porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 30


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Michał D.temat nr 308-254
visibility czytano 1087 razy

Okno w murze czy w ociepleniu?


Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pozycji okna w murze, dla ułatwienia zamieszczam, wyliczenia jakie były wykonane przez przedstawiciela jednej z firm dla tych wartości podanych w opracowaniu. Pytanie jest o tyle istotne, że koszt montażu na równo ze ścianą, ale również przy zastosowaniu wszelkich taśm, progów XPS czy innych uszczelniaczy, jest w około 50 % tańszy w tym samym systemie. Dla porównania koszt montażu w warstwie ocieplenia - to ok. 170 zł brutto za metr długości okna, obiektywnie montaż okna w warstwie ocieplenia jest najlepszy, ale może nie zasadny ekonomicznie, czy przyniesie on wymierne korzyści?
1. Czy biorąc pod uwagę ocieplenie większe niż 20 cm (w przykładzie było 15 cm), montaż wraz z licem muru nie byłby już zasadny i optymalny ekonomicznie, a jednocześnie bezpieczny pod wpływem kondensacji pary wodnej i innych niekorzystnych zjawisk. Z rysunku IIa, gdzie na ościeżnicę zachodzi warstwa termoizolacyjna wychodzi, że byłby to model prawidłowy. Oczywiście to jest liczone dla (- 5 na zewnątrz i 20 c wewnątrz). Analizując powinniśmy przyjąć warunki dla danej lokalizacji oczywiście, ale zastanawiam się, czy te zaproponowane w opracowaniu są optymalne dla centrum kraju i można przyjąć jakieś założenie. Reasumując to pytanie czy taki montaż w nowo budowanym domu jest optymalny i prawidłowy?
2. Odpowiedź jest o tyle ciekawa jeśli pod uwagę weźmiemy, że modne są okna z nakładką aluminiową, co sprzyja zachowaniu ich w lepszym stanie przez dłuższy czas. Ale to kosztuje i biorąc np. okno, które poglądowo załączam, można nie brać ramki aluminiowej i zasłonić cały plastik ociepleniem, co obniży zarówno koszt okien jak i samego montażu. Nie rozstrzygamy efektów wizualnych, dla jednych będą ciekawe, dla innych mniej, jeśli byłoby widać samą szybę od strony zewnętrznej.
3. Czy przy montażu okna z licem muru dobrze jest zastosować ciepły parapet lub inny element, który uczyni ten mostek cieplny mniejszym, czyli nie uzupełniamy tylko pianką montażową?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa

Karol K.temat nr 308-280
visibility czytano 1315 razy

Pytania inwestora domu jednorodzinnego przed budową


Niedawno kupiłem Pana wspaniałą książkę. Przejrzałem sporą część wypowiedzi na tematy, które mnie interesują w tym również wspaniałym serwisie BDB. Widząc problemy moich znajomych z popełnionymi błędami, chcę wybudować swój dom bez błędów. Dom ma piwnicę jedynie pod garażem. Zamieszkany ma być parter, a poddasze do ewentualnej adaptacji w przyszłości (niestety). Teren pod budowę jest gliniasty. Wykopałem kilka otworów, głębokość 0,6m. W części z nich pojawiła się na dnie woda. Mam pytania:

1. Fundament piwnicy.

a) Czy warto wykonywać fundament monolityczny z betonu tzw. wodoszczelnego (wiem, że mniej nasiąkliwego). Czy też rozsądniej wykonać go z bloczków betonowych? Oczywiście w obu przypadkach ma być odpowiednia hydroizolacja.

b) Jeżeli lepiej z bloczków to, czy grubość 24 cm z słupami żelbetowymi, czy 36 cm bez słupów?

c) Czy fundament monolityczny jak i 24 cm z bloczków należy powiązać z ławą fundamentu? Jak wówczas prawidłowo wykonać hydroizolację na ławach w miejscu wystających prętów?

d) Jeżeli lepiej wykonać fundament jako monolityczny  żelbetowy to jak prawidłowo go zazbroić?

e) Czy warto wykonać ławy fundamentu z betonu napowietrzonego i czy je również hydro-izolować?

f) Chciałem wykonać hydroizolację zewnętrznych ścian piwnicy za pomocą taniej emulsji bitumicznej.Czy to równoważne KMB?

g) Czy można zastosować bez poważniejszych konsekwencji styropian klasy EPS-80 zamiast kosztownego XPS?

 

2. Czy fundament domu lepiej wykonać jako lany z betonu wodoszczelnego czy też z bloczków?

 

3. Płyta posadzkowa domu i piwnicy

a) Czy coś da wykonanie jej z betonu wodoszczelnego?

b) W projekcie pokazano beton podkładowy raz 10 a raz 15 cm. Znalazłem w książce, że minimum to 10 cm. Czy wskazane jest zastosować 15 cm?

c) Strop piwnicy chcę zazbroić zgodnie z projektem, połączyć to ze zbrojeniem płyty posadzkowej domu. Czy ma to sens? Jak wówczas wykonać zbrojenie płyty posadzkowej domu?

 

4. Ściany zewnętrzne nośne. Na fundamencie ma być papa izolacyjna (30 cm nad ziemią), potem jedna warstwa pustaków keramzytobetonowych z wkładka styropianową.Następnie 13 warstw pustaków Ytong odmiana 600. Na końcu jedna warstwa Ytong H=10 cm. Potem wieniec i powiązany z nim strop żelbetowy.

a) Wg projektu pierwsza warstwa pustaków keramzytowych ma stanowić dodatkową termoizolację?

b) Słyszałem, że na Ytongu nie powinny być bezpośrednio wylewane wieńce. Tzn zamiast z Ytonga ostatnia warstwa powinna być wymurowana np. z cegły kratówki. Czy to prawda?

c) Czy lepiej wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych przed nastaniem zimy i tak uchronić je przed deszczem? Jeżeli tak to czy należy też od razu wstawiać okna?

d) Czy nadproża systemu Ytong faktycznie warto zastosować chcąc zminimalizować mostki cieplne? Czy mają one odpowiednią wytrzymałość?

 

5. Strop

a) Na podłodze poddasza chcemy położyć 30 cm styropianu. Dach póki co bez ocieplenia. Czy są jakieś przeciwwskazania? Potem ten styropian chcemy użyć do ocieplenia dachu.

b) Ma być sufit podwieszany (z płyt GK), odległość do stropu około 10 cm. Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

6. Dach

a) Czy lepsze jest deskowanie pełne czy przymocowanie deski co około 1m. Jakie rozwiązanie jest optymalne?

b) Czy warto pójść w koszty i położyć dachówkę ceramiczną czy zastosować w miarę dobrą dachówkę cementową?

c) Jakie impregnowane drewno konstrukcyjne dachu jest rozwiązaniem optymalnym?

 

7. Kanały wentylacyjne

Czy warto murować je od samego fundamentu. Czy też wystarczy rura PCV na poddaszu, na której wykona się coś w rodzaju syfonu i wyciągnie ponad dach?

 

8. Rekuperacja.

a) Ja planuję wykonać to w następujący sposób. W czasie zimowym (średnia temp zewnętrzna poniżej 10°C) ma działać rekuperator kanały wentylacyjne zamknięte. W sezonie niezimowym otwieram kanały wentylacyjne, otwieram okna, wyłączam rekuperator. Nie wyobrażam sobie mieszkać na wsi i latem mieć zamknięte okna. Jakie przeciwwskazania widzi Pan w moim planie?

b) Czy można kanały wentylacyjne umieścić w suficie podwieszanym. Jeżeli tak to jaka jest minimalna wysokość wolnej przestrzeni?

 

9. Izolacja termiczna.

a) Ściany zewnętrzne mają być ocieplone 30cm warstwą styropianu Platinium Plus, (ewentualnie Platinium). Obliczyłem, że dla Platinium Plus U=0,09W/m2K. Zdecydowanie wolę styropian niż wełnę (dla potrzeb naszego domu). Chyba, że mnie Pan przekona do wełny. Grubości wszystkich ociepleń domu starałem się dobierać tak, aby współczynnik ciepła był w okolicach  U=0,1W/m2K. Podłoga ma być ocieplona styropianem 40 cm.

Zastanawiam się czy jest do tego konieczna analiza cieplno-wilgotnościowa. Jeżeli analiza c-w pozwoli na zoptymalizowanie doboru grubości ocieplenia to jestem za. Myślę tu o doborze grubości ocieplenia fundamentów, posadzek, ścian, dachu, garażu. 

b) Podsłyszałem kiedyś, że w przypadku wykonania izolacji styropianem dobrze zachować kilkumilimetrową szczelinę między ścianą a ociepleniem? Jakoś tego nie znalazłem w Pana książce. Proszę o informację w tej sprawie.

 

10. Fundament schodkowy.

Chciałbym również prosić o opinie czy można zamiast fundamentu schodkowego wykonać pochyły?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom

Piotr P.temat nr 308-396
visibility czytano 183 razy

Obsadzenie okna w ścianie 3-warstwowej


Jak powinno być montowane okno w ścianie trójwarstwowej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego mury mostki cieplne mury licowe ocieplenia stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady architektom porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-735
visibility czytano 387 razy

Czy zabezpieczać piankę PU uszczelniającą okna?


Czy pianę uszczelniająca wokół okna należy czymś zabezpieczyć?
Słyszałem ze zasłania się ją klejem do styropianu? Ale czy jest to konieczne?
Czy jeśli będzie w ciągu miesiąca zasłonięta styropianem przy ocieplaniu budynku to można ja zostawić nieosłonięte do tego czasu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom porady wykonawcom

magda710temat nr 308-773
visibility czytano 451 razy

Ocieplenie podłogi, jaki tynk, jakie ogrzewanie, montaż okien


Witam serdecznie - mam kilka pytań:
1. W projekcie (projekt indywidualny) mam 15 cm styropianu na chudziaku, nic więcej nie mam zapisane, czy poleca Pan jakiś " lepszy " styropian na chudziaka?

2. Jestem po rozmowie z tynkarzami, polecają mi tynk gipsowy diamant podobno, nie trzeba po nim dawać gładzi (ściany z pustaka ceramicznego na dryfix), czy decydować się na takie rozwiązanie, czy iść w tynki cementowo- wapienne?

3. W projekcie mam na dole ogrzewanie podłogowe, na górze grzejniki (piec gazowy kondensacyjny w planie), polecają mi jednak podłogówkę w całości (i wtedy na górze panele laminowane, a na dole kafle), jak Pan się zapatruje na takie rozwiązanie?

4. Montaż okien na piankę, czy na taśmy, które rozwiązanie Pan poleca?

Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

diakon88temat nr 308-857
visibility czytano 1766 razy

Jak wybrać wykonawcę, by nie stracić?


Witam, jak prawidłowo wybrać : tynkarza, firmę od okien, dekarza do położenia blachodachówki z wykończeniem jej. ? Do każdej z dziedzin posiadam 5 fachowców, każdy mówi że zrobi tak nie inaczej. Od okien jedni chcą bym dał ciepłe parapety inni nie, mówię im jakie chce okna jak otwierane to narzucają swoje wersje, tynkarze jedni cementowo wapienne z worków inni tradycyjne, a jeszcze inny tylko gipsowe. Dekarze to każdy inaczej pomierzył dach. Każdy wyceniał tą samą blachodachówkę modułową i są rozbieżności w ilości. Najbardziej chodzi o to że kilku fachowców co 3-4 dni dzwoni pyta czy się zdecydowałem ? Jak traktować takich ludzi ? Czy powinienem pytać ich najpierw o coś konkretnego ? Większość z nich mówi że mogą pokazać swoje dzieła które wykonali.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna dachy pokrycia dachowe wykonawstwo porady inwestorom

Bartektemat nr 308-872
visibility czytano 284 razy

Błędy w obsadzeniu progu drzwi tarasowych


Byłem wczoraj na budowie. Obecnie mam stan zamknięty. Moją uwagę zwróciła plama pod oknem na wylewce na parterze. Z tego co mi wiadomo, na tę wylewkę mają być teraz ułożone styropiany, później folia, podłogówka i wylewka anhydrytowa. Pytanie - czy powinienem się martwić tą dziurą pod oknem? Wydaje mi się, że powinno to być szczelne. Pod oknem jest podstawka z klinarytu i jak widać na samym środku okna, na łączeniu się rozeszła i topniejący śnieg w postaci wody dostał się do środka. Co prawda z zewnątrz jeszcze nie ma ocieplenia i elewacji, ale to chyba nie powstrzyma wody przed dostawaniem się do środka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne stolarka PCV porady inwestorom

danrattemat nr 308-1049
visibility czytano 433 razy

Dodatkowe ocieplenie ościeża przed montażem stolarki


Czy można dodatkowo przed montażem stolarki okiennej wykleić ościeża xps-em powiedzmy 30mm w celu zmniejszenia mostka termicznego w tym miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

Kalugstemat nr 308-1192
visibility czytano 344 razy

Połączenie elewacji wentylowanej z ociepleniem BSO


Jak wykonać obróbkę blacharską między elewacją tynkową (styropian) i drewnianą (wełna)? Czy propozycja opisana projektem jest właściwa?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV elewacje elewacje wentylowane

AndrzejMtemat nr 308-1420
visibility czytano 604 razy

Montaż stolarki w murze z betonu komórkowego


Dzień dobry.
Chciałbym się zapytać o ściany jednowarstwowe (Ytong gr. 48cm) i montaż w tej ścianie okien. Jak powinien być poprawnie wykonany montaż takich okien? Co z mostkami termicznymi? Czy 3 cm docieplenia ościeżnicy jest wystarczające? Czy istnieje takie coś jak ciepły montaż okien w takiej ścianie?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa mostki cieplne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.