porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 9

Chembud

dział 308
temat nr 023

Posadzka chemoodporna na stropie z płyt kanałowych


... Prowadzę firmę budowlaną i potrzebuję pilnie do rozwiązania następujący problem:

Budynek pochodzi z roku 1970 i ma stropy z płyt kanałowych typu Żerań, ale płyty leżą bardzo nierówno (różnice w wysokości do 10 mm), natomiast na kondygnacji niższej tynk na suficie wyraźnie popękał w linii tych płyt. Na stropie musimy wykonać posadzkę wodoszczelną z płytek chemoodpornych pod pomieszczenia mokre (laboratoria).

- Jaki zastosować układ warstw na takim stropie?

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: posadzki chemoodporne remonty hydroizolacje

Agnieszka Jędryka

dział 308
temat nr 074

Jaki beton podkładowy pod podłogę na gruncie?


Mam pytania:

1. Czy beton podkładowy podłogi gruby na 10 cm z betonu B15 musi być z suchego ubitego betonu czy ma być wylany pompą z mokrego betonu B15?

2. W jakich odstępach zrobić trzeba dylatacje i czy wystarczą nacięcia tarczą?


komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne podłogi posadzki betonowe dylatacje porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

G.W.

dział 308
temat nr 278

Popękane tynki cem-wapienne na ścianach i sufitach


Przesyłam zdjęcia rys powstałych na ścianach i sufitach w salonie i proszę o poradę jak je naprawić. Rysa na suficie ma długość ok. 3 metrów i jest równoległa do belek teriva. Tynki wykonywano w lipcu, podłogi wykonano w sierpniu a grzanie rozpocząłem 22 grudnia.
Wykonywano tynki maszynowe. Pierwsza warstwa to szpryc Kreisel 550 rozpoczęty o godzinie 10 a skończono o godzinie 16. Przed szprycem nie moczono ścian i sufitów. Druga warstwa to tynk Kreisel 502 L rozpoczęto następnego dnia o godzinie 9 właśnie od salonu - grub. 10-15 mm. Trzecia warstwa tynk biały Kreisel 511L zacierany maszynowo po 5-7 dniach. Podczas zacierania pryskano wodą z pędzla. Na nadproże i słupy między oknami została  naniesiona masa naprawcza w celu uzyskania pionów i poziomów bo ich nie było. Ściany to mur z bloczków silikatowych, słup między oknami to żelbet. Tynkowanie rozpoczęto od salonu.


Spora rysa jest na suficie, równoległa do belki Teriva, w miejscu gdzie na piętrze został ułożony HEB. HEB ma oparcie z jednej strony na ścianie nośnej po środku budynku a z drugiej strony na słupie między dużym a małym oknem - z projektem. Cały sufit jest popękany w rozetkę, pęknięcia są widoczne tylko w dzień, przy świetle żarowym nie są widoczne, są trudne do sfotografowania. Z jednego punktu wychodzą 3-4 rysy w zupełnie różnych kierunkach, jest ich dużo. Są w całym pokoju, a wygląda to okropnie.

Ściany w salonie popękane wzdłuż ułożonych kabli od puszek do gniazdek na dole. Wszystkie połączenia między puszkami i gniazdkami mają rysy praktycznie na całej długości. Co ciekawe, pomieszczenia sąsiadujące z salonem nie wykazują rys. Salon znajduje się od południa, ma wielkie okna, wietrzenie miał zapewne większe od innych pomieszczeń. Pierwsze rysy zauważyłem na suficie a potem na ścianach po kilku dniach od włączenia ogrzewania. Kable elektryczne bez bruzd - kabel płaski ułożono wprost na Silce i zamocowano go przy pomocy plastikowych złączek.


Teza wykonawcy: - budynek osiada i to normalny efekt. Proponuje naprawę przez powiększenie pęknięć ostrym narzędziem np. szpachelką, pomalowanie gruntem i ponowne naniesienie ostatniej warstwy Kreisel 511L.


nr 1 Pęknięcia w salonie.
autor: G.W.
nr 2 Pęknięcia na słupie międzyokiennym.
autor: G.W.
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tynki wewnętrzne błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 290

Pytania o wentylację mechaniczną w domu


Tym razem mam pytanie o wentylację, o prawidłowy rozdział powietrza w pomieszczeniach. Pisał Pan, że to co jest obecnie projektowane, nie jest do końca prawidłowe, co wynika z oszczędności i braku wiedzy projektantów wentylacji (bierzemy pod uwagę domy jednorodzinne, a nie przemysłowe). Ponieważ to jaki rodzaj wentylacji będzie wyjdzie z analiz, nie mniej jest prawdopodobne, że może to być wentylacja mechaniczna z rekuperacją w moim przypadku, także mam kilka pytań w tym zakresie:
1. Są różne rodzaje wentylacji, jak czytałem w rozporządzeniu i innych dokumentach w domu jednorodzinnym raczej powinno dążyć się do wentylacji zbilansowanej i nie brać pod uwagę nadciśnieniowej czy też podciśnieniowej, czy słusznie?

2. Gdybym rozważał taką wentylację, czerpnię chciałbym umieścić w ścianie szczytowej, gdzie jest zacienienie, co sprawia, że ewentualnie nie będzie pobierane podgrzane powietrze i zapewni łatwe dojście w celu czyszczenia takiego elementu, które trzeba wykonać przynajmniej raz w roku. Ponieważ wyrzutnia powietrza jest dość konkretnie opisana w przepisach, gdzie nie można, ale nie ma takiego przypadku: czy mógłbym umieścić wyrzutnię powietrza na poddaszu nieużytkowym, które będzie wentylowe przez otwory w ścianach szczytowych, czy to byłoby dobre rozwiązanie czy też złe? Podyktowane jest tym, że nie trzeba by przebijać dachu.

3. W zasadzie wszystkie firmy projektują umieszczając nawiewy w pokojach "czystych" (salony, pokoje), a wywiewy przez pomieszczenia "mokre" tudzież "brudne" (garderoby, kuchnie, toalety), wspomniał Pan, że jest to nieprawidłowe rozwiązanie albo nie najlepsze. Jak powinien być prawidłowy rozdział powietrza, czy każde pomieszczenie powinno mieć nawiew/wywiew? Biorąc pod uwagę, że wzrost ilości kanałów zwiększa opory powietrza, a co za tym idzie wzrost zużycia energii wentylatorów a zarazem wzrost kosztów inwestycyjnych jak i instalacyjnych. Jak zrobić prawidłowo, by najważniejszy był komfort.

4. Niewielu wie, że jeśli nawiewy są tak projektowe jak są teraz obecnie, to każde drzwi w pomieszczeniach powinny być podcięte 80 cm2, a to już spory otwór, który w łazienkach to jeszcze jesteśmy przyzwyczajeni, ale w pokojach takie podcięcie wygląda moim zdaniem okropnie (to nie jest małe podcięcie). Co ma wpływ oprócz przepływu powietrza na akustykę między pokojami, w sumie to pewnie tak jak byśmy drzwi nie mieli zapewne. Czy jest inny sposób, zawory wyrównujące ciśnienie?.

5. Projektując wywiew w kuchni gdzie występuje spalanie tłuszczów, czy powinno się dodatkowo zabezpieczyć kanały wywiewne. Bo tak logicznie myśląc tłuszcz osiadając w kanale wywiewnym przyspieszy zabrudzenie takiego kanału, rozwój bakterii, dodatkowo tłuszcz przedostanie się do rekuperatora jego wymiennika, a wraz z nim bakterie, co wpływa na często krotność czyszczenia kanałów, a także wzrost kosztów, bo zabrudzony wymiennik spowoduje wzrost kosztów energii, poprzez zwiększanie oporów powietrza. Widziałem takie filtry stożkowe, które można włożyć zabezpieczając w jakimś stopniu kanały, ale to oczywiście również wpłynie na koszty i powinno być już na etapie projektowania przewidziane. Czy jest to dobre rozwiązanie?
Sam okap z filtrem węglowym nie wyłapie wszystkich cząsteczek bo to zwyczajnie niemożliwe, także wiara w takie coś jest zbyteczna, dlatego zastanawiam się jakie ewentualne działania podjąć w celu minimalizacji tego zanieczyszczenia.

6. I najważniejsze zna Pan firmy lub osoby, którzy mogą to dobrze zrobić?? Bo jak patrzę na oferty, że zrobimy za 300 zł to jedynie mogę się uśmiechnąć i podziękować takiej firmie, bo trzeba wziąć tyle zmiennych pod uwagę projektując instalację, że godzina pracy by wyszła po parę złotych, a jak ktoś zna przepisy to teraz minimum to 13 zł brutto, czyli wychodzi, że projektant instalacji zrobi to w 23 godziny i będzie zadowolony z otrzymanej stawki. Co nie znaczy, że ma to kosztować tysiące, ale rozwaga przy każdym wyborze jest wskazana. Ile Pana zdaniem powinien kosztować projekt takiej instalacji dla domu 100 m2.
komentarze: 27
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 550

Glazura i okładzina na tynkach gipsowych


Jak przygotowywać tynki gipsowe pod układanie okładzin ceramicznych?
W ostatnich latach tynki gipsowe stały się normą również w pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, ubikacje. Jak wiadomo, te pomieszczenia najczęściej wykładane są okładzinami ceramicznymi bądź kamieniem, a co za tym idzie tynk gipsowy pod tego typu okładziny musi odpowiednio zostać przygotowany, o czym bardzo często zapominają sami projektanci. Tym sposobem glazurnik musi sam decydować o metodach działania. Wśród wykonawców nie ma wypracowanej jednej reguły postępowania, można by wymienić kilka. Największym zagrożeniem jest zjawisko powstawania "kryształów" na skutek reakcji gips-cement-woda, co może prowadzić do odspajają się okładzin. Dlatego tak ważnym jest odcięcie gipsu od kleju cementowego warstwą hydroizolacyjną przy wilgotności tynku poniżej jednego procenta. Wśród glazurników praktykuje się dwie szkoły.

Pierwsza to zastosowanie tzw. folii w płynie, lecz do tej hydroizolacji należy mieć pewność, że tynk a wręcz cały mur są wzorowo wyschnięte, bowiem ten typ hydroizolacji nie jest paroprzepuszczalny.

Drugą metodą jest stosowanie hydroizolacji paroprzepuszczalnej zwanej inaczej szlamem, co rodzi kolejne obawy, bowiem szlamy zawierają cement, który może być ogniskiem powstawania wcześniej wspomnianych kryształów. Zarówno pierwsza jak i druga metoda wzbudzają wątpliwości i wydaje się, że mogą nie dawać stuprocentowej gwarancji nie występowania negatywnych zjawisk.

Długo by jeszcze mówić o całym procesie przygotowawczym. Jestem jednak ciekaw jak do tego tematu podchodzi fizyka budowli. Bardzo proszę, jeśli to możliwe o szczegółowy opis wszystkich kolejnych czynności jakie powinny wykonać glazurnik przygotowując tynki gipsowe do układania okładzin ceramicznych, jakie powinno się zastosować warstwy, na co zwrócić szczególną uwagę? Będę też wdzięczny za rozszerzenie całego zagadnienia.

czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomieszczenia mokre porady wykonawcom porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 883

Zielone płyty GK - odporne na wilgoć czy nie?


Jeśli to możliwe, chciałbym zasięgnąć szczegółowych informacji związanych z odpornością na wilgoć zielonej płyty g.k. Wiem, że rdzeń płyty jest nasączany hydrofobizującymi preparatami a zielony papier nasączony środkami grzybobójczymi. Czy rzeczywiście zielona strona płyty jest zdecydowania bardziej odporna na znoszenie wilgoci? Jak to wygląda w przypadku innych rodzajów płyt, czy tylko rdzenie są czymś wzmacniane, czy może i zewnętrze kolorowe papiery stanowią dodatkową ochronę? Co się wydarzy, gdy taką płytę zamocujemy lewą stroną? Będzie ona w pełni wykorzystywać swoje parametry, czy też nie? W załączniku opis płyty g.k. jednego z producentów.

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe pomieszczenia mokre porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

looopezzz

dział 308
temat nr 887

W trakcie budowy zalewane pomieszczenia pod tarasami


Dom aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym. Posiadam dwa tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi - nad jadalnią i garażem (niebieska ramka - na rzucie parteru). W obu warstwa spadkowa będzie wykonywana dopiero w warstwie jastrychu pod płytkami, będą zakładane blachy okapowe oraz rynny - zgodnie z rysunkiem z książki. Jednak teraz pojawia się problem.

W zaznaczonych miejscach na czerwono ściany są mokre, a mając na myśli mokre mam na myśli zalane wodą, tak ze w garażu stoi mi parę milimetrów wody w nierównościach betonu podkładowego. Dzieje się tak, gdyż woda z tarasów ścieka po ścianie (bloczki silikatowe 24cm) i "przesiąka" do środka. Nie da się wykonać tynków do momentu aż ścian nie osuszę i zabezpieczę, chociaż do etapu wykonania właściwego tarasu i elewacji. Wylewki na tarasie chciałem wykonywać razem z wylewkami na całej budowie (czyli po tynkach). Nie zrobię tynków, bo ściany są mokre. Błędne koło.

Wykonawcy zalecali mi założenie tymczasowo blachy okapowej zakutej w beton na uszczelniaczu dekarskim ew. uszczelnić fugi pionowe klejem wodoodpornym do płytek. KB zalecał pomalowanie tarasów oraz ścian w miejscach gdzie zlewa się woda (jak będzie okres chociaż częściowego przesuszenia) dysperbitem 2x (twierdzi, że przyklejenie potem płyt styropianowych nie będzie problemem).

Mógłbym liczyć na jakąś radę? Ściany z bloczków silikatowych na kleju 24cm, powyżej tego płyta żelbetowa na wieńcu.

nr 1 Rzut parteru
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1068

Naprawa sufitu po przecieku łazienki z kondygnacji wyższej


3 lata temu Robiłem remont ze względu na zalanie przez sąsiada z góry. Zalanie było kropelkowe trwało długo w czasie przeciekał jakiś zawór, pojawił się u mnie żółty zaciek na suficie po około 4 miesiącach od zaprzestania wycieku Przystąpiłem do remontu zostało zagruntowana ściana położona nowa farba. Dziś ta farba odchodzi od podłoża mimo założenia wentylacji mechanicznej zależnej od włączenia światła, wcześniej przed remontem nie było takiej wentylacji i nie było również odpadania farby. W jaki sposób naprawić ten sufit?

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze remonty naprawy porady inwestorom porady wykonawcom łazienki pomieszczenia mokre

Mateusz

dział 308
temat nr 1304

Jak to jest z wentylacją pomieszczeń?


Napisał Pan, że w analizach określamy dopuszczalną wilgotność np. 46% dla pokoi oraz 62% dla łazienek. Rozumiem, że są to maksymalne bezpieczne wartości, których nie należy przekraczać? Zimą z obniżeniem nadmiernej wilgotności nie powinno być problemu - wystarczy przewietrzyć, bo powietrze zewnętrzne jest wtedy suche. Jak natomiast poradzić sobie latem kiedy na zewnątrz często panuje wilgotność powietrza zewnętrznego powyżej 70-90%. W tej sytuacji wietrzenie czy zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej/ hybrydowej spowoduje wtłoczenie wilgoci do wnętrza?
komentarze: 6
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna rekuperacja


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.