porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19


 
 
2
 
1
 
 
 
M. Kalinowskitemat nr 308-015
visibility czytano 2 razy

Przeciekające szczeliny dylatacyjne posadzki i ścian garażu wielopoziomowego


... Eksploatujemy zespół mieszkalny wielorodzinny już po okresie gwarancji a chodzi o posadzki garażowe w dużym kompleksie mieszkaniowym z usługami i garażami podziemnymi w Warszawie. Wykonawca nie zastosował się do projektu budowlanego wykonawczego i zrezygnował z przewidzianej 2-warstwowej hydroizolacji na stropie oraz z wylewki posadzki z betonu grubości 70 mm. Nie wykonał także uszczelniania dylatacji wg projektu. Od strony posadzki do szczelin dylatacyjnych wciśnięto jakiś silikon, a pod stropem wciśnięto akryle.

Rezultatem tego są notoryczne przecieki między poziomami garażu podziemnego - płynie woda i błoto pośniegowe nanoszone przez auta. Poprzez dylatacje i mikropęknięcia w stropie woda z wyższych poziomów ścieka na karoserie samochodów na niższych poziomach. Auta są niszczone a my mamy poważny problem z odszkodowaniami.


Naszym zadaniem jest uszczelnienie tych dylatacji i pęknięć. Przesyłam kilka fotografii z aktualnego stanu. Płyta posadzki pokryta jest warstwami finalnymi o całkowitej grubości ok. 5 mm. Przy pochylniach (podjazdach) na posadzce nie wykonano dylatacji, a nawierzchnia tam pękła nieregularnie. Jakość betonu jest dobra, bo brak złuszczeń krawędzi i odspojeń. Zdjęcie z rysą dotyczy wylewki podjazdu do garażu, a pod tą rysą od spodu na stropie jest normalna dylatacja, podobnie zresztą jak na ścianach - wykonawca nie przeniósł dylatacji, więc tworzy się sama. W innych miejscach z dylatacji ścian też wypływa woda.

- Prosimy o podanie możliwości naprawy tego stanu.


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: garaże dylatacje hydroizolacje posadzki betonowe przecieki spękania renowacje

Joanna L.temat nr 308-019
visibility czytano 87 razy

Zalane stropy i ściany przeciekiem z wyższej kondygnacji


... Kupiłam nowe mieszkanie w stanie developerskim i chcę je wykończyć, ale od tygodnia mam zalane mieszkanie. Piętro wyżej hydraulik źle podłączył instalacje w podłodze i jest wyciek. W kilku pokojach u mnie mam zalania wodą na suficie. Piętro wyżej wyciek został 2 dni temu usunięty ale u mnie nic nie wysycha mimo otwierania okien.

- Kiedy można robić wykończenie?

Fachowiec twierdzi, że można już pracować bez obaw gdyż materiały do szpachlowania też są mokre bo rozrabiane wodą to razem wyschną z mokrymi ścianami i sufitem. Coś mi jednak mówi że to nie prawda.

- Proszę o fachową opinię w tej sprawie.


Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty zawilgocenia suszenie wysychanie wykończenia

Zdzisława Nowaktemat nr 308-039
visibility czytano 341 razy

Naprawa mocno przeciekającego tarasu


... Kupiliśmy dom wybudowany 7 lat temu. Ma okazały taras o powierzchni 40 m2 nad salonem. Z tarasem mamy problem. Nad salonem stale przecieka latem i zimą. Taras będzie remontowany. Wykonawca oglądał i chce rozebrać wszystkie warstwy a potem położyć ponownie jak były tyle, że nowymi materiałami - ponoć rewelacyjnymi.

- Czy dla takiego tarasu trzeba wykonywać wcześniej jakieś obliczenia czy nie trzeba? Nasz wykonawca twierdzi, że taras to nie ściana i nie trzeba żadnych obliczeń, że "szkoda kasy".

Wykonawca chce na tym tarasie przyklejać płytki i fugować jakąś masą poliuretanową o której wyczytał w Muratorze. Ponoć to rewelacyjna i skuteczna metoda. Jak Pan to ocenia?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne tarasy naprawy przecieki

Tomasz T.temat nr 308-042
visibility czytano 3 razy

Remont starego balkonu wspornikowego


... Balkon: Szerokość płyty 1,00 m, długość ok. 60 m, posadzka płyty balkonu - płytki lastriko grub. 2,5 cm, hydroizolacja - 2 x papa na lepiku, grub. płyty żelbetowej 15 cm.

Na zdjęciu są widoczne prostopadłe do elewacji budynku zarysowania i przecieki płyty balkonowej.

1. Czy pod izolacją termiczną balkonu wspornikowego należy ułożyć paroizolację?

2. Czy spodnia warstwa płyty balkonowej (izolacja termiczna) musi być pokryta tynkiem lub powłoką o wysokim oporze dyfuzyjnym?
3. Czy zarysowania płyty żelbetowej wspornikowej spowodowane są odkształceniem termicznym powstałym na skutek braku dylatacji? Jeśli tak, to jak należy uwzględnić ten fakt przy projektowaniu remontu balkonu?


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: balkony domy energooszczędne domy jednorodzinne remonty docieplenie

centaurtemat nr 308-1015
visibility czytano 385 razy

Spadek ciśnienia na kotle podczas wygrzewania jastrychu


Od około tygodnia Włączony mam program wygrzewanie jastrychu piec Vaillant po ośmiu dniach grzania na piecu pojawił się sygnał wyłączenie awaryjne brak ciśnienia wody po dobiciu zaworem wody piec pracuje kilka do kilkunastu godzin i ponownie się wyłącza znowu dobijam wodę kilkanaście godzin pracy i wyłącza się robiłem już tak 4 razy Jaka może być przyczyna takiego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 252 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

lukmattemat nr 308-1275
visibility czytano 301 razy

Montaż balustrady na balkonie


Panie Jerzy prosiłbym o instrukcję jak prawidłowo zamontować balustradę na balkonie. Z tego co wyczytałem to są dwie możliwości montowania od góry (na płytki) lub z boku balkonu. Który sposób jest lepszy i jak prawidłowo się do tego zabrać? W jakim momencie najlepiej zamontować balustradę balkonu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balustrady balkony porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Gawliktemat nr 308-1572
visibility czytano 555 razy

Ocieplenie i hydroizolacja żelbetowego daszku nad wejściem


Jak poprawnie zaprojektować termoizolację i hydroizolację żelbetowego daszku płaskiego nad wejściem do domu, tak aby zminimalizować mostek cieplny i nie mieć problemów z przeciekiem?
Daszek nieużytkowy, nikt tam chodzić nie będzie. Na tą chwilę założenie jest takie, że od góry ocieplenie 15 cm XPS, od dołu i od czoła EPS - 10 cm. Od góry warstwa dociskowa z wytworzonym spadkiem i na niej hydroizolacja. Czy w przypadku takiego daszku, można zrezygnować z warstwy dociskowej i przyklejać płyty XPS ze spadkami?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom daszki nad wejściem

MKtemat nr 308-1590
visibility czytano 440 razy

Dziwny grzyb na suficie


Szanowny Panie
Chciałbym prosić o opinię na temat tego, co mogło być przyczyną takiego zjawiska, jak obrazują załączone zdjęcia?
Nie jest to budynek, w którym miałem okazję być. Pytam jedynie na podstawie zdjęć. Przypuszczam, że jest to pomieszczenie typu garaż, o czym świadczy sposób zaizolowania sufitu - płyty z wełny mineralnej, ułożone od dołu (czyli domniemam, że od strony pomieszczenia "zimniejszego"). Zakładając, że płyty izolacyjne charakteryzują się współczynnikiem oporu dyfuzyjnego na poziomie 1,0 [-] zjawisko to, według mnie, prawdopodobnie nie wynika z właściwości samej izolacji. Szczególnie, że grzyb wychodzi spomiędzy płyt. Dziwi mnie osobiście, że problem pojawił się w jednym miejscu. Być może doszło tam do jakiejś nieszczelności, a następnie woda uległa kondensacji? Z drugiej strony nie wiemy też jakie warunki środowiskowe panują w pomieszczeniu górnym - jeżeli byłoby ono nieużytkowane, a temperatura tam byłaby niższa od temperatury w garażu, to mielibyśmy sytuację jak izolacja od wewnątrz, bez bariery paroizolacyjnej.
Nie wiem czy zgadza się Pan z moimi tezami. Byłbym wdzięczny za opinię i podania ewentualnych możliwych przyczyn, jakie spowodowały przedstawioną sytuację (jedynie na podstawie zdjęć).
Z wyrazami szacunku

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania mykologiczne zagrzybienia

Lennytemat nr 308-1955
visibility czytano 372 razy

Przecieki dachu po wykonaniu deskowania i łacenia


Dzień dobry.
Taki problem z dachem, po deszczu pojawiły się przecieki. Dach przygotowany pod dachówkę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze dachy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.