porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 8

ŁukaszW

dział 308
temat nr 097

Nawiewniki okienne czy ścienne? Jakie wybrać?


Wentylacja hybrydowa - pytanie o nawiewniki. Jakie będą różnice pod względem fizyki budowli (utrata ciepła, przepływ wilgotności) w nawiewnikach instalowanych w instalacji grawitacyjnej i hybrydowej? Znam dwa rodzaje: te instalowane w ścianach i te w ramie okna. Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?
Mnie przekonują te instalowane w ścianie bo można włożyć do nich filtry powietrza (zawsze trochę kurzu i pyłków zatrzymają), które później samodzielnie można wymieniać lub przepłukać a te w oknach nie mają takiej opcji? Niedawno się dowiedziałem że są też filtry do tych w oknach. Załączam zdjęcia z internetu wywietrzników instalowanych w ścianie i w ramie okna o jakie pytam.


nr 1 Nawiewnik montowany w ścianie.
autor: nn
nr 2 Zamontowany nawiewnik w oknie.
autor: nn
nr 3 Reklamowany schemat nawiewnika ściennego.
autor: nn
komentarze: 49
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli instalacje wentylacyjne kanały wentylacyjne mikroklimat procesy cieplne i wilgotnościowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna smog

ŁukaszW

dział 308
temat nr 141

Skorzystanie z taryfy antysmogowej G12as


Ogrzewanie elektryczne z akumulacją w taryfie antysmogowej G12AS. Stoję przed wyborem sposobu ogrzewania domu i c.w.u. Dziś dowiedziałem się o następującej możliwości:
Zbiornik akumulacyjno-buforowy na ciepłą wodę ogrzewany prądem (grzałką) w nocnej taryfie G12AS. Idea jest taka, że w nocy kiedy cena za kWh jest niższa nagrzewa się wodę w buforze a w ciągu dnia zużywa się tę ciepłą wodę na potrzeby ogrzewania domu i c.w.u.

Podobno koszt ogrzania 1m3 wody, która będzie magazynowana w buforze w nocnej taryfie G12AS to ok.16 zł i że jest to koszt zbliżony do kosztu ogrzania 1m3 wody kotłem na węgiel. Brzmi to interesująco ale sam nie umiem tego zweryfikować i obliczyć ile faktycznie kosztowało by mnie rocznie ogrzewanie mojego domu tym sposobem. Czy Pan mógłby podpowiedzieć jak to obliczyć mając zrobione już analizy energetyczne projektu domu? Jak w praktyce będzie wyglądał koszt ogrzewania domu i c.w.u takim sposobem w stosunku do innych popularnych sposobów?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy ekonomiczne budownictwo mieszkaniowe domy energooszczędne domy jednorodzinne smog

B.B.

dział 308
temat nr 288

Dymiący komin pod oknami


Trójprzewodowy trzon kominowy składa się z dwóch kanałów wentylacyjnych o wymiarach poprzecznych 14 x 14 cm i jednego kanału dymowego o wymiarach poprzecznych 14 x 20 cm. Trzon kominowy został wymurowany z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej w którym grubość ścianek rozdzielających kanały wynosi 12 cm. Trzon kominowy obsługuje kotłownię, w której zainstalowany jest kocioł węglowy o nominalnej mocy cieplnej 25 kW i sprawności urządzenia na poziomie 70%. Problem stanowi silne dymienie z komina sięgające okien w sąsiednich domach. Jak można poprawić tę sytuację?


nr 1 Lokalizacja komina.
autor: B. B.
nr 2 Dymienie z komina.
autor: B. B.
nr 3 Dymienie z komina.
autor: B. B.
nr 4 Przyczyna dymienia - kocioł na węgiel.
autor: B. B.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominy smog

Michał D.

dział 308
temat nr 400

Siatki i farby chroniące przed elektrosmogiem


Ostatnio przeglądałem produkty firmy sto reklamowanej tutaj i pojawił się produkt: Sto-Abschirmgewebe AES - siatka zbrojąca z ochroną przed elektrosmogiem, choć z pojęciem elektrosmogu już się spotkałem, poczytałem trochę więcej badań i naukowcy niejednoznacznie wskazują na szkodliwe działanie (wiele badań dopiero startuje, także robimy za króliki doświadczalne). Czasem fale elektromagnetyczne mogą być groźne, czasem nie (mówimy o zastosowaniach w urządzeniach domowych, a nie wojskowych gdzie odpowiednia częstotliwość zabija). Naukowcy zgadzają się prawie wszyscy, że dzieci zamieszkujące przy liniach wysokiego napięcia mają dwukrotnie większą szansę zachorować na białaczkę (potwierdzono naukowo). Są nawet dyrektywy unijne, wskazania WHO, że elektrosmog jest uważany za potencjalnie czynnik rakotwórczy, czyli temat zauważony na świecie i choć wiele osób pewnie puka się w czoło, że znowu ktoś bredzi, ale z drugiej strony, kiedyś lekarze uważali, że lekarz rąk nie myje bo dżentelmen ma zawsze czyste ręce, a dokonywali operacji, jak wiemy nie było to najlepsze dla pacjenta, namawiali też do palenia papierosów, także znowu czas pokazał, że byli w błędzie. Podaję te dwa przykłady nie jako, negatywny przykład wiedzy lekarzy, ale dlatego, że człowiek wykształcony, może tak diametralnie się mylić. Nauka się zmienia i to co uważane za bezpieczne może okazać się z biegiem czasu nie aż tak bezpieczne. Wiele też mówi się o odpowiednim dobraniu roślin do domu, które w jakimś stopniu neutralizują wpływ elektrosmogu w naszym domu - jako najtańsza i wskazana opcja. I teraz pytania:

1. W takim wypadku jak i czy w ogóle chronić nasz dom, mieszkanie, produkt wyżej wymieniony nie należy do firmy krzak, a ma ona już jakąś renomę więc czy warto takie rzeczy stosować.
2. Czytając natrafiłem na farbę NoEM (w załączeniu karty i certyfikaty), co Pan o niej sądzi, warto myśleć o czymś takim?
3. A jak z kuchnią indukcyjną coraz bardziej popularną, która wytwarza najsilniejsze pole elektromagnetyczne z urządzeń w domu - z punktu fizyki jest się nad czym zastanawiać jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie, czy lepsza jest ceramiczna, gdzie prąd też wytwarza fale. Czy gaz mimo wszystko jest optymalny?

nr 1
nr 2
komentarze: 5
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mikroklimat smog

centaur

dział 308
temat nr 1011

Farba na spękany tynk oraz ochrona przed elektrosmogiem


Moje pytanie dotyczy wykończenia tynków cementowo-wapiennych które uległy mikropęknięciom podczas procesu wysychania. Czy można zastosować na taki tynk grunt w postaci farby podkładowej pochłaniającej promieniowanie elektromagnetyczne dokładnie chodzi mi o farbę polskiego producenta noem jak się to ma jako podkład do farby które można by było zastosować potem jako farby elastyczne maskujące te pęknięcia.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom smog

Bociek1313

dział 308
temat nr 1852

Tynki gliniane - czy to cud natury?


Witam Panie Jerzy, co Pan uważa nt. tynków glinianych. Jakie są wady i zalety stosowania, jak wpływają na regulację wilgotności, jakie mają parametry mechaniczne. I podsumowując, czy są warte uwagi i zastosowania w domach murowanych z ceramiki?

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki gliniane

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1891

Smog, a wentylacja hybrydowa


Dzień dobry,
mam problem. Wszyscy wokoło mnie palą starymi piecami. Przy braku wiatru i niskiej temperaturze na zewnątrz czuć dym w moim domu. Chciałbym się pozbyć smogu. Czy jedynym rozwiązaniem jest rekuperacja z filtrem który wyłapuje cząsteczki PM 2,5 i PM 10? Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć rekuperacji w moim domu bo wymiana filtrów i koszt samego dobrego urządzenia trochę mnie przeraża. Z drugiej strony jak "zatkam" nawiewniki (wiem, że tak nie można, ale śmierdzi i boli wszystkich głowa chodzą oczyszczacze pokojowe) to mam dużo wilgoci w domu. Donos na policję nie wchodzi w grę bo tu gdzie nie spojrzeć wszyscy w koło palą starymi piecami i to nawet nie chodzi o śmieci.

Pomyślałem, że zainstaluję klimatyzator w salonie z funkcją grzania z filtrem Hepa, z tego co wiem klimatyzator osusza powietrze więc w zimne wieczory byłoby dobrze z wilgocią a na dodatek latem mógłbym schłodzić pomieszczenia. Jest to dom ok 80m2. Nie wiem czy dobrze myślę. Minusem tego rozwiązania jest również częsta wymiana filtrów, ale może "przeboleje".
Proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysiek.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom smog

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1915

Zastosowanie rekuperatorów ściennych w domu


Dzień dobry,
wiem że jest Pan zwolennikiem wentylacji hybrydowej, ale odważę się spytać, wpadłem na pewien plan, nie wiem czy słuszny i chciałbym poprosić Pana o opinię.
Co Pan sądzi o wentylacji ściennej? Mam plan korzystać z rekuperacji ściennej w okresie zimowym (dwie sypialnie) a w okresie letnim przejść na wentylację hybrydową wyjmując rekuperator z "rury ściennej" i dławiąc przepływ powietrza do odpowiedniego przepływu robiąc tzw. nawietrzak ścienny. Rekuperację ścienną chcę zastosować tylko w sypialniach a w łazience i kuchni będzie wentylator wyciągowy z czujnikiem wilgoci. Oczywiście trzeba będzie za każdym razem wyczyścić dwa kanały, ale to nie problem bo one są na "wyciągnięcie ręki". Zaznaczę że mieszkam w okolicy gdzie większość ludzi wokół mnie ma "kopciuchy" w piwnicach i taki rekuperator z filtrem H10 by się przydał a z drugiej strony byłby odzysk ciepła w zimie (niby do 87%) w przypadku rekuperatora ściennego.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek
nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.