wystarczy tam wstawić pomarańczową rurę kanalizacyjną i zalać wokół betonem czy między rurę a beton należy jeszcze coś dać? Zaznaczam, że pod spodem będzie beton podkładowy, hydroizolacja i papa ochronna (lub beton ochronny).
A może lepiej by było, gdyby ten otwór miał przekrój kwadratu, a nie koła?
W załączeniu przekrój płyty fundamentowej, ale zamiast betonu ochronnego będzie chyba folia i papa chroniąca hydroizolację przed zbrojeniem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje kanalizacja porady inwestorom

Gitestemat nr 308-1136
visibility czytano 345 razy

"Leżaki" kanalizacyjne pod pytą posadowienia domu


Proszę ocenę rozwiązań kanalizacji pod płytą. Specyfika miejsca wymusza takie a nie inne rozwiązania. Obie propozycje są próbą poradzenia sobie ze zbyt dużymi spadkami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanalizacja posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

eszrtemat nr 308-1164
visibility czytano 903 razy

Pytania doprecyzujące przed rozpoczęciem budowy fundamentu


Dzień dobry,
w zeszłym roku w ramach porad budowlanych konsultowaliśmy nasz projekt fundamentów (monolityczne, ze slupami) oraz harmonogram prac. W tym roku ruszamy z budową (do stanu 0 w tym roku) i pojawiło się parę pytań "wykonawczych":

1. Jak rozumiemy nie jest zalecane użycie papy (zamiast masy KMB) jako hydroizolacji na podłodze na gruncie z powodu trudności jakie wiążą się z jej poprawnym ułożeniem (wymagana wysoka jakość pracy) na większych powierzchniach?

2. Jeśli masa KMB na podłodze na gruncie, to jak rozumiemy, nie ma uzasadnienia, aby dodatkowo położyć na nią papę w miejscach pod ściany działowe?

3. Czy KMB na podłodze na gruncie można robić etapami, czyli wpierw masa pod ściany działowe (z zapasem wychodzącym poza 10 cm), a dopiero po skończeniu wszystkich prac murarskich położyć KMB na podłodze na gruncie (chodzi o jej ochronę przed uszkodzeniami fizycznymi). W takim wypadku taśma kauczukowa zostałaby zatopiona w pierwszej warstwie masy KMB na ścianie fundamentowej i zespolona z masa KMB na podłodze po dłuższym czasie (rok), tak samo w przypadku zakładów wychodzących spod ścian działowych?

4. Ile czasu XPS (przymocowany) przykryty folią kubełkową może pozostawać niezasypany (sierpień)?

5. O ile dobrze kojarzymy XPS-a można przykleić najgorszym klejem (co to oznacza, czym się kierować przy wyborze) albo ta sama masa, jaką pokryty jest fundament (w naszym przypadku masa z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe)?

6. Czy folia kubełkowa winna mieć jakieś wymagane parametry?

7. Fundamenty wykonane z desek pokrytych olejem antyadhezyjnym zapewne nie będą idealnie gładkie (jak faktura drewna) - czy należy je jakoś oszlifować przed położeniem masy KMB? Na pewno trzeba usunąć wszelkie pozostałości drewna.

8. Nasz wykonawca niestety nie ma możliwości, aby w pełni przestrzegać harmonogramu prac - chodzi głównie o zachowanie rekomendowanych przerw pomiędzy wykonaniem chudziaka-ławy fundamentowej-ściany fundamentowej (przerwa będzie wynosiła tyle, co wykonanie szalunków kolejnego etapu, a wiec 2-3 dni). Czy pewnym kompromisem będzie zachowanie szalunków przykrytych folią PE od góry każdego etapu i rozszalowanie całości po 30 dniach?

9. Wykonawca planuje położyć poziomo deski szalunkowe i przymocować je gwoździami do chudziaka (oczywiście w miejscu poza papą), podobnie na ławie fundamentowej (tutaj już bez obawy o papę). Czy te ubytki należy potem czymś uzupełnić np. masą PCC, a potem na to normalnie masę KMB?

10. W niektórych miejscach ława fundamentowa ma 90 cm, wtedy szer. chudziaka wynosi 110 cm. Papa ma szer. 100 cm - daje to 5 cm po obu stronach. Czy bezpieczniej będzie poszerzyć papę poprzez połączenie jej z kawałkiem o szerokości 20 cm. Wtedy 10 cm zakładu na łączenie pap i jak rozumiemy zgrzanie ich na całej długości?

11. Czy dobrze pamiętamy, że stosowanie zbrojenia w podłodze na gruncie nie jest zalecane (o ile kojarzymy, to w którejś z odpowiedzi wspomniał Pan o przygotowywanym artykule z cyklu "Prawdy i mity" odnośnie tej sprawy, tyle że nie pamiętamy, czy dotyczyło to podłogi na gruncie, czy jastrychu)?

12. Jaki powinien być zakład geowłókniny (szerokość 3m)?

13. Folię kubełkową układać należy pionowo (góra-dół), czy poziomo? Jaki zakład (1 kubełek)?

14. Przepusty - prośba o ocenę i sugestie, jak zachować ciągłość hydroizolacji:
a). do wody - rura cynkowa pod chudziakiem, a w niej rura PE - czy musi być różnica o dymensję i sznur z zamkniętymi porami?
b). kanalizacja - rura większa o dymensję i sznur z zamkniętymi porami, uszczelniony?
c). uziom/PE - będzie wychodził ze ściany bocznej chudziaka do środka, należy pokryć tylko preparatem z grupy regeneratory pap i hydroizolacji bitumicznych?
d). prąd - rura kanalizacyjna (większa o dymensję?) a w niej rura karbowana, czy również należy zastosować sznur z zamkniętymi porami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fizyka budowli hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Tomekktemat nr 308-1353
visibility czytano 551 razy

Plan zagospodarowania terenu działki domu jednorodzinnego


Czy można prosić o spojrzenie na plan zagospodarowania terenu i dodania ewentualnych uwag? Dom odsunięty trochę dalej niż myśleliśmy początkowo ze względu na spadek w przedniej części działki od drogi. Subiektywne uczucie to takie, że w rzeczywistości spadek wydaje się większy niż to wynika z rzędnych terenowych.
Dom wstępnie ustawiliśmy sami i poprosiliśmy architekta o ewentualną poprawę. Nie miał zbytnio uwag. Chcieliśmy, żeby było przed wyjściem 4-5m metrów płaskiego i ewentualnie potem spadek na część budynku gospodarczego/garażu. Czy rzędne terenowe są sensowne? Zaprojektowano niwelacje terenu. Jakieś uwagi?

Dodatkowo chcemy zrobić drugi taras wschodnio-południowy i przenieść wyjście na wschodnią ścianę tak jak na rysunku "strony świata". Pomysł ze względu na to, że mimo iż zachodni taras jest zadaszony i częściowo osłonięty to słońce na nim i tak będzie się opierać do około 16:00. Pomocna byłaby pergola, ale i tak nie wiem czy to będzie wystarczające? Przy pomyśle z drugim tarasem odsunęliśmy dom od granicy, żeby było miejsce na teren zielony. Szambo chcemy umieścić od strony drogi przed garażem. W przyszłości ma być miejska kanalizacja. Czy to jest dobra lokalizacja? Czy jeszcze na coś zwracać uwagę przy tym etapie projektowania?
Dalszy plan to nasze zmiany do projektu i wysłanie do analizy Panu. Projekt to archon: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-alokazjach-m97422ebc82e2f

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom projektowanie projekty budowlane zagospodarowanie terenu


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.