porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 6

Michał D.

dział 308
temat nr 581

Montaż paroizolacji na stropie drewnianym


Panie Jerzy mam kilka pytań:
1. Z otrzymanych analiz wynika, że folia paroizolacyjna stropu nad parterem (strop drewniany, poddasze nieużytkowane), powinna mieć wynik o oporze Sd > 5 m. Rozumiem, że jakbym zastosował folię o współczynniku Sd > 100 m i większym, to będzie dobrze. Wolałbym zachować większą ostrożność i maksymalnie ograniczyć na ile jest możliwe przepływ wilgoci, także jak może Pan polecić folię o oporze Sd = 150 to z chęcią przemyślę.
2. Na co zwrócić uwagę dodatkowo przy wyborze foli paroizolacyjnej mając na uwadze strop drewniany i poddasze nieużytkowe, myślałem nad folią paroizolacyjną aluminiową, która niwelowałaby ucieczkę ciepła z budynku.
3. Folię po obwodzie przyklejamy taśma dwustronną butylową, czy szerokość taśmy butylowej 10 cm będzie optymalna? Czy te 10 cm wystarczy zachodzenia foli na ścianę zewnętrzną? Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze taśmy butylowej np. grubość, jakie inne parametry?
4. Czy folię paroizolacyjną lepiej przyklejać do stropu drewnianego zszywkami, czy taśmą butylową dwustronną. Jeśli zszywkami, to w te miejsca powinniśmy użyć taśmy aluminiowej samoprzylepnej zbrojonej tak by zachować szczelność. Co lepiej?
5. Czy dobrze przeczytałem, że łączenie foli paroizolacyjnej powinno być na zakład 15-20 cm, a do przyklejenia użyć taśmy aluminiowej zbrojonej samoprzylepnej, a w przypadku stropu drewnianego łączenie powinno być wyłącznie w linii środka krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 516

Sufit GK i paroizolacja na styku ze ścianami


Jak wykonać poprawne połączenie sufitu G/K z murem mając na uwadze zapewnienie dylatacji oraz szczelności paroizolacji? (dom parterowy z więźbą z dźwigarów kratownicowych drewnianych)
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Bogdan

dział 308
temat nr 472

Przestrzeń montażowa na instalacje a paroizolacja


Pan Jerzy Zembrowski napisał:
"Nie wolno stosować pustki powietrznej ani szczeliny przed paroizolacją! Paroizolacja ma leżeć bezpośrednio na płytach wewnętrznych. Gdyby z jakichś względów (np. konieczna przestrzeń do montażu kabli, rur itp.), to na dole musi być zapewniony wlot ciągły do tej przestrzeni oraz pod sufitem ciągły wylot, zaś rury nie mogą zawierać zimnego czynnika."

W związku z powyższym: Czy można wykonać ścianę szkieletową zewnętrzną w taki sposób jak poniżej, by pozostawić przestrzeń montażową i nie nawiercać otworów wentylacyjnych .
Od strony wewnętrznej :
- płyta gipsowo-kartonowa
- paroizolacja
- listwy dystansowe np. 40 x 50 mm
- płyta OSB
- wełna itd.....do zewnątrz.
Płyta g-k leży bezpośrednio na paroizolacji i mamy też przestrzeń montażową. Czy to poprawne rozwiązanie?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Jerzy Świątek

dział 308
temat nr 250

Paroizolacja na poddaszu potrzebna, czy nie?


Pewien producent wełny mineralnej w informatorach PODKREŚLA że dla jego wełny mineralnej folię paroizolacyjną na poddaszach stosuje się tylko nad pomieszczeniami średnio wilgotnymi i wilgotnymi (kuchnia, łazienka, WC). W pomieszczeniach suchych (pokoje, sypialnia, korytarz) nie stosuje się paroizolacji. Ciekaw jestem Pana opinii.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: paroizolacje ocieplenia błędy projektowe błędy wykonawcze dachy porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

L. Makówka

dział 308
temat nr 150

Paroizolacja na dachu zielonym


Nadzorując budowę spotkałem się z następującym problemem: wykonawca w roli paroizolacji pod tarasem zielonym (taras nad garażami) zastosował folię dachową XXX. W opisie jej właściwości znalazłem że jest to folia paroprzepuszczalna wobec czego chyba nie może być paroizolacją? Producent podkreśla zalety paroprzepuszczalności, co ma uzasadnienie dla warstwy pokrycia dachu jako warstwy zewnętrznej, a z drugiej strony pisze że ta folia ma zastosowanie przy dachach zielonych. Do tego wszystkiego pod folią, bezpośrednio na stropie żelbetowym wykonawca położył włókninę, tłumacząc to tym że chciał uniknąć ewentualnego uszkodzenia folii. Proszę o wyjaśnienie tego problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone paroizolacje analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Andrzej R. architekt

dział 308
temat nr 018

oddychanie ścian


... Swego czasu w jakimś artykule zawarł Pan ciekawą wypowiedź na temat nadużywania słowa ‘oddychanie ścian’ oraz konsekwencji odstępstw od projektu budowlanego. W naszej pracowni architektonicznej właśnie te tematy dyskutujemy przy okazji doboru materiałów ściennych. Chciałem ten artykuł odnaleźć, ale nie mogę znaleźć. - Czy byłby Pan uprzejmy wyjaśnić ten problem jeszcze raz?


czytaj odpowiedź

patrz także: ruch wilgoci projektowanie2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©