porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 9
barti

dział 308
temat nr 802

Wyrównanie ościeży przed montażem okien


Panie Jerzy jak przygotować szpalety/ościeża do trójwarstwowego szczelnego montażu okien za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych? Materiał ścian to beton komórkowy z zamkami i uchwytami montażowymi i w kilku miejscach rdzenie betonowe. Myślałem nad klejem do siatki, ale może być problem przy uchwytach montażowych, bo to jednak jest troche głębokie i pewnie będzie pękać. Myślałem też nad najtańszą dostępną od ręki na miejscu masą pcc (w moim przypadku Mapei Planitop 400). Czy to będzie odpowiedni produkt? Niestety tylko to jest dostępne, a w niedziele przychodzi murarz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego naprawa żelbetu naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

pistach

dział 308
temat nr 591

Naprawa betonu po zdjęciu szalunków


W jaki sposób naprawić uszkodzenia betonu powstałe podczas ściągania szalunków. Wg wykonawcy deska "złapała" beton i stąd te uszkodzenia.

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Marta B.

dział 308
temat nr 364

Poprawna technologia niwelacji betonu


Nierówności stropów betonowych o których rozmawialiśmy, zostały przez wykonawcę poszpachlowane - tak jak Pan doradzał masą typu PCC. Sądziłam, że wszystko zrobili poprawnie ale spadł deszcz i pokazał efekty. Przesyłam zdjęcia z już wyrównanej płyty stropodachu. Po deszczu niestety jeszcze stoją kałuże w kilku miejscach. Wykonawca mówi że jeszcze tak dokładnie w życiu nie robił. Na dachu piętra widoczny jest skuty garb - jak Pan kazał i będą te miejsca jeszcze szpachlowane i niwelowane. Czy uzyskanie spadku i płaszczyzny z dokładnością 2 mm na 2 m, to nierealne w krajowych warunkach?

nr 1 Miejscowe spękania zaprawy naprawczej.
autor: Marta B.
nr 2 Kałuża mimo wyrównywania - jeszcze ok 1,5 cm głębokości.
autor: Marta B.
nr 3 Dach od ulicy - wyrównanie widoczne wzdłuż ściany. Chyba najlepszy efekt.
autor: Marta B.
nr 4 Parter - dach nad garażem - wyrównanie widoczne wzdłuż ściany.
autor: Marta B.
nr 5 Skuty garb przy attyce od ulicy. Będzie szpachlowany.
autor: Marta B.
nr 6 Kałuża przy kominach, płyta jeszcze nie równana.
autor: Marta B.
nr 7 Kolejna kałuża przy kominach.
autor: Marta B.
nr 8 Kałuża przy attyce od ogrodu.
autor: Marta B.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu stropodachy stropy naprawa żelbetu błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

G.W.

dział 308
temat nr 282

Cienka nadlewka na betonie, mocowanie okładziny z drewna na schodach


1) Mam pewien problem ze schodami. Gdy były wylewane nie wiedzieliśmy, że na stropie będą posadowione HEBy wysokości 18 cm. Teraz, by nie burzyć układu ładnych schodów, chcę rozliczyć owe 18 cm na wszystkie stopnie i podwyższyć je. Z wyliczeń wynika, że na pierwszy stopień przypada 8 mm, drugi o 16 mm, trzeci o 24 mm itd. Wykonawca chce zrobić dolewki ze zwykłego betonu. Czy to właściwie?

2) Stopnie schodów będą obłożone drewnem dębowym. Jak to właściwie zamocować? Jedni specjaliści mocują na wkręty, inni na piankę mało rozprężną, jeszcze inni na jakiś klej. Jednym słowem co majster to inaczej. Jak to powinno być?
3) Antresola wokół schodów zgodnie z projektem ma mieć barierkę wykonaną z drewna. Z jednej strony będzie mocowana do ściany ale z drugiej strony barierka kończy się słupkiem mocowanym tylko w podłodze tuż przy wejściu na schody. Co do mocowania tego słupka mam spór z wykonawcą. On chce na kołkowkręty do podłogi, ale ja wiem że takie zwykle się kołyszą. Przed wylaniem podłogi na górze został ułożony styropian w wysokości HEBa w odległości ok. 25 cm od antresoli. Po całym jej zarysie jest zbrojenie 18x18 cm z drutu żebrowanego 12mm, ze strzemionami tak jak się to robi przy układaniu wieńca. Całość została zalana betonem przy wylewaniu podłogi. Tak więc myślę, że jest do czego przymocować moją barierkę.


nr 1 Ogólny widok schodów na piętro.
autor: G.W.
nr 2 Dolny bieg schodów.
autor: G.W.
nr 3 Spocznik.
autor: G.W.
nr 4 Antresola na poddaszu.
autor: G.W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne schody naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 273

Rozterki czytelnika książki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

klew

dział 308
temat nr 253

Cienkowarstwowa niwelacja stropu betonowego


Mam wykonany strop żelbetowy, którego wysokość waha się +- 0,5 cm na całej powierzchni. Pod jednym dużym oknem (witryna) o szerokości prawie 2 m jest 1 cm różnicy między jedną krawędzią a drugą. Okna będą montowane na specjalnych podwalinach. Ekipa od okien zaleciła, aby strop w miejscu oparcia podwaliny wyrównać.W sumie trzeba więc podnieść z jednej strony o 1 cm a z drugiej o 2 cm. Jakim produktem najlepiej wyrównać posadzkę? Czy zwykły beton nie będzie się kruszył, jeśli będzie miał z jednej strony grubość tylko 1 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

D. Tym

dział 308
temat nr 252

Pęknięta żelbetowa niecka basenu kąpielowego


Firma nasza wykonuje pełnowymiarowy basen pływacki żelbetowy, który będzie wykładany płytkami basenowymi ceramicznymi. Niecka basenowa basenu głównego z betonu klasy C20/25 została wylana 2 miesiące temu. Grubość ścianek 25 cm. Obecnie zauważyliśmy kilka pęknięć na ścianach bocznych dłuższych niecki, które występują w środku długości ale po obu stronach (naprzeciw siebie). Pęknięcia mają rozwartość ok. 0,5 mm i są długości ponad 1,2 - 1,5 m każde. Inspektor nadzoru twierdzi że tym nie należy się przejmować i można bez obaw wykonywać hydroizolację mineralną pod płytki i je przyklejać. Natomiast architekt który też zakupił Pana książkę odesłał mnie do Pana.  Za budowę ja odpowiadam jako kierownik budowy i chciałbym wiedzieć jak z tym poradzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe naprawa żelbetu iniekcje spajające porady wykonawcom porady inżynierom

W.W.

dział 308
temat nr 171

Jakie żywice do spajania pęknięć żelbetu?


Nadzoruję renowację starej wieży ciśnień. W żelbetowej konstrukcji zbiornika wody pitnej (B-20) zostały stwierdzone rysy i pęknięcia dwóch odmian: rysy o rozwarciu 0,1 - 0,3 mm oraz pęknięcia o rozwarciu 0,5 - 3,0 mm. Proszę o podanie wymagań dla żywicy do spajania rys i pęknięć metodą iniekcji ciśnieniowej, bo odnoszę wrażenie że wykonawca lekceważy ten temat.

Odpowiedź płatna
patrz także: renowacje zbiorniki wody pitnej iniekcje przy spajaniu żelbet - naprawy naprawa żelbetu porady wykonawcom porady inżynierom

Tomasz T.

dział 308
temat nr 043

test głębokości karbonatyzacji betonu


... Czy mógłby Pan przybliżyć na czym polega test fenoloftaleiną badania betonu, jak rozpoznać czy wynik jest pozytywny czy negatywny?

Odpowiedź płatna
patrz także: naprawa żelbetu


2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©