porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 16


 
 
2
 
1
 
 
 
Marian Ptemat nr 308-001
visibility czytano 3951 razy

opaska wokół domu, odprowadzenie wody z rur spustowych, drenaż


... Kupiłem dom w stanie developerskim. Nie wiem jak zabezpieczone są fundamenty. Wokół domu jest opaska szer. 50 cm wysypana grubym żwirem, natomiast pod rurami z rynien w opasce są zrobione niecki betonowe skąd woda miała odpływać na ogród. Te niecki się zapadły i powstał spadek w kierunku domu a woda z rynien podpływa w stronę domu.

- Czy napływająca do opaski woda zaszkodzi fundamentowi?

- Czy te niecki przebudować by były wyżej?

- Czy wokół domu trzeba usunąć gruby żwir z opaski i w to miejsce położyć chodnik z kostki betonowej a usunąć te niecki?


Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe drenaże

T.T.temat nr 308-215
visibility czytano 84 razy

Kiedy stosować zbiorniczki zlewowe do rynien?


Kiedy zachodzą przesłanki do połączenia rynny dachowej z rurą spustową za pomocą zbiorniczków zlewowych?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: rynny i rury spustowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

cytrustemat nr 308-620
visibility czytano 929 razy

Dachy bez okapu w domach


Dzień dobry,
chciałbym zapytać o dach bez okapu, przykładowe zdjęcie z internetu.
1. jak powinno wyglądać zakończenie i izolacja takiego dachu?
2. jak przystosować elewacje do dachu bez okapu?
3. czy są jakieś istotne przeciwwskazania żeby nie stosować takiego typu zakończenia dachu?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje fizyka budowli dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-1206
visibility czytano 637 razy

Zorganizowanie odprowadzenia wody deszczowej z rur spustowych


Może nie w temacie budowy domu ale coś Pan poradzi doradzi?
Połączyłem sobie dwie rynny rurami i odprowadzam wodę do stawiku. Działka idzie lekko w dół z przodu do tyłu w kierunku stawiku, za płotem usypana jest duża skarpa i woda opadowa płynie po całej działce a na końcu gdzieś zawsze sobie zrobi koryto i wymywa mi całą skarpę. Obłożyłem płytami ażurowymi, a rurę od rynien miałem zasypaną i dwa dni potem wszystko wymyło i ją odkryło - widoczne wszystko na zdjęciach. Czy tylko wysoka trawa na mojej działce jak i zarośnięte płyty ażurowe pomogą że nie będzie mi robić takich rowów? Z drugiej strony domu również dwie rynny chcę połączyć i odprowadzić aż do stawiku. Więcej zdjęć zamieszczę w komentarzach.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego odwodnienia porady inwestorom

GGtemat nr 308-1503
visibility czytano 403 razy

Mech na dachówce bitumicznej


Panie Jerzy,
Nad wejściem do budynku mieliśmy płaski, wspornikowy, żelbetowy daszek pokryty 2 x papa wierzchniego krycia. Odpływ z daszku był wykonany w postaci dwustronnego spadku na zewnątrz zgodnie z kątem pochylenia (brak rynny i rury spustowej). W 2009 roku postanowiliśmy zmienić lekko architekturę daszku jak na zdjęciu. Nie wiemy, jak wygląda konstrukcja daszku, ale podejrzewam, że jest to układ krokwiowy + poszycie pełne w postaci desek lub płyt OSB i na to papa podkładowa + gont bitumiczny. Obróbka blacharska wzdłuż ściany i w okapie jak widać na zdjęciu. Jeśli ma to znaczenie to daszek styka się jedną stroną ze ścianą nieogrzewanej klatki schodowej (ta ściana, w której są drzwi wejściowe), a z drugiej strony ze ścianą od kuchni parteru. Jak widać na zdjęciach gont bitumiczny pokryty jest mchem.
Pytanie moje jest takie. W jaki sposób można zlikwidować ten mech i jak naprawić ten daszek aby mech w przyszłości nie powracał.

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne porady inwestorom

pepertemat nr 308-1564
visibility czytano 423 razy

Odprowadzenie wody z dachu, a posadowienie na płycie


Planuję odprowadzenie wody z rynien do podziemnego zbiornika na deszczówkę. Mój projekt zakłada płytę fundamentową z termoizolacją na płycie. Czytałem kilka porad odnośnie odprowadzenia wody z rynien (m.in. 1206 wraz z komentarzami). Chciałbym zapytać jeszcze o kilka spraw.

1. Czy lepiej poprowadzić rury odprowadzające wodę z rynien pod płytą, czy naokoło płyty?
2. Chciałbym odprowadzić do tego samego zbiornika wodę z odwodnienia liniowego w garażu. Jak poprowadzić rury? Prostopadle przez płytę, a potem poziomo (z lekkim spadkiem)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego odwodnienia odpływy liniowe wewnętrzne porady inwestorom rynny i rury spustowe

Michał D.temat nr 308-1725
visibility czytano 336 razy

Montaż rur spustowych od rynien na ścianie ocieplonej BSO


Mam pytanie o poprawny montaż rynien (mocowanie), przy dużych grubościach styropianu. W moim przypadku jest 30 cm styropianu czy poprawnie będzie użycie (kołek wkręt ślimak - długości 10 cm), a do tego śruba mocująca. Bo dostanie się do muru (ytong) kołkiem rozporowym jest trudne z uwagi na brak znalezienia takiego produktu, ewentualnie spawanie wchodzi w grę i zrobienie przedłużki.

Czy jeśli można użyć kołka ślimakowego to 3 szt. na 3 m rynny byłby wystarczające. Rynna oddalona od ściany 5 cm. Np. taki kołek.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom

kisaladawidtemat nr 308-1758
visibility czytano 288 razy

Rury spustowe ukryte w ociepleniu


Panie Jerzy,
Chciałbym wykonać rurę spustową odprowadzającą wodę z tarasu ukrytą pod warstwą elewacji - jak to najlepiej zrobić? Rura wpustu oraz przelewu bezpieczeństwa ma średnicę 110 mm i ma przekrój okrągły, z tego co się zorientowałem rury spustowe podtynkowe mają przekrój prostokątny, więc pojawia się problem zmiany przekroju poprzecznego rury. Dodam, że ocieplenie będzie miało grubość 20 cm.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

INNOtemat nr 308-1767
visibility czytano 413 razy

Warstwy dachu stromego z wpuszczanymi rynnami


Mam w projekcie nietypowy układ warstw w dachu stromym. Dach drewniany o kącie 53 i 54 stopnie zlokalizowany w Zakopanem, na rzucie litery T. Układ warstw jak w załączniku. Taki układ warstw wymusiła chęć ukrycia rynny w płaszczyźnie połaci dachowej i rury spustowej w okapie. Oto moje pytania i wątpliwości
1. Na rysunku zaznaczyłem dwa miejsca lokalizacji wlotu powietrza. Które z nich jest wg. Pana lepsze?
2. Folia paroizolacyjna (łączenia samoprzylepną taśmą aluminiową zbrojoną w osi krokwi). Brak łat więc nie mam jak skleić foli w poziomie. Czy zatem pozostaje mi układanie jej w pionowych pasach o szerokości jak rozstaw krokwi i łączenie taśmą na krokwi?
3. Rozumiem, że ruszt z drutu ocynkowanego robimy tylko dla podtrzymania ostatniej najniżej położonej warstwy wełny t.j. praktycznie w płaszczyźnie paroizolacji?
4. Rozumiem, że największym problemem przy takim układzie warstw są siły poziome działające na łatę 5x10cm, która jest mocowana w rozstawie co 50cm do krokwi. Być może oprócz mocowania za pomocą gwoździ skrętnych będzie potrzebne mocowanie łaty do krokwi za pomocą kątownika?
5. Czy są jakieś dodatkowe minusy takiego układu warstw oprócz tych które poruszyłem w pytaniach powyżej?W dachu będzie zamontowanych 11 okien połaciowych 94x140. Wydaje mi się , ze nie powinno być problemu z ich montażem przy takim układzie warstw.
6. Dlaczego taki układ warstw nie jest stosowany skoro daje podstawową zaletę t.j. ocieplenie krokwi od strony zewnętrznej i likwidację mostka termicznego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy porady architektom

Mavericktemat nr 308-1900
visibility czytano 309 razy

Materiał na rynny i rury spustowe


Z jakiego materiału najlepiej wybrać rynny. Czy te z PCV są wystarczająco dobre, czy może lepiej dopłacić do stalowych, aluminiowych lub tytan cynk? Czy do mocowania rur spustowych można użyć kołków jak na zdjęciu? (ściany z silki, 24 cm styropian)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.