porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 96
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
  

DanielChrz

dział 308
temat nr 615

Analizy c-w przegróód w miejscach niejednorodnych


Analizy c-w dla przegród dają różne wyniki w zależności od strefy i materiałów. A jak to jest z słupami stojącymi, podpierającymi, elementami betonowymi, betonowymi opaskami gdzie nie ma przenikania pary wodnej (chyba że jest a mi się źle wydaje)? Jak wówczas wyliczyć elewacje na takich elementach aby nie powstało na nich życie? Czy stosuje się na nich taką samą wyprawę jak dla reszty czy liczy się jakoś inaczej.
komentarze: 6 czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

klocki

dział 308
temat nr 611

Problemy z nazewnictwem hydroizolacji


Proszę o pomoc w doborze środków do hydroizolacji pionowej - fundamenty i poziomej - pod posadzki wewnątrz. Czym różni się masa bitumiczno-polimerowa od kauczukowej czy asfaltowej. Dlaczego w sklepach budowlanych są głównie masy bitumiczno-kauczukowe i asfaltowe, a polimerowych "ze świecą szukać" ?
Dziękuję
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał Dziubecki

dział 308
temat nr 607

Różne parametry paroprzepuszczalności materiałów


Szanowny Panie,

Jak porównywać parametry paroprzepuszczalności materiałów podawanych przez producentów w różnych jednostkach wg różnych norm np. folia paroizolacyjna ma podany opór dyfuzyjny 240.109 m2.s.Pa, co wg oświadczenia producenta stanowi Sd = 40 m. Czy można porównywać do Sd lub współczynnika paroprzepuszczalności wyrażonych w g/(m*H*Pa) lub paroprzepuszczalności 0,31 g/m2/24h?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe porady architektom porady inżynierom

Tomasz Pi

dział 308
temat nr 594

Dziwne ocieplenie dachu przez dewelopera


Witam,
kupiłem dom w zabudowie szeregowej. Zastałem takie warstwy ocieplenia ścian:
- blachodachówka, łaty, folia wiatroszczelna,
- 15 cm wełny szklanej,
- folia paroizolacyjna,
- 5 cm wełny,
- płyta k-g.
Z porównania z Pana książką widzę że jest to niewłaściwe ułożenie. Deweloper na początku stwierdził, ze trzeba będzie wszystko zrywać i wyjmować tak aby, folia izolacyjna została ułożona zaraz za płytą k-g bo tak jest w projekcie. Teraz wycofuje się z tego i twierdzi, że taka kolejność ocieplania jest stosowana w Niemczech.
Nie wiem co robić i czy zgodzić się na pozostawienie tego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inżynierom

Tomasz Kurpas

dział 308
temat nr 593

Posadowienie na płycie z termoizolacją nad płytą


Dzień dobry Panie Jerzy,
w najbliższym czasie zaczynam moją przygodę z budową domu. Mam kilka pytań dotyczących posadowienia z termoizolacją na płycie. Otóż wg projektu dom ma być posadowiony na płycie fundamentowej na poziomie -0,4m, dodatkowo należy wymienić grunt na głębokość -1.0m. W projekcie pisze aby wymienić 30 cm na tłuczeń, następnie 15cm piasek, 10cm chudy beton, 2 razy papa podkładowa płyta żelbetowa 30 cm. Projekt nie przewiduje opaski przeciwwysadzinowej.
Chcę wykonać pracę zgodnie ze sztuką więc chcę zasięgnąć Pana wiedzy i skonfrontować projekt z rysunkiem 1.19-13. Oto moje pytania:
-czy jako tłuczeń może być zastosowany dolomit czy tylko koniecznie musi być żwir gruboziarnisty
-czy jako izolacja może być użyta papa czy hydroizolacja polimerowo bitumiczna bezrozpuszczalnikowa? jeżeli tak to lepiej zastosować jednoskładnikową czy dwuskładnikową, czy użyć najpierw jakąś masę podkładową?
-czy zastosowanie opaski przeciwwysadzinowej jest konieczne?
-projekt nie przewiduje również drenażu, jest konieczny?
-jako dwie pierwsze warstwy ścian na rysunku w książce jest zaznaczony pustak lub bloczek termiczny, w moim projekcie projektant przyją dwie warstwy z bloczków fundamentowych a na tym dalej porotherm. Czy można w celu zniwelowaniu mostków użyc tam bloczka silikatowego 400? czy ma Pan inną propozycje?

Badania geotechniczne stwierdziły:
-0-30 humus
-30-90 piasek średni żółty, stopień zagęszczenie 0,38
-90-210 piasek średni żółty, stopień zagęszczenia 0,4
-210-300 piasek gliniasty lokalnie przewarstwiony piaskiem średnim, ciemno żólty
Głębokość zwierciadła wody 0,9 m.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom

andre

dział 308
temat nr 590

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

parter_strefa_dzienna
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Gites

dział 308
temat nr 586

Pielęgnacja ściany żelbetowej


W wielu miejscach podkreśla Pan, że beton po wylaniu należy przykryć szczelnie folią i pozostawić tak przez minimum tydzień bez zaglądania.
W jaki sposób poprawnie przykryć folią "górę" ściany żelbetowej? Ściana ma szerokość 30 cm a ponad jej górną powierzchnię będą wystawały na 20 cm pręty zbrojeniowe w kształcie odwróconego U. Mam nadzieję, że odręczny szkic oddaje sytuację. Jak widać, nie ma tutaj fizycznej możliwości żeby folia przylegała do betonu. W najlepszym przypadku po przykryciu stworzy się nam coś na kształt namiotu ale nie wiem czy spełni to swoją rolę.
Bardzo proszę o poradę jak w takim przypadku zabezpieczyć świeży beton przed zbyt szybkim wysychaniem?

Ściana żelbetowa
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 581

Montaż paroizolacji na stropie drewnianym


Panie Jerzy mam kilka pytań:
1. Z otrzymanych analiz wynika, że folia paroizolacyjna stropu nad parterem (strop drewniany, poddasze nieużytkowane), powinna mieć wynik o oporze Sd > 5 m. Rozumiem, że jakbym zastosował folię o współczynniku Sd > 100 m i większym, to będzie dobrze. Wolałbym zachować większą ostrożność i maksymalnie ograniczyć na ile jest możliwe przepływ wilgoci, także jak może Pan polecić folię o oporze Sd = 150 to z chęcią przemyślę.
2. Na co zwrócić uwagę dodatkowo przy wyborze foli paroizolacyjnej mając na uwadze strop drewniany i poddasze nieużytkowe, myślałem nad folią paroizolacyjną aluminiową, która niwelowałaby ucieczkę ciepła z budynku.
3. Folię po obwodzie przyklejamy taśma dwustronną butylową, czy szerokość taśmy butylowej 10 cm będzie optymalna? Czy te 10 cm wystarczy zachodzenia foli na ścianę zewnętrzną? Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze taśmy butylowej np. grubość, jakie inne parametry?
4. Czy folię paroizolacyjną lepiej przyklejać do stropu drewnianego zszywkami, czy taśmą butylową dwustronną. Jeśli zszywkami, to w te miejsca powinniśmy użyć taśmy aluminiowej samoprzylepnej zbrojonej tak by zachować szczelność. Co lepiej?
5. Czy dobrze przeczytałem, że łączenie foli paroizolacyjnej powinno być na zakład 15-20 cm, a do przyklejenia użyć taśmy aluminiowej zbrojonej samoprzylepnej, a w przypadku stropu drewnianego łączenie powinno być wyłącznie w linii środka krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

w.witkowski

dział 308
temat nr 576

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Krzysztof Madej

dział 308
temat nr 570

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
  

2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©