porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 15

 
 
2
 
1
 
 
 
Franciszek H.

dział 308
temat nr 006

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


... Prowadzę roboty ogólnobudowlane. Interesuję się pewnym zabytkowym ogrodzeniem pałacu w Łodzi. Ogrodzenie to wykonane jest z cegły pełnej i niszczy się coraz bardziej z upływem lat. Odpada tynk i farba. Na czapkach muru i słupków wykonanych z piaskowca porastają mchy i glony. W różnych miejscach mur pęka. Jeżeli otrzymam poradę, to złożę ofertę inwestorowi na renowację tego muru.

- Jaka jest przyczyna takiego stanu ogrodzenia i jak ją powstrzymać?


nr 1 Widok ogrodzenia od strony pałacu.
autor: Franciszek H.
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: obiekty zabytkowe renowacje ruch wilgoci zawilgocenia zasolenia ogrodzenia murowane

T.T.

dział 308
temat nr 081

Podciąganie wilgoci w murach i kamieniu polnym


1. Dlaczego w materiale wilgotnym, w którym wystąpiła różnica temperatur, nastąpi przepływ wilgoci z obszarów o wyższej temperaturze do obszarów o temperaturze niższej?

 

2. Czy kamienie polne charakteryzują się duża porowatością, jaki jest udział mikrokapilar i makrokapilar w strukturze kamienia polnego? Czy jest sens wykonywać wtórne izolacje pionowe i poziome?

3. Dlaczego w murach o większej grubości wysokość podciągania kapilarnego jest większa niż w murze o mniejszej grubości?

4. Dlaczego w skutek podciągania kapilarnego wysokość zawilgocenia ścian wewnętrznych jest wyższa niż ścian zewnętrznych?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane zawilgocenia zasolenia ruch ciepła i wilgoci wykwity wysychanie

Grzegorz W.

dział 308
temat nr 223

Słupki ogrodzenia i bramy - godne potępienia!


Dom czeka na wiosnę by ocieplić. Teraz przyszedł czas na montaż bramy. Ekipa zamocowała zawiasy, bramę powiesiła, po czym ... słupek widoczny na fotografii pękł i teraz się rusza przy podstawie na styku betonu i pierwszej cegły! Bramę zdjęto i mam problem.

Po rozmowie z murarzami ogrodzenia, okazało się że jesienią nie zakotwili prętów zbrojenia które są w rdzeniu słupków, lecz po wywierceniu otworów w fundamencie - po prostu je wbili młotkiem w te otwory i potem murowali słupki.

Proszę o poradę jak ruszający się słupek trwale przytwierdzić do ławy betonowej, która sięga na głębokość 80 cm w gruncie.


nr 1 Słupek widoczny od strony bramy.
autor: Grzegorz W.
nr 2 Słupek widoczny od strony ulicy.
autor: Grzegorz W.
nr 3 Śruby do mocowania bramy.
autor: Grzegorz W.
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: bramy ogrodzeniowe ogrodzenia murowane błędy wykonawcze mury licowe

Da_Wid

dział 308
temat nr 235

Słupki ogrodzenia z betonu komórkowego?


Po budowie został mi YTONG. Czy mogę z niego wymurować słupy ogrodzenia posadowione na fundamencie? Pomiędzy słupami metalowe ramki zakotwione w tych właśnie słupach. Jeśli tak, to jak to wykonać aby było trwałe na lata?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane

Wojciech Gutowski

dział 308
temat nr 239

Wykwity na murze ogrodzenia z cegły klinkierowej


Mam taki oto problem. Wykonawca ogrodzenia z cegły klinkierowej na mojej posesji twierdzi, że objaw białych plam jest normalny i nie ma na to sposobu i że one same znikną za kilka tygodni. Mnie to wkurza bo już trzy miesiące i nie tylko plamy nie znikają ale są coraz większe. Murowanie rozpoczął po 10 dniach od wylania fundamentu z betonu. Do murowania stosował specjalną zaprawę do klinkieru na trasie a murowanie było bezpośrednio na fundamencie betonowym. Skąd te plamy i czy wykonawca ma rację?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury licowe ogrodzenia murowane wykwity błędy wykonawcze

Marek B.

dział 308
temat nr 270

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


Dziękujemy za odpowiedź, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Wreszcie mamy możliwość konsultowania naszych rozwiązań a szczerze mówiąc do tej pory tego nam brakowało. Gratulacje od całej naszej pracowni za super książkę i super serwis!


W sprawie naszego projektu renowacji ogrodu zabytkowego pałacu, mamy jeszcze pytanie dotyczące ogrodzenia tej posesji. Ogrodzenie wykonane jest z kutych krat stalowych na cokole betonowym okładanym płytami z piaskowca. Cokół jest przerwany w miejscu gdzie rosną drzewa. Na obu końcach są bramy wjazdowe dwuskrzydłowe - wykonane na wzór przęseł z dolną częścią z blachy stalowej. Konstrukcja nie jest mocno skorodowana, elementy mechaniczne bram i blacha w dolnej partii jest mocniej skorodowana, powłoka malarska jest nierówna, odspojona, z ubytkami jej stan jest zły, cokół z piaskowca jest stabilny, jednakże płyty są nieestetyczne z powodu bardzo silnego zabrudzenia i pokrycia glonami, ich stan jest zły,

 

Ze względu na zły stan okładziny i reprezentacyjny charakter tego elementu zalecamy oczyszczenie piaskowca, naprawienie uszkodzeń i impregnowanie powierzchni, kraty malować antykorozyjnie i farbą nawierzchniową w kolorze grafitowym. Wykończenie cokołu lastrikiem płukanym jest niewłaściwe dla historycznego i reprezentacyjnego charakteru obiektu, oraz jest w złym stanie technicznym, dlatego planujemy skucie go i obłożenie cokołu płytami piaskowca o wymiarach 30x50 cm i grubości 3 cm. Prosimy o skomentowanie i uszczegółowienie naszej technologii oraz podanie detali rozwiązania.

nr 1 Ogrodzenie od tyłu posesji od ulicy.
autor: Marek B.
nr 2 Ogrodzenie od frontu i od strony zachodzniej.
autor: Marek B.
nr 3 Ogrodzenie od tyłu i strony wschodniej.
autor: Marek B.
nr 4 Zbliżenie na pręty ogrodzenia od frontu.
autor: Marek B.
Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: cokoły ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane obiekty zabytkowe renowacje porady architektom

Michał D.

dział 308
temat nr 279

Posadowienie słupków ogrodzenia i tarasu naziemnego z betonu napowietrzonego


Jak najlepiej i ekonomicznie wykonać ogrodzenie boczne od przyszłych sąsiadów? Gdybyśmy wybrali ogrodzenie z siatki to jak wykonać montaż słupków, czy może być:
1. Wykopać lub wypożyczyć wiertnice i zrobić otwory na głębokość przemarzania,wstawić np. tubę kartonową szalunkową i zalać betonem napowietrzonym. Czy możemy bezpośrednio wylać beton napowietrzony do ziemi, mówiąc tylko o słupkach, czy powinniśmy tak jak Pan uczy tutaj rzetelnie i w szalunkach. Czy jest potrzebne zbrojenie?
2. Jaka średnica otworu powinna oraz minimalna głębokość by nie było później problemu z ruszającymi się słupkami?
3. Jeśli użyjemy szalunku np. tuby kartonowej, to ewentualne pozostałe miejsce między ścianą zewnętrzną tuby a wykopem, czym wypełnić i jak zagęścić?
4. Na stronach producentów można spotkać, kotwy do słupków, wielkości max. 90cm., czy jest to alternatywa przed wylewaniem betonu, czy raczej kolejny zestaw marketingowy?
A może jest inny typ ogrodzenia, który warto przemyśleć, mając na uwadze, że jest to tylko ogrodzenie boczne, w które nie chcemy inwestować znacznych środków, a jedynie zrobić prawidłowo niezależnie od wyboru formy?
5. Zakładając poziom podłogi 40 cm do 70 cm, nad poziomem terenu, jakie założenia powinniśmy przyjąć by zbudować taras 25 m/25m. Czy trzeba fundament po całej linii dylatować od domu czy można zrobić na słupach chociażby wykonanych w takich traconych szalunkach z kartonu, lub rur pcv. Cały czas mówimy o użyciu betonu napowietrzonego. Gdyby wyszło, że jest posadowiony na słupach, to jaka odległość między nimi jest optymalna, zależy oczywiście od przekroju legarów i ich nośności. Ale można zastosować grubsze legary i zmniejszyć ilość słupów, czy tak się da?
6. Może Pan podać jeśli nie najlepiej jest stawiać na słupach inny rodzaj,który można wziąć pod uwagę przy budowie tarasu?
7. A jak to ma się do wykonania tarasu, jeśli ktoś nie ma poziomu podłogi powyżej gruntu tak wysoko, jakie są zasady poprawnego posadowienia w takim wypadku?

komentarze: 15
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrodzenia betonowe ogrodzenia drewniane ogrodzenia murowane porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 471

Samodzielnie wykonany beton napowietrzony


Witam, chciałbym samodzielnie w betoniarce ukręcić beton napowietrzony pod fundament komina oraz ogrodzenie. Proszę podać dokładny przepis na taki beton przy zastosowaniu domieszki napowietrzającej Neoplast 124 oraz przez jaki czas trzeba mieszać w betoniarce, ogólnie chciałbym.poznać cały proces technologiczny takiej samoróbki na budowie. Nie posiadam żadnego kruszywa, lecz piasek do murowania. Jeżeli ten piasek się nie nada to będę zmuszony kupić kruszywo.
komentarze: 53
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Dawid Bielak

dział 308
temat nr 573

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

Bary

dział 308
temat nr 692

Ogrodzenie z bloczków silikatowych


Po budowie zostało mi parę palet silikatów (24 cm). Czy dobrym rozwiązaniem - pomysłem będzie wykorzystanie ich do budowy przedniego ogrodzenia?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrodzenia murowane ogrodzenia betonowe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.