porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 28


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Dominik Ciupa

dział 308
temat nr 040

Po jakim czasie rozpocząć prace dekarskie?


... Po jakim czasie od wylania wieńca można rozpocząć prace dekarskie? Szalunek pod wieniec w kilku miejscach nie wytrzymał, a deski wybrzuszyły się po wylaniu betonu. Czy można odstający z boku beton zeszlifować dla zlicowania wieńca ze ścianą? Chodzi o 1-2 cm na długości około 1 m.


visibility czytano 77 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy konstrukcje pokrycia dachowe wykonawstwo

Tomasz T.

dział 308
temat nr 050

Pękający stary mur z pustaków


... Mur wykonany z pustaków betonowych o wymiarach 50,5 x 25,5 x 22,5 cm, gdzie w każdym pustaku znajdują się dwa otwory drążone pionowo o średnicy 17 cm. Fundamenty kamienne szerokości około 60 cm, głębokość posadowienia około 50 cm, brak wieńców, więźba dachowa stanowi niezależną konstrukcję tzn. rama stolcowa oraz ścianka kolankowa (drewniana) opiera się na podłodze na gruncie za pośrednictwem podwaliny. Ustrój więźby dachowej - płatwiowo-kleszczowy o stolcu leżącym podwójnym ze ścianką kolankową.

- Co mogło spowodować takie zarysowanie ściany...?

visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: mury fundamenty konstrukcje korozja betonu degradacja

G.W.

dział 308
temat nr 142

Jakie gwoździe do budowy więźby dachowej?


Budowana jest u mnie więźba dachowa z krokwi pod dachówkę ceramiczną. Wykonawca stosuje zwykłe gwoździe stalowe czarne (załączam kilka fotografii). Gdzieś Pan pisał, że powinny być stosowane gwoździe skrętne. Jak to powinno być poprawnie?


visibility czytano 294 razy forum komentarzy: 44
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy konstrukcje błędy wykonawcze domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom

B.B.

dział 308
temat nr 262

Podjazd dla niepełnosprawnych w miejsce schodów


Skoro ostatnio mowa o podjazdach, zapytam i ja. Ma być pochylnia dla niepełnosprawnych i schody o nawierzchni z kostki betonowej typu HOLLAND. Nachylenie pochylni wynosić będzie 8,0 %, zaś różnica wysokości do pokonania pochylnią i schodami 0,50 m. Ograniczenie komunikacji stanowić będą murowane ścianki z cegły ceramicznej pełnej o gr. 25 cm na zaprawie cementowej klasy M5, o wysokości do 20 cm powyżej nawierzchni, które w koronie zostaną zwieńczone czapką betonową a w niej zostaną zamocowane słupki balustrady. Izolacja ław fundamentowych i ścianek została wykonana wg rysunku 1.9.-18 z Pana książki.

1. Jakie powinny być warstwy pochylni i podestu w przypadku gdy nie będzie wykonywana płyta betonowa z poziomym uszczelnieniem?
2. Czy przy ściankach ograniczających płytę pochylni należy ułożyć obrzeża betonowe? Czy takie rozwiązanie będzie ochroną ścianek murowanych przed spływem wód opadowych po płycie pochylni? Jak zabezpieczyć można ścianki w inny sposób?
3. Jak odwodnić płytę podestu o pow. 10 m2? Jakie spadki? Czy można stosować odwodnienia liniowe lub szczelinowe o wymiarach szczeliny 100 x 6 mm? W jaki sposób odprowadzić wodę?
4. Ile procent wody spływa po kostce a ile wchłaniane w podłoże?
5. Czy w przypadku gruntów wysadzinowych należy je wymienić do poziomu posadowienia? Jakie układać wówczas warstwy? Czy w poziomie posadowienia (od strony wewnętrznej) należy układać rury drenarskie?
6. Jak należy wykonać połączenie nawierzchni kostki betonowej ze ścianką ograniczającą komunikację oraz z ścianą budynku (również styk przy ościeżnicy drzwiowej)?
7. W jaki sposób zamocować i uszczelnić słupek balustrady w czapce betonowej?
8. Jak zapewnić opór dla nawierzchni pochylni przy wjeździe na pochylnię?
9. Czy zagęszczanie mechaniczne poszczególnych warstw wpłynie negatywnie na konstrukcje ścianek?
Na zdjęciach widoczne schody do rozbiórki.

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: schody odwodnienia porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Zenon F.

dział 308
temat nr 336

Stary kombinowany dom do remontu czy ...?


Od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń, trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali grubych na 18 cm, a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową. Dom ogólnie wygląda nieźle, był stawiany 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną styropianem (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Teraz zastanawiamy się z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim), od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy może korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej i położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się czy można by w perspektywie dłuższego zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy to miałoby sens? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię. Niestety nie mam komu innemu zaufać, bo poprzednim razem, jak się zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie więc odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

visibility czytano 24 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ocieplenia docieplenie remonty porady inwestorom

SB

dział 308
temat nr 348

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

visibility czytano 132 razy forum komentarzy: 4
czytaj odpowiedź

patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

tomek

dział 308
temat nr 358

Basenik kąpielowy w ogrodzie


Czy można Pan się odnieść do takiego sposobu wykonania jakuzzi w ogrodzie?
link z YT na którym będę bazował https://www.youtube.com/watch?v=49RciVEKj-8

Niecka będzie miała 4 m x 2 m po zewnątrz, głęboki na około 0,8 m z tym, że 0,6 m nad poziom gruntu. Podsypka pod płytą z tłucznia, żeby nie podciągało wody i obsadzenie rur. Zbrojenie płyty i wypuszczenie trzpieni żeby spiąć wieńcem. Ściany bloczek b15 na to tynk cementowy z plastyfikatorem lub masa na bazie żywic. Do środka folia PVC spawana.
No i teraz temat izolacji... Czy nieckę wykładać folią? Czy robić chudy na tłuczniu, papa, B20 zbrojony, boki murowane XPSem ocieplić jak fundament? Czy tylko od wilgoci z zewnątrz masami KMB?

Jakuzzi raczej nie będzie używane w zimie ale instalacja grzewcza będzie. Od zewnątrz obite będzie drewnem egzotycznym, chyba, że poszaleje z robotami mokrymi to wtedy impregnowanym modrzewiem.
visibility czytano 28 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projekty wykonawcze baseny kąpielowe hydroizolacje konstrukcje żelbetowe oczka wodne porady inwestorom

Piotr M

dział 308
temat nr 372

Oczyszczalnia biologiczna czy szambo?


Bardzo proszę o Pana opinię w sprawie oczyszczalni ścieków. Nie mam możliwości włączenia się do kanalizacji więc pozostaje mi szambo albo oczyszczalnia biologiczna. Na co ewentualnie należy zwrócić uwagę oraz o co pytać w przypadku spotkania z firmą, która takową by realizowała?
visibility czytano 118 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego oczyszczalnie ścieków porady inwestorom

Steff

dział 308
temat nr 439

Stary kombinowany dom drewniano-murowany, czy warto?


Już od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń. Trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali (niezbyt grubych, na oko fi 18 cm), a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową, dom ogólnie wygląda nieźle, podobno był stawiany jakieś 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Tak się teraz zastanawiamy z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim). Od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej to położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się też, czy można by w perspektywie dłuższego tam zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy wymagałoby specjalnych pozwoleń, architekta i w ogóle byłoby do zrobienia? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię, niestety nie mam tu komu zaufać, bo poprzednim razem, jak się poważnie zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu (bo tylko takie w naszym przypadku wchodzą w grę), wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie a po rozmowie z nimi wcale nie wiedziałem więcej niż sam wywnioskowałem z oględzin, tyle że odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

visibility czytano 5 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom remonty

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 758

Zabezpieczenie betonu wg PN-EN 206:2013+A1:2016


W książce podaje Pan dwa sposoby zabezpieczenia betonu ław fundamentowych. Pierwszy sposób przez ochronę przeciwwodną powierzchni ław. Drugi sposób to zastosowanie betonu napowietrzonego. Ciekaw jestem jakie jest Pana zdanie na temat zapewnienia trwałości fundamentów w PN-EN 206:2013+A1:2016?
W niniejszej normie, w tablicy F.1 dla konkretnych klasy ekspozycji podano wymagania dotyczące minimalnej klasy wytrzymałości betonu, wskaźnika W/C i zawartość cementu.
Większość fundamentów narażonych jest na długotrwały kontakt z wodą. Opis środowiska: mokre, sporadycznie suche, odpowiada klasie ekspozycji XC2, dla której norma PN-EN 206 zaleca stosowanie betonu o minimalnej klasie wytrzymałości C25/30, minimalnej zawartości cementu 280 kg/m3 oraz wskaźnika W/C

visibility czytano 93 razy forum komentarzy: 10
czytaj odpowiedź

patrz także: betony zwykłe ochrona betonu projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.