porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 61

 
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
Barbara D.

dział 308
temat nr 008

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

nr 1 Widok "wzmocnienia” zastosowanego w warstwie betonu podkładowego wg pomysłu KB.
autor: fot. Barbara D.
nr 2 Pęknięcie ściany w małej łazience - słabo widoczne. Pojawiło się nieco później niż inne.
autor: fot. Barbara D.
nr 3 Pęknięcie na ścianie działowej między łazienkę i sypialnią. Jest to pierwsze pęknięcie jakie się pojawiło i jak do tej pory największe. Widać ślad po naklejonym szkiełku.
autor: fot. Barbara D.
nr 4 To samo pęknięcie z drugiej strony ściany - widok od strony korytarza.
autor: fot. Barbara D.
nr 5 Pęknięcie ściany łazienkowej - widok od strony sypialni.
autor: fot. Barbara D.
nr 6 Pęknięcie pionowe ściany w kotłowni.
autor: fot. Barbara D.
nr 7 Pęknięcie pionowe ściany w kuchni.
autor: fot. Barbara D.
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

andre

dział 308
temat nr 145

Posadzka z żywicy epoksydowej, a ogrzewanie podłogowe


Chciałbym zastosować żywicę epoksydową jako posadzkę w salonie i kuchni z ogrzewaniem podłogowym. Podczas rozmowy z działem technicznym jednego z producentów doradca stwierdził, że tanie żywice o słabo udokumentowanym pochodzeniu mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje.Według niego problemem mogą być nie do końca "związane" utwardzacze,a ogrzewanie podłogowe może potęgować wydzielanie szkodliwych substancji. Z zupełnie innego źródła (od jednego wykonawcy) otrzymałem podobną opinię.
- Czy faktycznie istnieje takie niebezpieczeństwo?
- Czy istnieją produkty bezpieczne do zastosowania w domu z ogrzewaniem podłogowym?
- Na jakie substancje zwrócić uwagę?
- Czy atesty produktów dadzą mi pewność w zakresie szkodliwych substancji?

Pozostałe pytania:
- jaką wilgotność powinna mieć wylewka pod żywice epoksydową?
- na co oprócz hydro- i termoizolacji, równości, dylatacji i konsystencji mieszanki zwrócić jeszcze uwagę? Czy ma znaczenie czy jest to wylewka tradycyjna czy anhydrytowa?

Przy wyborze żywicy zapoznam się z kartami technicznymi jednak chciałbym skorzystać z Pana doświadczenia, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa i przydatności takiej posadzki w domu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: żywice posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom porady architektom

centaur

dział 308
temat nr 167

Jak samemu wykonać hydroizolację i termoizolację podłogi


Zamierzam sam wykonać hydroizolację i termoizolację na chudziaku wg Pana książki. Proszę napisać jak właściwie wykonać ten etap z zachowaniem odstępów czasowych. Jak zabezpieczyć hydroizolacje przed uszkodzeniem kładąc xps. Czym go docinać do rurek z wodą? Mam w podłodze grubość 16 cm xps. Czy mogę wybrać gr. 10 cm i 6 cm (rurka w otulinie ma3 cm)?

komentarze: 38
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane posadzki betonowe hydroizolacje ocieplenia podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Wiesława W

dział 308
temat nr 200

Obliczenia cieplne a ogrzewanie podłogowe


Czy można uwzględnić ogrzewanie podłogowe w obliczaniu temperatury w pachwinie na styku podłogi ze ścianą? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne badania cieplne badania i pomiary porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Mateusz

dział 308
temat nr 230

Pielęgnacja tynków wewnętrznych cem-wapiennych i jastrychu anhydrytowego


1. Proszę o poradę dotyczącą zasad pielęgnacji tynku cementowo-wapiennego, aby uniknąć defektów typu pęknięć. Termin wykonania prac to czerwiec. Podłoże to bloczki silikatowe, dom będzie ocieplony we wrześniu. Kiedy i jak wietrzyć? Czy zasłaniać okna przed przegrzaniem? Posiadam osuszacz powietrza.
2. Zaraz po tynkach będę wykonywał warstwy podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowana będzie wylewka anhydrytowa. Dylatacje z pianki lub EPS 10 mm planuję lokalizować wzdłuż ścian nośnych i działowych oraz drzwi do pomieszczeń. Największa przestrzeń prostokątna 3,8x8,2=31m2 to salon. Czy powinienem ją przedzielić dylatacją w połowie? Tutaj także proszę o wskazówki dotyczące pielęgnacji anhydrytu.
3. Na jastrych anhydrytowy planuję przykleić płytki ceramiczne 15x90 cm na całym parterze. Po jakim czasie od wylania anhydrytu mogę przystąpić do robót? Jak przygotować podłoże (grunt)? Jaki klej powinienem użyć i jak nakładać? Jakie szerokie fugi zastosować?
komentarze: 79
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne jastrychy anhydrytowe

Garbaczowi

dział 308
temat nr 243

Poprawne połączenie podjazdu z garażem ogrzewanym


Dzień dobry, kupiłem Pana książkę w zeszłym roku (2017) ale nie znalazłem rozwiązania, które mógłbym zastosować w moim przypadku. Na stronie 208 jest szczegółowy rysunek, ale moja brama podnoszona jest do góry, chciałbym też odpływ liniowy wzdłuż bramy zaraz za progiem wewnątrz garażu. Garaż będzie miał ogrzewanie podłogowe (tylko posadzka betonowa lub anhydrytowa zabezpieczona żywicą). Martwi mnie że będzie tam straszny mostek termiczny na tym połączeniu. Czy da się to jakoś skutecznie rozwiązać?
W projekcie budowlanym mam przekrój podjazdu ale jest on bardzo niejasny, w opisie nie ma nic o tym miejscu.

nr 1
komentarze: 20
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki betonowe posadzki chemoodporne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sz. Żak

dział 308
temat nr 246

Tynk cem-wapienny czy gipsowy? Mur zamiast mebli w kuchni


Po przeczytaniu Pana książki jestem mądrzejszy od moich wykonawców. Sami to stwierdzili i prosili o namiary gdzie kupić Pana książkę. Podałem oczywiście. Mam pytania:
1. Jakie lepiej stosować tynki, bo opinie są bardzo podzielone: cementowo-wapienne czy gipsowe? Ściany mam z betonu komórkowego 500.
2. Wylewając posadzkę na poddaszu (strop Terriva) trzeba dać najpierw styropian grubości 2 cm (tak mam w projekcie) ale zastanawiam się po co?

3. Czy posadzki powinny być zbrojone siatką stalową czy wystarczy dodać włókna do betonu?
4. Czy po wylaniu posadzki na parterze można będzie postawić male ścianki z betonu komórkowego grub. 6 czy 8,5 cm do wykonania potem betonowego blatu w kuchni? Zamiast kupować meble z blatem, chciałbym wymurować ścianki i zabudować tylko drzwiczkami a blat pokryć kafelkami lub kamieniem. Coś podobnego chciałbym zrobić z umywalką i blatem w łazience.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne tynki wewnętrzne posadzki mieszkaniowe porady inwestorom tarasy tynki cem-wapienne tynki gipsowe

centaur

dział 308
temat nr 258

Niwelacja nierównego betonu podłogi ogrzewanej


Beton podkładowy wylany przez "panów budowlańców" posiada odchylenia w poziomie od 0,5 cm do 2,5 cm. Hydraulicy twierdza że powielenie tych odchyleń przez styropian może skutkować zapowietrzaniem instalacji ogrzewania. Moje pytanie w jaki sposób szybko wyrównać te nierówności? piasek, perlit, dolewać beton czy najszybciej styropian? Proszę o poradę.

nr 1 autor: centaur
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi ogrzewanie podłogowe błędy wykonawcze

Tadeusz Sz.

dział 308
temat nr 296

Popękana podłoga ogrzewana - co dalej?


Za miesiąc będą u mnie układane płytki na podłogach ogrzewanych. Niestety wszystkie mam popękane. Wykonawca najpierw twierdził, że za wcześnie włączyłem ogrzewanie, ale kiedy powiedziałem że jeszcze nie jest podłączony kocioł gazowy i ogrzewania nie ma, to miał się zgłosić by coś poprawiać, ale nie przychodzi, nie przyjmuje telefonów. Czy taką podłogę da się uratować czy trzeba wymieniać na nową - czego nie chciałbym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki betonowe naprawy ogrzewanie podłogowe błędy wykonawcze

Bociek1313

dział 308
temat nr 315

Jastrych betonowy czy anhydrytowy? Czy zbroić?


W odniesieniu do dyskusji na FB nt. jastrychu przy ogrzewaniu podłogowym. Moje pytania:
1. Czy jastrych powinien być zbrojony, czy może wylewa się bezpośrednio na wężownice? Jeśli tak to jakie są zasady.
2. Czy stosuje się dylatacje (poza tymi przy krawędziach ścian)? Jeśli tak to jakie są zasady.
Znalazłem w komentarzach informację, że jastrych anhydrytowy ma wysoki wsp. przenikania ciepła, a niską pojemność cieplną np. w porównaniu do betonowego.
W załączniku zdjęcie znalezione w internecie. Wg tego co przeczytałem to podejrzewam, że w tym przypadku nie zastosowano domieszki upłynniającej ;)

nr 1
komentarze: 38
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe podłogi porady inwestorom porady architektom jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe


 
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.