porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 57

 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Alina Ś.

dział 308
temat nr 011

Mokre po remoncie ściany w piwnicy kamienicy


... Od dwóch lat eksploatuję pensjonat, który powstał w wyniku remontu i rozbudowy istniejącej kamienicy. W pierwszym roku, po zimie pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach gdzie mamy magazynki restauracji oraz zaplecze gospodarcze kuchni. Mamy takie oto obrazy:

1. Na otynkowanych ścianach wewnętrznych i zewnętrznych nad posadzką na wysokość sięgającą 30-80 cm występują mokre plamy w kolorze brunatnym i szarym.

2. W tych miejscach tynk pęka, kruszy się i odstaje. Są też widoczne grube narośle i plamy w kolorze białym (proszek przypominający sól).

Podczas prac budowlanych przy wykonywaniu posadzek w piwnicach układana była izolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany na wysokość 15 cm. W roku ubiegłym ponownie wykonywaliśmy remont w piwnicach: wykonawca skuł tynk na wysokość 1 m od podłóg, uzupełnił nowym tynkiem oraz pomalował w większości farbą emulsyjną a farbą olejną na wysokość 30 cm nad podłogą. Prace te nie dały żadnych pozytywnych skutków, gdyż po tej zimie jest to samo, a farba odstaje całymi płatami i tylko czuć stęchlizną i grzybami.

- Uprzejmie proszę o pomoc! Co mamy zrobić? Sanepid grozi nam zamknięciem kuchni i restauracji.


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: budynki typu "plomba" izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia zasolenia zagrzybienia piwnice hydroizolacje renowacje

M. Kalinowski

dział 308
temat nr 015

Przeciekające szczeliny dylatacyjne posadzki i ścian garażu wielopoziomowego


... Eksploatujemy zespół mieszkalny wielorodzinny już po okresie gwarancji a chodzi o posadzki garażowe w dużym kompleksie mieszkaniowym z usługami i garażami podziemnymi w Warszawie. Wykonawca nie zastosował się do projektu budowlanego wykonawczego i zrezygnował z przewidzianej 2-warstwowej hydroizolacji na stropie oraz z wylewki posadzki z betonu grubości 70 mm. Nie wykonał także uszczelniania dylatacji wg projektu. Od strony posadzki do szczelin dylatacyjnych wciśnięto jakiś silikon, a pod stropem wciśnięto akryle.

Rezultatem tego są notoryczne przecieki między poziomami garażu podziemnego - płynie woda i błoto pośniegowe nanoszone przez auta. Poprzez dylatacje i mikropęknięcia w stropie woda z wyższych poziomów ścieka na karoserie samochodów na niższych poziomach. Auta są niszczone a my mamy poważny problem z odszkodowaniami.


Naszym zadaniem jest uszczelnienie tych dylatacji i pęknięć. Przesyłam kilka fotografii z aktualnego stanu. Płyta posadzki pokryta jest warstwami finalnymi o całkowitej grubości ok. 5 mm. Przy pochylniach (podjazdach) na posadzce nie wykonano dylatacji, a nawierzchnia tam pękła nieregularnie. Jakość betonu jest dobra, bo brak złuszczeń krawędzi i odspojeń. Zdjęcie z rysą dotyczy wylewki podjazdu do garażu, a pod tą rysą od spodu na stropie jest normalna dylatacja, podobnie zresztą jak na ścianach - wykonawca nie przeniósł dylatacji, więc tworzy się sama. W innych miejscach z dylatacji ścian też wypływa woda.

- Prosimy o podanie możliwości naprawy tego stanu.


nr 1 Dylatacja i pęknięcia wypełnienia widziane od strony garażu.
autor: Stefan P.
nr 2 Dylatacja i pęknięcia od strony posadzki garażu.
autor: Stefan P.
nr 3 Pęknięcia posadzki w miejscach braku dylatacji.
autor: Stefan P.
nr 4 Przeciek na dylatacji widziany pod stropem garażu.
autor: Stefan P.
nr 5 Kolejny przeciek na dylatacji pod stropem.
autor: Stefan P.
nr 6 Pęknięcia posadzki na podjeździe do garażu.
autor: Stefan P.
nr 7 Przeciek na stropie w miejscu pęknięć posadzki nad nim.
autor: Stefan P.
nr 8 Przeciek na dylatacji ścian.
autor: Stefan P.
nr 9 Przeciek dylatacji ścian garażu.
autor: Stefan P.
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: garaże dylatacje hydroizolacje posadzki betonowe przecieki spękania renowacje

Tomasz T.

dział 308
temat nr 032

Czy jastrych może popękać?


... Pytanie 1

Podłoga na gruncie: podsypka piaskowo-żwirowa gr. 30 cm, płyta betonowa (klasa betonu B15) gr. 15 cm, izolacja przeciwwilgociowa, styropian EPS 100 grub. 10 cm, folia budowlana, wylewka betonowa grub. 5 cm, posadzka. Ściana fundamentowa z bloczków betonowych grub. 38 cm, ściana parteru z ceramiki poryzowanej grub. 25 cm. - Czy w zaznaczonym miejscu (Rys.1) może dojść do spękań? Jeśli tak, to jak temu zapobiec?

Pytanie 2
Rys.2 Ściana parteru z ceramiki poryzowanej grub. 38 cm, ściana piętra z ceramiki poryzowanej grub. 25 cm, strop TERIVA 4,0/1, wieniec żelbetowy 24 x 24 cm, podłoga na stropie: styropian EPS 100 grub. 4 cm, folia budowlana, wylewka betonowa grub. 4 cm, posadzka. - Czy w zaznaczonym miejscu może dojść do spękań? Jeśli tak, to jak temu zapobiec?

nr 1 Rys. 1 Podłoga na gruncie.
autor: Tomasz T.
nr 2 Rys. 2 Podłoga na stropie.
autor: Tomasz T.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe ocieplenia jastrychy betonowe

J. Oskroba

dział 308
temat nr 047

Hydroizolacja podpiwniczenia przy wysokiej wodzie


... Realizujemy aktualnie budowę. Proszę o dokonanie analizy dokumentacji i wskazanie technologii zabezpieczenia fundamentu budynku. W trakcie robót ziemnych nastąpiły sączenia z boków i dna wykopu. Przed usunięciem ostatniej 50-centymetrowej warstwy gruntu i wykonaniem podsypki żwirowej wraz z betonem podkładowym, wykonaliśmy tymczasowy drenaż opaskowy. Planujemy wykonanie na koniec drenażu docelowego na poziomie ław fundamentowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na konieczność wykonania zamknięcia otworów technologicznych po ściągach i istnienie zbrojenia startowego wychodzącego z ław fundamentowych.

 

Z przekrojów geotechnicznych wynika, iż poziom wód gruntowych znajdował się 1 m powyżej poziomu posadzki piwnic. Nasze obawy budzi zachowanie się wody po wykonaniu zasypek pomimo drenażu docelowego w poziomie ław fundamentowych. Obawiamy się występowania wilgoci na powierzchniach poziomych posadzek.

- Czy nie jest konieczne wykonanie izolacji warstw posadzkowych w piwnicach? A jeśli tak to istotne będzie wykonanie izolacji poziomej oraz połączenie z pionową.


nr 1 Wycinek rysunków ław z projektu.
autor: Janusz Oskroba
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje posadowienia posadzki betonowe piwnice

Franciszek H.

dział 308
temat nr 056

Docieplenie podłogi na gruncie w starym domu


... Zamierzam położyć panele w moim przedwojennym domu, w którym mam ok. 5 cm wylewkę betonową a pod nią wylewkę chyba wapienną na gruncie. Stary parkiet zerwałem bo przeżarła go wilgoć. Chciałbym ocieplić podłogę bo strasznie ciągnie od tego betonu a jakakolwiek wylewka nie wchodzi w grę, bo mam już wykończoną kuchnię i była by zbyt duża różnica poziomów. Wymyśliłem żeby zerwać wszystko, położyć folię a potem warstwę styropianu (takiego zielonego - jest chyba twardszy innych) a na to duże pilśniowe płyty i panele podłogowe. Obawiam się jednak czy styropian, mimo że jest b. twardy się nie "udepcze" i panele się nie zapadną. Zastanawiam się też jak to wszystko połączyć, żeby nie chodziło.


Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne ruch wilgoci remonty renowacje podłogi posadzki betonowe

Marek Twarowski

dział 308
temat nr 065

Jak zagęszczać i czym pod podłogą na gruncie?


Mam wybudowany stan surowy domu murowanego. Teraz przystępuję do wykonywania posadzek w domu i garażu. Mam pytania:

1. Z czego wykonać podsypkę: piasku czy żwiru?

2. Czy może być kruszywo okrągłe płukane czy łamany grys?

3. Przy zagęszczaniu jaka ma być grubość jednej warstwy?

4. Powiedziano mi w wypożyczalni zagęszczarek, że zagęszczanie mechaniczne gdy fundament już stoi jest szkodliwe dla konstrukcji. Jeśli to prawda, to mam ręczną zagęszczarkę (waży 50  kg) - czy mogę ją zastosować?
5. Rury PCV kanalizacji (poziomy) ułożone będą w warstwie zagęszczanej - czy będzie można dynamicznie zagęszczać?


komentarze: 10
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi domy jednorodzinne posadzki betonowe

Jan Kazberuk

dział 308
temat nr 067

Czy można zastąpić beton podkładowy folią kubełkową?


Ze znajomym mam spór. Obaj budujemy domy dla siebie sposobem gospodarczym. Chodzi o to że producenci podają że folią kubełkową można zastąpić warstwę chudego betonu pod podłogi leżące na gruncie.
Czy tak można? Czy można ją zastosować w moim przypadku w garażu: najpierw folia kubełkowa na grunt, potem warstwa styropianu EPS-100 grubości 15 cm i na to wylewka betonowa B20 grubości 5 cm?
Czy trzeba taką folię wywijać na ściany (zaginać) i jak wtedy zachować szczelność na narożach i w kątach posadzki?

Jeśli producenci kłamią, to czy należy zbroić beton na gruncie oraz wylewkę na izolacji termicznej?  Znajomy utrzymuje że wystarczy mi 10-12 kg włókien Dramix na 1m3 betonu a inne publikacje mówią że 20 kg. Jak z tym jest?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki betonowe garaże

M. Maniecki

dział 308
temat nr 068

Postument pod zbiornik 500 l wody ciepłej


Czy część podłogi parteru na której będzie stał zbiornik c.w.u. objętości 500 litrów o masie ponad 550 kg należy dylatować od reszty podłogi? Jeśli tak, to cz ma to być dylatacja na wskroś przez podłogę i beton podkładowy aż do gruntu czy tylko w podłodze?


Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki betonowe

Damian Wyszyński

dział 308
temat nr 069

Hydroizolacja z folii PE pod podłogą na gruncie


Chyba mój wykonawca coś czaruje? Otóż, izolacja pozioma na ścianach fundamentowych pod murem jest wykonana z papy termozgrzewalnej - ale jak ją połączyć z izolacją poziomą podłogi parteru którą wykonawca chce wykonać z folii PE?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe posadzki betonowe podłogi błędy projektowe błędy wykonawcze

Agnieszka Jędryka

dział 308
temat nr 074

Jaki beton podkładowy pod podłogę na gruncie?


Mam pytania:

1. Czy beton podkładowy podłogi gruby na 10 cm z betonu B15 musi być z suchego ubitego betonu czy ma być wylany pompą z mokrego betonu B15?

2. W jakich odstępach zrobić trzeba dylatacje i czy wystarczą nacięcia tarczą?


komentarze: 12
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne podłogi posadzki betonowe dylatacje porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom


 
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.