porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 9


Łukasz Ziaja

dział 308
temat nr 333

Czy sauna w domu to tylko kolejny mebel?


Po ochłonięciu, jestem pod wrażeniem Pana wiedzy budowlanej i zaangażowania emocjonalnego w temat budowy dobrego domu. Poproszę o opisanie czy zastosowanie sauny w domu należy traktować jak jeszcze jeden mebel czy coś więcej? Nie ukrywam, że na co dzień widzimy iż zastosowanie sauny to żaden problem - ot jeszcze jeden mebel w domu.Czy tak być powinno?

visibility czytano 64 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe sauny wentylacja budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom

Justyna B.

dział 308
temat nr 597

Konsultacja projektu w zakresie termo- i hydroizolacji


Witam,
zwracam się z prośbą o informację ile kosztowałaby ocena projektu domu jednorodzinnego pod kątem termo- i hydroizolacji - z ewentualnymi wytycznymi dla wykonawcy? Nasz projekt nie zawiera szczegółowych informacji, a mamy problem z wodami gruntowymi. Nie do końca ufamy też wiedzy wykonawcy.
Bardzo proszę o szybką odpowiedz.
visibility czytano 27 razy
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady architektom

rydzyk

dział 308
temat nr 1170

Wentylacja sauny i jej pomieszczenia


W łazience domu jednorodzinnego projektowana jest sauna. Dom posiadał będzie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Sauna używana będzie okazjonalnie.
Według tego co poczytałem producenci zalecają doprowadzenie do pomieszczenia w którym znajduje się sauna świeżego powietrza. W projekcie instalacji który posiadam, instalatorzy zaproponowali tylko wyciąg.
Czy jest to błąd i w tym pomieszczeniu powinna być wentylacja zrównoważona? Jeśli tak to nawiew umieścić przy saunie a wyciąg po przeciwnej stronie pomieszczenia - czytałem że wyciąg powinien być oddalony od sauny aby nie trafiało do niego bezpośrednio rozgrzane powietrze i nie dochodziło do kondensacji.
Sauna będzie posiadała kratkę pobierającą powietrze z pomieszczenia pod piecem a wywiew będzie u góry po przeciwnej stronie. Czytałem temat nr 333 niestety są tam same ogólne informacje o potrzebie analiz.
visibility czytano 42 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane sauny

Ariel.Sz.

dział 308
temat nr 1342

Sauna w ogrodzie


Jak ocieplić garaż od wewnątrz, aby po ociepleniu zrobić drewniany stelaż, do którego będę mocował panele w saunie? Boje się skraplania wody, więc może styropian typu aqua (xps będzie za drogi) Myślałem o grubości 5cm, ale później jakaś folia i dopiero stelaż? Garaż będzie na betonowych wspornikach, czyli podłogę muszę zrobić drewnianą. Najpierw stelaż, później deski, styropian i deski czy płytę mdf do której przymocuję listewki sauny?

visibility czytano 76 razy
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe sadzawki ogrodowe sauny porady inwestorom

Linebaker

dział 308
temat nr 1816

Ścieżka do stworzenia domu bez błędów


Witam.
Przymierzam się do budowy domu jednorodzinnego wg projektu "Wspaniałe słońce" wariant A na płycie fundamentowej i obecnie jestem na etapie zamawiania projektu i badań geotechnicznych. Mam własną, sporą działkę. Przed oddaniem do adaptacji chciałbym oddać Panu projekt do konsultacji/wskazania błędów a także wykonania analiz optymalizacyjnych. Jako że jestem zdecydowany na budowanie samemu (pracuję w branży budowlanej od 2 lat), ale obawiam się własnej niewiedzy, to chciałbym zapytać czy można liczyć na Pana konsultacje również w trakcie budowy, dotyczące harmonogramu prac/detali wykonawczych. Oczywiście będę miał kierownika budowy/projektanta adaptacyjnego, ale na budowach widziałem już różne rzeczy... Stąd moje pytanie: jaki byłby koszt ww usług?
Pozdrawiam
visibility czytano 79 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Krzysztof Daniszewski

dział 308
temat nr 1920

Kiedy gładź gipsowa, a kiedy gładź wapienna?


Panie Jerzy. 
Czy mógłby pan pokrótce podać wady i zalety gładzi szpachlowej gipsowej i wapiennej?
Czy można je zamiennie stosować na tynki cementowo-wapienne, które do tradycyjnych się bardziej nadają i czy wymagają szczególnego traktowania przed malowaniem, ewentualnie czy można malować dowolnymi farbami (lateksowymi, ceramicznymi, akrylowymi itp.)?
Czy na łączenia płyt gips-karton można używać gładzi/szpachli wapiennej, czy tylko gipsowej, a właściwie teraz to polimerowo-gipsowej?


visibility czytano 164 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe stalowe domy szkieletowe drewniane domy murowane gładzie tynki wewnętrzne wykończenia porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

Zyg-Jas

dział 308
temat nr 2145

Zakres i koszt analiz dla domu jednorodzinnego


Witam Pana,
jestem na ukończeniu projektu domu. Około 200 m.kw. z poddaszem. Architekt planuje by wykonać go z ytongu. Interesuje mnie racjonalne kompleksowe ocieplenie budynku a nie wybiórcze rozwiązania. W jakim zakresie i za jaką cenę można liczyć w tym zakresie na Pańskie analizy o których Pan pisze w książce i omawia na wykładach? Jakie potrzebne dane do przesłania?
Pozdrawiam

visibility czytano 179 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2274

Pleśń na fugach silikonowych i akrylowych


Panie Jerzy
proszę o wskazanie orientacyjnego czasookresu pojawienia się pleśni na silikonowej fudze w pomieszczeniach mokrych (np. pomiędzy glazurą a terakota, glazurą i umywalką, itp.). Oczywiste jest to, że ciemne plamy pleśni są wynikiem albo nieodpowiedniego materiału, albo wadliwego ułożenia silikonu, albo obu jednocześnie.

visibility czytano 176 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: glony i porosty pleśń porady inwestorom sauny łazienki uszkodzenia

PioCh

dział 308
temat nr 2300

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

visibility czytano 76 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.