porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 160
 
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
gabrielka115

dział 308
temat nr 701

Obliczenie kosztu energii Kp do optymalizacji kosztów termoizolacji


Witam,
Moje pytanie pochodzi z naszej dyskusji na grupie "facebookowej". Prosiłbym o poradę, jakieś dodatkowe wskazówki w jaki sposób obliczyć wartość Kp -> potrzebną do wyliczenia współczynnika przenikania ciepła ekonomicznie uzasadnionego (wzór 2.12-12). Mnie szczególnie interesuje ta wartość dla przegród zewnętrznych przy ogrzewaniu gazem ziemnym, ale wszystkie wskazówki będą cenne. Oczywiście jestem gotowy i myślę, że posiadam wystarczającą wiedzę, żeby sobie to policzyć w excelu lub innym matematycznym programie (mathcad, matlab).
Dziękuje i pozdrawiam!
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne energochłonność porady inwestorom porady inżynierom porady architektom projektowanie

Mirosław Małek

dział 308
temat nr 661

Ocieplenie poddasza ze skosem żelbetowym


Panie Jerzy pierwszy etap budowy czyli fundamenty mam już za sobą. Został on wykonany wg wskazówek oraz zgodnie z książką. Czas iść dalej. Czy teraz podczas wznoszenia murów zewnętrznych, ścianek działowych przygotowywania schodów na poddasze użytkowe są jakieś ważne punkty na które muszę zwrócić szczególną uwagę i ich dopilnować?
Nie ukrywam że czytam i raz jeszcze studiuje temat prawidłowego wykonania dachu. Chcę go dokładnie dopilnować i dlatego też będę potrzebował Pana pomocy. Drugi strop skośny będzie z płyty żelbetowej grubości 12cm. Po analizach cieplno-wilgotnościowych (nr. 1991) wybraliśmy wełnę mineralną:
· wełna mineralna grub. 12 cm
· wełna mineralna grub. 17,5 cm pomiędzy krokwiami 75x175 mm
szczelina wentylacyjna 40 mm (wysokość kontrłat)
1. W jaki sposób poprawnie oprzeć ( zamocować ) skośny strop na wieńcu ścianki kolankowej oraz jak poprawnie umieścić murłatę w tej konstrukcji. Rysunek przygotowany przez architekta niewiele mi mówi.(załączam rysunek) Czy konieczne jest wygładzanie lub zabezpieczanie w dodatkowy sposób wylany strop?
2. Jeżeli będę miał już wylany strop skośny poddasza. Dalsze czynności będę wykonywał wg planu jaki jest w punkcie 1.12.5 książki.Na całej powierzchni dachu montujemy krokwie ( jaki powinien być dystans między krokwą a płytą żelbetową? Grubości wełny mineralnej 12cm?). Bezpośrednio na betonie układam wiatroizolację o współczynniku Sd

rysunek rozwiązania poddasza z płytą żelbetową
komentarze: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Kris

dział 308
temat nr 654

Wentylacja hybrydowa a powietrzna pompa ciepła


W wentylacji hybrydowej powietrze zasysane jest bezpośrednio z zewnątrz (może być wstępnie ogrzane grzałką w tym otworze), przechodzi ono przez pomieszczenie i w pomieszczeniach brudnych jest wyciągane przewodem kominowym na którym zainstalowana jest nasada wspomagająca ciąg tzw. turbo-went. Takie rozwiązanie poleca jedna z firm polskich.

Moje pytanie brzmi: Czy można zastosować powietrzną pompę ciepła do podgrzewanie wody użytkowej, która z wyrzucanego powietrza przekaże ciepło do wody użytkowej i będzie podpięta ona z jednej strony rurami z "brudnych pomieszczeń" do wyciąganego powietrza a z drugiej strony będzie wyrzucać powietrze do przewodu kominowego.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa pompy ciepła porady inwestorom porady architektom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 653

Instalacja odgromowa - potrzebna czy nie?


Jakie są podstawowe zasady takiej instalacji, na co zwracać szczególną uwagę, jakich nie popełniać błędów? Dom piętrowy, z dwoma kominami (w szczycie ok. 9 m wys.), pokrycie - dachówka betonowa. Dach dwupołaciowy - stromy, w bezpośrednim sąsiedztwie - las, zabudowa domów jednorodzinnych. Czy jest to niezbędna i podstawowa instalacja?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady architektom instalacje odgromowe

kemal111

dział 308
temat nr 650

Drewno impregnowane opalaniem albo ścianane przy Księżycu


Witam
Co Pan myśli o sposobie zabezpieczenia drewna poprzez opalanie jego wierzchniej części "ShouSugiBan" https://www.homebook.pl/artykuly/1715/deska-wypalana-ogniem-poznajcie-nowy-trend-prosto-z-japonii
Czy tak zabezpieczone drewno, bez dodatkowych zabiegów sprawdzi się jako wykończenie elewacji jak podają w artykułach przez 50-60 lat?
Co Pan sądzi o tzw. "drewnie księżycowym" czyli drzewie ścinanym w odpowiedniej fazie księżyca, dzięki czemu nabiera niesamowitych właściwościowi potwierdzonych badaniami http://domdrewno100.pl/nagrody-i-certyfikaty.html ,To że drzewa należy ścinać w okresie zimowym gdy nie ma krążenia soków jest rzeczą oczywistą ale czy fazy księżyca mają też wpływ na właściwości drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady architektom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 649

Zagrożenie wysadzinami posadowienia domu na płycie


W poradniku "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów", w pkt.1.5.3, omówił Pan posadowienie domu na płycie. Mam pytania:

1. Przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na płycie fundamentowej, w gruncie piaszczystym, przy wysokim poziomie wody gruntowej (vide: rys.1), czy może dojść do wysadzin spowodowanych zamarzaniem wody w nawodnionych gruntach niespoistych?

2. Przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na płycie fundamentowej w gruntach spoistych, w obrębie budynku oraz pod nim, glinę wymienia się na żwir. Stworzone zostanie w ten sposób zagłębienie w gruncie rodzimym spoistym, wypełnione gruntem niespoistym (mówiąc obrazowo, powstanie tzw. "wanna" z gliny wypełniona zagęszczonym żwirem, vide: rys.2). Gdy niniejsza niecka wypełni się wodą opadową i zamarznie, czy może to spowodować wysadziny mrozowe?
Jeśli tak to jak temu przeciwdziałać?

Rys.1 i rys.2 - posadowienie domu na płycie fundamentowej.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady inżynierom porady architektom posadowienia na płycie

Mateusz

dział 308
temat nr 648

Ściana murowana i wyłożona płytą OSB, a ocieplenie metodą BSO


Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pęknięć tynku na linii styku dwóch materiałów? Mur z silikatów, a ściany szczytowe to wiązary kratowe obite płytą OSB3 22mm na równi z licem muru. Detal projektu nie zawiera żadnego szczególnego rozwiązania. Na fotografii zaznaczyłem czerwoną linią miejsce gdzie mogą wystąpić naprężenia wynikające z tego, że drewno "bardziej pracuje". Czy podczas wykonywania ocieplenia należy przedsięwziąć jakieś szczególne środki? Do głowy przychodzi mi, aby w miejscu styku nie wypadała pozioma linia łączenia płyt styropianowych lub zastosowanie systemowej listwy dylatacyjnej do ociepleń dookoła domu.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Bary

dział 308
temat nr 631

Połączenie ścianek działowych murowanych z murowanymi ścianami nośnymi


Witam,
chciał bym się dowiedzieć jak prawidłowo powinny być połączone ściany działowe z konstrukcyjnymi (sylikaty 24 cm na konstrukcyjnych ścianach a działowe ściany 12 cm też sylikaty na cienką spoinę).

Moja ekipa budowlana proponuje mi połączyć ściankę działową z konstrukcyjną na strzępia. Mój świeżo budowany dom posadowiony jest na płycie fundamentowej i w dolnej kondygnacji nie było problemu bo to monolit. Natomiast na górnej kondygnacji - poddasze, jako strop zastosowano płyty kanałowe i tu już mam wątpliwości czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie "strzępia" do połączeń ścian. Do połączeń chciał bym zastosować kotwy takie jak na rysunku. Sylikaty są twardym materiałem i na pewno mocowanie kotew do ścian przysporzy ekipie trochę więcej problemów, ale chciał bym wykonać to połączenie poprawnie.

Kolejne pytanie to czy przy stawianiu ścian działowych na poddaszu powinno się zastosować na dole przekładkę - jakiś materiał poślizgowy np. papa, folia pod pierwszą warstwę?
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady architektom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 629

Z czego hydroizolacja pozioma pod ścianami?


1.Jaka papa powinna iść pod ściany nośne a także działowe? Bo są różne rodzaje jak się okazuje. Czy taka jest dobra jak na zdjęciu?
2. Inne rodzaje izolacji fundamentu od ścian?

Dane papy
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje ściany ściany działowe ściany nośne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

jpyt

dział 308
temat nr 628

Hydroizolacja fundamentu w gruncie piaszczystym


Witam, czy dla gruntów bardzo suchych o podłożu 4-5 metrów czystego piasku istnieje jakaś lżejsza forma hydroizolacji fundamentu na ławach lub płycie fundamentowej?
Czy tego typu podłoża pozwalają na jakąś oszczędność?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie z rozpoczętej inwestycji u mojego sąsiada za płotem.


15-20cm humusu i dalej tylko piasek
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©