porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 33


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Andrzej R. architekttemat nr 308-018
visibility czytano 1826 razy

Czy ściany oddychają?


... Swego czasu w jakimś artykule zawarł Pan ciekawą wypowiedź na temat nadużywania słowa ‘oddychanie ścian’ oraz konsekwencji odstępstw od projektu budowlanego. W naszej pracowni architektonicznej właśnie te tematy dyskutujemy przy okazji doboru materiałów ściennych. Chciałem ten artykuł odnaleźć, ale nie mogę znaleźć. - Czy byłby Pan uprzejmy wyjaśnić ten problem jeszcze raz?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ruch wilgoci projektowanie

L. Makówkatemat nr 308-150
visibility czytano 48 razy

Paroizolacja na dachu zielonym


Nadzorując budowę spotkałem się z następującym problemem: wykonawca w roli paroizolacji pod tarasem zielonym (taras nad garażami) zastosował folię dachową XXX. W opisie jej właściwości znalazłem że jest to folia paroprzepuszczalna wobec czego chyba nie może być paroizolacją? Producent podkreśla zalety paroprzepuszczalności, co ma uzasadnienie dla warstwy pokrycia dachu jako warstwy zewnętrznej, a z drugiej strony pisze że ta folia ma zastosowanie przy dachach zielonych. Do tego wszystkiego pod folią, bezpośrednio na stropie żelbetowym wykonawca położył włókninę, tłumacząc to tym że chciał uniknąć ewentualnego uszkodzenia folii. Proszę o wyjaśnienie tego problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone paroizolacje analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Świątektemat nr 308-250
visibility czytano 615 razy

Paroizolacja na poddaszu potrzebna, czy nie?


Pewien producent wełny mineralnej w informatorach PODKREŚLA że dla jego wełny mineralnej folię paroizolacyjną na poddaszach stosuje się tylko nad pomieszczeniami średnio wilgotnymi i wilgotnymi (kuchnia, łazienka, WC). W pomieszczeniach suchych (pokoje, sypialnia, korytarz) nie stosuje się paroizolacji. Ciekaw jestem Pana opinii.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: paroizolacje ocieplenia błędy projektowe błędy wykonawcze dachy porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Bogdan temat nr 308-472
visibility czytano 212 razy

Przestrzeń montażowa na instalacje a paroizolacja


Pan Jerzy Zembrowski napisał:
"Nie wolno stosować pustki powietrznej ani szczeliny przed paroizolacją! Paroizolacja ma leżeć bezpośrednio na płytach wewnętrznych. Gdyby z jakichś względów (np. konieczna przestrzeń do montażu kabli, rur itp.), to na dole musi być zapewniony wlot ciągły do tej przestrzeni oraz pod sufitem ciągły wylot, zaś rury nie mogą zawierać zimnego czynnika."

W związku z powyższym: Czy można wykonać ścianę szkieletową zewnętrzną w taki sposób jak poniżej, by pozostawić przestrzeń montażową i nie nawiercać otworów wentylacyjnych .
Od strony wewnętrznej :
- płyta gipsowo-kartonowa
- paroizolacja
- listwy dystansowe np. 40 x 50 mm
- płyta OSB
- wełna itd.....do zewnątrz.
Płyta g-k leży bezpośrednio na paroizolacji i mamy też przestrzeń montażową. Czy to poprawne rozwiązanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Cezary Wielowskitemat nr 308-516
visibility czytano 337 razy

Sufit GK i paroizolacja na styku ze ścianami


Jak wykonać poprawne połączenie sufitu G/K z murem mając na uwadze zapewnienie dylatacji oraz szczelności paroizolacji? (dom parterowy z więźbą z dźwigarów kratownicowych drewnianych)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-581
visibility czytano 642 razy

Montaż paroizolacji na stropie drewnianym


Panie Jerzy mam kilka pytań:
1. Z otrzymanych analiz wynika, że folia paroizolacyjna stropu nad parterem (strop drewniany, poddasze nieużytkowane), powinna mieć wynik o oporze Sd > 5 m. Rozumiem, że jakbym zastosował folię o współczynniku Sd > 100 m i większym, to będzie dobrze. Wolałbym zachować większą ostrożność i maksymalnie ograniczyć na ile jest możliwe przepływ wilgoci, także jak może Pan polecić folię o oporze Sd = 150 to z chęcią przemyślę.
2. Na co zwrócić uwagę dodatkowo przy wyborze foli paroizolacyjnej mając na uwadze strop drewniany i poddasze nieużytkowe, myślałem nad folią paroizolacyjną aluminiową, która niwelowałaby ucieczkę ciepła z budynku.
3. Folię po obwodzie przyklejamy taśma dwustronną butylową, czy szerokość taśmy butylowej 10 cm będzie optymalna? Czy te 10 cm wystarczy zachodzenia foli na ścianę zewnętrzną? Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze taśmy butylowej np. grubość, jakie inne parametry?
4. Czy folię paroizolacyjną lepiej przyklejać do stropu drewnianego zszywkami, czy taśmą butylową dwustronną. Jeśli zszywkami, to w te miejsca powinniśmy użyć taśmy aluminiowej samoprzylepnej zbrojonej tak by zachować szczelność. Co lepiej?
5. Czy dobrze przeczytałem, że łączenie foli paroizolacyjnej powinno być na zakład 15-20 cm, a do przyklejenia użyć taśmy aluminiowej zbrojonej samoprzylepnej, a w przypadku stropu drewnianego łączenie powinno być wyłącznie w linii środka krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

centaurtemat nr 308-685
visibility czytano 118 razy

Paroizolacja z folii aluminiowej na tarasie


W analizach c-w jako jedną z warstw na tarasie nad garażem mam podaną folię paroizolacyjną Sd > 75 m. Czy mogę zastosować folię paroizolacyjną aluminiową spełniającą ten parametr? W książce w doczytałem o paroizolacji z żywicy epoksydowej lub paroizolacji z papy termozgrzewalnej z wkładką aluminiową czy można zastosować produkt ze zdjęcia? Czy zastosowanie tej folii aluminiowej wymaga dodatkowej impregnacji betonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje tarasy porady inwestorom

Damian Karasiński temat nr 308-695
visibility czytano 252 razy

Styropian na papę paroizolacyjną na tarasie


Panie Jerzy, mam oto takie pytanie. Na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym, jako pierwszą warstwę zastosowałem papę paroizolacyjną Icopal foalbit Al 40. Niestety mój majster podczas zgrzewania papy na balkonie zrobił to tak niedbale, że na połączeniach powypływał lepik spod papy. Z tego co wiem gdybym położył na to bezpośrednio styropian EPS mógłby on wejść w reakcję z lepikiem i z czasem się utlenić. Czy moje obawy są zasadne? Czy na tak położoną papę można kłaść XPS? Czy można położyć na to zwykłą folię paroizolacyjną i dopiero EPS? Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy paroizolacje ocieplenia porady inwestorom

diakon88temat nr 308-740
visibility czytano 1061 razy

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

mkoztemat nr 308-797
visibility czytano 159 razy

Ściany szkieletowe bez analiz c-w


Dzień dobry
Podesłano mi następujący link nt. wentylacji dyfuzyjnej i struktury ścian szkieletowych w budynkach wznoszonych przez firmę z załączonego linku
http://www.dworekpolski.pl/tech-i-eko/energia/wentylacja
Widzę ze struktury ściany że treść odbiega od zaproponowanej przegrody bo jedną z warstw zewnętrznych stanowi płyta osb, która ma wysoki opór dyfuzyjny i jest duża szansa że w połączeniu ze szczeliną wentylacyjną doprowadzi do kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie płyty osb.
Mam pytanie czy istnieje coś takiego jak wentylacja dyfuzyjna, czy jest to zjawisko które może mieć wpływ na klimat w pomieszczeniach, czy też jest z uwagi na skalę zupełnie pomijalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.