porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 88


 
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Remigiusz Drozdowski

dział 308
temat nr 002

Fundament z kamienia, zawilgocenia i zagrzybienia w starym domu


... Mam podpiwniczony dom poniemiecki z roku 1910. Fundamenty są kamienne. Zrobiłem 3 lata temu w ścianach iniekcją krystaliczną - trochę pomogła bo na parterze nie mam już mokrych ścian, ale w domu jest wilgoć, szczególnie w jednym pokoju grzyb na ścianie oraz wilgoć w piwnicy.

 

Dom był popękany w kilku miejscach, np. na wschodniej ścianie duże pęknięcie narożnika (nad piwnicą). Nie było żadnej izolacji (pionowej czy poziomej) - z wyjątkiem jednej ściany, którą przebudowywał kiedyś teść. Dodać muszę, że ściana to jednowarstwowy mur (od wewnątrz cegła glinianka - surowa glina formowana w prostokąty, z zewnątrz cegła palona - typowa niemiecka). Dom od zewnątrz pomalowany farbą chlorokauczukową do malowania statków!!! Piwnica - ściany kamienne, podłoga klepisko. Wyczuwa się wilgoć, kamienie stale mokre.

 

Rok po tej iniekcji, chcąc zlikwidować mokre ściany w saloniku postanowiłem budynek ocieplić. Wykonałem na 2/3 domu ocieplenie styropianem 10 cm - wcześniej zbiłem tynk wraz z farbą i zakończyłem na siatce zatopionej w kleju. W tym roku dokończę brakującą część a przyszłym położę tynk. W sypialni odczuwam wilgoć a ściana zachodnia od wewnątrz została pokryta styropianem 5 cm.

 

Piwnica 2 lata temu została otynkowana i wylano podłogę niestety bezpośrednio na klepisko. Po tym fakcie zauważyłem mokre ściany w narożnikach. Odkopałem fundamenty (tylko na długości ścian piwnicy i metr więcej) z zamiarem zaizolowania jw i położenia folii kubełkowej. Po odkopaniu zobaczyłem dwie sprawy: grunt wokoło to glina i to lepka jak plastelina oraz to, że fundament jest bardzo nierówny (dużo wybrzuszeń itp).

Poniżej fundamentu nie dałem drenażu, jako że nie robiłem odkrywki wokół całego domu, poza tym nie ma gdzie odprowadzić wody z drenażu.


W piwnicy niestety mam nadal mokre ściany a nawet kałuże w narożnikach podłogi. Odkopałem fundament do końca i chciałem dać Dysperbit i folię kubełkową. Niestety fundament jest tak koślawy, że emulsja się nie trzyma (pomiędzy kamieniami glina - zresztą wokół domu też glina, nawet nie wiem jak kamienie się trzymają w fundamencie ... jakby spoin nie było). Więc planuję dać czarną folię i folię kubełkową a potem zasypać wszystko żwirem i piaskiem. Czy może tak być?


visibility czytano 8 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje zawilgocenia zagrzybienia piwnice ochrona drewna membrany kubełkowe remonty renowacje podbicia fundamentów przemarzanie ocieplenia

Maria J.

dział 308
temat nr 005

Przeciekające fundamenty domu i zawilgocenia w piwnicy


... Przy większych opadach deszczu mam wodę w piwnicy - przecieka ściana fundamentowa prawdopodobnie z powodu złej izolacji (budynek z roku 1970). Dom znajduje się na skarpie i to właśnie od strony stoku jest zalewana piwnica przez ścianę fundamentową. Również w garażu pojawia się woda na styku ściany z posadzką. Na zewnętrznej stronie tej ściany są schody, których zarys widać wyraźnie od środka garażu. Ściana garażowa jest od wewnątrz zniszczona bardzo, odpada tynk i na powierzchni widoczne są białe sproszkowania.
10 lat temu był wykonany drenaż od strony stoku i izolacja pionowa papą. Niestety, niewiele to dało. - Jak poradzić z tym wszystkim?


visibility czytano 4 razy
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty remonty zawilgocenia hydroizolacje renowacje piwnice zagrzybienia zasolenia

Franciszek H.

dział 308
temat nr 006

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


... Prowadzę roboty ogólnobudowlane. Interesuję się pewnym zabytkowym ogrodzeniem pałacu w Łodzi. Ogrodzenie to wykonane jest z cegły pełnej i niszczy się coraz bardziej z upływem lat. Odpada tynk i farba. Na czapkach muru i słupków wykonanych z piaskowca porastają mchy i glony. W różnych miejscach mur pęka. Jeżeli otrzymam poradę, to złożę ofertę inwestorowi na renowację tego muru.

- Jaka jest przyczyna takiego stanu ogrodzenia i jak ją powstrzymać?


visibility czytano 1545 razy
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: obiekty zabytkowe renowacje ruch wilgoci zawilgocenia zasolenia ogrodzenia murowane

Alina Ś.

dział 308
temat nr 011

Mokre po remoncie ściany w piwnicy kamienicy


... Od dwóch lat eksploatuję pensjonat, który powstał w wyniku remontu i rozbudowy istniejącej kamienicy. W pierwszym roku, po zimie pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach gdzie mamy magazynki restauracji oraz zaplecze gospodarcze kuchni. Mamy takie oto obrazy:

1. Na otynkowanych ścianach wewnętrznych i zewnętrznych nad posadzką na wysokość sięgającą 30-80 cm występują mokre plamy w kolorze brunatnym i szarym.

2. W tych miejscach tynk pęka, kruszy się i odstaje. Są też widoczne grube narośle i plamy w kolorze białym (proszek przypominający sól).

Podczas prac budowlanych przy wykonywaniu posadzek w piwnicach układana była izolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany na wysokość 15 cm. W roku ubiegłym ponownie wykonywaliśmy remont w piwnicach: wykonawca skuł tynk na wysokość 1 m od podłóg, uzupełnił nowym tynkiem oraz pomalował w większości farbą emulsyjną a farbą olejną na wysokość 30 cm nad podłogą. Prace te nie dały żadnych pozytywnych skutków, gdyż po tej zimie jest to samo, a farba odstaje całymi płatami i tylko czuć stęchlizną i grzybami.

- Uprzejmie proszę o pomoc! Co mamy zrobić? Sanepid grozi nam zamknięciem kuchni i restauracji.


visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: budynki typu "plomba" izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia zasolenia zagrzybienia piwnice hydroizolacje renowacje

M. Kalinowski

dział 308
temat nr 015

Przeciekające szczeliny dylatacyjne posadzki i ścian garażu wielopoziomowego


... Eksploatujemy zespół mieszkalny wielorodzinny już po okresie gwarancji a chodzi o posadzki garażowe w dużym kompleksie mieszkaniowym z usługami i garażami podziemnymi w Warszawie. Wykonawca nie zastosował się do projektu budowlanego wykonawczego i zrezygnował z przewidzianej 2-warstwowej hydroizolacji na stropie oraz z wylewki posadzki z betonu grubości 70 mm. Nie wykonał także uszczelniania dylatacji wg projektu. Od strony posadzki do szczelin dylatacyjnych wciśnięto jakiś silikon, a pod stropem wciśnięto akryle.

Rezultatem tego są notoryczne przecieki między poziomami garażu podziemnego - płynie woda i błoto pośniegowe nanoszone przez auta. Poprzez dylatacje i mikropęknięcia w stropie woda z wyższych poziomów ścieka na karoserie samochodów na niższych poziomach. Auta są niszczone a my mamy poważny problem z odszkodowaniami.


Naszym zadaniem jest uszczelnienie tych dylatacji i pęknięć. Przesyłam kilka fotografii z aktualnego stanu. Płyta posadzki pokryta jest warstwami finalnymi o całkowitej grubości ok. 5 mm. Przy pochylniach (podjazdach) na posadzce nie wykonano dylatacji, a nawierzchnia tam pękła nieregularnie. Jakość betonu jest dobra, bo brak złuszczeń krawędzi i odspojeń. Zdjęcie z rysą dotyczy wylewki podjazdu do garażu, a pod tą rysą od spodu na stropie jest normalna dylatacja, podobnie zresztą jak na ścianach - wykonawca nie przeniósł dylatacji, więc tworzy się sama. W innych miejscach z dylatacji ścian też wypływa woda.

- Prosimy o podanie możliwości naprawy tego stanu.


visibility czytano 2 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: garaże dylatacje hydroizolacje posadzki betonowe przecieki spękania renowacje

Szczepan Mach

dział 308
temat nr 026

Izolacja fundamentu w kamienicy


... Mieszkam w Gdańsku, w starej, ale dość solidnej kamienicy wybudowanej w latach 20-tych XX w, zamieszkałej przez 6 rodzin. W związku z koniecznością wykonania remontu dachu, nasza Wspólnota podpisała z właścicielem umowę, zgodnie z którą w zamian za naszą adaptację strychu na lokal mieszkalny, zobowiązany był on do wykonania izolacji fundamentów. Fundament wykonany jest z białej cegły. Sądząc z oględzin jest w dobry stanie, natomiast słabym punktem są spoiny pomiędzy cegłami, które w wielu miejscach mają konsystencję piasku i się sypią. Właściciel wykonał izolację w ten sposób, że:
- po wyczyszczeniu muru szczotkami, dwukrotnie pokrył mur rozpuszczalnikową emulsją bitumiczną,
- ułożył folię kubełkową zakończoną nad powierzchnią ziemi poziomą listwą,
- zasypał wykop gruntem rodzimym.
Ponieważ mieliśmy liczne zastrzeżenia do jakości prac, wdaliśmy się w spór z właścicielem i żeby się podeprzeć jakąś wiedzą przejrzeliśmy w internecie polskim i niemieckim trochę stron dot. izolowania fundamentów. I wtedy się przeraziliśmy! Wynika, że tak wykonana izolacja może wręcz w pewnych przypadkach zwiększyć zawilgocenie fundamentów. W związku z tym odmówiliśmy podpisania aktu notarialnego z właścicielem.

- Co począć w tej sytuacji?


visibility czytano 46 razy
Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: hydroizolacje fundamenty kamienice domy murowane remonty renowacje

Tomasz T.

dział 308
temat nr 036

Pęknięcia drewnianych elementów więźby dachowej


... Co powoduje, że elementy więźby dachowej mają pęknięcia równoległe do włókien na całej swej długości - jak widać na załączonej fotografii?


visibility czytano 4973 razy forum komentarzy: 81
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: obiekty zabytkowe dachy renowacje

Tomasz T.

dział 308
temat nr 041

Ocieplenie ścian od środka piętra zabytkowego domu


... Jestem architektem i mam do rozwiązania ocieplenie zabytkowego domu. Dom mieszkalny jednorodzinny pod Wrocławiem (zasiedlenie ok. 1910 r.); poddasze użytkowe, pokoje dzienne, sypialnie, ściany szczytowe z cegły ceramicznej pełnej grub. 25 cm, obustronnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym grub. ok. 2 cm; połać dachowa ocieplona wełną mineralną grub. 30 cm. Obecnie nie ma już stropu nad najwyższą kondygnacją - oznacza to, że z dwóch kondygnacji (piętra i poddasza) powstała jedna kondygnacja.
Rzut poziomy piętra jest to rzut poziomy parteru, gdzie ściany mają grubość 38 cm + tynki. W poziomie rozebranego stropu dochodzi do przewężenia ściany, tj. grub. 25 cm + tynki. Oznacza to, że w obrębie kondygnacji piętra występuje  przewężenie ściany szczytowej. Żaden z przewodów kominowych nie jest wolny, ani otwarty na górnej kondygnacji. W dachu zamontowane są dwa okna połaciowe.

- Jak należy wykonać docieplenie ścian szczytowych od wewnątrz (ze względu na walory architektoniczne elewacji budynku) i jakie zastosować materiały?


visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy energooszczędne izolacje cieplne obiekty zabytkowe poddasza użytkowe docieplenie remonty renowacje

Franciszek H.

dział 308
temat nr 056

Docieplenie podłogi na gruncie w starym domu


... Zamierzam położyć panele w moim przedwojennym domu, w którym mam ok. 5 cm wylewkę betonową a pod nią wylewkę chyba wapienną na gruncie. Stary parkiet zerwałem bo przeżarła go wilgoć. Chciałbym ocieplić podłogę bo strasznie ciągnie od tego betonu a jakakolwiek wylewka nie wchodzi w grę, bo mam już wykończoną kuchnię i była by zbyt duża różnica poziomów. Wymyśliłem żeby zerwać wszystko, położyć folię a potem warstwę styropianu (takiego zielonego - jest chyba twardszy innych) a na to duże pilśniowe płyty i panele podłogowe. Obawiam się jednak czy styropian, mimo że jest b. twardy się nie "udepcze" i panele się nie zapadną. Zastanawiam się też jak to wszystko połączyć, żeby nie chodziło.


visibility czytano 9 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne ruch wilgoci remonty renowacje podłogi posadzki betonowe

T.T.

dział 308
temat nr 082

Bezwładność cieplna, zasolenia murów


1. Co to oznacza, że ściana charakteryzuje się dużą bezwładnością termiczną?

2. Jak wyjaśnić pojawiające i znikające wilgotne plamy na murach budynku w zależności od warunków atmosferycznych?

3. W jaki sposób skład chemiczny soli występujący w murach (np. wskutek podciągania kapilarnego) wskazuje na źródło zawilgocenia?

4. Jak wytłumaczyć krystalizację soli w murze?

visibility czytano 93 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury zawilgocenia zasolenia renowacje ruch wilgoci tynki wykwity


 
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
d0508aaf871e1b7a7475df8bb13daf96.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
70cdf6d57c1763c8c6a53dc581f1a2a5.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.