porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 18

 
 
2
 
1
 
 
 
Remigiusz Drozdowski

dział 308
temat nr 002

Fundament z kamienia, zawilgocenia i zagrzybienia w starym domu


... Mam podpiwniczony dom poniemiecki z roku 1910. Fundamenty są kamienne. Zrobiłem 3 lata temu w ścianach iniekcją krystaliczną - trochę pomogła bo na parterze nie mam już mokrych ścian, ale w domu jest wilgoć, szczególnie w jednym pokoju grzyb na ścianie oraz wilgoć w piwnicy.

 

Dom był popękany w kilku miejscach, np. na wschodniej ścianie duże pęknięcie narożnika (nad piwnicą). Nie było żadnej izolacji (pionowej czy poziomej) - z wyjątkiem jednej ściany, którą przebudowywał kiedyś teść. Dodać muszę, że ściana to jednowarstwowy mur (od wewnątrz cegła glinianka - surowa glina formowana w prostokąty, z zewnątrz cegła palona - typowa niemiecka). Dom od zewnątrz pomalowany farbą chlorokauczukową do malowania statków!!! Piwnica - ściany kamienne, podłoga klepisko. Wyczuwa się wilgoć, kamienie stale mokre.

 

Rok po tej iniekcji, chcąc zlikwidować mokre ściany w saloniku postanowiłem budynek ocieplić. Wykonałem na 2/3 domu ocieplenie styropianem 10 cm - wcześniej zbiłem tynk wraz z farbą i zakończyłem na siatce zatopionej w kleju. W tym roku dokończę brakującą część a przyszłym położę tynk. W sypialni odczuwam wilgoć a ściana zachodnia od wewnątrz została pokryta styropianem 5 cm.

 

Piwnica 2 lata temu została otynkowana i wylano podłogę niestety bezpośrednio na klepisko. Po tym fakcie zauważyłem mokre ściany w narożnikach. Odkopałem fundamenty (tylko na długości ścian piwnicy i metr więcej) z zamiarem zaizolowania jw i położenia folii kubełkowej. Po odkopaniu zobaczyłem dwie sprawy: grunt wokoło to glina i to lepka jak plastelina oraz to, że fundament jest bardzo nierówny (dużo wybrzuszeń itp).

Poniżej fundamentu nie dałem drenażu, jako że nie robiłem odkrywki wokół całego domu, poza tym nie ma gdzie odprowadzić wody z drenażu.


W piwnicy niestety mam nadal mokre ściany a nawet kałuże w narożnikach podłogi. Odkopałem fundament do końca i chciałem dać Dysperbit i folię kubełkową. Niestety fundament jest tak koślawy, że emulsja się nie trzyma (pomiędzy kamieniami glina - zresztą wokół domu też glina, nawet nie wiem jak kamienie się trzymają w fundamencie ... jakby spoin nie było). Więc planuję dać czarną folię i folię kubełkową a potem zasypać wszystko żwirem i piaskiem. Czy może tak być?


nr 1 Ściana zewnętrzna z widocznymi śladami po iniekcji.
autor: Remigiusz Drozdowski
nr 2 Ściana wewnątrz piwnicy i widoczne zawilgocenia i przesiąkania wody.
autor: Remigiusz Drozdowski
nr 3 Ściana piwniczna z zaszpachlowanymi miejscami przecieku wody.
autor: Remigiusz Drozdowski
nr 4 Ściana piwnicy i drewniany strop nad piwnicą.
autor: Remigiusz Drozdowski
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje zawilgocenia zagrzybienia piwnice ochrona drewna membrany kubełkowe remonty renowacje podbicia fundamentów przemarzanie ocieplenia

Szczepan Mach

dział 308
temat nr 026

Izolacja fundamentu w kamienicy


... Mieszkam w Gdańsku, w starej, ale dość solidnej kamienicy wybudowanej w latach 20-tych XX w, zamieszkałej przez 6 rodzin. W związku z koniecznością wykonania remontu dachu, nasza Wspólnota podpisała z właścicielem umowę, zgodnie z którą w zamian za naszą adaptację strychu na lokal mieszkalny, zobowiązany był on do wykonania izolacji fundamentów. Fundament wykonany jest z białej cegły. Sądząc z oględzin jest w dobry stanie, natomiast słabym punktem są spoiny pomiędzy cegłami, które w wielu miejscach mają konsystencję piasku i się sypią. Właściciel wykonał izolację w ten sposób, że:
- po wyczyszczeniu muru szczotkami, dwukrotnie pokrył mur rozpuszczalnikową emulsją bitumiczną,
- ułożył folię kubełkową zakończoną nad powierzchnią ziemi poziomą listwą,
- zasypał wykop gruntem rodzimym.
Ponieważ mieliśmy liczne zastrzeżenia do jakości prac, wdaliśmy się w spór z właścicielem i żeby się podeprzeć jakąś wiedzą przejrzeliśmy w internecie polskim i niemieckim trochę stron dot. izolowania fundamentów. I wtedy się przeraziliśmy! Wynika, że tak wykonana izolacja może wręcz w pewnych przypadkach zwiększyć zawilgocenie fundamentów. W związku z tym odmówiliśmy podpisania aktu notarialnego z właścicielem.

- Co począć w tej sytuacji?


Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: hydroizolacje fundamenty kamienice domy murowane remonty renowacje

gwtaj

dział 308
temat nr 140

Jak uzdrowić popełnione błędy w hydroizolacjach?


Jestem przed wykonaniem hydroizolacji poziomej na betonie podkładowym (chudziaku). Pod ścianami mam papę oraz folie PEHD. Zarówna papa jak i folia ma kilkucentymetrowe zakłady.

1. Czy folie należy zrównać z licem ściany a papę połączyć z hydroizolacją polimerowo-bitumiczną? (zdjęcie nr 1)
2. Podłoga garażu względem podłogi w częściach mieszkalnych jest obniżona o 70 cm. W jaki sposób wykonać hydroizolację w tej części, aby została ona poprawnie połączona w części pionowej/poziomej? (zdjęcie nr 2)
3. Przez błąd wykonawcy rury kanalizacyjne są częściowo odsłonięte na betonie podkładowym. Obniżenie podłogi w garażu było wykonane o 50 cm zamiast o 70, dlatego chudziak został usunięty, następnie położony ponownie po obniżeniu gruntu o dodatkowe 20 cm (obniżenie rur kanalizacyjnych nie było możliwe). Jak wykonać hydroizolację w okolicach tych rur, aby była ciągłość? (zdjęcie nr 2)
4. Podobna sytuacja jest między betonem w kotłowni a podłogą w garażu, z tym że różnica w wysokościach wynosi około 30 cm.

Na ławach mam położoną papę, ściany fundamentowe posmarowane dysperbitem. Jak zapewnić ciągłość hydroizolacji w garażu między ławą, betonem podkładowym w garażu, a częścią mieszkalną?
(Niestety przed wykonaniem fundamentów jeszcze nie miałem zakupionej książki).


nr 1 Papa i folia PEHD po ścianami
nr 2 Poziom betonu podkładowego mieszkanie - garaż
nr 3 Poziom betonu podkładowego kotłownia - garaż
komentarze: 34
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty fizyka budowli garaże hydroizolacje

G.G.

dział 308
temat nr 164

Ocena domu bliźniaka w stanie deweloperskim


Czytamy Pana wypowiedzi na fb, kupiliśmy Pana książkę którą czytamy z mężem i jesteśmy za nią Panu wdzięczni. Zwracam się z takim oto problemem. Mamy na uwadze kupno domu (bliźniak w stanie deweloperskim). Przesyłam projekt oraz kilkadziesiąt fotografii z opisem ich miejsca na projekcie. Bardzo prosimy o ocenę czy warto ten dom kupić. Deweloper życzy sobie okrągły milion zł. Bardzo proszę żeby nie zamieszczać projektu ani fotografii.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne opinie techniczne porady inwestorom

T.T.

dział 308
temat nr 201

Fundament z kamienia zbyt płytko posadowiony


Mam dom posadowiony 50 cm poniżej poziomu terenu. Teren to glina; zwierciadło wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia; fundamenty i ściana z kamienia. Widoczne są zarysowania ścian związane z wysadzinami fundamentu.
1. Czy przy zbyt płytkim posadowieniu (poniżej granicy przemarzania) można fundament obsypać keramzytem od zewnątrz i wewnątrz?
2. Czy są inne środki zapobiegawcze (oprócz podbijania fundamentu)?

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: podbicia fundamentów fundamenty renowacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

T.T.

dział 308
temat nr 203

Adaptacja starego budynku gospodarczego na dom


Budynek gospodarczy (z roku 1790) użytkowany był kiedyś jako obora, ale od 30 lat brak było inwentarza.
1. Jak należny przygotować powierzchnie ścian pod tynki renowacyjne?
2. W jaki sposób należy ochronić się przez azotanami (tynki ofiarne)?
3. No co zwrócić uwagę przy adaptacji na pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi (ze względu na inwentarz)?
4. Czy czarne naloty na zdjęciach to kurz i brud odkładający się latami na zawilgoconym murze?
Wykluczone jest wykonanie izolacji poziomej. Widoczne partie z kamienia mają być zachowane i widoczne.


nr 1 Widok ściany obory z przeznaczeniem na mieszkanie.
autor: T.T.
nr 2 Widok kolejnej ściany.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: obiekty zabytkowe renowacje kamień naturalny posadowienia fizyka budowli fundamenty podbicia fundamentów podłogi porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

M.B.

dział 308
temat nr 303

Fundament monolityczny i słupy - bez hydroizolacji


Szkoda, że kupiłam Pana książkę dopiero teraz, bo po jej przeczytaniu już widzę jak dużo mam błędów. Nie wykonano hydroizolacji poziomej pod słupami (zdjęcie 1) oraz pod wylaną już ścianą żelbetową (zdjęcie nr 2 i 3) fundamentów i ścianie pod taras (zdjęcie nr 4). Jestem załamana. Proszę o poradę jak i czym można jeszcze to uratować? Jak zabezpieczyć nieuszczelnione elementy przed podciąganiem wilgoci z gruntu? Wszystkie pręty w tej chwili pokryte są rdzą. Wierzch widocznego na zdjęciach wieńca ma być wierzchem betonu podkładowego podłogi na gruncie. Na wieńcu ma być jeszcze jedna warstwa bloczków betonowych i dopiero ściana z Silki E24.


nr 1 Widok na słup w salonie.
autor: M.B.
nr 2 Widok na ścianę wewnętrzną żelbetową.
autor: M.B.
nr 3 Widok na kotłownię.
autor: M.B.
nr 4 Widok na ścianę tarasową.
autor: M.B.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom posadowienia

Piotr A.

dział 308
temat nr 314

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

nr 1 Pokój dziecięcy z widocznymi plamami pleśni.
autor: Piotr A.
nr 2 Pokój z widocznymi plamami wilgoci i pleśni.
autor: Piotr A.
nr 3 Pokój z widocznymi mokrymi plamami, pleśnią, wykwitami i odpadającą farbą.
autor: Piotr A.
nr 4 Cokół z wyprawą cementową, wykwity i spękania tynku w linii podłogi.
autor: Piotr A.
nr 5 Cokół z wykwitami solnymi i wapiennymi. Powyżej strefa naprawianego tynku.
autor: Piotr A.
nr 6 Wykwity solne i zawilgocenia w strefie niepodpiwniczonego parteru.
autor: Piotr A.
nr 7 Rzut piwnic.
autor: Piotr A.
nr 8 Rzut parteru z projektu przedwojennego.
autor: Piotr A.
nr 9 Przekrój pionowy przez budynek - wg projektu przedwojennego.
autor: Piotr A.
nr 10 Obecny plan parteru.
autor: Piotr A.
Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

Krystian C.

dział 308
temat nr 329

Pytania o hydroizolacje ław, gdy już popełniono błędy


Dom ma być w systemie trójwarstwowym ścian: Piwnica - bloczek betonowy 25, styropian EPS grub. 12 cm, bloczek betonowy 12 cm. Parter - megamax 25, styropian EPS grub.18, cegła klinkierowa minimax 11,5 cm.

Zanim kupiłem Pana książkę, wykonano ławy fundamentowe na chudziaku gr.10 cm. Ławy są dobrze zazbrojone i wykonane z betonu B20 z betoniarni. Przestrzenie wypełnione są rodzimym piaskiem, zagęszczonym, na wierzch wylano chudziak gr.10-12 cm. Ławy są na dwóch poziomach: niższym mieszkalnym, wyższym gospodarczym. Posadowione są częściowo na piasku ok. 20 cm, później glina, a w niewielkiej części na glinie, słowem dokopałem się do gliny, powyżej jest tylko piach. Ławy i chudziak zostały wykonane jesienią ubiegłego roku i przezimowały tak jak widać na zdjęciach. Chudziak trochę popękał. Moim wiosennym problemem na budowie jest woda gruntowa. Podczas wykonywania ław poziom wody gruntowej był poniżej poziomu wykopu pod chudziak ławy, miejscami tylko było widać sporadyczne plamy mokrego piasku. Obecnie średni poziom wody sięga do połowy ławy, wygląda to niebezpiecznie. Piszę średni bo są różne poziomy przy poszczególnych ławach. Najwyższy jest przy ławie niższej 7 cm od górnego poziomu ławy. Swoją drogą czy poziomy nie powinny być jednakowe? (naczynia połączone).

Na zimę ławy pokryłem 2xdysperbit ale teraz na wiosnę większość zeszła. Kupiłem już 20 rolek papy termozgrzewalnej.

1. Czy popękany chudziak po zimie(jak na zdjęciach) to problem?

2. Czy należy uciec do góry z ławą przed możliwością dostania się wody na styk ściany z ławą poprzez:

a) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego o gr. 20 cm na obu poziomach ław?

b) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego tylko na części niższej ławy aby wyrównać oba poziomy ok. 30 cm

c) podwyższyć niższy poziom ław do poziomu wyższego (30 cm) betonem B20 bez zbrojenia, pustki zasypać piaskiem (20cm) i na wierzch wylać chudy beton (10 cm)

d) nic nie wylewać tylko wykonać solidną izolację poziomą i pionową - jeśli tak to jakim materiałem?

3.Czy zastosowanie zwykłego styropianu w ścianie trójwarstwowej jest poprawnym rozwiązaniem?


nr 1 Ogólny widok ław i betonu podkładowego posadzek w piwnicy.
autor: KC
nr 2 Widok ław z uskokiem 30 cm.
autor: KC
nr 3 Zastoiny wody gruntowej wokół ław.
autor: KC
nr 4 Ława z resztkami emulsji bitumicznej.
autor: KC
nr 5 Inny fragment ławy i zastoin wody.
autor: KC
nr 6 Widoczne wystające z ław zbrojenia słupów żelbetowych.
autor: KC
nr 7 Najbardziej spękany beton podkładowy posadzek piwnicy.
autor: KC
nr 8 Otwór w betonie podkładowym - pomysł majstra na ucieczkę wody deszczowej.
autor: KC
nr 9 Zbliżenie na inny otwór w betonie podkładowym.
autor: KC
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

KatKu

dział 308
temat nr 827

Remont poniemieckiego popękanego domu


Dzień dobry

Proszę o konsultacje i wytyczne odnośnie remontu domu poniemieckiego. Jestem wykonawcą i mam tam wykonać remont domu. Problemy:

- pęknięcia fundamentu kamiennego i ścian pod oknami,

- docieplenie,

- wentylacja,

- osuszanie?

Pozdrawiam


nr 1 autor: KatKu
nr 2 autor: KatKu
nr 3 autor: KatKu
nr 4 autor: KatKu
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.